Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Router TP-Link tl-wr941nd

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#37
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcarmenclara1, on 6th May 2011, 02:18, said:

o solutie simpla ar fi TeamViewer host pe calc1 sau 2. -> nu mai esti obligat sa iti bati capu cu nat + port forward
Multumesc carmenclara1. Nu stiam de aceasta varianta de teamviewer. O sa ma uit peste ea peste este mai avantajoasa decat o conectare clasica remote.

#38
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
  Revin din nou la acest subiect.
  Dupa cum am precizat in alt post - cand mi-au fost date sfaturi pentru achizitie (motiv pentru care multumesc din nou - chiar sunt multumit de acest TP-LINK TL WR941ND) eu doresc sa dau wireless intr-o cladire cu parter si etaj I in forma de L cu fiecare latura de 45m si incaperile de o parte si de alta a holului.
  Am pus routerul exact la intersectia holurilor la etajul I si merge ok pe o raza de 15-20m in camere cu usele inchise - si la parter pe aceeasi raza.
  Pentru a ma conecta si in incaperile din extremitati as dori sa pun 2 AP-uri TP-LINK TL-WA901ND spre capete dar la parter pentru a acoperi tot.
  Routerul este coinfigurat cu WPA2-PSK/AES si filtrare MAC.
  Intrebarea mea este cand se conecteaza aceste AP-uri la router se fece securizare din nou pe AP-uri sau se poate face o securizare centralizata doar pe router?
  Cand trece din raza de actiune a AP-ului in cea a routerului se conecteaza din nou?
  Routerul si AP-urile vor avea SSID-uri diferite?

Pe mine ma intereseaza ca pe router sa am configurarea centralizata a retelei.

Multumesc.

#39
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cam multe intrebari :D

sunt mai multe optiuni de a pune pe picioare o solutie viabila.

solutia cea mai eficienta dpmdv ar fi sa legi cele doua AP-uri de routeru principal prin cablu.
setezi pe fiecare AP acelas SSID metode de securizare si criptare dar canale diferite.
Verifici pe fiecare client sa ai activata si optiunea de roaming.

cu restu am sa revin mai spre seara.

#40
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare si merci de precizari. Astept cu interes si urmatoarele  :)
Si eu m-am gindit sa leg AP-urile de router prin cab;u UTP. Am atasat mai jos o schita cu locatia si aum am gandit proiectarea.
Mie nu imi este clar cu funtioneaza aceste AP-uri fata de router - sunt vazute ca retele wireless separate sau aceeasi retea?
Pe mine ma intereseaza ca toate 3 sa formeze o singura entitate cu acelasi SID si aceleasi reguli de securitate. (daca se pun SSID-uri diferite sa inteleg ca atunci cand intra in raza altuia trebuie sa te conectezi din nou la acesta?)

Quote

Verifici pe fiecare client sa ai activata si optiunea de roaming.
Este o setare pentru placa wireless?

Multumesc si sper ca nu am pus din nou multe intrebari.

Attached Files



#41
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
  Intre timp mi-au ajuns si cele 2 AP=uri: TP-LINK TL-WA901ND
  Imi puteti da va rog niste sfaturi pentru ca cele 3 (router si AP-uri ) sa formeze o singura retea wireless:
- precizez ca ele vor fi legate intre ele prin cablu UTP
- sa aiba tote 3 acelasi SSID?
- sa aiba aceleasi reguli de securitate?
- sa aiba acelasi canal?
- AP-urile sa genereze IP-uri in aceeasi clasa cu routerul? - adica daca AP-ul are in WAN 192.168.1.5 sa genereze tot 192.168.1.x?
- trebuie restrictionate routerul si AP-urile astfel incat sa genereze dinamic alte IP-uri?
- mai sunt eventual alte criterii de care sa tin seama?

Inca o intrebare: daca cladirea mea este P+I este bine sa pun routerul la I si AP-urile la Parter(P) ca in imiagine?
Sau sa pun si routerul la parter, ca fiind mai aproape de tavan va emite mai bine la etajul I? Ma gandesc ca daca este pusla etajul I aproape de tavan ce emite in sus se pierde inutil.

#42
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am vazut in documentatie ca are mai multe moduri de functionare:
- Access Point - Makes the AP an ideal solution for your wireless local area network. You can create a wireless local area network
- Multi-SSID - Allows the wireless adapter to access to different LANs appropriate to your needs by connecting to different SSID
- Client - Wirelessly connects Ethernet devices
- Repeater(Universal Repeater)- Relays signal between its stations and the root AP for greater wireless range
- Bridge (Point to Point, Point to Multi-point) - Bridges the AP and another AP also in bridge mode to connect two or more wired LANs

In cazul meu cel mai indicat ar fi ca Repeater?

View Postvdingo11, on 22nd May 2011, 10:52, said:

- AP-urile sa genereze IP-uri in aceeasi clasa cu routerul? - adica daca AP-ul are in WAN 192.168.1.5 sa genereze tot 192.168.1.x?
Imi cer scuze era vorba de LAN 192.168.1.5 si nu WLAN, ca are un singur port

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postvdingo11, on 22nd May 2011, 09:52, said:

Salutare.
  Intre timp mi-au ajuns si cele 2 AP=uri: TP-LINK TL-WA901ND
  Imi puteti da va rog niste sfaturi pentru ca cele 3 (router si AP-uri ) sa formeze o singura retea wireless:
- precizez ca ele vor fi legate intre ele prin cablu UTP
- sa aiba tote 3 acelasi SSID?        
- sa aiba aceleasi reguli de securitate?
- sa aiba acelasi canal?
- AP-urile sa genereze IP-uri in aceeasi clasa cu routerul? - adica daca AP-ul are in WAN 192.168.1.5 sa genereze tot 192.168.1.x?
- trebuie restrictionate routerul si AP-urile astfel incat sa genereze dinamic alte IP-uri?
- mai sunt eventual alte criterii de care sa tin seama?

Inca o intrebare: daca cladirea mea este P+I este bine sa pun routerul la I si AP-urile la Parter(P) ca in imiagine?
Sau sa pun si routerul la parter, ca fiind mai aproape de tavan va emite mai bine la etajul I? Ma gandesc ca daca este pusla etajul I aproape de tavan ce emite in sus se pierde inutil.

1. DA
2. DA
3. NU
4 si 5.  sfatul meu ar fi sa  dezactivezi functia de server dhcp de pe AP-uri si lasi routeru sa se ocupe de acest aspect.
sau mai exista varianta sa imparti in trei range -uri   diferite de exmplu router 192.168.1.10 -> 192.168.1.99
AP1 192.168.1.100 -> 192.168.1.199  si AP2 192.168.1.200-192.168.1.253
6. setezi ipuri fixe.  de exemplu router 192.168.1.1  ->  AP1  192.168.1.2 subnetmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 -> AP1  192.168.1.3 255.255.255.0 192.168.1.1.

eu as pozitiona routerul la etaj din mai multe motive. dar conteza si unde sunt pozitionati grosul utilizatorilor.


View Postvdingo11, on 10th May 2011, 19:45, said:

Este o setare pentru placa wireless?

DA

View Postvdingo11, on 10th May 2011, 19:45, said:

Mie nu imi este clar cu funtioneaza aceste AP-uri fata de router - sunt vazute ca retele wireless separate sau aceeasi retea?

AP -urile pot functiona in mai multe moduri.  jos sunt modurile care iti sunt de folos tie.
pot functiona si ca entitati de sine statatoare deci sa ai 3 retele wireless diferite.
sau pot sa si formeze o singura entitate

View Postvdingo11, on 22nd May 2011, 10:48, said:

Am vazut in documentatie ca are mai multe moduri de functionare:
- Access Point - Makes the AP an ideal solution for your wireless local area network. You can create a wireless local area network
- Multi-SSID - Allows the wireless adapter to access to different LANs appropriate to your needs by connecting to different SSID
- Client - Wirelessly connects Ethernet devices
- Repeater(Universal Repeater)- Relays signal between its stations and the root AP for greater wireless range
- Bridge (Point to Point, Point to Multi-point) - Bridges the AP and another AP also in bridge mode to connect two or more wired LANs

In cazul meu cel mai indicat ar fi ca Repeater?


Imi cer scuze era vorba de LAN 192.168.1.5 si nu WLAN, ca are un singur port

In nici un caz repeater. pe tine te intereseaza modul Access Point

Edited by carmenclara1, 23 May 2011 - 11:50.


#44
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcarmenclara1, on 23rd May 2011, 12:52, said:

eu as pozitiona routerul la etaj din mai multe motive. dar conteza si unde sunt pozitionati grosul utilizatorilor.
Routerul acum este la etaj. Totusi ma gandesc ca daca este la parter aprope de plafon va bate in sus.
Daca este la etaj semnalul care este distribuit in sus nu se pierde ca nu mai am alt etaj deasupra.
Eu gandesc lucrurile practic- babeste pot spune - dar poate ma insel.

Deci ar fi indicat cu router la etaj si cele 2 AP-uri la parter?

Utilizatorii sunt distribuiti uniform pe toata cladirea.

Daca primesc raspuns la pozitionare urmeaza sa fac asa:
- router 192.168.1.1
- ap1: 192.168.1.2
- ap2: 192.168.1.3
-acelasi SSID la toate 3
- aceleasi reguli de securitate la toate - aici am o nelamurire: daca eu am filtrare mac voi pune acel mac la toate 3?
- ai spus sa las doar routerul pe dhcp si AP-urile nu.

Atunci ce se va intampla cu calc cand vine in zona AP-ului? De unde ia IP?

La mine este neclara urmatoarea chestie: laptopul este in raza roure->va primi un IP prin dhcp. Cand ma deplasez cu el si scade semnalul de la router va intra in raza AP-ului. Acum de unde isi mai ia IP?
Daca ma poate lamuri cineva?

Posibil ca atunci cand setez AP-ul in modul AP sa se intample acest lucru - acest AP sa fi o extensia a routerului si sa se ocupe routerul de fapt de toate?

Multumesc mult.

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postvdingo11, on 23rd May 2011, 13:07, said:

Deci ar fi indicat cu router la etaj si cele 2 AP-uri la parter?

eu personal pentru inceput asa as face. in functie de feedbackul obtinut de la utilizatori as mai face sau nu modificari la amplasare

View Postvdingo11, on 23rd May 2011, 13:07, said:

-acelasi SSID la toate 3
- aceleasi reguli de securitate la toate - aici am o nelamurire: daca eu am filtrare mac voi pune acel mac la toate 3?
- ai spus sa las doar routerul pe dhcp si AP-urile nu.
Atunci ce se va intampla cu calc cand vine in zona AP-ului? De unde ia IP?

nu uita canale diferite.
daca mergi pe varianta dhcp doar pe router si ap off -> setezi filtrarea mac doar pe router
calcu va primi mereu de la router ip.

View Postvdingo11, on 23rd May 2011, 13:07, said:

La mine este neclara urmatoarea chestie: laptopul este in raza router ->va primi un IP prin dhcp. Cand ma deplasez cu el si scade semnalul de la router va intra in raza AP-ului. Acum de unde isi mai ia IP?
Daca ma poate lamuri cineva?


nu mai trebuie sa isi ia ip. ca doar are deja unul alocat pentru o perioda x minute de catre serverul dhcp. (sau il va primi tot pe acelas)

View Postvdingo11, on 23rd May 2011, 13:07, said:

Posibil ca atunci cand setez AP-ul in modul AP sa se intample acest lucru - acest AP sa fi o extensia a routerului si sa se ocupe routerul de fapt de toate?

in functie de cum il setezi ultima ta afirmatie poate fi/este corecta.

#46
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc mult carmenclara1.
Acum lucrurile sunt mai clare si cred ca se vor clarifica cand voi pune in practica.

#47
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare din nou.
  Are vreo importanta cum setez canalele diferite pe router si cele 2 AP-uri: am canale de la 1 la 13.
  Este vreo regula sau dupa placul fiecaruia?

#48
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in mod normal singurele canale care nu se suprapun sunt 1,6 si 11

#49
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Merci

View Postcarmenclara1, on 26th May 2011, 11:35, said:

in mod normal singurele canale care nu se suprapun sunt 1,6 si 11
Deci setez router pe 11, Ap1 pe 1 si Ap2 pe 6?
Daca ai mai mult de 2 AP-uri cum mai setezi canale diferite (nu este cazul meu acum, dar exista)

#50
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Si inca o intrebare: stiti unde pot gasi niste cutii pentru a pune AP-urile in siguranta in ele?
Se mai pierde din semnal daca se pun in astfel de cutii?

Merci.

#51
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postvdingo11, on 26th May 2011, 10:45, said:

Merci

Deci setez router pe 11, Ap1 pe 1 si Ap2 pe 6?
Daca ai mai mult de 2 AP-uri cum mai setezi canale diferite (nu este cazul meu acum, dar exista)

ideea ii: cu cat ai mai multe AP/routere wireless pe acelas canal sau canale apropiate creezi interferente si scazi viteza per total pe wireless.

daca lasi antenele in afara cutiei nu ar trebui sa ai probleme cu atenuarea semnalului.
Atentie in schimb la o disipare eficienta a caldurii.

#52
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcarmenclara1, on 26th May 2011, 18:51, said:

ideea ii: cu cat ai mai multe AP/routere wireless pe acelas canal sau canale apropiate creezi interferente si scazi viteza per total pe wireless.

daca lasi antenele in afara cutiei nu ar trebui sa ai probleme cu atenuarea semnalului.
Atentie in schimb la o disipare eficienta a caldurii.

Merci
Stiti vreun magazin online unde se pot gasi astfel de cutii?

#53
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din pacate nu prea. incearca la mondoplast

#54
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Salut! Am fost mai devreme sa imi ridic router-ul de la showroom-ul emag. L-am configurat si pare ca totul sa fie ok.
Este necesar sa fac firmware update?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate