Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#37
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 razvanvladd, on 25th September 2010, 12:03, said:

eu in primele 2  3 luni cand iau cainele vreau sa vad ce poate face...daca e inteligent...daca nu il voi duce la dresaj de specialitate(cred ca il voi duce la sibiu pentru ca mi se pare o scoala foarte buna si cu ocazia asta vizitam si rudele)...stie cineva despre aceasta scoala ceva?...ma intereseaza sa stiu si pretul pentru ca nu scrie(informativ)

daca stau sa ma gandesc mai bine...cainele meu actual(care in curand il vom duce la tara) seamana foarte mult a ciobanesc ca a lui viorro...doar ca al meu este foarte bland cu orice caine pisica om...deci nu e bun pentru protectia curtii
atat iti pot spune de scoala de la sb,pe timpu lu Ceausescu era renumita in Europa

#38
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
am in curte 3 caini. Boxer rottweiler si ciobanesc (corcitura intre caucazian si carpatin). Boxerul aude imediat masinile care se apropie de casa, rott nu lasa niciun animal strain sa se aproprie de casa absolut nimic, iar ciobanescul nu suporta niciun fel de om   deci un trio de exceptie.
Dupa parerea mea 3 sunt multi, se cearta intre ei, cand vine vremea de imperechere si am o fata intre 2 baieti e grav, mancare multa, costuri mari la intretinere.   Daca ar fi sa aleg unul singur ar fi  1  Ciobanescul carpatin, sau caucazian  
2. Ciobanesc german (e unul dintre cei care isi fac meseria foarte bine, se dreseaza usor)
3.  Rott (dar daca nu il educi cum trebuie e grav mai ales sa fie si mascul)
4. Orice caine care il iubesti iti arata iubirea fie el si un maidanez .

Alegere buna:)

#39
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 grig_sorin, on 27th September 2010, 19:42, said:

am in curte 3 caini. Boxer rottweiler si ciobanesc (corcitura intre caucazian si carpatin). Boxerul aude imediat masinile care se apropie de casa, rott nu lasa niciun animal strain sa se aproprie de casa absolut nimic, iar ciobanescul nu suporta niciun fel de om   deci un trio de exceptie.
Dupa parerea mea 3 sunt multi, se cearta intre ei, cand vine vremea de imperechere si am o fata intre 2 baieti e grav, mancare multa, costuri mari la intretinere.   Daca ar fi sa aleg unul singur ar fi  1  Ciobanescul carpatin, sau caucazian  
2. Ciobanesc german (e unul dintre cei care isi fac meseria foarte bine, se dreseaza usor)
3.  Rott (dar daca nu il educi cum trebuie e grav mai ales sa fie si mascul)
4. Orice caine care il iubesti iti arata iubirea fie el si un maidanez .

Alegere buna:)
Si eu mă gandisem la boxer ... Este bun?.. Rottweilerul nu ți se pare mai bun decât ciobanestii?

#40
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008

 grig_sorin, on 27th September 2010, 19:42, said:

am in curte 3 caini. Boxer rottweiler si ciobanesc ...

Cum se suporta rott-ul cu carpatinul? Intreb pentru ca-s amandoi de talie mare si n-as putea sa-i impac cred decat daca unul ar fi femela... A venit in vara un amic la mine cu un rott aproape cat Scai al meu si dupa ce i-am linistit cat de cat (al meu fiind inchis in tarc iar rott-ul in curte) am intrat in casa la o bere... Nici n-am apucat sa deschid frigiderul ca l-am vazut pe Scai cum zboara peste gardul interior din plasa care are cam 1,5 m (se urcase pe o stiva de scanduri din spatele garajului si de-acolo a sarit, ca altfel nu se incumeta) direct in capul rott-ului, de s-a dus ala vreun metru de-a berbeleacul dupa care au devenit un ghem, a trebuit sa pun furtunul cu apa sub presiune pe ei sa-i despart, inainte de a-si provoca vreun damage major. Greu a fost sa-l bag in tarc pe-al meu, parca innebunise, desi de obicei ma asculta neconditionat nu voia dacat sa sara pe celalalt, cand am ridicat glasul la el si-a luat viteza spre tarc cu mine tinandu-l de zgarda de n-aveam ce face decat sa alerg odata cu el sau sa-i dau drumul, ca atunci cand vrei sa te urci din tren din mers si-ai apucat sa te prinzi de bara.

#41
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 razvanvladd, on 27th September 2010, 19:22, said:

Si eu mă gandisem la boxer ... Este bun?.. Rottweilerul nu ți se pare mai bun decât ciobanestii?
boxeru nu se prea impaca cu frigu

Edited by bilibistrocizel, 28 September 2010 - 23:41.


#42
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 razvanvladd, on 27th September 2010, 20:22, said:

Si eu mă gandisem la boxer ... Este bun?.. Rottweilerul nu ți se pare mai bun decât ciobanestii?

Razvan ., nu stiu cati ani ai.Si nu stiu de ce fond de bani dispui.Dar nici nu stiu daca in tara gasesti canisa de adevaratele-a de PRESA CANARIO.Nu exista caine de presa si guardia mai bun.Fidel cu stapanul,copii casei si in general cu cei de-a casei,
incoruptibil,odata ce isi ia in stapanire teritoriul nici Christos nu va intra a nu il impusca sau otravi.Un simt al pazei extraordinar,neancrezator cu strainii,atasat pana la moarte cu stapanul si cei ai casei,inteligent.

#43
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 zippo68, on 29th September 2010, 02:27, said:

Razvan ., nu stiu cati ani ai.Si nu stiu de ce fond de bani dispui.Dar nici nu stiu daca in tara gasesti canisa de adevaratele-a de PRESA CANARIO.Nu exista caine de presa si guardia mai bun.Fidel cu stapanul,copii casei si in general cu cei de-a casei,
incoruptibil,odata ce isi ia in stapanire teritoriul nici Christos nu va intra a nu il impusca sau otravi.Un simt al pazei extraordinar,neancrezator cu strainii,atasat pana la moarte cu stapanul si cei ai casei,inteligent.
e foarte fain presa canario...tu de unde l-ai luat?...nu banii sunt problema...ma intereseaza calitatea...am 14 ani dar are vreo legatura?

#44
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Presa canario rezista afara la -25 grade? Sau il bagi in casa sa-ti pazeasca parterul?

#45
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

 razvanvladd, on 22nd September 2010, 21:56, said:

stii cumva cate ceva despre cainele asta?...chiar nu latra?...ce comportament are?...ii plac copii?
AKITA-INU! AKITA e o peninsula din nordul Japoniei, INU=caine.
Am avut nu latra deloc! Nativ!
A fost dresat o jumatate de mileniu de samurai, si este singurul caine din lume cu aceste 2 calitati: nu latra niciodata si e garda de corp.
Tocmai de aceea nu latra, intrucat scopul dresajului a fost de la inceput sa transforme un caine in samurai, o garda de corp, adica sa fie discret si sa atace numai daca este cazul, fulgerator si letal.
Atentie nu glumesc, daca nu le ai cu dresajul sau nu-ti poti permite unul, uita de el ! Cine intra in curtea unui Akita fara sa fie stapanul acasa nu stie ca-si risca viata. Este un caine extrem de periculos !
Nu prea se joaca cu copii deoarece este extrem de serios si greu poti sa-l scoti din asta.
Culmea ca samurai au scos un caine de paza si aparare dintr-un caine al grupei nordice, fiind inrudit cu malamutul de Alaska si Husky !!//

Edited by Ceata_Indurarii, 29 September 2010 - 08:30.


#46
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Viorro, on 29th September 2010, 09:03, said:

Presa canario rezista afara la -25 grade? Sau il bagi in casa sa-ti pazeasca parterul?

Rezista.Sant imprastiati in intreaga lume.America de Nord si Sud.Toata Europa.O cusca buna cum defapt trebuie pt orice caine.

 razvanvladd, on 29th September 2010, 08:58, said:

e foarte fain presa canario...tu de unde l-ai luat?...nu banii sunt problema...ma intereseaza calitatea...am 14 ani dar are vreo legatura?

Nu am Presa Canario.Am un York si o fetita ceva amestecat Labrador cu Beagle gasita in padure abandonata.Si o pisica.Nu mai pot sa i-mi iai inca unul.Din cauza ca eu stau cu chirie.Si asa ,,propritarul,, a fost super intelegator cu mine.Dar cand Yorkul va trece in lumea celor drepti si eu voi fi sanatos fara discutie un Presa Canario i-mi voi lua.
Pai cam la 14 ani cred ca e devreme pt un asa caine.In ceeace priveste calitatea nu stiu ce canise exista in tara.In Ungaria exista.Pt inceput poate ar fi mai bine sa iti iei un Mioritic sau un Carpatin.

#47
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
caini de rasa cel mai bun e maidanezul.Am avut unul la mine in sat salvat de mine si era a dracului rau, pe langa asta prindea orice rozatoare,soparle etc. Pacat ca a murit.Era femela si dupa ce a fatat mai muti pui morti a murit.

Edited by m&m, 29 September 2010 - 17:50.


#48
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
zici ca era lup din padure....

#49
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 OriOn20, on 29th September 2010, 17:34, said:

caini de rasa cel mai bun e maidanezul.Am avut unul la mine in sat salvat de mine si era a dracului rau, pe langa asta prindea orice rozatoare,soparle etc. Pacat ca a murit.Era femela si dupa ce a fatat mai muti pui morti a murit.
FILE0010.JPG FILE0122.JPG

Pacat mare pacat.Era foarte frumoasa.Nu ai putut sa o duci la vre-un veterinar.

#50
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
VaD ca Deja vin frigurile... Cred ca voi mai astepta pana la primavara ... Pana auntci forumul va continua si intrun sfarsit voi spune invingatorul

#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
daca e vorba de o casa, mai bine camere video eventual cu senzori de miscare si eventual ceva arma cum ar fi pistol cu gloante de cauciuc, spray si/sau eventual pusca de vantoare... singur, modern si fara dureri de cap... si nu e nici extraordinar de scump, mai ales pe termen lung.. aproape pe toti cei pe care ii stiu ca au avut caine la curte lasat dezlegat s-au trezit cu prieteni/rude/vecini/cunostinte/etc. muscati fix aiurea... iar sa-l tii tot timpul intr-o cusca sa latre aiurea, nu cred ca merita, si oricum nu ar merita unul mare... iti face creierul varza si enerveaza trecatorii sau vecinii mai ales noaptea...

Edited by gtk, 29 September 2010 - 19:27.


#52
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Nu stiu ce sa zic, disperatii care mai sar gardurile in cautarea unui flex, bormasini sau a catorva gaini/iepuri nu stiu ca tu ai pistol sau pusca si in afara de asta nu cred ca-i auzi la 4 dimineata daca stiu sa umble usor prin curte...  Presupunand ca-i auzi si-i articulezi cu cateva bile/cartuse poti sa-l termini pe unul si mai pierzi timpul prin tribunale apoi...Te asigur eu ca daca aude latratul unui caine de talie mare se va gandi de doua ori inainte de sari gardul.

#53
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

 zippo68, on 29th September 2010, 19:25, said:

Pacat mare pacat.Era foarte frumoasa.Nu ai putut sa o duci la vre-un veterinar.

din pacate era doar un vecin care se ocupa sa ii aduca de mancare si el nu a stiut ce sa faca.Si mie imi pare rau arata bn pt un maidanez blana ii lucea f frumos, daca il vedeai din departare arata ca un caine de lup

Edited by OriOn20, 29 September 2010 - 19:52.


#54
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Viorro, on 29th September 2010, 20:43, said:

Nu stiu ce sa zic, disperatii care mai sar gardurile in cautarea unui flex, bormasini sau a catorva gaini/iepuri nu stiu ca tu ai pistol sau pusca si in afara de asta nu cred ca-i auzi la 4 dimineata daca stiu sa umble usor prin curte...  Presupunand ca-i auzi si-i articulezi cu cateva bile/cartuse poti sa-l termini pe unul si mai pierzi timpul prin tribunale apoi...Te asigur eu ca daca aude latratul unui caine de talie mare se va gandi de doua ori inainte de sari gardul.

Ai dreptate.In romania de azi unde justitia parca e de partea hotiilor sa iti pui camere e O.Imediat nu vor considera injustitiarii aceasta o proba.Cel mai bun un caine sau doi care sa fie invatati sa nu pape de la straini.Doar de la cei ai casei.Si atunci sa-i lasi pe gainari si sculeri sa sara parleazu.Papica pt ,,catelusi,,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate