Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#199
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 razvanvladd, on 12th October 2010, 07:56, said:

bine ma cum zici tu :))...nu te-a intrebat nimeni pe tine in mod special

Daca iti spun mai multi care sunt posesori sau au avut caini din rasele considerate la nivel mondial greu de stapanit si total nerecomandate incepatorilor ca un astfel de caine nu e pentru tine si tu nu pricepi...

Tu nici macar acum nu ai habar ce inseamna paza si aparare sau cum se face (cu 2 caini...nicidecum unul). Pana acum ar fi tb sa iei sa citesti despre rase/istoric/caini de lucru/paza....sa fi cat de cat informat ca sa nu mai intrebi ca de ce nu ataca ala oameni sau de ce nu are instict de proprietate al casei/spatiului sau care e diferenta intre femela si mascul dpdv al obedientei..sa inveti macar bazele si cu ce se mananca rasele de caini dar mai ales sa pricepi de ce anumite rase NU sunt pentru incepatori ca tine.

Pe scurt de aia ar tb sa fi lasat in pace ca oricum isi bate lumea gura degeaba cu tine - asculta mai bine de aia care au avut numai pudeli si te sfatuiesc sa stapanesti caucazianul sau rottweilerul cu iubire maxima si ne vedem la stirile de la ora 5 peste maxim 2 ani.

#200
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 belogerer, on 14th October 2010, 08:25, said:

Daca iti spun mai multi care sunt posesori sau au avut caini din rasele considerate la nivel mondial greu de stapanit si total nerecomandate incepatorilor ca un astfel de caine nu e pentru tine si tu nu pricepi...

Tu nici macar acum nu ai habar ce inseamna paza si aparare sau cum se face (cu 2 caini...nicidecum unul). Pana acum ar fi tb sa iei sa citesti despre rase/istoric/caini de lucru/paza....sa fi cat de cat informat ca sa nu mai intrebi ca de ce nu ataca ala oameni sau de ce nu are instict de proprietate al casei/spatiului sau care e diferenta intre femela si mascul dpdv al obedientei..sa inveti macar bazele si cu ce se mananca rasele de caini dar mai ales sa pricepi de ce anumite rase NU sunt pentru incepatori ca tine.

Pe scurt de aia ar tb sa fi lasat in pace ca oricum isi bate lumea gura degeaba cu tine - asculta mai bine de aia care au avut numai pudeli si te sfatuiesc sa stapanesti caucazianul sau rottweilerul cu iubire maxima si ne vedem la stirile de la ora 5 peste maxim 2 ani.
Dar am mai spus si repet: nu v-oi apărea la știri pt ca :1 mă va ajuta si tata (cam 50% in educarea lui si sprijin material)...2 am citit pe unele forumuri ca sunt buni de paza si protecție si pe altele nu.. Dacă ar fi 2 câini ce rasa mi-ai recomanda tu?(doar o rasa ca nu vreau sa iese corcituri)

#201
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 razvanvladd, on 14th October 2010, 08:32, said:

Dar am mai spus si repet: nu v-oi apărea la știri pt ca :1 mă va ajuta si tata (cam 50% in educarea lui si sprijin material)...2 am citit pe unele forumuri ca sunt buni de paza si protecție si pe altele nu.. Dacă ar fi 2 câini ce rasa mi-ai recomanda tu?(doar o rasa ca nu vreau sa iese corcituri)
Ti s-a mai raspuns : ciobanesc german. De ce crezi ca granicerii, armata, politia chiar si puscariile folosesc rasa asta. Simplu, fiindca sunt extrem de inteligenti, obedienti si cu instinct de paza. Poate nu stiai dar sunt pe locul 3 ca inteligenta dupa Border Collie si Caniche.

#202
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 razvanvladd, on 14th October 2010, 19:32, said:

Dar am mai spus si repet: nu v-oi apărea la știri pt ca :1 mă va ajuta si tata (cam 50% in educarea lui si sprijin material)...2 am citit pe unele forumuri ca sunt buni de paza si protecție si pe altele nu.. Dacă ar fi 2 câini ce rasa mi-ai recomanda tu?(doar o rasa ca nu vreau sa iese corcituri)

in continuare dai dovada de inconstienta / lipsa de informare / etc...exista multi caini puternici si nu numai fizic care au un singur stapan. tu nu vei fi acela impartind 50% din responsabilitati cu tatal tau si probabil ca nici el nu va fi. poti sa te situezi in haita deasupra lui? ma indoiesc si mai sus in topic ti-a spus cineva ce s-a intamplat cu un cane corso ajuns in varful piramidei in haita..

uita de conceptiile populare de genul cine il scoate si cine ii da de mancare e stapanul...citeste si informeaza-te ca te mananca cu fulgi cu tot un caine din rasele de paza si aparare. chiar si un lup poate fi periculos daca nu il educi corespunzator.

eu sunt stapan la mine acasa si pe strada de asemeni dar e o lupta continua si nu va exista nici macar o singura ocazie pe care sa o rateze pt a incerca sa se impuna - am rottweiler. mama e tolerata si atentionata daca greseste. ca exemplu mananca numai cu usa inchisa si nu are voie sa ii umble la culcus. exista reguli extrem de stricte in ce priveste actiunile pe care le poate face in ce priveste cateaua (si retine am catea care e ceva mai maleabila...daca aveam mascul pb ca era jale si am luat catea desi am caini in casa de 20 ani dar nu am avut curaj sa ma risc cu un mascul la primul caine de gen)

paza se face in mod profesional cu un caine masiv care impune de genul molos si un caine de alarma de genul maidanez/talie mica. de ce e asa cauta si tu pe net ..


 Freddy12, on 14th October 2010, 22:04, said:

Ti s-a mai raspuns : ciobanesc german. De ce crezi ca granicerii, armata, politia chiar si puscariile folosesc rasa asta. Simplu, fiindca sunt extrem de inteligenti, obedienti si cu instinct de paza. Poate nu stiai dar sunt pe locul 3 ca inteligenta dupa Border Collie si Caniche.

+1

daca te mai informezi si inveti poti sa scoti un caine bun din el chiar asa habarnist cum esti acum - foarte util ar fi un stagiu de dresaj ca la carte la care sa participi si tu si tatal tau si in timp sa lucrati cu el cat se poate de mult ca sa ii ramana deprinderile

Edited by belogerer, 14 October 2010 - 10:30.


#203
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008

 miromulus, on 13th October 2010, 14:19, said:

...

Ciobanescul german si ciobanescul carpatin sunt doua variante excelente pentru paza. Dar astia sunt caini de pus la treaba si cu care nu te poti lauda in fata prietenilor.
+1

#204
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Chestia cu cg e asa: dacă nu îl dresezi pt paza si protecție nu e bun ... El e mare dar nu are figura aia de fioros sa se sperie cei care vor sa intre in curte... Un rott sau pit dacă ii trage o privire din aia mai rea la individ fuge Ala de nu se mai întoarce... Oricum dacă un hot priceput vrea sa sparga o casa poate si nu e oprit de niciun câine îl împușca da cu electrosocuri oricear fi tot intra dacă vrea dar cainele e pt acei hoti d 2 lei

#205
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 razvanvladd, on 15th October 2010, 08:17, said:

Chestia cu cg e asa: dacă nu îl dresezi pt paza si protecție nu e bun ... El e mare dar nu are figura aia de fioros sa se sperie cei care vor sa intre in curte... Un rott sau pit dacă ii trage o privire din aia mai rea la individ fuge Ala de nu se mai întoarce... Oricum dacă un hot priceput vrea sa sparga o casa poate si nu e oprit de niciun câine îl împușca da cu electrosocuri oricear fi tot intra dacă vrea dar cainele e pt acei hoti d 2 lei

Exact asta ti-am zis eu cand te-am intrebat daca vrei caine pentru paza sau caine cu care sa te dai smecher.

Iar din cele doua optiuni ale tale:
- Rott-ul e bun dar iti trebuie experienta si personalitate
- Pit-ul e vax la paza plus ca nu o poate face pe frig. Cand au fost alesi, erau selectati cei care nu erau agresivi cu omul ca sa poata fi despariti in timp ce se luptau. Iar cei care sunt, e posibil sa incerce si pe tine, la un anumit moment. Iar in frig, la zero grade si stand pe loc in curte, in 2-3 ore fac hipotermie si se duc pe lumea cealalta.

#206
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
pai iarna nu o sa ii tin in frig:))...ori ii bag undeva la caldura ori le fac caldura in cusca...chestia e sa reactioneze daca intra cineva in curte nu sa stea fara sa doarma:)

#207
simion_c

simion_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2010

 razvanvladd, on 15th October 2010, 17:37, said:

pai iarna nu o sa ii tin in frig:))...ori ii bag undeva la caldura ori le fac caldura in cusca...chestia e sa reactioneze daca intra cineva in curte nu sa stea fara sa doarma:)

Cauta un caucazian din linii de paza  . Nu costa nici mult , n-are treaba cu frigul (nici cu caldura), nu necesita dresaj prealabil pentru paza (ataca la cap si gat ) , e un caine mobil si rezistent , mare si cu multa forta.Daca nu te temi de caini , alege un caucazian din linii de paza .

#208
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
eu nu ma tem dar mama cam da.cred ca alegerea v-a fi un amstaff.adica stiu ca daca ii faci putin dresaj unui pit sau amstaff rupe strainii.la primu incident nu mai intra nimeni in curte.cum sa nu coste caucazianul mult?am o ruda care e a dat 500 euro pe unu plus ca mananca cat 2 porci

#209
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 razvanvladd, on 22nd October 2010, 20:29, said:

eu nu ma tem dar mama cam da.cred ca alegerea v-a fi un amstaff.adica stiu ca daca ii faci putin dresaj unui pit sau amstaff rupe strainii.la primu incident nu mai intra nimeni in curte.cum sa nu coste caucazianul mult?am o ruda care e a dat 500 euro pe unu plus ca mananca cat 2 porci

Laso-n cacat de treaba.Tu mai cresti un pic.Poate pana atunci te hotarasti.Deja o dai la prosteala si bataie de joc.

#210
simion_c

simion_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2010

 razvanvladd, on 22nd October 2010, 21:29, said:

eu nu ma tem dar mama cam da.cred ca alegerea v-a fi un amstaff.adica stiu ca daca ii faci putin dresaj unui pit sau amstaff rupe strainii.la primu incident nu mai intra nimeni in curte.cum sa nu coste caucazianul mult?am o ruda care e a dat 500 euro pe unu plus ca mananca cat 2 porci

Cred ca niste camere de supraveghere ar fi mai potrivite, nu mananca cat 2 porci.
Un caucazian bun e 150-200 de euro.
Dar daca esti doar un copil , lasa pe parinti sa aleaga ce doresc. Un caine inseamna niste responsabilitati.
(mi-am racit gura degeaba , n-am stiut ca esti un copil)

#211
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
a zis sa ma uit la ce imi place mie si se informeaza si ei de la cei care au si daca este buna alegerea e buna daca nu cautam alta:D

#212
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 razvanvladd, on 23rd October 2010, 16:21, said:

a zis sa ma uit la ce imi place mie si se informeaza si ei de la cei care au si daca este buna alegerea e buna daca nu cautam alta:D
Eu ti-am mai zis: tie nu-ti trebuie caine de paza ci caine sa te fudulesti pe la prieteni. Asa ca nu mai cere sfaturi pentru caine de paza. Ti s-a  spus ce rase fac paza si ce rase-nu si le gasesti cusururi.  Nu poti face paza cu caniche-pitic . Un caine de paza trebuie sa fie mare, impunator si evident mananca si mult. Cei mai buni caini de paza sunt ciobanestii asiatici, kangal, alabai, caucazian, german. Amstaff-ul si pitbull-ul sunt caini de fite sau in cazul pitbull-ului caini de meciuitori.

#213
diana22c

diana22c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.04.2010
Saint Bernard

#214
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Freddy12, on 23rd October 2010, 16:56, said:

Cei mai buni caini de paza sunt ciobanestii asiatici, kangal, alabai, caucazian, german.

Primi 3 nu merg. Sunt caini facuti pentru paza dar selectati intr-o zona unde nu vezi picior de om pe sute de kilometri si unde animalele salbatice chiar sunt o problema - pot face pitbullii sa para pisicute. Iar sansele sa prinzi unul care sa nu stea pe ganduri cu orice i-ar iesi in cale (om sau animal) sunt mari.

Ca idee, uite cat e un kangal :D [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Jqb9816T9U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] iar un alabai poate face lejer suta de cile :D

Edited by miromulus, 24 October 2010 - 03:16.


#215
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
chestia e asa:,,hoti,, au auzit si ei la tv ca toti pitbulli sunt killeri si rottweilleri dar daca vede un ciobanesc german nu se va teme ca de un pitbull.plus ca daca ii faci la un amstaff sau pit un dresaj de paza si protectie la unul care stie ce face atunci v-a fi f bun

#216
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Hotul, daca iti intra in curte, ii da cainelui un spray un bot si gata cu el. De asta iti recomanda cineva si un caine mic, gen "sonerie". Niciun hot nu o sa intre peste tine fara sa stie unde-si baga nasul. Daca-l asteapta Iovan in casa cu pusca? Iar stafful e posibil sa dea din coada cand il vede :D Iti repet, cand au fost selectati pentru "jocuri" (urata treaba :( ), exemplarele care muscau oricare din cei doi handleri sau arbitrul erau trimise pe lumea cealalta.

Cu rott-ul, e alta treaba. Asta chiar e excelent pentru paza. Dar ii trebuie stapan experimentat.

Acu' mi-a picat insa fisa. De ce nu iei un lup? Sau o hiena :D Asa o sa te stie toata lumea si nu o sa aiba nimeni curaj sa-ti calce teritoriul.

Edited by miromulus, 24 October 2010 - 15:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate