Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cane Corso

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Va rog pe cei mai priceputi sa imi acordati mici sfaturi in ceea ce priveste rasa cane corso.

Voi primi luni un puiut cane corso de 4-5 saptamani, mascul, negru. Desi nu ii cunosc presupun ca e rasa pura.

In primul rand, cainele va fi dus la tara. pe 1 octombrie il duc. Este bun pentru aceasta "meserie"? trebuie sa latre, sa goneasca alti caini, sa fie prieten cu pisicile si catelul celalalt, vagabont de talie mica. NEAPARAT sa nu manance pasari, ca daca face asta o sa moara. Sper sa nu manance nici sobolani, ca aia pe care ii cam prinde de regula sunt otraviti, si moare si cainele... ar fi bine sa nu treaca la vecini, ca risca sa ramana intr-un lat sau sa il omoare aia, ca doar e proprietatea lor...

eu personal nu am mai avut niciodata un caine, si de luni pana pe intai o sa fim colocatari. Ce ii dau sa manance? e problema cu nevoile? Face mult, pute excesiv? Nu vreau sa il invat sa iasa afara ca acolo va sta DOAR afara?

cel care i iau nu stiu daca are vaccinuri facute... cand il duc o sa ii faca aia vaccinuri ca unu din tarani e medic veterinar. Da prefer sa va intreb pe voi, daca e NEAPARAT nevoie pana in 2 luni de vacciinare? iarasi nu stiu cand nu stiu unde, si sper sa nu coste milioane...

App de stat afara, cainele nu are voie sub nici o forma sa intre in casa... cand se va face mare, probabil din primavara, va sta in mare doar in lesa. se face suficient de mare pentru a rezista iernii afara? oricum are cusca calumea, asternut, cusca o muta intr-un sopron semideschis.... daca o fi nevoie o sa stea si in grajd, da nu in casa

O sa primeasca hrana consistenta, da Chappy mai rar... tarani sunt cu carnea.. are cerinte nutritionale deosebite? Calciu Vitamine...? cand e mare mannanca mai mult decat un om? am avut lup, da ala era copil fata de asta... cat mananca peste un lup? zic cand e mare.

Edited by Highlander91, 16 September 2010 - 21:49.


#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
cauta pe amicul google ceea ce vrei sa stii despre aceasta rasa.
un caine e ca si un copil, cum il educi, asa il ai.

#3
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
pe amicul tau google nu am gasit decat sfaturi ori de la medici veterinari ori de la zoofili... chiar nu e nimeni care are un asemenea caine la tara?

Si sa stie ce mananca la o luna?

#4
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Highlander91, on 17th September 2010, 13:33, said:

pe amicul tau google nu am gasit decat sfaturi ori de la medici veterinari ori de la zoofili... chiar nu e nimeni care are un asemenea caine la tara?

Si sa stie ce mananca la o luna?
Cauta Asociatia Chinologica Romana, parca ach.ro, si te lamuresc ei...

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='Highlander91' date='17th September 2010, 13:33' post='8806399']
pe amicul tau google nu am gasit decat sfaturi ori de la medici veterinari ori de la zoofili... chiar nu e nimeni care are un asemenea caine la tara?

La tara nu o sa vezi tu Cane Corso.
Este  un caine de paza.Un bun caine de paza.Atasat fata de stapani si copii.
In primul rand daca vrei sa-l ti afara obisnueste-l de mic afara.Nu il tine in casa pana mai creste dupa care sa-l scoti afara.
Afara fa-i o cusca spatioasa din lemn cu pereti dublii umpluti cu vata sticlata.Eventual si un tarc.
Vaccinuriile sant fffoarte importante.Iar ideea cu tinutul pe lant scuza-ma dar e cea mai tampita idee .
Un caine trebuie sa fie liber in curte.Sa isi faca datoria de paznic.Asa ca lasa-l liber si pe poarta pune-ti anuntul.Nu intrati caine periculos.Daca intra gainiile veciniilor si le face capatul sa fie sanatosi vecinii.De mic pana la maturitate trebuie sa ii dai mancare de 3 ori pe zi zic eu.El find in crestere si din rasa de mollosi.Caini de constitutie puternica.De mancare depinde cresterea lui armonioasa si sistemul lui imunitar.Impletita cu miscare va iesi un exemplar minunat.La maturitate ii dai odata sau de doua ori pe zi  zic eu.Daca e curat ca rasa si mai e si negru si il ingrijesti bine va iesi un exemplar ,,brici,,

#6
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
looool
highlander ... eu zic sa il dai cuiva . un iubitor al rasei . pur si simplu ... nu esti tu pt asa ceva . tu esti cu furadanu' , cu tulpinile de rabie , poate cu bata , cu maceta ... menirea ta e sa iei vietzi , nu sa ai grija de ele . nu esti tu sa cresti caine . mai ales un cane corso . de sute de euro . pe lantz , la tzara . luat la o luna . lasa pe altzii .

#7
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 osmiu, on 24th September 2010, 00:10, said:

looool
highlander ... eu zic sa il dai cuiva . un iubitor al rasei . pur si simplu ... nu esti tu pt asa ceva . tu esti cu furadanu' , cu tulpinile de rabie , poate cu bata , cu maceta ... menirea ta e sa iei vietzi , nu sa ai grija de ele . nu esti tu sa cresti caine . mai ales un cane corso . de sute de euro . pe lantz , la tzara . luat la o luna . lasa pe altzii .
mi-ai inveselit putin noaptea asta cu posturile tale... :coolspeak: ,ar trebui s-a dai mai des pe aici sa mai razi din cand in cand :D

#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 osmiu, on 24th September 2010, 01:10, said:

looool
highlander ... eu zic sa il dai cuiva . un iubitor al rasei . pur si simplu ... nu esti tu pt asa ceva . tu esti cu furadanu' , cu tulpinile de rabie , poate cu bata , cu maceta ... menirea ta e sa iei vietzi , nu sa ai grija de ele . nu esti tu sa cresti caine . mai ales un cane corso . de sute de euro . pe lantz , la tzara . luat la o luna . lasa pe altzii .

HAHAHAHA.TIO esti la subiect si punctual.Nota 10.Multi indivizi doresc caini dar de asigurat conditii optime IOC.

#9
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
Sunt deacord cu osmiu.

CUm dracu' sa-ti iei cane corso si sa-l tii in lant la tara?lol :|

Si sa nu stii ce sa-i dai de mancare etc.

Quote

O sa primeasca hrana consistenta, da Chappy mai rar... tarani sunt cu carnea.

what the f? :|:|

Edited by n1ceTRY, 24 September 2010 - 20:02.


#10
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Vezi ai grija cu legatul si cu tratamente dintr astea, ca este o rasa de caini destul de agresiva, si pana sa apuce vecinul sa-l omoare ca a intrat la el pe proprietate, sa nu se trezeasca proprietarul arestat si cu vecinul in cel mai fericit caz pe la spital. Aceasta rasa de caine nu poate fi crescuta de oricine si in orice conditii. Trebuie sa ai ceva experienta.
Cu alte animale, daca il obisnuiesti de mic, nu o sa aiba probleme.

#11
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='n1ceTRY' date='24th September 2010, 21:01' post='8840865']

Si sa nu stii ce sa-i dai de mancare etc

what the f? :|:|

La tara pe lant mancare halbe, adica ce se da porcului si lui.O cusca din surcele si da-i bataie.

#12
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
cane corso e rasa de caini foarte puternica...daca il tii in lant ori se face fiara ori rupe lantu si apoi isi face de cap....mai bine lasal liber din prima:)

#13
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
mda... nu am mai primit catelul ca au murit toti pui. o infectie bla bla.  Caini nu sunt doar pentru Zoofili... sunt si pentru paza, si pentru munca utilitara, trebuie sa isi faca treaba bine si sa nu faca prosti ca inainte sa-l eutanasieze statu ia delete...

Stiu ce sa-i dau de mancare unui caine, nu stiu unui pui de o luna. Am avut si pitbull da aia sunt cam prosti. l-a omorat vecinu dupa ce i-a mancat javra.

si nu da nimeni 200 e pe un caine, poate doar nebuni.

Edited by Highlander91, 20 October 2010 - 16:05.


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Highlander91, on 17th September 2010, 13:33, said:

pe amicul tau google nu am gasit decat sfaturi ori de la medici veterinari ori de la zoofili... chiar nu e nimeni care are un asemenea caine la tara?

Si sa stie ce mananca la o luna?
De la zoofili sigur vei primi sfaturi! :D

#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Highlander91, on 20th October 2010, 17:05, said:

mda... nu am mai primit catelul ca au murit toti pui. o infectie bla bla.  Caini nu sunt doar pentru Zoofili... sunt si pentru paza, si pentru munca utilitara, trebuie sa isi faca treaba bine si sa nu faca prosti ca inainte sa-l eutanasieze statu ia delete...

Stiu ce sa-i dau de mancare unui caine, nu stiu unui pui de o luna. Am avut si pitbull da aia sunt cam prosti. l-a omorat vecinu dupa ce i-a mancat javra.

si nu da nimeni 200 e pe un caine, poate doar nebuni.
cred ca tu esti de 10 ori mai prost decat ei

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Scris pe: 11th October 2010, 21:34

Highlander91Junior
Grup: Members
Mesaje: 295
Data înscrierii: 5-September 07
ID membru: 222 737

  imi cer scuze fata de initiatorul topicului, insa aceeasi dilema o am si eu, dar cu doua constante in plus.pentru doua televizoare. obligatoriu bebe tv si boomerang, cat si ddtv... desene mai vechi, nu monstruozitatile de acum de pe cartoon network...cat mai ieftin!va multumesc!...  


Tocmai ce ne-am lamurit: cine este fan otv/ddtv nu poate intelege ce inseamna un caine de rasa! ... lant, otrava, si altele de gen :thumbdown:  ma gandesc ca a fost ,,norocos" ca a murit la nastere, decat cu asa stapan.. :cursing:

#17
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 richi_e, on 20th October 2010, 22:05, said:

Scris pe: 11th October 2010, 21:34

Highlander91Junior
Grup: Members
Mesaje: 295
Data înscrierii: 5-September 07
ID membru: 222 737

  imi cer scuze fata de initiatorul topicului, insa aceeasi dilema o am si eu, dar cu doua constante in plus.pentru doua televizoare. obligatoriu bebe tv si boomerang, cat si ddtv... desene mai vechi, nu monstruozitatile de acum de pe cartoon network...cat mai ieftin!va multumesc!...  


Tocmai ce ne-am lamurit: cine este fan otv/ddtv nu poate intelege ce inseamna un caine de rasa! ... lant, otrava, si altele de gen :thumbdown:  ma gandesc ca a fost ,,norocos" ca a murit la nastere, decat cu asa stapan.. :cursing:
stai linistit ca nu au murit...asa la mintit stapanu s-a nu ajunga puiu la el,ia fost rusine la om sa-i spuna in fata ca e.....

#18
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 richi_e, on 20th October 2010, 21:05, said:

Scris pe: 11th October 2010, 21:34


Tocmai ce ne-am lamurit: cine este fan otv/ddtv nu poate intelege ce inseamna un caine de rasa! ... lant, otrava, si altele de gen :thumbdown:  ma gandesc ca a fost ,,norocos" ca a murit la nastere, decat cu asa stapan.. :cursing:

am asociat ddtv unor alte posturi cu desene animate pentru copii. M-au intrebat niste rude ce solutie satelit sa aleaga, care sa contine posturi cu desene animate ca pe vremuri. Si intamplator DDTV e printre ele.

Personal nu am televizor. L-am spart cu o sticla de vin cand m-a mintit geoana ca e presedinte. M-am gandit sa-l dau in judecata sa mi-l plateasca, da nu am ce face cu el.

P.S. Nu imi place Base, da am interese in zona aia.

@bilibistrocizel Caini nu au stapan. Sunt folositi pe post de paza la un depozit, si o catea a fatat. Da au murit, conditiile din depozit fiind proaste.

Oricum va multumesc ca m-ati informat asupra inabilitatilor Cane Corso de a fi un caine bun pentru la tara.

Edited by Highlander91, 01 November 2010 - 00:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate