Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum il convingi pe viitorul sot sa preia numele tau?

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#37
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Ma scuzati ca intervin oarecum offtopic , dar nu pot sa nu intreb daca v-ar deranja daca ati deveni doamna Butelie , ca inteleg ca doamna Popartag e ceva mai complicat ?

#38
milcca

milcca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.11.2010
fostul meu prieten e divortat si a vrut din proprie initiativa sa pastreze numele ei deoarece el avea unul foarte caraghios. :)

#39
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postmilcca, on 12th January 2011, 19:55, said:

fostul meu prieten e divortat si a vrut din proprie initiativa sa pastreze numele ei deoarece el avea unul foarte caraghios. :)

Daca va casatoriti, sa nu faceti ca Bahmuteanca cu Prigoana.  :lol:

#40
milcca

milcca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.11.2010
nu, nu mai e cazul.
s-a dus dupa Bahmuteanca, probabil! :D

(ce au facut??)

#41
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postmilcca, on 13th January 2011, 12:21, said:

(ce au facut??)


S-au casatorit si-au divortat de vreo 3 ori pentru ca, printre altele, ea inca poarta numele fostului sot si refuza sa-l ia pe-al actualului.  :lol:

#42
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Vad pe aici ca initiatoarea e orgolioasa.
Cum mai barbatul e orgolios daca vrea sa isi pastreze numele?
Dar tu cum esti daca vrei acelasi lucru?
Pana la urma barbatul e muierea sau tu?

Eu nu mi-as schimba numele de familie ca asa doreste domnisoara.
Si de parasit nu ma va parasi pt. un nume in cazul in care ma iubeste.

Prea multe frustrari pe aici.

#43
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postvladut_v, on 20th September 2010, 21:26, said:

Eu stiam ca la Evidenta Populatiei, poti sa ceri personal schimbarea prenumelui din diverse considerente, dar acest lucru se va aplica strict prenumelui, numele (numele de familie) neputand fi modificat. Voi spuneti ca in urma actului de casatorie, se poate face acest lucru, schimbarea numelui "de familie" al barbatului ?
Numele de familie se poate schimba doar la tribunal.

View Postmilcca, on 12th January 2011, 19:55, said:

fostul meu prieten e divortat si a vrut din proprie initiativa sa pastreze numele ei deoarece el avea unul foarte caraghios. :)
Cunosc 2 cazuri foarte apropiate in care femeile si-au pastrat numele sotului dupa divort si chiar fac alergie cind isi aud de numele de fata care erau absolut normale.

Edited by misu183, 14 January 2011 - 08:48.


#44
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Orgolile domnule, orgolile. :)

#45
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View PostFratello_2007, on 14th January 2011, 08:08, said:

Vad pe aici ca initiatoarea e orgolioasa.
Cum mai barbatul e orgolios daca vrea sa isi pastreze numele?
Dar tu cum esti daca vrei acelasi lucru?
Pana la urma barbatul e muierea sau tu?

Eu nu mi-as schimba numele de familie ca asa doreste domnisoara.
Si de parasit nu ma va parasi pt. un nume in cazul in care ma iubeste.

Prea multe frustrari pe aici.

Oh, the irony! :roflmao:

ON:

Quote

Art. 27
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.


#46
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

View PostFratello_2007, on 14th January 2011, 08:08, said:

Vad pe aici ca initiatoarea e orgolioasa.
Cum mai barbatul e orgolios daca vrea sa isi pastreze numele?
Dar tu cum esti daca vrei acelasi lucru?
Pana la urma barbatul e muierea sau tu?

Eu nu mi-as schimba numele de familie ca asa doreste domnisoara.
Si de parasit nu ma va parasi pt. un nume in cazul in care ma iubeste.

Prea multe frustrari pe aici.

Pai inseamna ca el nu ma iubeste daca insista sa preiau numele lui si nu ma vrea altfel. Eu sunt orgolioasa pentru ca nu vreau sa renunt la un nume frumos pentru unul urat? Dar el cum e pentru ca nu vrea sa renunte la un nume urat pentru unul frumos?

#47
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Zau daca inteleg de ce e asa de important ca Dl. Popartag, Gainat, Pulica etc. sa isi schimbe numele dupa casatorie. Daca dumnealui ii place si s-a obisnuit si cu grimasele de ras ale interlocutorilor foarte bine, sa-l poarte cu mandrie in continuare. Singurul neajuns e atunci cand trebuie tot timpul sa mentionezi ca D-na Popescu este de fapt sotia D-lui Popartag, Gainat, Pulica, si nu vreo partenera de afaceri, secretara, menajera, sau amanta. Cand au acelasi nume cam toti realizeaza ca e sotia fara explicatii suplimentare.

#48
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcitronelle, on 15th January 2011, 00:56, said:

Zau daca inteleg de ce e asa de important ca Dl. Popartag, Gainat, Pulica etc. sa isi schimbe numele dupa casatorie. Daca dumnealui ii place si s-a obisnuit si cu grimasele de ras ale interlocutorilor foarte bine, sa-l poarte cu mandrie in continuare. Singurul neajuns e atunci cand trebuie tot timpul sa mentionezi ca D-na Popescu este de fapt sotia D-lui Popartag, Gainat, Pulica, si nu vreo partenera de afaceri, secretara, menajera, sau amanta. Cand au acelasi nume cam toti realizeaza ca e sotia fara explicatii suplimentare.
Eu nu inteleg de ce nu ar vrea cineva sa fie doamna Popartag , ca doar e un nume cu rezonanta , si daca te striga cineva pe strada sau la vreo coada , toti o sa intoarca gatul ca sa te poata remarca !  :console:

Celelalte exemple sunt chiar naspa , si daca barbatul nu a avut inspiratiasa-si schimbe numele pe cale administrativa , nu are rost sa-l bagi in seama .

#49
adrian_mirea

adrian_mirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.05.2010

View PostCutzu, on 15th January 2011, 00:16, said:

Cauta frate pe altu` sa`ti accepte conditiile, io la randu` meu puneam o conditie daca vroiai sa iti port numele, cum ar fi <MIZERII_OBSCENE>.

Ți-am dat report, sper că un administrator se va sesiza în cazul tău. Nu sunt obligat să îți citesc toate gunoaiele, și de altfel n-ar fi vorba de mine, dar mai sunt și femei, și copii pe aici!

Edited by adrian_mirea, 16 January 2011 - 14:04.


#50
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postadrian_mirea, on 16th January 2011, 14:04, said:

Ți-am dat report, sper că un administrator se va sesiza în cazul tău. Nu sunt obligat să îți citesc toate gunoaiele, și de altfel n-ar fi vorba de mine, dar mai sunt și femei, și copii pe aici!


Bre, daca te-a deranjat limbajul, zii asa, nu o face pe aparatorul femeilor si-al copiilor, ca nu tine.

#51
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View PostFratello_2007, on 14th January 2011, 08:08, said:

Vad pe aici ca initiatoarea e orgolioasa.
Cum mai barbatul e orgolios daca vrea sa isi pastreze numele?
Dar tu cum esti daca vrei acelasi lucru?
Pana la urma barbatul e muierea sau tu?

Eu nu mi-as schimba numele de familie ca asa doreste domnisoara.
Si de parasit nu ma va parasi pt. un nume in cazul in care ma iubeste.

Prea multe frustrari pe aici.
fratello, tata, limiteaza-te la capsunarit.
e prea grele pentru tine.

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcitronelle, on 3rd January 2011, 16:28, said:

Da de ce sa preia el numele tau? E al lui, ii place, sa si-l tina. Daca nu-ti place, nu-l iei si-ti mentii numele de fata. Ce atata tambalau si menajat orgolii?

E cel mai usor asa. Dar..doar pana in momentul nuntii. Dupa aia, incep "problemele" :). In principiu, umbli cu o copie dupa certificatul de casatorie la tine tot timpul , pentru ca...la orice demers care va implica pe amandoi, va fi nevoie de ea.  Sunt oarece inconveniente, de ordin administrativ..si in situatia asta.

#53
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Înceteaza traditia, înceteaza istoria, înceteaza tota mostenirea lasata de familia ta, cam asta psihologic.
Acuma practic: Femeia oricum împrumuta numele barbatului cu mult timp înainte sa îsi faca schimbarea în acte:
Suna cineva la usa: automat este întâmpinata cu Doamna Cutarita, trimiti ceva la ea, automat este luata cu Doamna Cutarita, orice lucru are legatura cu tine = întâmpinata cu Doamna Cutarita, vedeti ca Domnul Cutarita v-a lasat un pachet pe birou, sunt asa de multe exemple practice.
Eu nu am nimica împotriva cu schimbarea asta, doar am avut si eu o suma de cunostinte cu numele cretine.
Acceptarea poate sa vina doar în cazul în care barbatul are un numele îngrozitor, în rest nu vad de ce s-ar pune problema, oricum s-ar obisnuit dinainte sa se ajunga la acte, probabil din cauza asta nici nu prevad probleme de genul asta.

#54
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Din cate am inteles eu , doamna Pompilica este apreciata intodeauna pentru numele ei , la fel de apreciata ca si doamna Basinosu , pentru ca domnii au o problema cu pompa , respectiv basinile .  :thumbup:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate