Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Unde e presa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#37
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostSCORILO-CORYLLUS, on 22nd September 2010, 21:49, said:

1. Ti-am zis. In islam poti sa iti iei sotie de un an. Practic ea e sclava. E posibil sa nu te iubeasca, sa nu te fi iubit niciodata, de fapt sa te urasca din toata inima. Tu bruta cum esti ai lasat-o gravida si ai avut copii cu ea si ei sunt singura ei alinare. Daca cere divort acestia raman cu tine si ea foarte probabil nu ii mai vede niciodata, ba chiar e alungata cu pietre.

Daca vrea putina fericire provenita din dragostea dintre un barbat si o femeie  TREBUIE sa insele. Si daca e prinsa tot BRUTA CRETINA SI REDUSA MINTAL SI OFUSCATA SEXUAL care e barbatul ei poate sa ceara ca ea sa fie omorata.

Si tu privesti asta ca ceva normal? E NORMAL ASA CEVA IN MINTEA TA?

Apropo ce mai zici cu cartea acea cu toleranta? Mai imi dai astfel de exemple marete?

2. Unde ai vazut tu ceva care sa contrazica asta?
Ce faceti voi aici pe aria islamica e sa adunati tot ce pare negativ si tras de par si in defavoarea islamului din toate ramurile sale si sa le varsati pe toate aici.

E ca si cand as aduce eu pentru crestinism norme din te miri-ce-secta din Siberia sau Filipine sau Brazilia si le-as prezenta ca fiind crestinism autentic.

#38
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:49, said:

Pentru ca adulterul e cea mai frecventa cauza care duce la divort. Si divorturile unde se solutioneaza ?


La tribunal laic. Asta, ma rog, in tarile civilizate.

#39
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 19:53, said:

E ca si cand as aduce eu pentru crestinism norme din te miri-ce-secta din Siberia sau Filipine sau Brazilia si le-as prezenta ca fiind crestinism autentic.
Da, alea sunt secte cu numar limitat de practicanti, dar in cazul musulmanilor vorbim de tari intregi cu zeci de milioane de locuitori, nu de secte.
Chiar nu realizezi ca argumentele tale n-au nici o valoare?

Edited by murMembruAnonimut, 22 September 2010 - 20:58.


#40
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postorlandosorin, on 22nd September 2010, 21:46, said:

Comparati mere cu tranzistori. Voi comparati o lege divina, coranica cu o legislatie laica fara nici o legatura cu biblia pe care o invocati. Ia dati nitel cu serchul prin legea lui Moise sa vedeti ce scrie. Ia intrebati ce scrie in dreptul bisericesc ???? Cum erau pedepsele cand avea biserica puterea legislativa ?????????????? Asa degeaba dati citate din biblie ca nu bate cu legislatie europeana care vrea legalizarea casatoriilor homo. Pe bune dar nu inventam noi sisteme de drept acu in ultima 100 de ani de cand a venit satanismul la putere iar aia prin timpul renasterii erau niste imbecili. Nu mai rumegati tot ce vi se baga pe gat din occident ca daia am ajuns sclavi lor, de puincuristi ce suntem. Cand pe aici Apolodor din Damasc construia pod peste Dunare SUA era zona zoster (nici macar zona hasurata). Sa ne scuteasca cu filosofiile lor de 2 lei. Ei nici macar nu cunosc cum se numesc oceanele care-i inconjoara.

Matale nu vrei sa te reteleportezi in secolul V, de unde ai venit?  :)

#41
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdyana25, on 22nd September 2010, 21:56, said:

La tribunal laic. Asta, ma rog, in tarile civilizate.
Stiati ca in tarile romane si in balcani au functionat tribunale pe religii, unde femeile crestine si evreice mergeau la tribunalele musulmane pentru dobandirea unor drepturi, cum ar fi: divortul, custodia copiilor sau mostenirea ?

#42
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:49, said:

Nu vroiau s-o omoare pe femeia adultera pe care Isus n-a osandit-o? Nu le-a zis El sa arunce cu piatra cel care e fara de pacat?  :)

Da si nu. Isi are originile in faptul ca tarile islamice nu au reusit sa faca trecerea la modernitate. Era o vreme cand in Europa femeile adultere erau puse la stalpul infamiei. In Sibiu cred ca ultima oara s-a intamplat prin secolul XVI sau XVII. Scrie in Biblie ca asa se face? Cutumele astea nu sunt toate de explicat doar prin apelul la religie.  

Nu are importanta ce le-au transmis zeii. Legea romana, cutuma romana stipulau dreptul sotului de a-si ucide sotia adultera. Fii sigura ca se simteau in asentimentul zeilor.

Nu stiu daca practica lapidarii la evrei avea legatura cu religia. Tocmai din cauza asta te-am intrebat unde scrie in VT. Eu nu-mi amintesc un asemenea pasaj. E adevarat, am citit acum foarte mult timp VT.

Tocmai, daca nu scrie in Biblie, inseamna ca nu se face fiindca asa scrie in Biblie, ci din alte motive. La musulmani se face fiindca asa scrie in hadithuri. Intelegi diferenta? La ei are directa legatura cu religia. La fel, religiosii isi bat femeile neascultatoare fiindca asa scrie in coran.

Nu ma intereseaza daca ei se simteau sau nu in asentimentul zeilor. Ma intereseaza daca exista texte scrise care sa justifice o asemenea idee.

#43
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmur_ionut, on 22nd September 2010, 21:57, said:

Da, alea sunt secte cu numar limitat de practicanti, dar in cazul musulmanilor vorbim de tari intregi cu zeci de milioane de locuitori, nu de secte.
Chiar nu realizezi ca argumentele tale n-au nici o valoare?
Atunci sa tac din gura si sa vorbiti voi, cei care cunoasteti islamul din interior si il traiti zilnic, si aveti masterate si doctorate in Islam. Ce zici ?

Care zeci de milioane de locuitori ? Crezi ca zeci de milioane de locuitori agreeaza casatoriile cu copii mici ? Asta e o fatwa din Iran, de la unii shiiti. Si nici macar ei nu le accepta. Cand vorbesti de asta cu mine e ca si cand ai vorbi de casatoria preotilor cu un catolic.

#44
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:53, said:

Ce faceti voi aici pe aria islamica e sa adunati tot ce pare negativ si tras de par si in defavoarea islamului din toate ramurile sale si sa le varsati pe toate aici.

Genial si incredibil de trist. Tie ti se pare normal si bun sa omori un om pentru adulter, tu esti exemplificarea ca tot ce e scris negativ despre islam e adevarat.

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:58, said:

Stiati ca in tarile romane si in balcani au functionat tribunale pe religii, unde femeile crestine si evreice mergeau la tribunalele musulmane pentru dobandirea unor drepturi, cum ar fi: divortul, custodia copiilor sau mostenirea ?

Aiurea, divorturile aveau loc in deal la Mitopolie, de ce incerci sa denaturezi adevarul?

#45
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:58, said:

Stiati ca in tarile romane si in balcani au functionat tribunale pe religii, unde femeile crestine si evreice mergeau la tribunalele musulmane pentru dobandirea unor drepturi, cum ar fi: divortul, custodia copiilor sau mostenirea ?


Daa? Nu prea inteleg eu de ce crestinele si evreicele(lol!) mergeau la tribunale islamice, dar, ma rog, fie ca tine... Acum, insa,  suntem in secolul 21.

#46
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postorlandosorin, on 22nd September 2010, 21:46, said:

Comparati mere cu tranzistori. Voi comparati o lege divina, coranica cu o legislatie laica fara nici o legatura cu biblia pe care o invocati. Ia dati nitel cu serchul prin legea lui Moise sa vedeti ce scrie. Ia intrebati ce scrie in dreptul bisericesc ???? Cum erau pedepsele cand avea biserica puterea legislativa ?????????????? Asa degeaba dati citate din biblie ca nu bate cu legislatie europeana care vrea legalizarea casatoriilor homo. Pe bune dar nu inventam noi sisteme de drept acu in ultima 100 de ani de cand a venit satanismul la putere iar aia prin timpul renasterii erau niste imbecili. Nu mai rumegati tot ce vi se baga pe gat din occident ca daia am ajuns sclavi lor, de puincuristi ce suntem. Cand pe aici Apolodor din Damasc construia pod peste Dunare SUA era zona zoster (nici macar zona hasurata). Sa ne scuteasca cu filosofiile lor de 2 lei. Ei nici macar nu cunosc cum se numesc oceanele care-i inconjoara.

Ce nu intelegi tu e ca lumea evolueaza si nu ramane la nivelul de ev mediu la care ai ramas tu...
Legea divina fie ea de sorginte crestina fie islamica fie iudaica e un rahat intr-un stat de drept, intr-un stat secualar.
Si sistemele de drept occidentale isi au originea sa vedem: in dreptul roman, in legile greciilor antici, in codurile de legi ale lui Napoleon, etc.
Nicidecum din Biblie...

Aia din Renastere erau imbecili cum esti tu viitor nominalizat la premiul Nobel...

Acuma pe bune... chiar asa ignoranta poti sa manifesti incat sa spui ca Michelangelo, Leonardo da Vinci, Galileo erau imbecili?

:death:

#47
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdyana25, on 22nd September 2010, 22:01, said:

Nu stiu daca practica lapidarii la evrei avea legatura cu religia. Tocmai din cauza asta te-am intrebat unde scrie in VT. Eu nu-mi amintesc un asemenea pasaj.

Daca nu stiai ca exista in Biblie, de ce ai deschis gura ?

Deuteronom 17:

4. Și ți se va vesti și vei auzi aceasta, să cercetezi bine și de se va adeveri aceasta și se va fi făcut urâciunea aceasta în Israel,
5. Să scoți pe bărbatul acela sau pe femeia aceea care au făcut răul acesta la porțile tale și să-i ucizi cu pietre.
6. Cel osândit la moarte să moară după spusele a doi sau trei martori; iar pe spusa unui singur martor să nu fie osândit nimeni la moarte.
7. Mâna martorilor să se ridice asupra lui, ca să-l ucidă înaintea tuturor, și apoi să se ridice mâna a tot poporul. Pierde deci răul din mijlocul tău.

Cap. 22

24. Să-i aduceți pe amândoi la poarta cetății aceleia și să-i ucideți cu pietre: pe fată pentru că n-a țipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Și așa să stârpești răul din mijlocul tău.

Leviticul - cartea a treia a lui Moise
Cap. 20

27. Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat: cu pietre să fie uciși, că sângele lor este asupra lor".

#48
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 20:02, said:

Atunci sa tac din gura si sa vorbiti voi, cei care cunoasteti islamul din interior si il traiti zilnic, si aveti masterate si doctorate in Islam. Ce zici ?
N-a zis nimeni sa taci, dar cel putin nu striga in gura mare ca islamul in sus si-n jos. Crede-ma, prea putini sunt curiosi de ce zici tu, si faci mai mult rau decat bine religiei tale prin ce debitezi pe-aici. Nu zic nu, ce spui tu ar prinde fb in Turcia, dar deocamdata nu vorbesti cu turci ci cu romani.

#49
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postdyana25, on 22nd September 2010, 22:01, said:

Nu stiu daca practica lapidarii la evrei avea legatura cu religia. Tocmai din cauza asta te-am intrebat unde scrie in VT. Eu nu-mi amintesc un asemenea pasaj. E adevarat, am citit acum foarte mult timp VT.

Tocmai, daca nu scrie in Biblie, inseamna ca nu se face fiindca asa scrie in Biblie, ci din alte motive. La musulmani se face fiindca asa scrie in hadithuri. Intelegi diferenta? La ei are directa legatura cu religia. La fel, religiosii isi bat femeile neascultatoare fiindca asa scrie in coran.

Nu ma intereseaza daca ei se simteau sau nu in asentimentul zeilor. Ma intereseaza daca exista texte scrise care sa justifice o asemenea idee.

Ia cauta pe Wikipedia. Vezi pentru ce crime lapidau evreii si cum era ancorata lapidarea in legea rabinica.

Cred ca o inteleg.  :) Vroiam sa spun ca asemenea practici nu se explica numai prin religie, de vreme ce apar si acolo unde religia nu le aproba. Deci chestia e ceva mai complexa. Ceea ce nu inseamna ca Islamul nu contine prevederi contrare drepturilor individului care ar trebui abrogate.

Probabil ca era scris in dreptul roman. Dar este irelevant daca era scris sau nu, relevant e ca se practica.

#50
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrattonix, on 22nd September 2010, 22:03, said:

Ce nu intelegi tu e ca lumea evolueaza si nu ramane la nivelul de ev mediu la care ai ramas tu...
Legea divina fie ea de sorginte crestina fie islamica fie iudaica e un rahat intr-un stat de drept, intr-un stat secualar.
Si sistemele de drept occidentale isi au originea sa vedem: in dreptul roman, in legile greciilor antici, in codurile de legi ale lui Napoleon, etc.
Nicidecum din Biblie...

Aia din Renastere erau imbecili cum esti tu viitor nominalizat la premiul Nobel...

Acuma pe bune... chiar asa ignoranta poti sa manifesti incat sa spui ca Michelangelo, Leonardo da Vinci, Galileo erau imbecili?

:death:
Ceea ce nu realizezi e ca aceste sisteme de valori au dus omenirea intr-o anume directie, unde am ajuns in prezent.
Cand s-a lepadat globul de religie si credinta, au aparut nazismul, comunismul, si celelalte curente. Si stim ce au adus.

Iar acum, zau ca nu stiu in ce directie ne indreptam. Nu avem un scop, nu avem un drum.

#51
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
[quote name='Selam' date='22nd September 2010, 22:07' post='8831575']
[b]

Ca sa intreb. Asa aflam informatie, nu?

Si, nu, nu se gaseste in Biblie, ci in Vechiul Testament, opus, in ciuda a ceea ce se spune, Noului Testament. Pentru edificare, a  se vedea replica lui Iisus: Cine se stie fara de greseala, sa loveasca primul.  Noi suntem crestini si ne conducem dupa NT. Ai inteles? In concluzie: ii condamn pe evrei si pe musulmani pentru lapidarile facute in numele religiei. Ideea e ca evreii n-au ramas in epoca de piatra.

#52
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmur_ionut, on 22nd September 2010, 22:08, said:

N-a zis nimeni sa taci, dar cel putin nu striga in gura mare ca islamul in sus si-n jos. Crede-ma, prea putini sunt curiosi de ce zici tu, si faci mai mult rau decat bine religiei tale prin ce debitezi pe-aici. Nu zic nu, ce spui tu ar prinde fb in Turcia, dar deocamdata nu vorbesti cu turci ci cu romani.
Si care ar fi diferenta ? Ca turcii sunt mai prosti, asta insinuezi ?

#53
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 22:10, said:

Ceea ce nu realizezi e ca aceste sisteme de valori au dus omenirea intr-o anume directie, unde am ajuns in prezent.
Cand s-a lepadat globul de religie si credinta, au aparut nazismul, comunismul, si celelalte curente. Si stim ce au adus.

Aha, si sharia ce a adus? Cruciadele se bazau pe credinta, cica. Exista o gramade de razboaie religioase. Ce mare bine a facut islamul pentru istoria omenirii? Deocamdata este cea mai inapoiata religie.

M-ai facut facut curioasa, ce sistem de valoari musulmane a dus umanitatea mai spre bine?

Edited by Thomas-, 22 September 2010 - 21:15.


#54
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdyana25, on 22nd September 2010, 22:11, said:

Si, nu, nu se gaseste in Biblie, ci in Vechiul Testament
Se vede ca si tu ai doctorat in crestinism cel putin. In clasa a 3-a parca se invata la religie ca Biblia e formata din 2 parti. Oare le stii si tu ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate