Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Modem Huawei HG655b

- - - - -
  • Please log in to reply
1798 replies to this topic

#1729
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
a instalat cineva un Extender TL-WA854RE...?

merge? adica sunt compatibile, am citit intr-un comentariu ca cica au probleme, nu intra in comunicatie!

#1730
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Da, si a functionat fara probleme. Dupa 23 de luni a crapat si am primit full refund de la Depanero ...

#1731
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

View Postlaurentiu87, on 04 noiembrie 2015 - 08:52, said:

am un modem HG655B de la romtelecom, Firmware 25, actualizat de pe tutorialul de mai a lui claudiubm, am reusit sa fac portul LAN1 WAN, s-a conectat la internet, dar nu am reusit sa activez serviciul Voip

am urmat instructiunile, dar imi spune ca serviciul Voip nu este activat, am ton dar cand apelez suna ocupat iar cand sun pe numarul respectiv nu suna, starea voip este UnRegister

cum fac sa activez serviciul VoIP?
mentionez ca am testat smartcall si callromania si nu se conecteaza

Salut. Am situatia identica. S-a rezolvat cumva? Multumesc.

#1732
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Trebuie sa se conecteze.. Ati gresit ceva!
Prin ce metoda ati scris setarile VoIP?

#1733
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Am urmat pasii de mai jos. Editarea am facut-o cu Notepad++
Am incercat cu ClickPhone si ulterior am facut cont la CallRomania pentru a fi cat mai aproape de exemplul dat de colegul nostru.
Exista si un alt ghid care m-ar putea ajuta? Multumesc.

View Posteneagud, on 14 septembrie 2015 - 22:22, said:

Mai jos am pus pasii urmati pentru a configura Modemul din titlu ca si AP WIFI si VOIP calromania dupa un router RDS sau variante:

1.Update firmware la 25 de la 18  ca aici: http://claudiubm.dyn...100r001c02b025/
2.Login cu admin admin   (obligatoriu ca sa mearga pasul urmator)
3.Intri pe pagina acunsa http://192.168.1.1/h...kmode.asp bifezi LAN1 Port 1 as Ethernet uplink ....
4.Intri in BASIC ethernet stergi tot (ETH1_VID_609) nu te lasa, il lasi asa
5.BASIC LAN iti faci searile de lan, eu am pus alta clasa ipuri 192.168.3.1 cu server dhcp
6. BASIC WAN stergi tot (WAN1_TR069_R_ETH1_VID_609) nu te lasA , IL LASI ASA
7. Apasa New alegi la conection device ETH2, WAN Conection Enable, Service INTERNET si VOICE
PORT bind lan2, 3,4 si  ssid1. conection type: ip routed(IP) cu dhcp daca te legi in alt router , iprouted(ppp) daca te legi direct la provider cu user pass gen RDS
8. MAintenance device configuration file, DOWNLOAD fisierul il deschizi cu un editor de XML-uri free ca sati fie mai usor sau notepad daca esti curajos
9. modifici xml-ul ca mai jos:
<VoiceProfile NumberOfInstances="1">
<VoiceProfileInstance InstanceID="1" Enable="Enabled" X_ProfileId="" Name="Romtelecom" STUNServer="" X_STUNServerPort="0">
<SIP ProxyServer="sip.callromania.ro" ProxyServerPort="5060" RegistrarServer="sip.callromania.ro" RegistrarServerPort="5060" X_SIPDomain="callromania.ro" X_SecondRegistrarServer="" X_SecondRegistrarServerPort="5060" X_SecondSIPDomain="">
</SIP>
<NumberingPlan>
</NumberingPlan>
<ButtonMap>
</ButtonMap>
<Line NumberOfInstances="2">
<ObjExtention MaxInstanceNum="3"/>
<LineInstance InstanceID="1" Enable="Enabled" DirectoryNumber="numartelefoncallromania" X_OutgoingPhyList="0" X_IncomingPhyList="0">
<SIP AuthUserName="numartelefoncallromania" AuthPassword="parola cont callromania" X_SIPLocalPort="5071" X_MWISubscribeURI="" X_NumberDisplayType="0" X_PrivacyLevel="1"/>
<CallingFeatures CallWaitingEnable="1" MWIEnable="0" MaxSessions="2"/>
<VoiceProcessing EchoCancellationEnable="1"/>
<Codec>
<List NumberOfInstances="3">
<ObjExtention MaxInstanceNum="3"/>
<ListInstance InstanceID="1" Codec="G.729" PacketizationPeriod="20" SilenceSuppression="1" Priority="3" X_ComfortNoiseGeneration="1"/>
<ListInstance InstanceID="2" Codec="G.711-PCMA" PacketizationPeriod="20" SilenceSuppression="1" Priority="1" X_ComfortNoiseGeneration="1"/>
<ListInstance InstanceID="3" Codec="G.711-PCMU" PacketizationPeriod="20" SilenceSuppression="1" Priority="2" X_ComfortNoiseGeneration="1"/>
</List>
</Codec>
</LineInstance>
<LineInstance InstanceID="2" Enable="Disabled"

10.DEVICE configuration file  choose file, alegi fisierul modificat mai sus si UPLOAD.

Sper ca nu am scapat ceva, bafta!


#1734
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Da... Punctul 9.. Prin metoda aceasta trebuie sa sti ca parola contului de VoIP trebuie criptata. Nu se introduce motamo.

Pentru a o cripta te folosesti tot de modem.
Cauti in meniu Ftp server si adaugi acolo la parola, parola ta de sip, dai salvare.
Salvezi iar setarile si le deschizi cu notepad++, cauti unde s-a salvat parola ftp, o copiezi acolo la rubrica contului VoIP si salvezi modificarea.
Exporti setarile salvate pe modem si gata va functiona.

Edited by mike77, 11 January 2016 - 18:01.


#1735
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Coool multumesc tare mult. Am citit un pic inapoi repede de criptarea parolei dar am ignorat. Mea culpa. Incerc maine si revin cu detalii.

Apropo... pot fi configurate oare ambele porturi de voip? :)

#1736
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Cu placere!
Cred ca da! Nu am incercat.. Nu vad de ce nu ar functiona.

Edited by mike77, 11 January 2016 - 20:25.


#1737
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Multumesc. Am reusit sa-l fac functional. Criptarea parolei era problema intr-adevar.

Problema actuala este intreruperea convorbirii la 9-10 min, de care am vazut ca s-au mai lovit si alti colegi...

#1738
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Salutare!
Exista vreo posibilitate de a-i atasa antena externa acestui modem HG655b? Daca Da, cum ?

#1739
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Renunta la idee.

#1740
por112

por112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.04.2006
Am configurat conform  descrise, se conecteaza la VOIP  pot primi apeluri  pe un Gigaset  AS150, dar nu pot suna afara nu merge outgoing calls, pareri recomandari ?

#1741
ravi0s

ravi0s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2016
Stiti vreo rezolvare la eroare "Parameter settings are invalid." la configurarea firewall-ului in modemul hg655b? Practic cand dau submit sa setez alt level imi apare aceea eroare..Posted Image

#1742
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Eu nu pot să-l fac să se conecteze la internet prin LAN1 :(

#1743
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Ce setari trebuie facute ca acest router sa fie client de Wifi (de la un alt router) si sa dea local net prin porturile LAN ?
Cu alte cuvinte nu am posibilitatea sa trag cablu de net din sufragerie (unde este routerul Wifi principal) pana in dormitor, unde am un Smart TV fara Wireless (doar cu LAN) si ma gandeam sa folosesc un HG655 pe post de client Wifi si apoi sa routeze internetul pe porturile de LAN.

#1744
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiliuta, on 17 decembrie 2015 - 23:35, said:

Da, si a functionat fara probleme. Dupa 23 de luni a crapat si am primit full refund de la Depanero ...
Am cumparat intr-un final un range extender tp link. Parca am o alta legatura la net, totul se misca mai natural. Daca stiam luam mai de mult da m-am tot cacait pana azi cand eram prin media galaxy si l-am înșfăcat :-)

Recomand, sincer. Gunoiul de hg655 e o pocnitoare !!!!

#1745
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Ati conectat careva un HDD Extern la acest modem ? Functioneaza ? Pot accesa datele de pe telefon sau alt PC conectat la alta retea ?

Edited by Razvan125, 06 June 2016 - 20:29.


#1746
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am o intrebare: se poate schimba hg655 cu alt router de la RTC mai bun?

Edited by MembruAnonim, 07 June 2016 - 10:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate