Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

amplificator antena de banda larga

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Am si eu nevoie de la "meseriași" de o schemă de amplificator pentru cablu tv, pe care să o construiesc acasă (home made). Am 2 TV și un PC Tuner iar semnalul este destul de slab (mai ales la PC). Nu sunt eu profesionist dar cred ca mă descurc cu piesele și sculele de le am.
Dacă aveți așa ceva vă pot ajuta și eu cu ceva componente...
Ce ziceți, vă băgați?

Mulțumesc anticipat!

Edited by mister_rf, 04 August 2007 - 09:14.


#2
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Doresc sa "imbunatatesc" semnalul de la cablul tv (am un TV situat la peste 70m fata de casa). Am cumparat un amp cu splitter, cu cistig reglabil, care merge foarte bine (cind merge). Problema lui este ca in mod aleator are o functionare defectuoasa (pare sa nu mai amplifice semnalul). L-am desfacut (m-am "blocat" cind am vazut ca-i facut numai cu smd-uri!).. din masuratorile pe care le-am facut (in cc) pare sa fie totul ok in ce priveste polarizarile. Senzatia mea a fost ca se incalzeste destul de tare (curios.. se incalzeste cablajul intr-o zona unde este simulata o inductanta pe cablaj!) si banuiesc ca de aici i se "trage", dar n-am remarcat nici un scurtcircuit & stuff pe placa/componente..
Pina cind reusesc sa-l depanez, as dori sa fac un alt amplif de banda larga care sa aiba o mare "calitate": sa fie stabil in functionare! Am facut diverse astfel de amplif cu ani in urma (din ce imi amintesc, nu cu rezultate notabile), dar as dori sa aflu daca aveti vreo schema "preferata", din experienta. Multumesc anticipat..

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Tema mai veche... :"amplificator CATV''   http://forum.softped...topic=26320&hl=

Edited by mister_rf, 02 August 2005 - 00:22.


#4
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
thanx alot! btw.. incercasem ATFG (ask the f**king google!), dar uitasem de ATFS(oftpedia)!

PS: Totusi, unele link-uri de pe acel thread nu mai sint valide. Ai vreo schema concreta cu 1-2 tranzistoare (bfr91+bfy90)? Help me.. pretty please!

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Un amplif de banda larga nu se poate realiza usor cu un singur tranzistor...
Exista pe undeva o limitare data de produsul dintre amplificare si banda de frecvente necesara... B)   De aceea de ce nu o schema cu trei tranzistoare?....
Schema recomandata si in link-ul mai vechi este adaptata la BFR90-91 si desi pare complicata este simplu de realizat. Polarizarile tranzistoarelor sunt atipice, iar prezenta unui tranzistor PNP  pentru polarizarea ultimului etaj nu ridica probleme deosebite... In rest un filtru de banda la intrare si compensarile clasice in fiecare etaj... :)

Attached Files



#6
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Mda, link-ul catre aceasta schema era valid.. cred ca e performanta, dar.. stii cum e.. la frecventele astea, fiecare rezistenta in plus este un "punct slab".. trebuie calculata foarte bine pozitionarea spatiala a componentelor. Din ce-am vazut, schema originala era cu smd-uri.. in cazul ala, se poate "jongla" cu jdemii de rezistente.

Totusi, stii vreo schema cit de cit performanta cu cit mai putine componente? Eu nu-mi mai gasesc cartea (vestita!) cu amplif de RF aparuta acum multi ani.. btw, care-i cel mai performant tranzistor de pe piata (noastra) in acest sens?

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

unGuru, on Aug 2 2005, 16:13, said:

...trebuie calculata foarte bine pozitionarea spatiala a componentelor. ..
Nu sunt probleme deosebite de amplasare... Nici macar de ecranare intre etaje... Clasic: ''insule'' pt legatura intre componente si totul intr-o mare de ''masa/GND''... B)
Pentru minimizare se poate scoate si ultimul etaj...
Despre tranzistoare, depinde la ce ai acces... poate ca si BFG67 dar este SMD...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate