Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#55
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postgtk, on 29th September 2010, 19:24, said:

daca e vorba de o casa, mai bine camere video eventual cu senzori de miscare si eventual ceva arma cum ar fi pistol cu gloante de cauciuc, spray si/sau eventual pusca de vantoare... singur, modern si fara dureri de cap... si nu e nici extraordinar de scump, mai ales pe termen lung.. aproape pe toti cei pe care ii stiu ca au avut caine la curte lasat dezlegat s-au trezit cu prieteni/rude/vecini/cunostinte/etc. muscati fix aiurea... iar sa-l tii tot timpul intr-o cusca sa latre aiurea, nu cred ca merita, si oricum nu ar merita unul mare... iti face creierul varza si enerveaza trecatorii sau vecinii mai ales noaptea...
cainele te pazeste 24/24...u noaptea nu auzi cand intra hotu peste tn

#56
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
sincer daca ar fi sa aleg un caine de paza fara discutii as alege rasa ciobanesc german.O verisoara de a mea are un ciobanesc german care de obicei este linistit si nu prea latra dar in momentul in care ma prefac ca o lovesc sau o bruschez pe varamea sau sotul ei innebuneste si pur si simplu se arunca pe gardul custii iar cand nu este in cusca crede-ma nu ar avea nimeni curajul sa intre atunci in curte.Evident are putin dresaj dar ciobanestii germani sunt usor de dresat

        

Edited by OriOn20, 29 September 2010 - 21:41.


#57
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Sistem de alarma o sa fie oricum ... Dar nu o sa o aprinzi dak pleci pana la colt sa iei si tu o Paine sau ceva care dureaza 5 min ....si daca stai sa te gandesti cu un Caine te Mai joci te mai distrezi cu alarma ce faci ... Plus ca daca se ia curentu ce te Mai faci?... Pistol... Pusca pe cn crezi tu ca o sa impusti ... Fuge ala d 5 ori pana aduci u pusca si il tintesti si la mn nu cred ca sare Cnv poarta de 2 m 50 Mai ales cand aunt acasa

#58
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostOriOn20, on 29th September 2010, 22:40, said:

sincer daca ar fi sa aleg un caine de paza fara discutii as alege rasa ciobanesc german.O verisoara de a mea are un ciobanesc german care de obicei este linistit si nu prea latra dar in momentul in care ma prefac ca o lovesc sau o bruschez pe varamea sau sotul ei innebuneste si pur si simplu se arunca pe gardul custii iar cand nu este in cusca crede-ma nu ar avea nimeni curajul sa intre atunci in curte.Evident are putin dresaj dar ciobanestii germani sunt usor de dresat

Attachment Nunta_097.jpg        Attachment FILE0090.JPG

,,Butulia,, aia-n soare nu-mi prea place.Si cusca aia asa facuta in doru lellii.

#59
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postzippo68, on 30th September 2010, 21:02, said:

,,Butulia,, aia-n soare nu-mi prea place.Si cusca aia asa facuta in doru lellii.
bn amu cusca ii importanta sau cainele.Eu am vb de caine nu de cusca si altele.

#60
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View PostOriOn20, on 1st October 2010, 12:37, said:

bn amu cusca ii importanta sau cainele.Eu am vb de caine nu de cusca si altele.
cainele e important ...cusca are si ea importanta ei...dar un caine nu cere hotele de 5 stele

#61
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
rott cu ciobanescul se inteleg pentru ca rott e femela si ciobanescul baiat. Boxerul cu ciobanescul nu se suporta, si intradevar boxerul nu suporta deloc frigul. Eu inca de pe acum (10-20 grade) il bag la adapost unde sa nu il bata vantu si cu burete sa doarma pe el. Parca imi multumeste cand ii dau drumu la camera aia.  
Nu se compara camera de luat vederi cu un caine de paza. Sa zicem ca un hot iti intra in casa este filmat dar el nu stie lucrul asta. Iti devasteaza casa sparge strica si dupa intra la racoare, dar daca ai avea un caine hotul nu prea mai are curaj sa se apropie. Si iubirea care ti-o poarca un caine este de nepretuit.  Acum ca si talie sunt 2 pareri: 1: un vecin de-al meu are pechinezi si nu le tace gura cand vede ceva strain dau alarma foarte bine si atunci hotul pleaca.    2: Cainele mare are latratul gros care sperie foarte tare si prezenta lui  nu e de placut pentru strain, chiar daca cainele este foarte cuminte un om se teme cand il vede.


Niciodata un caine care e crescut in curte (teritoriul lui) nu o sa suporta un alt caine venit in vizita mai ales daca iti vine un amic cu un patruped la tine o sa il mangai sa te joci cu el iar cainele tau indiferent de caine devine foarte gelos ca si un copil.
Pentru curte un caine de talie mare este super deajuns (in schimb nu cainele cu par mic,scurt ca nu rezista afara iarna ex boxerul). Si cand iti cumperi cainele trebuie sa gandesti de 3 ori inainte. Eu in fiecare saptamana cand vine gunoiul am cate un sac de fecale care miros foarte urat. Pretul pentru hrana si ingrijirea a 3 caini de talie mare este maricel. Iti trebuie timp in fiecare zi sa le faci curat, sa le dai apa proaspata si sa le prepari hrana (ai mei daca nu le dau mancare gatita nu sunt in apele lor, degeaba le dau royal canin pedigree sau altceva ca ei aleg painea cu mancare gatita).

Parerea mea.

#62
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View Postgrig_sorin, on 2nd October 2010, 11:34, said:

rott cu ciobanescul se inteleg pentru ca rott e femela si ciobanescul baiat. Boxerul cu ciobanescul nu se suporta, si intradevar boxerul nu suporta deloc frigul. Eu inca de pe acum (10-20 grade) il bag la adapost unde sa nu il bata vantu si cu burete sa doarma pe el. Parca imi multumeste cand ii dau drumu la camera aia.  
Nu se compara camera de luat vederi cu un caine de paza. Sa zicem ca un hot iti intra in casa este filmat dar el nu stie lucrul asta. Iti devasteaza casa sparge strica si dupa intra la racoare, dar daca ai avea un caine hotul nu prea mai are curaj sa se apropie. Si iubirea care ti-o poarca un caine este de nepretuit.  Acum ca si talie sunt 2 pareri: 1: un vecin de-al meu are pechinezi si nu le tace gura cand vede ceva strain dau alarma foarte bine si atunci hotul pleaca.    2: Cainele mare are latratul gros care sperie foarte tare si prezenta lui  nu e de placut pentru strain, chiar daca cainele este foarte cuminte un om se teme cand il vede.


Niciodata un caine care e crescut in curte (teritoriul lui) nu o sa suporta un alt caine venit in vizita mai ales daca iti vine un amic cu un patruped la tine o sa il mangai sa te joci cu el iar cainele tau indiferent de caine devine foarte gelos ca si un copil.
Pentru curte un caine de talie mare este super deajuns (in schimb nu cainele cu par mic,scurt ca nu rezista afara iarna ex boxerul). Si cand iti cumperi cainele trebuie sa gandesti de 3 ori inainte. Eu in fiecare saptamana cand vine gunoiul am cate un sac de fecale care miros foarte urat. Pretul pentru hrana si ingrijirea a 3 caini de talie mare este maricel. Iti trebuie timp in fiecare zi sa le faci curat, sa le dai apa proaspata si sa le prepari hrana (ai mei daca nu le dau mancare gatita nu sunt in apele lor, degeaba le dau royal canin pedigree sau altceva ca ei aleg painea cu mancare gatita).

Parerea mea.
da ai dreptate sunt cam mult 3 caini....tu nu ai alege o ciorba buna decat un pumn de vitamine?...chiar daca stii ca vitaminele fac mai bine decat ciorba....tu pui fecalele in saci?
nu ar fi mai simplu sa le arunci direct in wc?

#63
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
cainele este important pt protectie dar nu te poti baza 100% pe el.De exemplu si asta este o poveste adevarata , doi batrani care locuiau intr-o casa mai izolata de sat au vandut un teren si au luat o suma frumusica pe el.Nu au mers imediat sa depuna banii la o banca.Noaptea i-au pradat hotii si de aici poveste devine trista au fost omorati si batranii si cei 9 sau 10 caini pe care ii aveau.Acuma nu cred ca au fost caini de rasa dar 10 caini sunt multi si chiar si asa nu au putut sa-si protejeze stapanii.Deci dupa parerea mea hotii nu pot fi alungati de caini in nici un caz.

Edited by OriOn20, 02 October 2010 - 18:41.


#64
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostOriOn20, on 2nd October 2010, 19:40, said:

cainele este important pt protectie dar nu te poti baza 100% pe el.De exemplu si asta este o poveste adevarata , doi batrani care locuiau intr-o casa mai izolata de sat au vandut un teren si au luat o suma frumusica pe el.Nu au mers imediat sa depuna banii la o banca.Noaptea i-au pradat hotii si de aici poveste devine trista au fost omorati si batranii si cei 9 sau 10 caini pe care ii aveau.Acuma nu cred ca au fost caini de rasa dar 10 caini sunt multi si chiar si asa nu au putut sa-si protejeze stapanii.Deci dupa parerea mea hotii nu pot fi alungati de caini in nici un caz.
daca ai 1 caine hotarat care rupe tot..nu iti intra nici un hot...da ca sa il faci sa rupa tot trebuie sa te ocupi umpic de el,trebuie sa sti sa-i sporesti agresivitatea

#65
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View Postbilibistrocizel, on 2nd October 2010, 19:46, said:

daca ai 1 caine hotarat care rupe tot..nu iti intra nici un hot...da ca sa il faci sa rupa tot trebuie sa te ocupi umpic de el,trebuie sa sti sa-i sporesti agresivitatea
ai dreptate...dar sporirea agresivitati trebuie foarte putin...ca daca e facut prea agresiv te poate musca chiar si pe tine

#66
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postrazvanvladd, on 2nd October 2010, 20:22, said:

ai dreptate...dar sporirea agresivitati trebuie foarte putin...ca daca e facut prea agresiv te poate musca chiar si pe tine
daca il iubesti si nu il bati cu tn nu ar trebui sa aiba nici o treaba

Edited by bilibistrocizel, 02 October 2010 - 20:50.


#67
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View Postbilibistrocizel, on 2nd October 2010, 21:49, said:

daca il iubesti si nu il bati cu tn nu ar trebui sa aiba nici o treaba
stiu ca NU AR TREBUI ...dar nu ai de unde sa stii ce e in mintea lui

#68
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postbilibistrocizel, on 2nd October 2010, 19:46, said:

daca ai 1 caine hotarat care rupe tot..nu iti intra nici un hot...da ca sa il faci sa rupa tot trebuie sa te ocupi umpic de el,trebuie sa sti sa-i sporesti agresivitatea


acuma am  zis ca nici 9 sau 10 caini nu au fost in stare sa isi protejeze stapanii.Sa zicem ca sunt 2 hoti unul se "ocupa de caine" celalat de furat.Nu cred ca exista vre-un caine care sa ignore o bucata de carne fie ea si otravita.Poate sa aibe si 100kg cainele.
Sa zicem ca esti hot te poti gandi la 1000 de feluri sa scapi de un caine nu este asa greu ce naiba.Un alt exemplu cand eram mic ne jucam fotbal langa o casa care era ingradita de un zid de 2 m si ceva.Din greseala am dat cu minge in curtea casei si evident a trebuit sa ma duc dupa ea problema era ca proprietarul casei avea 2 caini un rottweiler si un ciobanesc german si ce am facut, un prieten s-a dus si le-a distras atentia cainilor si eu am sarit gardul am luat mingea si am sarit inapoi acelasi lucru pot sa il faca si doi hoti fara probleme sau alta data am sarit intr-o gradina in care era un rottweiler tot asa dupa o minge si din nou nici nu a abservat cainele.
Eu unul nu am incredere totala ca un caine ma poate proteja in special de hoti mai ales sa zicem daca nu esti acasa ci numai cainele sau cainii.

Edited by OriOn20, 02 October 2010 - 23:48.


#69
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostOriOn20, on 2nd October 2010, 23:41, said:

acuma am  zis ca nici 9 sau 10 caini nu au fost in stare sa isi protejeze stapanii.Sa zicem ca sunt 2 hoti unul se "ocupa de caine" celalat de furat.Nu cred ca exista vre-un caine care sa ignore o bucata de carne fie ea si otravita.Poate sa aibe si 100kg cainele.
Sa zicem ca esti hot te poti gandi la 1000 de feluri sa scapi de un caine nu este asa greu ce naiba.Un alt exemplu cand eram mic ne jucam fotbal langa o casa care era ingradita de un zid de 2 m si ceva.Din greseala am dat cu minge in curtea casei si evident a trebuit sa ma duc dupa ea problema era ca proprietarul casei avea 2 caini un rottweiler si un ciobanesc german si ce am facut, un prieten s-a dus si le-a distras atentia cainilor si eu am sarit gardul am luat mingea si am sarit inapoi acelasi lucru pot sa il faca si doi hoti fara probleme sau alta data am sarit intr-o gradina in care era un rottweiler tot asa dupa o minge si din nou nici nu a abservat cainele.
Eu unul nu am incredere totala ca un caine ma poate proteja in special de hoti mai ales sa zicem daca nu esti acasa ci numai cainele sau cainii.
u crezi ca un caine sta el asa mut fara sa latre?
ai avut vreun caine la viata ta?

#70
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

View PostOriOn20, on 3rd October 2010, 00:41, said:

acuma am  zis ca nici 9 sau 10 caini nu au fost in stare sa isi protejeze stapanii.Sa zicem ca sunt 2 hoti unul se "ocupa de caine" celalat de furat.Nu cred ca exista vre-un caine care sa ignore o bucata de carne fie ea si otravita.Poate sa aibe si 100kg cainele.
Sa zicem ca esti hot te poti gandi la 1000 de feluri sa scapi de un caine nu este asa greu ce naiba.Un alt exemplu cand eram mic ne jucam fotbal langa o casa care era ingradita de un zid de 2 m si ceva.Din greseala am dat cu minge in curtea casei si evident a trebuit sa ma duc dupa ea problema era ca proprietarul casei avea 2 caini un rottweiler si un ciobanesc german si ce am facut, un prieten s-a dus si le-a distras atentia cainilor si eu am sarit gardul am luat mingea si am sarit inapoi acelasi lucru pot sa il faca si doi hoti fara probleme sau alta data am sarit intr-o gradina in care era un rottweiler tot asa dupa o minge si din nou nici nu a abservat cainele.
Eu unul nu am incredere totala ca un caine ma poate proteja in special de hoti mai ales sa zicem daca nu esti acasa ci numai cainele sau cainii.
cu un dresaj iti garantez eu ca refuza toata mancarea dl straini...am si eu niste rude cu 2 rottweiler si un ciobanesc mioritic...pai rottul ala din fundul curtii ne simtite ca intrasem ... e adevarat era dresat dar daca nu era in tarc crek ne rupea ...dar cand nea vazut ca suntem cu stapanul a tacut din gura si nea lasat sa punem mana pe el

#71
cristiano96

cristiano96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.08.2010
mie ce caine mi-ati recomanda?stau la curte am 14 ani,am destul timp pentru a avea grija de un caine si in general sunt un tip linistit si cu pofta de viata

#72
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcristiano96, on 3rd October 2010, 10:40, said:

mie ce caine mi-ati recomanda?stau la curte am 14 ani,am destul timp pentru a avea grija de un caine si in general sunt un tip linistit si cu pofta de viata
Labrador/Golden Retriever

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate