Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cane Corso

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Al meu cred ca ar manca lesa aia :))

Cred ca daca s-ar acomoda cu ea usor sau ar accepta-o usor nu ai mai avea aceasta problema cu el sa nu mearga in lesa.

Al meu a rupt 3 hamuri deja, atata a muscat de ele pana lea rupt.... acum am doar zgarda pentru el si asa trage de zici ca se spanzura singur.

#74
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Din cate am inteles nu e indicat sa folosesti ham , cica ii deformeaza coloana sau asa ceva, ieri am reusit sa ii pun halti, intradevar nu mai poate trage, fiind prinsa si pe bot in momentul in care trage i se intoarce capul intr-o parte si e nevoit sa se intoarca.dar atunci se aseaza si trage cu laba de ea sa o dea jos, adica tot nu merge , incepe circul si s-a terminat filmul. nu am insistat prea mult, sa nu prinda aversiune pe ea.O sa lucrez cate putin zilnic, cu recompense, poate reusesc sa educ vitelul.

#75
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Sa ai bafta si sa ne tii la curent :)

O sa comand si eu si zgarda si ham-ul antitragere.. sa vad daca reusesc cu vreunul.
Daca nu merge nici asa o sa-l duc la un dresor mai la primavara si il las cateva zile.

#76
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Din pacate nu prea am succes, sunt probleme mari in continuare.Incep sa ma gândesc si eu la varianta cu un dresor.A devenit atat de puternic incat ma taraste pur si simplu daca are doar zgarda obisnuita, si nu sunt nici eu un pudel, am 102 kg.

#77
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ai incercat zgarda cu tepi?

#78
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010

View PostFreddy12, on 24 februarie 2015 - 22:19, said:

Ai incercat zgarda cu tepi?

Eu i-am luat zgarda cu tepi de vreo 2 sapt si nu mai trage deloc ... nu stiu sigur daca il intapa sau pur si simplu s-a invatat sa mearga frumos. Nici de sarit nu mai sare chiar asa, a inceput sa invete si sa asculte cand ii spun nu-i voie :)

#79
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Zgarda cu tepi am incercat prima data,  trage si când il inteapa se aseaza si nu mai pleaca, decat dupa 2-3 minute, iar trage si tot asa.

#80
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 30.12.2010
Dresorul este varianta cea mai buna. La caracteristicile si dimensiunile catelului este bine sa cunoasca macar cateva comenzi de baza: stop,sezi, sa nu manace de pe jos, de exemplu.
Acum vreo cativa ani am vazut prin librarii o carte ce prezenta ceva notiuni de dresaj (din pacate nu mai tin minte cum se numeste). Asta ar fi varianta a  doua, dar nu stiu cat de accesibila unui neprofesionist.

#81
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Executa comanda sezi . Stiti cam cat ar costa un dresaj de baza, adica sa il invete sa mearga potolit in lesa pe strada si cateva comenzi elementare?

#82
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 30.12.2010
Imi pare rau, nu am nicio idee. Pe a mea femela de dog german mi-a invatat-o comenzile elementare o cunostinta care acum nu mai locuieste in Romania. Si asta a fost acum vreo 9 ani.

#83
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Eu din ce m-am interesat (in Timisoara) sunt dresori care vin la domiciliu pt 100 lei / sedinta si mi-au spus ca au nevoie de 10-15 sedinte pentru a invata : Mersul in lesa, sezi, culcat, nu-i voie, sa vina cand il chemi, sa stea cand ii spui si sa nu manance pana nu-i dai voie.  Sunt unii care cer 70 lei + cheltuieli de transport.

Alt mod de dresaj la o pensiune canina intre 400 si 700 de euro in functie de anumite preferinte (daca-i duci mancare cainelui sau ii dau ei de acolo si ce fel de dresaj ai nevoie). Dureaza 1 luna si necesita in ultima saptamana ca stapanul sa mearga cateva zile pentru a face ultimele sedinte impreuna si de a instrui stapanul. Ideea este ca la acest tip de dresaj se invata mult mai multe chestii si dresorul cu care am vorbit a spus ca face 2 sedinte de 40 de min pe zi cu fiecare caine.

#84
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Oare când cresc, adica pe la 2-3 ani , devin mai potoliti? Eu am ales rasa asta ptr ca citisem ca sunt calmi, rezervati, nu latra prea mult(asta se confirma),  imi închipuiam un urias placid si potolit, care actioneaza doar când trebuie.Pana acum are un comportament foarte enegic de pechinez nebun si jucaus.

#85
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Eu unul cunosc undeva in jur de 7-8 stapani de cane corso si toti spun acelasi lucru despre ei... cand trec de perioada asta de "nebunie" se linistesc, sunt foarte pasnici si asculta. Nu sunt agresivi si nici nu latra. Al meu de exemplu nu-l aud latrand cu zilele, cu toate ca in curtea vecina este un ciobanesc mioritic care latra toata noaptea si toata ziua :))

Nu de mult am avut o discutie cu un doctor veterinar despre disciplinarea cainilor si metode de corectie. De la el am invatat ca orice caine are anumite metode de a invata, unele care necesita mai multa atentie si mai mult timp din partea stapanului (aici ma refer la recompoensarea lui prin hrana) si unele care desi sunt considerate daunatoare de multe persoane, pe termen lung ajuta cainele. Eu am un bat, de vreo 30-40 de cm, foarte subtire, ca un fel de nuia cu care a fost suficient sa-i dau de 2 ori la fund cu el ca sa stie cand vede acel bat ca ceva nu face bine. A fost suficient sa port acel bat dupa mine cateva zile si deja a inceput sa asculte cand ii zic "nu-i voie" ... asta fara sa fi fost nevoie sa il lovesc vreodata cu el, pur si simplu a retinut.

Nu am fost nici eu de acord cu aceasta metoda la inceput si nu am vrut sa o aplic dar daca esti atent la cum reactioneaza cainele si nu abuzezi de acel bat eu cred ca este o metoda buna. Nu recomand nimanui insa sa-si loveasca cainele, mai ales un cane corso de 50 - 60 de kg.. dar cum il cresti asa il ai, ii bine sa stie cine ii stapanul dar in acelasi timp sa stie si cine are grija de el.

#86
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Asa este, am incercat metoda cu nuielusa si da rezultate. E suficient sa o arat si se potoleste.Si parca incepe sa devina ceva mai potolit

#87
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
Bună seara sunt din Focsani si sunt posesorul a doi ciini cane corso (masculi) în vârstă de 6 luni totul a fost bine pana la o vreme. Cam de doua săptămâni au devenit foarte  agresivi intre ei .Astăzi s-au batut intre ei cam 30 minute (rau tare , menționez ca nu am reușit sa-i despart in ciuda faptului ca am încercat si cu bune si cu forta si cu palma si cu  paru....dar nu am reusit parca erau nebuni , o agresivitate de care eu personal nu am vazut in cei 40 ani pe care ii am , ceia ce ma pus pe gânduri. Cum pot sa-i mai domolesc deoarece ciini au doar 6 luni iar eu sunt familist am o fetiță si imi este cam tema. Sterilizarea ar fi o rezolvare (se mai domolesc sau este o prostie


Va mulțumesc frumos pentru ajutor

#88
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am aceeasi problema doar ca sunt de talie mai mica decat CC. Sunt foarte ascultatori cand nu sunt impreuna dar cand se intalnesc parca intra diavolul in ei. Le-am turnat si o galeata de apa in cap si nimic. Ii tin despartiti ca altfel se omoara. Unul era aproape cu ochiul scos dupa ultima batalie dar  din fericire si-a revenit perfect. Acum ii tin despartiti, nu mai risc. Mare greseala ca ti-ai luat 2 masculi. Parerea mea este sa dai unul din masculi. Daca au inceput sa se bata de la varsta de 6 luni, nu se vor lasa pana nu va invinge unul din ei care va deveni seful haitei. Dar pana va invinge, exista riscul sa se raneasca grav si chiar sa se omoare. Daca ii castrezi, va scadea nivelul de agresivitate dar nu atat de mult incat sa nu se mai bata niciodata. Masculii nu se sterilizeaza pana nu-si termina cresterea adica la rasa asta la peste 2 ani si pana atunci au tot timpul sa se mutileze. Si nici nu e garantat ca nu vor fi mai fi agresivi. Am avut catel castrat si era la fel de agresiv si dominant.

Edited by Freddy12, 03 April 2015 - 21:51.


#89
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
Mulțumesc  frumos ptr sfat


#90
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cu placere. Ai avut si ghinion sa nimeresti doua exemplare dominante. Verisoara mea are un cane corso si in caniche mediu, ambii masculi necastrati si se impaca foarte bine. Culmea e ca seful e caniche-ul sau poate ca uriasul nu-si pune mintea cu pufulinul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate