Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sfat achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
reptila004

reptila004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2010
din cate stiu pt dell n5010 cu procesor i3 sau i5 frecventa la ram este limitata la 1000, deci aceeasi frecventa ca la toshiba

#38
longip

longip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.05.2006
cred ca m-am razgandit. Ce ziceti de asta

#39
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
longip .. nu te prea lasa inima sa dai aia 25 de mil plus inca unul la nevoie, nu ? ;)) la hp placa video e mai veche (inferioara celorlalte tosiba/dell) si parca asta era unul din lucrurile pe care le urmareai la notebook-ul pe care intentionezi sa il achizitionezi, nu? :) Hp=ul probabil ca te incanta ca e mai oaches si mai ieftin :) dar zic elumea pe forum ca nu e tocmai un model de fiabilitate.  hp-ul are totusi procesorul mai bun dar nu stiu cat se simte pentru ca diferenta e f mica.

reptila004 limitarea se datoreaza fsb-ului de 1066 sau altor factori?

#40
longip

longip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.05.2006
Eu dau si 200 lei daca se marita. Dar pentru ce dau: la Toshiba am 4G de ram dar pe 32 biti se vad de 3G. Deci ce sa fac cu 1G daca nu il folosesc ?
Acum intre Dell si Hp, HP are 7200 rpm la hdd iar asta e util.

Rog pe cineva sa-mi spuna care display e mai bun: TFT, WLED sau LED ?

Edited by longip, 23 September 2010 - 15:00.


#41
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View Postdadu221, on 23rd September 2010, 13:09, said:

ram-ul la dell are frecventa mai mare desi este cu 1gb mai putin. Acum nustiu sigur daca iti foloseste la ceva ca frecventa memoriei sa fie mai mare decat fsb-ul. poate ne lamureste cineva. tinand cont la ce il folosesti eu as lua dell-ul :)


Atentie la frecventa, pe procesoarele i3 si i5 (versiunea mobila) viteza este limitata la 1066, degaba sunt ele de 1333, tot la 1066 o sa lucreze.


La hdd 7200 rpm inseamna putina performanta in plus dar si bateria se consuma mai rpd si caldura e mai mare.
WLED sau LED cred ca e acelasi lucru, si da e dif mare intre TFT si LED. Apropo vezi ca si Toshiba are led, da aia de la emag nu stiu sa scrie.

Ia Dell-ul are placa video mult mai buna.

Edited by old_jhon, 23 September 2010 - 15:59.


#42
longip

longip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.05.2006

View Postold_jhon, on 23rd September 2010, 16:49, said:

WLED sau LED cred ca e acelasi lucru, si da e dif mare intre TFT si LED. Apropo vezi ca si Toshiba are led, da aia de la emag nu stiu sa scrie.
Si producatorul greseste cand scrie TFT: vezi aici. Daca e asa, tot Dell-ul merita banii ?

Ca sa ma incurc definitiv, am mai gasit unu aici.

Edited by longip, 23 September 2010 - 17:52.


#43
reptila004

reptila004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2010

View Postdadu221, on 23rd September 2010, 15:55, said:

longip .. nu te prea lasa inima sa dai aia 25 de mil plus inca unul la nevoie, nu ? ;)) la hp placa video e mai veche (inferioara celorlalte tosiba/dell) si parca asta era unul din lucrurile pe care le urmareai la notebook-ul pe care intentionezi sa il achizitionezi, nu? :) Hp=ul probabil ca te incanta ca e mai oaches si mai ieftin :) dar zic elumea pe forum ca nu e tocmai un model de fiabilitate.  hp-ul are totusi procesorul mai bun dar nu stiu cat se simte pentru ca diferenta e f mica.

reptila004 limitarea se datoreaza fsb-ului de 1066 sau altor factori?


Da.
Fsb-ul, practic, se refera la modul in care procesorul comunica cu memoria. Exemplu daca un procesor are un fsb de 1000 Mhz el va comunica cu memoria la o freceventa maxima de 1000 Mhz, indiferent daca memoria poate duce o frecventa mai mare sau nu. Faptul ca ei iti prezinta memoriile ca avand frecventa de 1333 Mhz nu te ajuta la nimic, e doar de ochii lumii.

#44
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View Postlongip, on 23rd September 2010, 18:37, said:

Si producatorul greseste cand scrie TFT: vezi aici. Daca e asa, tot Dell-ul merita banii ?

Ca sa ma incurc definitiv, am mai gasit unu aici.


Daca te uiti si tu acolo vezi ca producatorul nu greseste si zice "Afișaj TFT HD TruBrite® Toshiba cu luminozitate ridicată și aspect de afișare de 16: 9 și retroiluminare cu LED-uri
rezoluție internă : 1.366 x 768"


Daca te bagi la Acer nu uita sa cumperi o extensie de garantie la 2 ani, da mai bn ramai la dell-ul Asta

#45
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005

View Postreptila004, on 23rd September 2010, 19:49, said:

Da.
Fsb-ul, practic, se refera la modul in care procesorul comunica cu memoria. Exemplu daca un procesor are un fsb de 1000 Mhz el va comunica cu memoria la o freceventa maxima de 1000 Mhz, indiferent daca memoria poate duce o frecventa mai mare sau nu. Faptul ca ei iti prezinta memoriile ca avand frecventa de 1333 Mhz nu te ajuta la nimic, e doar de ochii lumii.

Cred ca te inseli.
Asta era in "antichitate".
actualul bus-ul pentru memorii poate fi mai "sprinten" cu 5/4 (adica 1,25) decit fsb-ul (adica decit bus-ul
prin care comunica procesorul cu northbridge-ul).
Deci daca fsb-ul este de 1066 memoriile o sa lucreze la 1333 (foarte exact fiind 1332,5 atit da
inmultirea lui 1066 cu 1,25).

#46
reptila004

reptila004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2010

View Postbit 61, on 23rd September 2010, 21:38, said:

Cred ca te inseli.
Asta era in "antichitate".
actualul bus-ul pentru memorii poate fi mai "sprinten" cu 5/4 (adica 1,25) decit fsb-ul (adica decit bus-ul
prin care comunica procesorul cu northbridge-ul).
Deci daca fsb-ul este de 1066 memoriile o sa lucreze la 1333 (foarte exact fiind 1332,5 atit da
inmultirea lui 1066 cu 1,25).
Da am gresit.
Totusi din ce stiu eu i3m, i5m si unele i7m nu pot folosi memorii de 1333 la toata frecventa. Daca cineva are alte informatii sa ma lamureasca si pe mine.
Multumesc anticipat.

#47
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Cica asa ar fi, acum nu stiu daca se mai vede diferenta aceea de viteza in utilizarea zilnica, poate doar in benckmark-uri si acolo cu ce te ajuta?

#48
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Pentru seria Arrandale este limitata la 1066, intradevar.
Probabil s-au gindit sa mai scada cu ceva zecimi de grad temperatura laptop-urilor. :D

#49
longip

longip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.05.2006
Intr-un final m-am decis si am luat Toshiba. Insa se pare ca am o problema. Sau poate nu stiu eu ce trebuie sa fac.
Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la problema de aici.

#50
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
sa il stapanesti sanatos. ca idee sa stii ca si dell-ul avea cititor de carduri dar vad ca pa nici un site nu apare treaba asta. stiu cu siguranta paentru ca m-am interesat eu telefonic cautand sa iau un n5010

#51
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Dell N5010 are cititor de carduri 7 in 1.

#52
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
m-am decis pana la urma sa merg pe un dell n5010 in varianta asta. mi-ar fi placut un ram dual channel de 4 gb dar asta inseamna inca 2 mil in plus (la care se adauga si hardul de 500) bani pe acre nu prea ii am ca sa ii dau acum avand in vedere ca am plecat de la un buget de pana la 2400 lei. hardul imi e de ajuns , procesorul cred ca e cel mai bun pe care il poti gasi in banii astia, am si o placa video pe are carei limitari nu am sa le ating probabil niciodata. Daca aveti alte sugestii mai bune in acelasi buget am rugamintea sa le postati pentru de pe marti sper sa fac comanda (daca se mai gaseste pe stoc vreunul pentru ca din cate am inteles s-ar cam fi golit depozitul dell-ului din romania si urmeaza sa aduca abia peste 4 saptamani). Multumesc pentru toate lamuririle de pana acum :)

Edited by dadu221, 26 September 2010 - 12:30.


#53
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Să-l stăpânești sănătos! :)

#54
Vana1oru

Vana1oru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2010
Cred ca o sa il iau pe asta pana la urma :)
http://www.emag.ro/n...ebook--pWK511EA

ce parere aveti despre el?
merita?

Ce stiti despre cei de la emag sunt seriosi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate