Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Modem Huawei HG655b

- - - - -
  • Please log in to reply
1798 replies to this topic

#1189
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 KyKyKyKy, on 1st August 2012, 11:16, said:

ai citit postările anterioare?
Le-am citit si am vazut ca poate fi folosit la Rds.Ma interesa daca functioneaza ok,mai exact daca e mai bun decat un router de aproximativ 150 de ron,ca sa nu mai cumpar altul.Mai am un router trendnet tip g ,care nu merge la Rds.Oricum a fost cineva binevoitor si mi-a raspuns pe P.M


 soryan, on 1st August 2012, 17:18, said:

Acelasi raspuns.Am vazut faptul ca se poate.Ma interesa daca merge ok!

#1190
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Am facut setarile ca sa folosesc Huawei Hg655b la Rds.Am accesat acel link ca sa transform Lan1 in Wan.Am sters din meniul Basic toate conexiunile Wan,si am facut o alta noua,dar nu am putut sa o configurez ca in poza,caci nu mi-a dat voie sa scriu nimic ci doar a configurat-o cum a vrut el.Mi-a iesit asta!Difera ip-ul care mi l-a dat mie fata de cel din poza care a fost pusa pe site.Conexiunea merge,doar ca pe wireless viteza e la jumatate fata de fir,dar asta poate fi o limitare din router.Am conexiune de 100Mbps si pe fir am avut 70-72 iar pe wireless doar 32-34.

Attached Files



#1191
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Am o intrebare referitoare la numele imprimantei ca trebuie introdus pt a putea lista cu imprimanta conectata la portul USB al modemului

Quote

1. Instalare driverul pentru printer în PC.
2. Conectare PC la modem și printerul la portul USB al modemului.
3. Pe PC se merge în meniul Printer and Fax din Control Panel.
4. În Add of printer se alege Network printer or other PC's printer.
5. În Connect to the Internet/home or office network printer se introduce URL-ul http://192.168.1.1:6...meleprinterului ales asa cum apare el ca imprimanta deja instalata local(fără spații).
conform celor scrise aici

Care e numeleprinterului Unde apare el?
La mine e EPSON Stylus DX8400 Series
Cum il scriu? EPSONStylusDX8400Series
La pc 2 trebuie neaparat conectat la modem prin cablu? Sau merge si prin wi-fi?
Ms

Edited by dorin_2k, 08 August 2012 - 11:51.


#1192
Adrian45

Adrian45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2009
Am o problema cu HG655b, ultima data mergea inainte sa imi faca cei de la Romtelecom upgrade la firmware, deci nu pot sa modific absolut nimic, imi apare un mesaj:
Voice is busy, please try later.
Please try again"
Si i-am mai dat si resetare sperand sa mearga dar degeaba, acum nici macar nu merge sa ii bag Username si Pass pentru internet (acum folosesc un modem mai vechi Speed Touch 516v6).
Deci ce as putea sa fac ?
Si daca as putea sa ii bag firmware din nou (deoarece am gasit pe net unul), cum as proceda? (firmware -> firmware)

Attached Files


Edited by Adrian45, 08 August 2012 - 19:49.


#1193
laurentiuvaduva

laurentiuvaduva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.06.2005

 Adrian45, on 8th August 2012, 19:46, said:

Am o problema cu HG655b, ultima data mergea inainte sa imi faca cei de la Romtelecom upgrade la firmware, deci nu pot sa modific absolut nimic, imi apare un mesaj:
Voice is busy, please try later.
Please try again"
.......
Suna la 1921 intrucat modemul este defect.

#1194
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
ștergere de cache ai încercat?

#1195
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 21.08.2008
La dracia asta cu ultimul firmware se poate face port forwarding? In BitComet am portul de ascultare blocat si parca in vechea versiune nu era blocat, lumina era verde si scria WAN... Se poate reveni la v 18 a firewalului si daca da de unde o descarc? Acum am v 25 pusa de ei...

Edited by danghetau, 13 August 2012 - 22:27.


#1196
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Cum pot limita traficul pe acest router. Impart conexiunea cu un vecin (care se pare ca downloadeaza nonstop), vecin care ocupa toate resursele routerului. Cand incerc si eu sa ma conectez, intampin numai erori... banda ioc. daca scot cablul vecinului ma conectez in fractiuni de secunda. Cum bag cablul la loc, merge iar greu la mine.
Deci, cum limitez traficul...

#1197
tao13

tao13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2010
Salut la toata lumea.
Am un router huawei 655(de la romtelecom) pe care vreau sa-l folosesc ca bridge , in spatele unui router tp-link wireless care il am ca router principal.
Vreau sa conectez haweiul wireless la routerul tp-link iar din hawei sa scot net mai departe prin cablu de retea.
este posibil acest lucru?
Va multumesc anticipat.

#1198
ofertacerere

ofertacerere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.05.2010

 tao13, on 16th August 2012, 15:04, said:

Salut la toata lumea.
Am un router huawei 655(de la romtelecom) pe care vreau sa-l folosesc ca bridge , in spatele unui router tp-link wireless care il am ca router principal.
Vreau sa conectez haweiul wireless la routerul tp-link iar din hawei sa scot net mai departe prin cablu de retea.
este posibil acest lucru?
Va multumesc anticipat.


Vezi postul de pe la inceputul topicului: http://forum.softped...m...t&p=9166424

#1199
gigelgicuta

gigelgicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.10.2006

 radurobertin, on 7th August 2012, 23:51, said:

Salut.Am facut setarile ca sa folosesc Huawei Hg655b la Rds.Am accesat acel link ca sa transform Lan1 in Wan.Am sters din meniul Basic toate conexiunile Wan,si am facut o alta noua,dar nu am putut sa o configurez ca in poza,caci nu mi-a dat voie sa scriu nimic ci doar a configurat-o cum a vrut el.Mi-a iesit asta!Difera ip-ul care mi l-a dat mie fata de cel din poza care a fost pusa pe site.Conexiunea merge,doar ca pe wireless viteza e la jumatate fata de fir,dar asta poate fi o limitare din router.Am conexiune de 100Mbps si pe fir am avut 70-72 iar pe wireless doar 32-34.


Eu am internet de la UPC si am configurat routerul HG655b pentru a accesa si wireless. Setarile sunt asemanatoare pentru cele de la RDS, numai ca la "conection type" este IP_ROUTED (IP) in loc de (PP). La mine merge foarte bine wireles-ul, laptopul meu stie "n" dar la 135 Mbps, si merge constant cu 11 Mbps cand copiez ceva de pe desktop prin wireless. Netul merge si le la 60 Mbps la cat am abonamentul. Vezi cumva sa nu ai setat din router sa iti emita doar in mod "b" in loc de "n". Eu am incercat si altceva, IP-ul meu de la UPC de forma 95.76.101.**, la setari in router in loc de IP_ROUTED(PP), am pus IP_BRIDGED, si acum pe desktop am un IP de forma 95.76.100.**, iar pe laptop am un alt IP de forma 95.76.101.**, altul decat cel de mai sus. Vetificate pe http://whatismyipaddress.com/ Intrebarea mea pentru pentru cei care se pricep, este: ambele IP-uri atat pe laptop cat si pe desktop sunt statice?, adica pot sa ma conectez din exterior pe oricare din ele, sa zic spre exemplu prin REOMTE DESKTOP CONNECTION?!!!! Revenind pe setarile initiale cu IP_ROUTED(PP) din nou verificat pe http://whatismyipaddress.com/, IP-ul meu a revenit la cel de la inceput de forma 95.76.101.**. Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cum e mai bine sa tin setarile, sau care e ideea din spatele acestei situatii?!!

Va multumesc!

Edited by gigelgicuta, 20 August 2012 - 21:09.


#1200
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
A reusit cineva sa foloseasca o multifunctionala legata la portul USB al modemului? Ma refer la partea cu scanarea.
Imprimanta am reusit sa o conectez, dar pe partea cu scannerul NU merge deloc.
Am pus adresa 192.168.1.1 dar la testare, apare eroare de conectare.
Se poate? Sau ma chinui in zadar?

Iar daca am conectat un HDD sau stick in USB-ul modemului merge doar daca aflu care e IP-ul la http://whatismyipaddress.com/ (nu am IP static)
Fara a avea IP static este vreo metoda sa ma conectez la acel HDD fara sa mai verific IP-ul de fiecare data? (nu prea cred, dar intreb totusi)

Edited by dorin_2k, 21 August 2012 - 08:21.


#1201
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 ccvag3, on 15th August 2012, 00:10, said:

Cum pot limita traficul pe acest router. Impart conexiunea cu un vecin (care se pare ca downloadeaza nonstop), vecin care ocupa toate resursele routerului. Cand incerc si eu sa ma conectez, intampin numai erori... banda ioc. daca scot cablul vecinului ma conectez in fractiuni de secunda. Cum bag cablul la loc, merge iar greu la mine.
Deci, cum limitez traficul...


nu am văzut limitare de trafic prin modem.
Și eu împart la fel dar amândoi aveam 8,8MB/s pe torrent simultan.
Ești cumva pe ADSL?

#1202
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012

 KyKyKyKy, on 21st August 2012, 22:35, said:

nu am văzut limitare de trafic prin modem.
Și eu împart la fel dar amândoi aveam 8,8MB/s pe torrent simultan.
Ești cumva pe ADSL?
Nu, noua tehnologie, fibra, fttb...

#1203
teo96

teo96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.10.2006
Salutare.

Am o problema mare: am acest router/modem, ce-o fi, ca oricum e prost, Am un pc cu conexiune net de la un provider de cartier, fara placa wifi si un laptop cu placa wifi.
Ideea este urmatoarea. Pot folosi aceasta chestie ca sa dau net atat laptopului cat si desktopului, folosind setarile providerului de cartier?????
Si are cineva idee de ce nu se poate conecta intotdeauna la 198.168.1.1?????? Adica merge cand are el chef..fara sa fie modificata vreo setare....a,,da si laptopul vede chestia, o recunoaste, se conecteaza dar nu are net!!!!!!!!!!!!!!! Nu ruesesc sa inteleg acest router/modem/switch etc.


Daca as cumpara un router wifi normal care sa si mearga, as putea conecta pe langa laptop si desktopul, fara a mai cumpara un adaptor wifi sau placa wifi???


Multumesc.

#1204
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Mie nu-mi apar meniurile astea desi am constatat ca am noua vresiune de frmware
Firmware version V100R001C02B025?! Care sa fie problema, este o procedura de durata sau am intervenit eu in timpul procesului?

 stlk, on 24th January 2012, 22:26, said:

C. in categoria Maintenance la diagnose, acum, stie sa faca diagnostic si la conexiuni PTM (VDSL2+/fibra)
  D. tot la Maintenance este un nou meniu Acces External care permite ptr  25 minute acces (acces extern permanent se poate seta din firewall) din  exterior la interfata routerului (cum era la Speedtouch-uri).
E. meniu nou Service Status la categoria Status."

L.E Acum imi merge si mie aplicatia Screamer radio, inainte de update mi se oprea netul cand accesam anumite radiouri.

Edited by costables, 24 August 2012 - 12:51.


#1205
elis_elis2004

elis_elis2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2009
Salut, am si eu o mica problema si sincer nu ii dau de cap, oricat am citit, gasesc practici si modalitati diferite dar ma depasesc total.

Am un router hg655b care merge foarte bine, doar ca stau undeva la o casa cu etaj si nu imi ajunge semnalul pana sus in camera mea. Asadar am mai cumparat un router identic, l-am legat prin porturile lan, merge prin cablu. Am denumit si setat reteaua wireless, mi-o detecteaza,  mi se conecteaza, imi arata semnal full insa nu functioneaza deloc. Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator. Multumesc anticpat.

#1206
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009

 elis_elis2004, on 26th August 2012, 15:52, said:

Salut, am si eu o mica problema si sincer nu ii dau de cap, oricat am citit, gasesc practici si modalitati diferite dar ma depasesc total.

Am un router hg655b care merge foarte bine, doar ca stau undeva la o casa cu etaj si nu imi ajunge semnalul pana sus in camera mea. Asadar am mai cumparat un router identic, l-am legat prin porturile lan, merge prin cablu. Am denumit si setat reteaua wireless, mi-o detecteaza,  mi se conecteaza, imi arata semnal full insa nu functioneaza deloc. Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator. Multumesc anticpat.
De ce ai cumparat un modem identic ? Nu era mai simplu sa cumperi un router cu intrare RJ45 si eliminai orice problema ? Porturile LAN ale modemului sunt porturi de iesire si aloca IP-uri prin DHCP . Al doilea modem trebuie transformat in punct de acces (mod de conectare bridge - punte).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate