Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Inchidere sau suspendare PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Am un pfa de un an ,neplatitor de tva si as dori sa il inchid sau sa il suspend,mentionez ca nu am facturat absolut nimic si nici nu am taiat vreo chitanta.
Intrebare este;Cam ce ar trebui sa fac pentru a evita cat mai multa birocratie?(caci am auzit si citit de pe alte forumuri niste povesti de te doare capul,cum ca trebuie sa bati pe la nu stiu cate usi si sa platesti nu stiu cate zeci de taxe...)
Eu as dori pur si simplu sa o inchid daca este posibil ,daca nu macar sa o suspend pe o perioada de ...3-4 ani.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa mergi (cu certificatul de inregistrare) la Registrul Comertului iar acolo completezi formulare, dai bani, dureza cateva zile pana de suspenda/inchide, etc. Apoi la finante si pe unde mai ai contract (sanatate, cas, somaj etc) iarasi.
Daca nu ai chef de toate astea (nu prea ai incotro) te duci la o firma specializata, mai platesti in plus un comision si se ocupa ei.

#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Multumesc,dar legat de finante sau cas sau somaj mai trebuie sa platesc?pentru ca eu in tot acest timp am fost angajat la o firma cu carte de munca si am platit tot ceea ce se putea plati.Cu acest pfa am mers in paralel cu angajarea mea la cealalta firma. E vreo problema?

#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ai mai aflat ceva legat de intrebarile tale???
ti-ai inchis/suspendat pfa-ul???

daca da... ce pasi ai urmat? si pe unde?

#5
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Nu am mai aflat nimic si nici nu am inchis/suspendat pfa-ul,nu am foat la camera de comert pentru ca nu sunt suficient de informat cu ceea ce trebuie sa fac,daca ma iau dupa cei de la camera de comert ar trebui sa imi iau concediu ca sa umblu pe drumuri.

#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
L-ai inchis? Proceduri?

Intrebari: daca vrei sa inchizi PFA-ul trebuie sa ai impozitul platit la zi? :ermm:
Se poate transfera la noul SRL unde o sa am si carte de munca?

Macar o plata esalonata, ceva?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Inchiderea nu are legatura cu restantele fiscale. Acestea raman si adauga penalitati in continuare chiar daca ai suspendat activitatea.

#8
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu-l suspend, il inchid.

Multumesc! :)

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am un PFA (cabinet medical) intr-o cladire pe care as vrea s-o vind. Daca vind cladirea ce se intimpla cu PFAul care are sediul la acea adresa? Trebuie sa alerg sa il desfiintez si apoi sa infiintez altul cu acelasi obiect de activitate in alta locatie? In fapt am un credit, am girat cu cladirea si nu mai vreau sa stau 20 ani sa achit lunar... vind cladirea si acopar datoria iar cu restul... vedem. Asadar?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
In realitate ce se intampla cu activitatea PFA ?
Nu trebuie inchis ci doar schimbat sediul in acte, daca e cazul. La fel de bine poate ramane acolo sediul daca inchei un contract cu noul proprietar.

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Activitatea PFA va continua daca ramin in tara sau se va inchide daca plec. Cert e ca daca vind acea constructie voi avea sediul in alta parte, chit ca voi inchiria pentru inceput sau voi lua un spatiu si-l voi utila. Daca nu se inchide e normal sa platesc toate darile catre stat in continuare, stiu.
Nu stiu ce se intimpla cu, contabilitatea... Se schimba doar sediul in acte in rest totul ramine ca inainte? E vorba de un cabinet stomatologic.
PS: desi casa e la 1 metru distanta de cabinet zona e cam la periferia orasului si cam "ascuns"...

Edited by danghetau, 13 February 2012 - 10:18.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are legatura contabilitatea in poveste.
La Registrul Comertului mergi cu actele in original, mai completezi acolo o cerere si cu noul document de proprietate/inchiriere/comodat spatiu iti vor schimba certificatul.

Edited by neagu_laurentiu, 13 February 2012 - 10:27.


#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Ok, sigur nu am J si nu tin minte sa fi fost vreodata la Registrul Comertului dar in fine, multumesc de raspunsuri!
Offtopic: am un auto pe PFA si vreau sa-l trec pe numele meu (eu sint unic reprezentant al PFA si toate datele corespund cu exceptia PFA trecut in fata numelui in primul caz)... se plateste separat impozit de 16% pe valoarea de vinzare sau acest impozit "se pierde" in contabilitatea din acel an, impozitul platindu-se normal, la finele anului?

Edited by danghetau, 13 February 2012 - 10:51.


#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am mai prins EDIT insa e foarte important: daca vind cladirea cu tot cu aparatura nu trebuie ca pentru fiecare lucru ce tine de PFA sa fac factura? Toate mijloacele fixe cu valoare mare sint amortizate deja... E mai simplu daca vind doar spatiul si sa-mi car toata aparatura la noul spatiu? Daca de exemplu se iveste ocazia de a vinde ceva care are valoare de intrare in PFA logic ar fi sa emit factura la vinzare, nu? Ei bine, asta incerc sa evit acum... nu e cazul deoarece piesa importanta e inca in parametri.
Asadar nu e mai bine sa vind cladirea fara aparatura si sa mut toate minunile in noul spatiu nedesfiintind/neinchizind activitatea ci doar schimbind sediul?

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008

 danghetau, on 13th February 2012, 10:17, said:

Activitatea PFA va continua daca ramin in tara sau se va inchide daca plec.
Se contureaza o plecare... Daca inchid activitatea sau bag firma in faliment (nu ma pricep, doar intreb), cum e mai bine pentru mine dpdv financiar? Am pe PFA ca lucruri mai valoroase masina si inca 4 mijloace fixe care s-au amortizat in 5 sau 10 ani depinde de valoarea lor. Cu masina am inteles ce se intimpla daca o vind dar nu stiu ce implica una din cele doua chestiuni: inchiderea sau falimentul. Mentionez ca am ipoteca la banca si nu vreau sa mai aud de ea.
Tocmai am citit cum ca nu pot baga PFA in faliment si in caz de insolventa banca poate sa "umble" si la averea personala. Nu am nimic pe numele meu insa masina daca o trec pe numele meu n-am facut nimic... ori o vind ori o trec pe numele mamei. Si ce se intimpla cu masina dupe ce mama sa spunem decedeaza?

Edited by danghetau, 16 February 2012 - 20:18.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
PFA prin statutul sau raspunde cu averea personala. Asa ca orice ai face tot esti raspunzator. Ca nu ai nimic pe numele tau, e alta poveste. Masina e proprietatea ta, o poti instraina ? O sa-ti execute ce gaseste (daca te mai gaseste pe aici): nimic !

Edited by neagu_laurentiu, 16 February 2012 - 21:44.


#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Masina o pot instraina mamei. Cu ea ce se intimpla in caz de doamne fereste, cui revine? Mie, ca unic mostenitor?
Cu restul mijloacelor fixe amortizate (unit, centrala termica, sterilizator si instrumentar) cum se procedeaza in cazul inchiderii PFA? E ciudat faptul ca pentru un anume bun am platit taxele legale la achizitionare (adica tva) iar la instrainare mai platesc o data impozitul de 16% din valoarea de vinzare.
Asadar daca inchid activitatea in Ro si deschid in alta tara (alta poveste) cum se procedeaza in mare si, mai ales, cite taxe mai trebuie platite? PFA se rezuma doar la aceste 4 mijloace fixe amortizate? Restul obiectelor care nu apar in inventar dar de care ma folosesc ce regim au? Pot sa "dispara"?, are cineva treaba cu ele?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

Codul fiscal - norme said:

Art. 48
În venitul brut se includ și veniturile încasate ulterior încetării activității independente, pe baza facturilor emise și neîncasate până la încetarea activității.

În venitul brut al afacerii se include și suma reprezentând contravaloarea bunurilor și drepturilor din patrimoniul afacerii care trec pe parcursul exercitării activității și la încetarea definitivă a acesteia în patrimoniul personal al contribuabilului, operațiune considerată din punct de vedere fiscal o înstrăinare. Evaluarea acestora se face la prețurile practicate pe piață sau stabilite prin expertiză tehnică.

În cazul încetării definitive a activității, din punct de vedere fiscal, sumele obținute din valorificarea bunurilor și drepturilor din patrimoniul afacerii, înscrise în Registrul-inventar, cum ar fi: mijloacele fixe, obiectele de inventar și altele asemenea, precum și stocurile de materii prime, materiale, produse finite și mărfuri se includ în venitul brut.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate