Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Ai evoluat?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Hai sa vedem cum apreciaza colegii SP evolutia celor ce doresc sa se supuna judecatii unui public avizat.

Reguli:
(1) Postati 2 grupuri a cate 3 poze. La fiecare poza precizati data cand a fost facuta. Pozele sa fie cele mai bune din colectia personala (sau cele mai bune pe care fiecare doreste sa le arate).
(2) In primul grup puneti poze mai vechi, in al 2-lea grup poze mai noi.
(3) Cea mai veche imagine din grupul de poze noi (al 2-lea grup) trebuie sa fie cu cel putin 12 luni mai recenta fata de cea mai noua imagine din grupul de poze vechi (primul grup).
(4) Diferenta de timp intre cea mai noua si cea mai veche poza postata trebuie sa fie mai mica decat 24 de luni.
(5) Cine a publicat intr-un post 2 grupuri de astfel de poze e rugat sa nu revina cu alte grupuri de poze mai devreme de 3 luni de la ultima contributie.
Nu sta nimeni sa socoteasca cu exactitate intervalele de timp susmentionate, dar sa fie cat-de-cat respectate, pentru ca altfel se pierde din relevanta.

Note:
- Cine are placere sa comenteze evolutia / involutia celui ce a postat sa o faca. Indiferent daca a contribuit cu poze sau nu. Indiferent de nivelul sau de pricepere in fotografie.
- Exprimati-va opinia cu privire la evolutia / involutia autorului - tehnica, compozitie, atmosfera, gen subiecte, impresie generala - orice va trece prin cap; nu va referiti totusi la comparatii intre pozele diversilor autori. Nu e concurs.
- Din pacate cei ce nu au poze mai vechi de 12 luni vor putea numai sa comenteze. Sper sa nu fie cu suparare.
- In rest regulile uzuale. Poze proprii, cca. 300K / poza, etc.

-----------------------------

Banuiesc ca e normal sa incep eu, daca tot am venit cu propunerea.

11.01.2009
19.05.2009
20.05.2009
Attached File  SP_20090111_ParculHerastrau_016_Cristi.jpg   233.41K   158 downloads Attached File  SP_20090519_TuraDD1_036_Cristi.jpg   251.24K   154 downloads Attached File  SP_20090520_TuraDD1_004_Cristi.jpg   185.71K   139 downloads
Attached File  SP_20100516_TDD_03_047_Cristi.jpg   238.08K   156 downloads Attached File  SP_20100612_Mosteni_003_Cristi.jpg   314.64K   170 downloads Attached File  SP_20100728_National_008_Cristi.jpg   264.33K   162 downloads
16.05.2010
12.06.2010
28.07.2010

Edited by calexe, 24 September 2010 - 09:48.


#2
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Sparg eu gheata la "datul cu parerea"
Mi se pare ca ai stagnat in anul care a trecut, dar ai facut-o motivat nivelul initial fiind unul inalt(nu sariti - e doar parerea mea).
Ca subiecte imi place mai mult primul set. Tehnic imi plac amandoua.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Foarte buna ideea CAlexe.
O sa postez si eu, momentan comentez doar.
Si mie mi se pare ca ai stagnat undeva sus.
Prima serie pare mai frumoasa.
A doua serie e trasa in jos de poza cu sportivul, foarte buna dpdv tehnic dar cam atat. Oricat de mult ai exploata un astfel de subiect, nu cred ca poti sa scoti ceva extraordinar, care sa impresioneze "juriul". Sunt convins ca ai facut multe poze reusite care ar fi tras mai bine in balanta.

Edited by katran, 24 September 2010 - 21:15.


#4
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Si mie tot prima serie imi place mai mult dar asta nu inseamna ca ai regresat ci pur si simplu ai facut o alegere neinspirata(in opinia mea). Spun asta pentru ca am vazut multe cadre recente foarte bune.

#5
OCTAV31

OCTAV31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.06.2008
Din pozele prezentate, eu vad clar o evolutie, dar nu neaparat in sus sau in jos, in nici un caz stagnare.
Opinia mea este ca faptul ca ai schimbat aparatul cu unul care iti ofera destul de multe in plus te-a "motivat" sa
explorezi si zone care poate ca iti erau mai putin familiare, sau care de fapt NE ERAU NOUA mai putin familiare
in ceea ce te priveste.

Dupa ce am vazut mai multe imagini din ultimele luni, impresia mea este ca asistam la o subtila dar destul de pronuntata
schimbare sau poate chiar redefinire de stil fotografic, impulsionata - repet - si de posibilitatile noului aparat.
De asemeni, dat fiind ca ai abordat in seria noua alte subiecte decat cele cu care ne-ai obisnuit, fotografiile nu au aceeasi
"patina" speciala a subiectului gandit in timp de mai multe ori si in mai multe ipostaze. Multe din fotografiile de pana
acum au fost categoric rezultatul unei evolutii in timp in modul de a percepe si reda subiectele respective - iar
rezultatele au fost de cele mai multe ori remarcabile.

Din seria a doua, imi plac in mod deosebit soparlele - tema mai rara intalnita la tine pana acum - dar si poza de sport
care beneficiaza si de o incadrare dinamica inspirata, ca sa nu mai vorbim de partea pur tehnica.
Amandoua sunt diferite fata de stilul pe care l-am vazut pana acum, atat ca abordare cat si ca subiecte.

Deci - evolutie clara spre un stil mai complex si mai variat ca pana acum. Ca vinul nou, trebuie lasat sa se linisteasca
un pic si ... sunt convins ca vom vedea ca a fost un an bun !    :)

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mersi mult de feedback. Imi este foarte util, mai ales prin prisma calitatatii de fotograf a celor ce s-au exprimat. Intr-adevar, nici mie nu mi se pare ca as fi evoluat. Incerc sa ma diversific. Se pare ca mai am de muncit, mai trebuie sa castig in inspiratie. Poze precum cea de la inot imi ieseau mai rar cu 40D inainte pentru ca aparatul focaliza pe stropii de apa din fata subiectului. E tare dificil subiectul din acest punct de vedere. Acum au inceput sa-mi iasa. Mai am de lucrat la partea artistica - intotdeauna mai greu de abordat de catre ingineri :)

Dincolo de asta, se pare ca am atacat un subiect cam sensibil. Vad ca nu prea suscita interes. Fie pentru ca e greu sa alegi 6 poze - stiu, asa este; sau chiar e sensibil subiectul? Cei mai incepatori s-au speriat?

#7
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
O idee excelenta, Cristi! Sper ca in curand si alti membri sa prinda curaj pentru a se supune acestei critici poate ceva mai dure.

Imi cer scuze ca momentan, neaflandu-ma acasa nu pot posta la randul meu poze. De asemenea limitarile tehnice ale laptop-ului nu prea imi permit comentarea pozelor tale din punct de vedere tehnic. Ca impresie generala eu vad o evolutie in cadrele tale, punctata de incercarea de a aborda subiecte noi, unele dintre ele asa cum a spus si Gabi, mai dificil de fotografiat cu aparatura pe care o aveai inainte. Nu as putea spune ca noile cadre imi plac mai mult decat primele, insa nici nu imi displac.  Eu vad ca momentan esti intr-o perioada de cautari, de abordare a unui nou stil si vor mai fi pasi de urmat in acest sens. De asemenea, daca tehnic sunt convinsa ca nu am ce reprosa, noua serie are unele lipsuri in ceea ce priveste partea artistica. Le lipseste acel ceva care fac ca o imagine sa iti ramana mai mult timp in minte. Stiu insa ca nu te vei opri aici, iar odata cu noua aparatura (si nu ma refer doar la camera) sunt convinsa ca peste putin timp ne vei pregati noi surprize. :)

#8
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcalexe, on 28th September 2010, 01:16, said:

Mai am de lucrat la partea artistica - intotdeauna mai greu de abordat de catre ingineri :)

Word! :D

Edited by edlund, 28 September 2010 - 07:25.


#9
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Si eu cred ca e un topic bun - insa e mai greu de postat poze din cauza calculelor calendaristice  :D

#10
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007

View Posttwins1, on 28th September 2010, 12:25, said:

Si eu cred ca e un topic bun - insa e mai greu de postat poze din cauza calculelor calendaristice  :D

e un topic bun.
nu-i asa greu
iau prima si ultima pagina de blog:

http://klaudiakrueger.blogspot.com
si
http://klaudiakruege...max-results=499

:) si sunt mai multe pe pagina, de ce sa aleg eu the best of the old ones? sa le vedem cum au fost :D

#11
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Claudia, ar fi mai bine sa respecti regulamentul postat de Cristi. Te rog, alege tu cele 2 serii de cate 3 poze pe care le consideri relevante si incarca-le pe forum.

#12
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
bine :) dar e greu de ales, mai ales la cele mai recente, asa ca... nu stiu, ma gandesc si la ce nu am pus pe la critica ca sa nu va asasinez tot cu alea :)
la cele vechi eu deja stiu care sunt favoritele mele :) desi am incercat atatea stiluri de cand m-am pus pe treaba :P

old:
Attached File  losing_my_religion.jpg   59.91K   67 downloads
Attached File  doomsday.jpg   141.73K   77 downloads
Attached File  inner_hell.jpg   50.67K   61 downloads

new:
Attached File  Dance.jpg   93.48K   83 downloads
Attached File  DSC_0181.jpg   199.55K   70 downloads
Attached File  ghost.jpg   392.92K   83 downloads

#13
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Hai ca am calculat (apropo - calexe nu a respectat cu cateva zile o regula  :naughty: )

07.09.2008 Attached File  IMGP15786an.jpg   61.58K   63 downloads
18.09.2008 Attached File  IMGP15965an.jpg   125.89K   84 downloads
25.11.2008 Attached File  IMGP18246b.jpg   146.47K   61 downloads
si a doua serie
07.04.2010 Attached File  IMGP33108_var.jpg   173.09K   60 downloads
03.05.2010 Attached File  IMGP33664.jpg   140.65K   56 downloads
22.08.2010 Attached File  IMGP36488.jpg   134.26K   59 downloads

Edited by twins1, 28 September 2010 - 18:32.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
He-he! Hai ca devine interesant!

@klaudiakrueger
Selectia este un proces foarte personal. Ti-am vazut si apreciat cu totii multe poze pe aici, poate unele mi-au placut mai mult sau mai putin decat cele postate aici, dar facand tu selectia se intelege mai bine ceea ce doresti tu de fapt de la fotografie. Nu ti s-a intamplat sa-ti fie apreciate poze care tie nu ti-au placut si viceversa?
Dpdv artistic le prefer pe cele din seria veche, mai simple, mai naturale, dar deosebite. Dpdv tehnic ai evoluat mult cu cele din seria noua la postprocesare si la inchegarea unui stil aparte. Poate cea mai mare realizare a ta e aceea ca cine vede o poza de-a ta fara semnatura va sti a cui este poza. Asa ca eu unul nu pot spune ca vad o evolutie clara decat eventual de stil, de cizelare si de afirmare a acestuia. E drept ca nivelul e undeva sus.

@twins1:
Ca orice reglementator care se respecta (vezi si Parlamentul României) mi-am lasat o portita de scapare sub regula (5). Asa ca nu carcoti!
Comentez mai incolo ca sa nu juxtapun comentarii. Ii las  deci pe altii sa inceapa. Asta nu e regula, dar asa cred eu de cuviinta.

#15
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Mie imi pare rau ca apare postul meu imediat dupa cel al klaudiei dar cand am inceput sa scriu postul meu nu era al ei ;).

@klaudiakrueger: - si eu prefer primul set si, in general, sunt de acord cu ce a spus calexe in mesajul anterioar.

#16
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007

View Posttwins1, on 28th September 2010, 19:29, said:

Hai ca am calculat

primele doua din prima serie, in special a doua, de exceptie :) am spus in special a doua ptr. ca prima e des intalnita, acest aspect insa nu o face mai slaba decat la originalitate :D

#17
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Geniala ideea acestui topic.
O sa postez si eu ca si incepator in ale fotografiei.
Distanta(timp) dintre cadre nu e foarte mare,dar mai devreme de 2009 nu aveam nimic in comun cu fotografia.
Seria 1
Attached File  18.09.2009.jpg   26.49K   61 downloads
18.09.2009
Attached File  21.08.2009.jpg   27.39K   53 downloads
21.08.2009
Attached File  18.07.2009.jpg   51.62K   47 downloads
Seria 2
Attached File  29.04.10.jpg   80.07K   38 downloads
29.02.2010
Attached File  17.04.10.jpg   154.09K   35 downloads
17.04.2010
Attached File  02.05.10.jpg   78.49K   35 downloads
02.05.2010

#18
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@twins1:
Mi se pare ca ne adunam cam multi care nu ne-am facut temele pe anul in curs :) Pe scurt mi se pare ca nu ai evoluat. Motivatia mea: cele 3 din seria veche imi par mai bune decat cele 3 din seria noua. Primele 2 din seria veche imi plac foarte mult. Spor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate