Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Vana1oru

Vana1oru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2010
Salut

Anul acesta am intrat la facultate si as vrea sa imi iau un laptop ca sa nu iau desktop-ul cu mine, avand in vedere ca voi sta in camin cu inca 3 persoane.
Sunt la Facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei,Sibiu poate ca pare ca nu ar trebui sa cer recomandari ci ca ar trebui sa stiu eu.
Din pacate nu prea stiu si nici nu cunosc piata prea bine.

As vrea un laptop care sa il folosesc mai mult pentru facultate si altele, poate si ceva filme sau muzica dar mai rar iar jocuri extrem de rar, deci grafica poate sa fie cel putin medie .
1. procesorul sa nu fie sub 2.0 ghz
2. Sa aiba cel putin 2 GB RAM
3. Si hardul cel putin 250 GB
4. ecranul bine ar fi 17 dar nu mai mic 15


5. Sa poata suporta orice program si sa se miste bine
6. sa aiba o autonomie cat mai mare
7. si durabilitate buna
pentru ca nu prea as vrea sa il schimb cel putin 4-5 ani de acum incolo si nici sa nu bag bani in el sa il repar.

si tastatura numerica nu mi se pare necesara...mai mult ma incurca dar nu este un criteriu de alegere.

Astept recomandarile voastre!

Orice sfat e bine venit!

Va multumesc anticipat!

Edited by Vana1oru, 15 September 2010 - 18:07.


#2
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Toshiba L650

#3
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
In primul rind cred ca trebuie sa aflam bugetul disponibil

#4
Vana1oru

Vana1oru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2010

View Postbit 61, on 15th September 2010, 19:15, said:

In primul rind cred ca trebuie sa aflam bugetul disponibil
l-am scris in subtitlu
bugetul maxim este 2400 ron


Multumesc pentru promptitudine!

#5
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Pardon.
Era prea mare scris ,am privit prin el de nu l-am vazut. :D

Cel indicat de @julia_kitty ar fi OK.

#6
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
asusk50ija
sta e foarte bun pentru ce vrei tu am si eu si mere foarte bine

#7
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Merita cu varf si indesat sa dai 300 lei in plus pentru Toshiba acela cu i3, adica asta. Nu o sa regreti

Edited by old_jhon, 15 September 2010 - 22:09.


#8
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
intrucat urmaresc cam acelasi lucru la un laptop pe care intentionez sa mi-l achizitionez am sa postez tot in acest topic cu scuzele de rigoare daca deranjez. As mai mentionat ca:
1. la capitolul jocuri am ramas la stadiul de heroes3
2. de cele mai multe ori am deschise: opera, winamp , mess si eventual jocul mai sus amintit (vreau sa nu gafaie in aceste conditii)
3. am o afinitate pentru dell desi tosiba-ul recomandat imi place foarte mult asa ca va sunt recunoscator si pentru o varianta pe dell
4. pot sa dau 2400  pot sa dau si pana la 3000 RON daca merita data diferenta (pentru Dell Inspiron1564 v9 Black i5  SAU  Dell Inspiron N5010 i5 450M)
5. vreau o baterie care sa tina cat mai mult ca timp de utilizare si fiabilitate.
6. sa aiba bluetooth


ca rugaminte daca imi puteti spune si mie daca
1. un i3 este mai bun ca un core 2 duo (am vazut ca sta mai bine la cache) sau este echivalentul celeronului asa cum imi spunea cineva.
2. daca e de preferat ca RAM-ul sa fie din 2 placute identice (2*1024 de exemplu - in ideea ca e chit dual channel) in locul unei configuratii de genul 1*1024+1*2048
3. cum se traduce diferenta intre 430NM si 450NM

multumesc mult

#9
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
1 i3 e cam pe la un T9000
2. Cred ca mai bn dual channel 2 indentice
3. nu prea exista diferente care sa le observi poate doar in benckmarkuri atat si alea nu foarte mari

#10
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008

View Postold_jhon, on 15th September 2010, 23:49, said:

1 i3 e cam pe la un T9000
2. Cred ca mai bn dual channel 2 indentice
3. nu prea exista diferente care sa le observi poate doar in benckmarkuri atat si alea nu foarte mari

chiar daca un t9000 are cache-ul dublu si frecventa minima de 2,5?
rugaminte mare astept in continuare sugestii pt achizitionare laptop ce ce mi-a sarit in ochi de la dell este inspiron fie 5010 fie 1564.. dar si astea sunt in zeci de configuratii. eventual am sa pun si eu diseara cateva modele apropiate ca pret pt care sa va dati acordul :)

#11
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Puterea unui procesor crezi ca sta in cache cat mai mare si frecventa? Un i3 330m este cam pe langa un P8600, iar i3 350m langa P8700, foarte aproape de T9300, eu zic ca e foarte bine, adica nu iti cumperi laptop cu procesoare P8600 sau T9300 cu maxim 3000 lei noi, pe cand gasesti laptopuri cu i3 si la 2200 mil. La diferenta de pret care e intre ele poti sa spui ca i3 330m este peste T9300.

Cel mai ieftin model cu procesor P8*** e 3300 lei, iar din seria T9*** 5000 lei, iar un amarat de i3 gasesti si la 2099 lei :)


Ca recomandari:
Toshiba L505
Toshiba L500
Dell
Un Dell, dar nu stiu ce sa zic de placa video
Dell cu i5

Edited by old_jhon, 16 September 2010 - 11:14.


#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

View Postold_jhon, on 16th September 2010, 12:00, said:

Cel mai ieftin model cu procesor P8*** e 3300 lei, iar din seria T9*** 5000 lei, iar un amarat de i3 gasesti si la 2099 lei :)

Normal ca este amarit .
Cu un TDP de 73W se comporta ca un cuptor vizavi De T9xxx care are un TDP de numai 35W.
De la 35W la 73W e o cale cam lunga si cam foarte fierbinte.
Si cind te gindesti ca toata diferenta aia de grade se acumuleaza sub "capota".

Probabil nu degeaba laptop-urile mai de top merg in continuare pe anticele T-uri.
Sa aibe performante si sa fie si reci in acelasi timp.
O fi mai rapid vreun laptop dotat cu i7-830 dar cind te gindesti ca are un TDP de 95W (numai procesorul) cam te  apuca disperarea cind trebuie sa-ti pui manusi de azbest sa poti apasa tastele. :D

#13
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
A, cred ca ai incurcat oalele cumva, dar i3 -urile si i5 -urile au un TDP de 35w uite aici,. Iar la cele de top i7 mobile si i7 mobile extreme TDP maxim e 55w. Cred ca tu te-ai uitat la cele pentru desktop. procesorarele din seria T si P sunt pentru notebookuri, pentru desktopuri sunt E, din familia Core 2 Duo.

Iar i7-830 nu exista,

Edited by old_jhon, 16 September 2010 - 13:15.


#14
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
merita i5-ul cele 2 milioane in plus pentru tipul si frecventa procesorului comparativ cu i3-ul? (ma refer la dell5010 din cele sugerate mai sus)
o placa video cu 512mb este mai buna decat o placa onboard cu memorie pana la 1gb sa zicem ?
care este diferenta intre wga+ si hd la display?
ce diferenta e intre inspiron 5010 si 1564 de exemplu (ceva legat de placa de baza sau pur si simplu de design)

#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Le-am incurcat.
Mea Culpa. :worthy:

Eram cu ochii si mintea bagate in studiul lui i7-880.
Nu 830 cum am scris.
El (si nu numai ) are un TDP de 95W.
Probabil tulburat de ceea ce vad in specificatiile tehnice am reintrodus procesoarele pentru desktop
in laptop-uri.


Este discutabil daca merita 2 milioane in plus cel cu i5 .
i5 are in plus turbo frequency si poate urca pina la 2,66GHz fata de 2,26 GHz a i3-ului.
Fara turbo i5-450m lucreaza la 2,4GHz.
Nu discutam de DMI ca nu are rost.
O placa video dedicata este mai buna .
Ai vrut sa scrii WXGA+  ?
Asta inseamna ca acel panel este capabil de o rezolutie  1440 pe 900 pixelii iar in regim 16/9 este de 1366 pe 768.
Full HD ,daca la asta te referi ,are o rezolutie de 1900 pe 1080 de pixeli.

Inspiron-ul  N5010 amintit are GPU dedicat si anume ATI Radeon Mobility HD5470 avind memorie proprie cu
o capacitate de 512MB.

Edited by bit 61, 16 September 2010 - 16:08.


#16
dadu221

dadu221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.09.2008
multumesc old john si bit_61 pentru rabdare si raspunsuri :) Cu fiecare raspuns pe care mi-l dati restrang aria de posibilitati si in curand sper sa ajung la un model dupa care sa ma apuc sa caut pretul cel mai bun pt el. Incep sa ma prind si eu in legatura cu laptopurile sau cel putin sa am senzatia asta :)
nu am inteles ce inseaman turbo frequency .. inseamna ca la nevoie, dupa cum crede el de cuviinta, poate urca pana la o frecventa? setarea asta se face din bios activand o optiune, sau umbland la anumite valori, sau intervenind fizic asupra procesorului ? dauneaza cu ceva sau ce implica activarea ei de nu au facut procesorul la frecventa respectiva?
"Nu discutam de DMI ca nu are rost"-- intr-adevar nu as face fata discutiei dar sunt curios daca este un plus (mai mic sau mai mare) pentru i5 sau nu :)
sunt curios ce ati alege dintre dell si toshiba (si de ce) la aceleasi caracteristici ignorand faptul ca va fi o diferenta de pret de cca 50 de roni intre ele.. maxim.

#17
Vana1oru

Vana1oru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2010

View Postold_jhon, on 15th September 2010, 23:04, said:

Merita cu varf si indesat sa dai 300 lei in plus pentru Toshiba acela cu i3, adica asta. Nu o sa regreti

Multumesc pentru sfaturi!

Imi place Toshiba si l-as cumpara, dar nu vreau sa il cumpar de pe internet iar in magazine nu l-am gasit.

As vrea o parere despre acestaToshiba Satellite L500D 14X
care sunt minusurile si care sunt plusurile fata de  asta

#18
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View PostVana1oru, on 17th September 2010, 10:26, said:

Multumesc pentru sfaturi!

Imi place Toshiba si l-as cumpara, dar nu vreau sa il cumpar de pe internet iar in magazine nu l-am gasit.

As vrea o parere despre acestaToshiba Satellite L500D 14X
care sunt minusurile si care sunt plusurile fata de  asta


De exsemplu. Cel.ro, are sediu. Te poti duce sa cumperi laptop-ul direct de la ei. Il au in stoc si-l poti vedea si in show-room. Toshiba L500 nu se merita. Are o configuratie slaba. Are AMD la procesor, memorie DDR II, placa video integrata, configuratie mai veche.

L650 are procesor din seria i, memorie DDR III, placa video dedicata, suporta pana la 8 GB memorie, merita mai mult investitia.

Acum faci cum crezi, sunt banii tai, nu-ti pot ura decat bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate