Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Unde e presa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#19
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 20:18, said:

Selam, am o intrebare: onoarea, demnitatea si reputatia cuiva fac cat o viata de om?

Sau mai bine zis, onoarea, demnitatea si reputatia ta fac cat o viata om altcuiva? Daca ti-ai terfelit onoarea, ia exemplul japonez si aplica-l!

Edited by Thomas-, 22 September 2010 - 20:23.


#20
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:14, said:

Revenind:
De ce in SUA ea poate fi ucisa si e ok, si in Iran nu, ca sare tot globul in picioare ?


Din cate stiu eu, in SUA nu sunt omorati oamenii pentru adulter.  In Iran, da. Traiasca islamul!

#21
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postorlandosorin, on 22nd September 2010, 20:27, said:

Adulterul e f. periculos dpdv social iar preacurvia si mai si.
Nici macar Isus nu a sustinut uciderea adulterinilor . Noi sa fim acum mai catolici decat papa ?

#22
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:14, said:

Revenind:
De ce in SUA ea poate fi ucisa si e ok, si in Iran nu, ca sare tot globul in picioare ?

Ma mir ca tocmai tu nu ai auzit de legea talionului.

Iar problema pe care o pui e absolut cretina, nu inteleg cum de poti spune enormitati de genul asta. Daca de maine pentru mine a fi musulman e o crima, inseamna ca am dreptul sa te omor si sa scap nepedepsita?

#23
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postdyana25, on 22nd September 2010, 21:10, said:

N-ar trebui sa te mire. Acelasi user imi explica mie acum 2-3 luni ca cineva care insala trebuie omorat prin lapidare si, mind you, asta e o chestie care vine de la un om care s-a nascut si a trait in Romania. Iti imaginezi cum e unul din Arabia Saudita sau Iran? Sunt aceeasi oameni carora Europa le deschide bratele in numele valorii numite toleranta, fara a tine cont ca respectivii vin cu dorinta de a ne transforma in musulmani, ca doar asa scrie in coran.

Acum hai sa fim cinstiti: lapidarea pentru adulter nu e inventia Coranului. Vechii evrei o practicau la fel de entuziast.
Crima din motive de onoare a existat pana nu demult si in Sicilia, Sardinia, Serbia, Albania etc. Face parte dintr-o cultura tribala si nu are ratiuni neaparat religioase, cred. Radacinile ei se pot gasi si in Roma antica, nu? Pater familias avea drept de viata si moare inclusiv asupra sotiei si copiilor si nimeni nu-l pedepsea daca isi omora nevasta adultera.

#24
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:25, said:

Acum hai sa fim cinstiti: lapidarea pentru adulter nu e inventia Coranului. Vechii evrei o practicau la fel de entuziast.
Crima din motive de onoare a existat pana nu demult si in Sicilia, Sardinia, Serbia, Albania etc. Face parte dintr-o cultura tribala si nu are ratiuni neaparat religioase, cred. Radacinile ei se pot gasi si in Roma antica, nu? Pater familias avea drept de viata si moare inclusiv asupra sotiei si copiilor si nimeni nu-l pedepsea daca isi omora nevasta adultera.
Numai ca in Islam, actele de adulter se pedepsesc de tribunal, care respecta niste norme.
Nu e islamic ca o persoana sa fie omorata de cineva. Trebuie o judecata islamica, la tribunal.

Si tocmai pentru ca e greu ca prin judecata islamica sa demonstrezi ceva (iti trebuie 4 martori, sau marturisile amandurora) cei care vor neaparat sa omoare o fac cu mana lor. Din nefericire e un obicei existent.

View Postlucifer76, on 22nd September 2010, 21:16, said:

Nici macar Isus nu a sustinut uciderea adulterinilor . Noi sa fim acum mai catolici decat papa ?
De unde stii ?

#25
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:33, said:

Numai ca in Islam, actele de adulter se pedepsesc de tribunal, care respecta niste norme.
Nu e islamic ca o persoana sa fie omorata de cineva. Trebuie o judecata islamica, la tribunal.

Si tocmai pentru ca e greu ca prin judecata islamica sa demonstrezi ceva (iti trebuie 4 martori, sau marturisile amandurora) cei care vor neaparat sa omoare o fac cu mana lor. Din nefericire e un obicei existent.

Da, Selam, problema tocmai asta e: de ce se ocupa tribunalul de adulter in secolul XXI? Si mai ales de ce este tribunalul supus legii islamice? Aici e buba care supureaza.

#26
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Femeia prinsă în preacurvie.
Ioan 8:1
Isus S-a dus la muntele Măslinilor.
Ioan 8:2
Dar dis-de-dimineață, a venit din nou în Templu; și tot norodul a venit la El. El a șezut jos, și-i învăța.
Ioan 8:3
Atunci cărturarii și Fariseii I-au adus o femeie prinsă în preacurvie. Au pus-o în mijlocul norodului,
Ioan 8:4
și au zis lui Isus: "Învățătorule, femeia aceasta a fost prinsă chiar când săvârșea preacurvia.
Ioan 8:5
Moise, în Lege, ne-a poruncit să ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu dar ce zici?"
Lev 20.10; Deut 22.22;
Ioan 8:6
Spuneau lucrul acesta ca să-L ispitească și să-L poată învinui. Dar Isus S-a plecat în jos, și scria cu degetul pe pământ.
Ioan 8:7
Fiindcă ei nu încetau să-L întrebe, El S-a ridicat în sus, și le-a zis: "Cine dintre voi este fără păcat, să arunce cel dintâi cu piatra în ea."
Deut 17.7; Rom 2.1;
Ioan 8:8
Apoi S-a plecat iarăși, și scria cu degetul pe pământ.
Ioan 8:9
Când au auzit ei cuvintele acestea, s-au simțit mustrați de cugetul lor, și au ieșit afară, unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni, până la cei din urmă. Și Isus a rămas singur cu femeia, care stătea în mijloc.
Rom 2.22;
Ioan 8:10
Atunci S-a ridicat în sus; și, când n-a mai văzut pe nimeni decât pe femeie, Isus i-a zis: "Femeie, unde sunt pârâșii tăi? Nimeni nu te-a osândit?"
Ioan 8:11
"Nimeni, Doamne", I-a răspuns ea. Și Isus i-a zis: "Nici Eu nu te osândesc. Du-te, și să nu mai păcătuiești.")
Luc 9.56; Luc 12.14; Ioan 3.17; Ioan 5.14;

#27
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:25, said:

Acum hai sa fim cinstiti: lapidarea pentru adulter nu e inventia Coranului. Vechii evrei o practicau la fel de entuziast.


Nu stiam asta. Unde scrie in Vechiul Testament?

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:25, said:

Crima din motive de onoare a existat pana nu demult si in Sicilia, Sardinia, Serbia, Albania etc.

Dar nu fiindca asa scrie in Biblie. Ma rog, in Albania s-or fi omorat intre ei, adulterini si non-adulterini, tot pe baza religioasa.

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:25, said:

Face parte dintr-o cultura tribala si nu are ratiuni neaparat religioase, cred. Radacinile ei se pot gasi si in Roma antica, nu? Pater familias avea drept de viata si moare inclusiv asupra sotiei si copiilor si nimeni nu-l pedepsea daca isi omora nevasta adultera.


In tarile islamice, practica lapidarii pentru adulter isi are radacinile si explicatia in islam.

Nu cred ca zeii romanilor le-au trimis stramosilor nostri legi religioase prin care sa spuna ca trebuie sa-si omoare nevasta adulterina. S-ar putea sa ma insel, dar nu cred ca avea legatura cu religia.

Edited by dyana25, 22 September 2010 - 20:43.


#28
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008
Nu stiu pt ce va mai pierdeti timpul cu persoane de genul Selam etc. Eu sunt in Spania si inca n-am cunoscut un musulman, fie de unde o fii ( Maroc, Algeria etc) care sa nu fie extremist cand ii vb de religie. Adica, noi crestinii suntem pacatosi si ei sunt cei adevarati. Cum i-am spus eu unuia care imi facea capul calendar in pauza de masa: mananca-ti naibii mancarea si lasa-ma pe mine cu religia ta ca nu-s deloc curios. Incerca tipul sa ma convinga ca alea si celalalte sunt rele in Spania si in Europa in general. Stai atunci in deset cu camilele voastre si nu veni aici daca nu-ti convine. Iar daca esti aici, adapteaza-te obiceiurilor sau get lost.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fii daca, Doamne fereste, intra Turcia in Uniunea Europeana...ceea ce sper ca nu se va intampla in urmatorii 100 de ani.

#29
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:37, said:

Da, Selam, problema tocmai asta e: de ce se ocupa tribunalul de adulter in secolul XXI? Si mai ales de ce este tribunalul supus legii islamice? Aici e buba care supureaza.

Pentru ca in islam toata lumea ia coranul ad-literam: Allah ne conduce, Allah a trimis pe pamant cartea sfanta, facem ce scrie acolo. Btw, iti spun eu, daca o femeie e violata ii trebuie tot patru martori ca sa demonstreze violul. Iti dai seama ce inteligent?


View Postmur_ionut, on 22nd September 2010, 21:39, said:

Nu stiu pt ce va mai pierdeti timpul cu persoane de genul Selam etc. Eu sunt in Spania si inca n-am cunoscut un musulman, fie de unde o fii ( Maroc, Algeria etc) care sa nu fie extremist cand ii vb de religie. Adica, noi crestinii suntem pacatosi si ei sunt cei adevarati. Cum i-am spus eu unuia care imi facea capul calendar in pauza de masa: mananca-ti naibii mancarea si lasa-ma pe mine cu religia ta ca nu-s deloc curios. Incerca tipul sa ma convinga ca alea si celalalte sunt rele in Spania si in Europa in general. Stai atunci in deset cu camilele voastre si nu veni aici daca nu-ti convine. Iar daca esti aici, adapteaza-te obiceiurilor sau get lost.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fii daca, Doamne fereste, intra Turcia in Uniunea Europeana...ceea ce sper ca nu se va intampla in urmatorii 100 de ani.

Amin!

#30
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Comparati mere cu tranzistori. Voi comparati o lege divina, coranica cu o legislatie laica fara nici o legatura cu biblia pe care o invocati. Ia dati nitel cu searchul prin legea lui Moise sa vedeti ce scrie. Ia intrebati ce scrie in dreptul bisericesc ???? Cum erau pedepsele cand avea biserica puterea legislativa ?????????????? Asa degeaba dati citate din biblie ca nu bate cu legislatie europeana care vrea legalizarea casatoriilor homo. Pe bune dar nu inventam noi sisteme de drept acu in ultima 100 de ani de cand a venit satanismul la putere iar aia prin timpul renasterii erau niste imbecili. Nu mai rumegati tot ce vi se baga pe gat din occident ca daia am ajuns sclavi lor, de pupincuristi ce suntem. Cand pe aici Apolodor din Damasc construia pod peste Dunare SUA era zona zoster (nici macar zona hasurata). Sa ne scuteasca cu filosofiile lor de 2 lei. Ei nici macar nu cunosc cum se numesc oceanele care-i inconjoara.

Edited by orlandosorin, 22 September 2010 - 20:59.


#31
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmur_ionut, on 22nd September 2010, 21:39, said:

Incerca tipul sa ma convinga ca alea si celalalte sunt rele in Spania si in Europa in general. ... Iar daca esti aici, adapteaza-te obiceiurilor sau get lost.

Eu pe astia i-as expuza direct cu interdictie permanenta.

#32
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostTransilvanus, on 22nd September 2010, 21:37, said:

Da, Selam, problema tocmai asta e: de ce se ocupa tribunalul de adulter in secolul XXI? Si mai ales de ce este tribunalul supus legii islamice? Aici e buba care supureaza.
Pentru ca adulterul e cea mai frecventa cauza care duce la divort. Si divorturile unde se solutioneaza ?

#33
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postdyana25, on 22nd September 2010, 21:39, said:

Nu stiam asta. Unde scrie in Vechiul Testament?

In tarile islamice, practica lapidarii pentru adulter isi are radacinile si explicatia in islam.

Nu cred ca zeii romanilor le-au trimis stramosilor nostri legi religioase prin care sa spuna ca trebuie sa-si omoare nevasta adulterina. S-ar putea sa ma insel, dar nu cred ca avea legatura cu religia.

Nu vroiau s-o omoare pe femeia adultera pe care Isus n-a osandit-o? Nu le-a zis El sa arunce cu piatra cel care e fara de pacat?  :)

Da si nu. Isi are originile in faptul ca tarile islamice nu au reusit sa faca trecerea la modernitate. Era o vreme cand in Europa femeile adultere erau puse la stalpul infamiei. In Sibiu cred ca ultima oara s-a intamplat prin secolul XVI sau XVII. Scrie in Biblie ca asa se face? Cutumele astea nu sunt toate de explicat doar prin apelul la religie.  

Nu are importanta ce le-au transmis zeii. Legea romana, cutuma romana stipulau dreptul sotului de a-si ucide sotia adultera. Fii sigura ca se simteau in asentimentul zeilor.

#34
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 21:33, said:

1. Numai ca in Islam, actele de adulter se pedepsesc de tribunal, care respecta niste norme.
Nu e islamic ca o persoana sa fie omorata de cineva. Trebuie o judecata islamica, la tribunal.

Si tocmai pentru ca e greu ca prin judecata islamica sa demonstrezi ceva (iti trebuie 4 martori, sau marturisile amandurora) cei care vor neaparat sa omoare o fac cu mana lor. Din nefericire e un obicei existent.


2. De unde stii ?

1. Ti-am zis. In islam poti sa iti iei sotie de un an. Practic ea e sclava. E posibil sa nu te iubeasca, sa nu te fi iubit niciodata, de fapt sa te urasca din toata inima. Tu bruta cum esti ai lasat-o gravida si ai avut copii cu ea si ei sunt singura ei alinare. Daca cere divort acestia raman cu tine si ea foarte probabil nu ii mai vede niciodata, ba chiar e alungata cu pietre.

Daca vrea putina fericire provenita din dragostea dintre un barbat si o femeie  TREBUIE sa insele. Si daca e prinsa tot BRUTA CRETINA SI REDUSA MINTAL SI OFUSCATA SEXUAL care e barbatul ei poate sa ceara ca ea sa fie omorata.

Si tu privesti asta ca ceva normal? E NORMAL ASA CEVA IN MINTEA TA?

Apropo ce mai zici cu cartea acea cu toleranta? Mai imi dai astfel de exemple marete?

2. Unde ai vazut tu ceva care sa contrazica asta?

#35
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postlucifer76, on 22nd September 2010, 19:41, said:

Mai Selame , te stiam baiat destept , dar cum sa compari crima cu adulterul ? Da-o naibii de treaba , nu poti sa omori un om chiar pentru orice vina . Daca pune in pericol viata celor din jur , da , trebuie omorat , dar altfel , nu . Au avut si crestinii perioada lor , cand o viata nu valora mare lucru , dar au trecut cateva sute de ani de atunci .

Cum masori tu cum si in ce masura pune cineva in pericol viata celor din jur?
Pedeapsa prin omor nu se justifica sub nicio forma in nicio circumstanta, poate genocid sau crime de razboi, dar si acolo am rezerve...
Si deocamdata in Europa lucrurile stau asa si vor ramane asa:

Dreptul la viață

(1)   Orice persoană are dreptul la viață.
(2)   Nimeni nu poate fi condamnat la pedeapsa cu moartea sau executat.

Dreptul la integritate al persoanei

(1)   Orice persoană are dreptul la integritate fizică și psihică.


http://eur-lex.europ...RO.01000101.htm

#36
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Postorlandosorin, on 22nd September 2010, 21:46, said:

Comparati mere cu tranzistori. Voi comparati o lege divina, coranica cu o legislatie laica fara nici o legatura cu biblia pe care o invocati. Ia dati nitel cu serchul prin legea lui Moise sa vedeti ce scrie. Ia intrebati ce scrie in dreptul bisericesc ???? Cum erau pedepsele cand avea biserica puterea legislativa ?????????????? Asa degeaba dati citate din biblie ca nu bate cu legislatie europeana care vrea legalizarea casatoriilor homo. Pe bune dar nu inventam noi sisteme de drept acu in ultima 100 de ani de cand a venit satanismul la putere iar aia prin timpul renasterii erau niste imbecili. Nu mai rumegati tot ce vi se baga pe gat din occident ca daia am ajuns sclavi lor, de puincuristi ce suntem. Cand pe aici Apolodor din Damasc construia pod peste Dunare SUA era zona zoster (nici macar zona hasurata). Sa ne scuteasca cu filosofiile lor de 2 lei. Ei nici macar nu cunosc cum se numesc oceanele care-i inconjoara.

Nu stiu cum sa zic da la ortodocsi pildele lui Iisus sunt mai importante decat VT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate