Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Topic pentru discuţii generale. Solicit UN MIC SFAT...

- - - - -
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#19
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Nu stiu daca merge aici sau nu, da' cum e topic de sporovaiala.... si cum eu invat la reumato si mi s-a cam acrit.... putin amuzament nu strica niciodata :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c1JzCDqt3BM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce echipamente au aia...

#21
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postmwlambo, on 24th September 2010, 03:21, said:

bre, oameni buni de la facultatile alea unde la admitere sunt nspe pe un loc (gen finante-banci, psihologie, litere, drept, etc), am si eu o curiozitate: de ce va apucati de facultatile alea cand stiti ca sunt enorm de mari sanse sa nu faceti nimic dupa ce terminati?

Reminder: Motivul ca e usor si pot sa ma duc in club cand am chef nu se ia in considerare ca l-am auzit de prea multe ori.

Eu numai acum am vazut  :rolleyes: asta si vroiam sa zic si eu ceva. (nu am mai intrat de un secol pe aici)
La litere nu e usor, iar de multe ori ma intreb "ce naiba cauta unii aici". Noua ni se cere un nivel de minim B1-B2 si ni se cere sa ajungem la un C1-C2, iar unii vin cu un nivel de A2 (la franceza de exemplu). Nu vreau sa-ti zic ca din 243 am ramas cam 160. In anul 3, din 200 in anul 1, sunt 120 :lol: Cel putin pe LMA e criminal. Multi vin ca "vai suna fain sa fii interpret de conferinte", "vai, stiu bine engleza/franceza/rusclandeza" ca sa zic asa. Multi nu vin cu un tel anume. Ce e mai trist, e ca am colegi care nah, invata bine, au note huge (nu ca si mine  :deadtongue: ), dar care imi zic "vaiiiii ca eu nu visez sa devin interpret, vai ca nu cred ca-s buna". Atunci de ce mai vii? De ce iti strofoci capul 3 ani de zile la LMA? (care nu se compara cu filologia...in niciun caz). Asa puteai bine mersi sa mergi la filo, sa devii o amarata de profesoara si sa-ti plangi de mila.

La litere, pe partea de traductologie/interpretariat sunt foarte putini care sa zici ca-s buni. Am inteles de ex, ca acum la UE a fost ceva concurs pentru traducatori/interpreti si ca bataia a fost de vreo 10/15 pe un loc...si ca au intrat si romani. Daca stii pe ce sa te axezi (in materie de litere) atunci iesi bine, dar intr-o combinatie crap de genul "romana-engleza", mai mult de o profesoara, nu poti fi. De la filo si combinatiile alea mai ciudatele au sanse, dar dezavantajul e ca cei de la LMA (sau cum e cazul Bucurestiului si de la LMA si de la Sectia de Traducatori-Interpreti-Terminologi) au unele deprinderi pe care cei de la filo nu le au.

Mai stiu persoane care au ales litere sau psihologie pentru ca nu stiau ce vor de la viata...la fel si la drept (chiar stiu cazul unui tip care a zis ca a mers la drept, asa...doar sa faca o facultate)

Eu am ales Litere pentru ca VREAU sa devin interpret de conferinte, pentru ca voi avea tripla specializare(engleza-franceza-portugheza) si pentru ca invat din fiecare cate putin (nu doar literatura aia oribila). Stiu ca dupa ce termin. voi putea merge si la un alt master in afara celui pe care mi-l doresc fara nicio problema, caci voi avea cunostinte si din alte domenii(masteratul european de interpretariat de conferinte din Cluj Napoca e singurul master din RO care e acreditat la nivel european, la fel si cel de traductologie-terminologie. in fiecare tara e o singura facultate care are "privilegiul" acesta).

Iar cine zice ca e usor...atunci...sa mearga odata la niste examene (cel putin la mine, la LMA, la alea de franceza...sa vada cum e)

#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Atata timp cat NU va injurati si nu vorbiti urat, aici puteti sporovai in voie. Ce v-as ruga- incepeti propozitiile cu litera mare si... cam atat.
Spor!

Nu e bursa, deci fara anunturi de vanzare/cumparare, ca se lasa cu suspend/ban. La fel- limbajul tip Irc/mess nu este admis- se sterge si se da warn.

#23
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009

View PostAnahi_Mia, on 23rd October 2010, 21:40, said:

Iar cine zice ca e usor...atunci...sa mearga odata la niste examene (cel putin la mine, la LMA, la alea de franceza...sa vada cum e)

  Si cine zice ca si asta e apa de ploaie, sa vina cu mine la Medicina Generala la examenul de microbiologie :))

#24
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005

View PostAnahi_Mia, on 23rd October 2010, 21:40, said:

Asa puteai bine mersi sa mergi la filo, sa devii o amarata de profesoara si sa-ti plangi de mila.

De ce desconsideri filo? Te-ai gândit vreodată că anumite limbi se pot studia numai acolo?

#25
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
@most_wanted_race Noh bine, sa nu bagam si medicina in discutie :lol: aici era vorba de : litere, psihologie etc. Daca la noi e greu, apoi la voi :lol:

@SisterRay Stiu ca unele limbi se pot invata doar la filo, dar zi-mi cati aleg japoneza, coreeana, chineza, araba sau o limba nordica, cati reusesc sa termine si cati prefera sa aleaga o combinatie safe de genul romana-engleza. Cati risca totul pe cartea unei limbi rare, greu de invatat si cati merg la ro-fr sau altceva, doar pentru a fi "pe terenul lor"?..Poate ca exprimarea nu a fost cea mai fericita, dar zi-mi drept, cati reusesc si cati isi plang de mila ca nu pot deveni mai mult decat niste profesori :) sau poate nici atat. Da...unele se invata la filo, dar daca sa zicem termina 40 la japoneza, cati vor fi intr-atat de buni incat sa profeseze pe limba respectiva? :) EU vorbeam in exemplul meu de en-fr...si acolo bateam apropoul...nu am zis de cazurile fericite care isi aleg o limba rara :). Riscul este peste tot, dar poti incerca tu de la inceput sa iti faci riscul "mai mic".
ps: Eu pot invata si la LMA unele limbi straine :)(de la portugheza, pana la olandeza, finlandeza, japoneza, cu profi de la filo, pe cerinte de LMA, adica doar cursuri practice si putina civilizatie)...evident ca pe bani, dar voi avea tripla specializare. Nu desconsider filologia, dar 90% se plang de alegerea facuta si "de ce am mers la filo...etc" si ca "eu nu vreau sa devin profesor". Poate tu vei profesa, vei lucra undeva, intr-o firma datorita combinatiei de limbi, poate tie iti place, dar gandeste-te ca multora nu le place/

pps: O alta problema e cu nivelul. Adica stiu persoane de la filologie cu cunostinte nici macar medii la engleza...care daca vor, vor ajunge si ele traducatoare...probabil asta ma enerveaza mai mult. Diferenta asta, dar si faptul ca 80% se plang de alegerea facuta...

Edited by Anahi_Mia, 29 October 2010 - 22:55.


#26
lady_julia92

lady_julia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2010
stie cineva cand intra alocatiile celor care si-au depus dosarele in octombrie?:)

Edited by Lucian_M, 10 November 2010 - 23:13.


#27
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Am si eu o curiozitate. La UMF Iasi s-au apucat astia sa bage garda obligatorie pentru anii 1-5 de la Medicina Generala. Adica: pe an trebuie facute 4 garzi, adica 2 pe semestru. Activitatea aceasta va fi "recompensata" cu 2 credite.  Toate bune si frumoase pana aici. Dar se mentioneaza ca acele garzi trebuie musai facute intr-un spital universitar si fisa de garda a studintelui sa fie iscalita si parafata de un medic primar, care colac peste pupaza, sa fie si cadru universitar. Deci pica posibilitatea de a face garda undeva in afara centrului universitar (Iasi in cazul meu).
  E un caz singular, limitat doar la Iasi sau se intampla asta si in Bucuresti, Cluj, Timisoara unde sunt facultati de medicina?

#28
evy_cush

evy_cush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.02.2008
E cineva student la specializarea asta?As vrea tare mult sa vorbesc cu cineva :)

#29
alexandra_dia

alexandra_dia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2010
am nevoie de o informatie....daca am tatuaj pot sa mai dau la medicina militara?:)))






Mai ales daca incepi propozitiile cu litera mare- ai sanse reale sa intri.

Edited by Lucian_M, 19 November 2010 - 18:21.


#30
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
Nu pot sa iti dau un răspuns sigur,dar pot sa iti zic ca am prieteni in politie care au tatuaje :)

Edited by Lucian_M, 19 November 2010 - 18:21.


#31
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Depinde unde-l ai.
Din amintiri iti spun ca nu trebuie sa ai semne particulare vizibile. In categoria "semne particulare" se includ si tatuajele.

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Din cate stiu, in cazul politiei daca tatuajul este acoperit de uniforma nu este o problema.

#33
xxnukxx

xxnukxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2007
Are cineva idee daca te poti muta de la frecventa redusa la zi? Momentan sunt la zi, dar am o oportunitate si ar fi un program imposibil! :/

#34
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Cand se ia vacanta de iarna? Ca am ajuns in decembrie si nici nu mi-am dat seama...

#35
pebles

pebles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.11.2010
Pe 22 decembrie :)

#36
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Aaaaa, mi-am adus aminte. Vorbeam cu profu' de istorie care zicea ca e o prostie ca luam vacanta miercurea. In mare parte, sunt de acord. Deci mai sunt doua saptamani si jumatate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate