Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dubii. A 2-a facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
nothingelsematters

nothingelsematters

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2008
Salutare.
As dori sa aflu mai multe informatii de la persoanele de pe forum care pot vorbi in cunostinta de cauza despre una din problemele ce au aparut pe parcursul acestor minunati ani de facultate.
Trec acum anul 3 la Facultatea de Inginerie Electronica si Telecomunicatii si am realizat ca am pierdut 2 ani degeaba , ca ceea ce fac nu ma atrage de nicio culoare(majoritatea imi impartasesc opinia) si continuarea in aceleasi conditii a studiilor superioare nu imi vor aduce nicio satisfactie profesionala , doar nervi mancati , profesori scarbiti de noi , fara nicio intentie de a face cursul ala nenorocit cat de cat interesant(asta atunci cand vine la curs).
Ca urmare a mediei maricele obtinute in anul 1 am reusit anul urmator sa obtin o bursa de studiu si cred ca asta va fi un impediment in ceea ce doresc sa fac pe viitor.
In vara acestui an am dat la Facultatea de Stiinta si Ingineria Alimentelor specializarea Ecologia si Protectia Mediului (ceva ce ma pasioneaza , despre care o sa invat cu placere si o decizie pe care trebuia sa o iau de la sfarsitul clasei a 12a)
Am intrat al 12-lea dar sunt nevoit sa o fac in regim de taxa .
Doresc sa va intreb daca e cineva care face o astfel de specializarea cum este si mai presus de toate daca are cunostinte care au facut-o si au gasit ceva in domeniul acesta.
Stiu ca intr-o tara normala s-ar pune accent pe protectia mediului dar nu ma astept ca in romanica acest lucru sa fie implementat la nivel serios cu jijei si ebe prin parlament.
Din ce am auzit de la amici care sunt anul 3 la aceasta facultate cica ar fi pe rol un proiect de lege in care se precizeaza ca fiecare firma trebuie sa aiba angajat un om pe probleme de mediu.Nu stiu cat de adevarat e, in special datorita faptului ca locuim in aceasta minunata tara cu cel mai mic procent de suprafata impadurita din Europa in situatia in care tara este traversata de Carpati.
Inca un lucru: daca am luat bursa in anii anteriori la prima facultate se mai poate lua bursa la cea de-a doua in conditiile in care nu mai iau la prima? (inceperea acestei facultati depinde doar daca este posibil asa ceva fiindca ma bazez pe acest lucru pentru a-mi plati taxa anuala.
Voi ce stiti despre procedura de acordare a burselor intr-o facultate cu mai multe specializari? Se acorda burse dupa numarul de studenti de la fiecare sau strict dupa medie?
De exemplu un student de la chimie alimentara cu media 8  poate lua bursa in detrimentul unui student de la protectia mediului cu media 9,5?
Sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta cu aceste intrebari.
O zi buna.

Edited by nothingelsematters, 14 September 2010 - 11:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate