Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum se scrie corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 open-your-eyes, on 13 februarie 2017 - 10:47, said:

Ca sa nu fac topic nou. Care varianta este corecta:
1.eu deja nu imi mai fac visuri
2.eu deja, nu imi mai fac visuri
3.eu, deja, nu imi mai fac visuri

Depinde de context. Daca e intr-o exprimare cursiva, in care nu pui accent pe acel "deja", folosesti varianta 1.
Daca e intr-o exprimare melancolica si vrei sa evidentiezi pauzele in intonatie in care iti stergi lacrimile si vrei sa pui accentul pe faptul ca de mult nu-ti mai faci visuri, folosesti  varianta 3.

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 florin04, on 17 februarie 2017 - 11:38, said:

Va rog sa-mi spuneti cum se scrie corect gramatical in urmatoarea situatie:

1. ...verificare parametri functionare.... (cu un singur i), sau
2. ...verificare parametrii functionare... (cu 2 de i)
Nici așa, nici așa. Corect gramatical se spune verificarea parametrilor de funcționare. Dacă totuși trebuie neapărat să scrieți telegrafic (în stilul berc, vorba lui Pruteanu), atunci scrieți verificare parametri funcționare, pentru că în stilul berc se taie articolul hotărît (de exemplu: verificare condiții funcționare, nu verificare condițiile funcționare).

Ca precizare, dacă aveți nevoie, varianta cu doi i parametrii conține și articolul hotărît, iar cea cu un i parametri e nearticulată. Foarte mulți vorbitori nu fac nici o deosebire între ele la nivel fonetic (le pronunță și le percep identic) și ca urmare în scris trebuie să facă un mic calcul ca să știe cîte i-uri să pună, dar există și vorbitori care le pronunță diferit și care le scriu automat corect fără nici un efort.

 althea, on 17 februarie 2017 - 12:09, said:

Cea mai simplă explicație pe care am găsit-o:

Quote

Când substantivele şi adjectivele, la singular, nu se termină în i, şi nici nu au penultima literă un i, cum sunt: parametru, maistru, socru, roşu, ministru, codru, negru, arbitru etc., se scriu cu un singur i când sunt la plural şi nearticulate: parametri, maiştri, codri, socri, roşi, miniştri, negri, arbitri, şi cu doi i, atunci când sunt articulate cu articol hotărât (articolul hotărât arată că obiectul denumit de substantiv este cunoscut vorbitorului): parametrii de funcționare, codrii de aramă, socrii mei, miniştrii competenţi.
Explicația aceea e pe alocuri fantezistă, dar în linii generale corectă. Nu are ce căuta acel roși acolo, se vede de la o poștă că nu face parte din serie, și e și greșit scris cu un singur i (e corect numai dacă vorbim de adjectivul roș - roșă - roși - roșe, un arhaism sau regionalism). Probabil condiția ca penultima literă să nu fie i este pentru a exclude adjective ca hazliu. În cazul ăsta se poate da o explicație mai clară și mai ușor de ținut minte.

#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 neafloricadinobor, on 15 februarie 2017 - 13:20, said:

miercuri 22 sept ora 20. Așa cum am scris e corect. Și cum ai scris tu e corect, dar cam încărcat. Virgulele în acest caz nu sînt necesare, iar ora 20 poate fi scrisă și așa, adică fără să arăți :00.

orele 20, stimabile. Că este mai multe ;)

#22
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,356
  • Înscris: 21.04.2014

 open-your-eyes, on 15 februarie 2017 - 02:48, said:

Alte pareri?

Nici o varianta. Pronumele "eu" nu are ce cauta in propozitie. Se subintelege din declinarea verbului despre cine e vorba.

Poti spune simplu: deja nu-mi mai fac visuri.

#23
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 iladi, on 17 februarie 2017 - 20:33, said:

orele 20, stimabile. Că este mai multe Posted Image
Întrebăm „ce oră e” nu „ce ore sînt”, deci răspunsul poate fi „este ora unu, ora două, ora 20 etc”. „La ce oră te trezești?”. „La ce oră începe filmul?”. Se spune „la ce ore începe filmul?”.
Ai vrut să te arăți deștept și cult în fața lu neaflorică, dar ai zbîrcit-o. Greșeala pe care ai comis-o acum se numește în gramatică supercorectitudine. Un exemplu: „ce-s cu astea?”. Corect este „ce-i cu astea?”.

#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 neafloricadinobor, on 18 februarie 2017 - 11:18, said:

Întrebăm „ce oră e” nu „ce ore sînt”, deci răspunsul poate fi „este ora unu, ora două, ora 20 etc”. „La ce oră te trezești?”. „La ce oră începe filmul?”. Se spune „la ce ore începe filmul?”.
Ai vrut să te arăți deștept și cult în fața lu neaflorică, dar ai zbîrcit-o. Greșeala pe care ai comis-o acum se numește în gramatică supercorectitudine. Un exemplu: „ce-s cu astea?”. Corect este „ce-i cu astea?”.

Tot ce se poate. Așa am învățat că e corect de la un reputat profesor și ziarist. Dar e posibil să se fi înșelat și dumneavoastră să fiți un geniu carpatin neînțeles.

#25
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 althea, on 17 februarie 2017 - 12:09, said:

Cu un i.

Cea mai simplă explicație pe care am găsit-o:
Da. Excelent! Mi-a plăcut mult. Un autor deștept. A explicat foarte bine, practic și clar.
Explicația profesoarei din liceu însă este eronată:„În liceu, profesoara de română ne atrăgea mereu atenţia, şi spunea că nu se zice “doi de i”, ci “doi i”, aşa cum nu se spune “doi de cai”, ci “doi cai” sau “doi de pantaloni”, ci “doi pantaloni”.”
E corect „doi de i”, doi de n” pt că în limbă expresiile nu se formează mereu pe același calapod. „Doi i” mi se pare supercorectitudine, adică o greșeală.

 iladi, on 18 februarie 2017 - 11:24, said:

Tot ce se poate. Așa am învățat că e corect de la un reputat profesor și ziarist. Dar e posibil să se fi înșelat și dumneavoastră să fiți un geniu carpatin neînțeles.
Evident acela s-a înșelat, iar un om deștept care își ia timpul necesar să gîndească și nu se rezumă la primele impresii, își dă seama de acest lucru.Unul superficial bagă iute miștocăreală și trece mai departe rîzînd. El e convins că un reputat profesor nu poate greși.

#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008
Cu alte cuvinte matale ai chestionat și verificat toate informațiile pe care ți le-au furnizat profesorii? Mă întreb pentru ce ai mai fost la școală.

#27
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 iladi, on 17 februarie 2017 - 20:33, said:

orele 20, stimabile. Că este mai multe Posted Image
Să fim serioși. Așa spuneți dumneavoastră? Sau știți pe cineva care spune așa? Pe vremea lui Caragiale, hăt demult, poate se mai zicea „orele douăsprece trecute fix”, dar azi, probabil trebuie să ai circa 100 de ani ca să mai păstrezi acolo pluralul.

Spunem ora 20 așa cum spunem etajul 7 sau capitolul 3 sau ordonanța 13. Numărul nu arată cîte elemente se înșiră, ci despre al cîtelea element din șir vorbim.

#28
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 iladi, on 18 februarie 2017 - 11:49, said:

Cu alte cuvinte matale ai chestionat și verificat toate informațiile pe care ți le-au furnizat profesorii? Mă întreb pentru ce ai mai fost la școală.

Matale pricepi greu din cauza incapatinarii de a gindi si altfel. Sint sigur ca esti obisnuit sa gindesti foarte rapid si sa ramii la primele impresii. Profesorul Pruteanu de ex a scris pe forumul lui ca e corect "doi de i", deci nu toti profesorii sint de parere ca ar fi corect "doi i".

#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 neafloricadinobor, on 18 februarie 2017 - 21:39, said:

Matale pricepi greu din cauza incapatinarii de a gindi si altfel. Sint sigur ca esti obisnuit sa gindesti foarte rapid si sa ramii la primele impresii. Profesorul Pruteanu de ex a scris pe forumul lui ca e corect "doi de i", deci nu toti profesorii sint de parere ca ar fi corect "doi i".

Siguranța de sine nu ne face rău la ficat, nu-i așa? În particular, te-ai uitat la avatar și ai dedus automat că sunt bărbat, că tot pomeniși de concluzii pripite? :D

#30
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Evident siguranța de sine nu face rău la ficat.
Dacă nu scrii explicit ce ești și ai avatar de bărbat e normal să mă exprim așa. Nu e o concluzie pripită ci normală.
Zi ceva pe subiect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate