Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

E bine sa bei multa apa in timpul antrenamentului?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
sholo4ever

sholo4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.01.2011
am inceput cu sala la inceputul lui 2010 cand aveam 119 kg deci aveam ceva grasime, am slabit pana pe la vreo 100 in cam 3 luni . In 2010 am facut pe timpul verii o pauza de 2 luni din probleme personale dupa care mam apucat iar . Acum am inceput de vreo 2 luni sa iau niste suplimente alimentare (concentrate proteice) de care apropo sunt foarte multumit. Beau in jur de 1-1,5 litrii  de apa la sala.

Antrenament :

Luni: piept  4-5 exercitii a cate 3-4 serii  8-10 repetari
Marti: spate  4-5 exercitii a cate 3-4 serii  8-10 repetari
Miercuri: picioare 4-5-6 exercitii foarte variate depinde cum am chef
Joi : pauza
Vineri: Umeri-Trapez in total 7-8 exercitii  3-4 serii 8-10 repetari
Sambata:Biceps-Triceps 7-8 exercitii 3-4 serii  8-10 repetari
Duminica:pauza

Tin sa mentionez ca exercitiile le schib in fiecare saptamana aproape le diversific si le combin cat mai mult.

NU pot sa zic ca mananc chiar SANATOS darnu fac excese mananc destul de normal dupa parerea mea

#20
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Completare on topic:
- E recomandat sa se bea apa inainte sa se instaleze senzatia de sete ("fortat" cum spunea cineva mai sus).
Cand simtim aceasta senzatie inseamna ca suntem deja deshidratati.
- Un antrenament scurt dar intens e mult mai eficient decat un antrenament lung dar usor.

#21
bretoiu

bretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.01.2012
eu beau si multa apa si gatorade, cat mai multa posibil. :) n-are cum sa strice.

#22
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Intreb pe o cunostinta din sala zilele trecute:

- De cat timp esti la sala? Mai ai?
- De o ora jumate, mai am ceva
- Dar ce naiba faci intr-o ora jumate?
- Pai asa fac eu. Daca mai fac cate o pauza stau si cate 4 ore la sala
- ...

Edited by Andero, 29 January 2012 - 22:24.


#23
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006
Din cate stiu eu o grupa de muschi , grupa principala\mare se lucreaza in ~ 45 de min, iar altii, ca si mine, fac o grupa principala si una secundara  si se cam ajunge la 1h 30`  sau 1h 20`. Nu stiu de ce vi se pare mult 1h si 30`.
La voi cat dureaza antrenamentul si cum se desfasoara el? Chiar sunt curios.

E  bine sa bei cat mai mult apa in timpul zilei, cu atat mai mult cand faci efort.. insa sa nu-ti fie rau de la ea, e bine sa bei fara sa-ti fie sete exact ca in explicatia de mai sus, insa sa bei apa fortat deja e prea mult.

Edited by Rayden3000, 18 March 2012 - 02:57.


#24
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Eu am stat 2 ore, pai fac 10-15 min alergare inainte de sala, apoi iau o pauza mica, apoi fac exercitiile cu pauza de cate 3-5 minute intre cu 1 minut pauza la seriii...apoi iau o pauza de 10 min dupa care fac abdomene...care de altfel le fac de cate ori merg la sala indiferent de ce lucrez in ziua respectiva si beau cam in jur de 2 litri de apa. Ma duc la sala sa fac sport, nu numai sa ridic sa greutati, alergare, bicicleta si etc.

Apropo, parerea mea ca daca nu alergi cel putin 10 minute sa-ti faci incalzirea... ala nu e antrenament, n-as putea sa merg si sa ma apuc direct sa ridic greutati.

#25
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postjijinho, on 23rd April 2012, 23:29, said:

Eu am stat 2 ore, pai fac 10-15 min alergare inainte de sala, apoi iau o pauza mica, apoi fac exercitiile cu pauza de cate 3-5 minute intre cu 1 minut pauza la seriii...apoi iau o pauza de 10 min dupa care fac abdomene...care de altfel le fac de cate ori merg la sala indiferent de ce lucrez in ziua respectiva si beau cam in jur de 2 litri de apa. Ma duc la sala sa fac sport, nu numai sa ridic sa greutati, alergare, bicicleta si etc.

Apropo, parerea mea ca daca nu alergi cel putin 10 minute sa-ti faci incalzirea... ala nu e antrenament, n-as putea sa merg si sa ma apuc direct sa ridic greutati.


1. exercitiile cardio se fac dupa exercitiile de forta pentru a nu pierde prin alergare glucoza din muschi atat de necesara exercitiilor de forta !
2. abdomenul se lucreaza ca oricare alta grupa musculara, preferabil 1 data pe saptamana. Nu este indicat sa faci exercitii de abdomen zilnic, nu te ajuta la nimic ! Un "six pack" se realizeaza prin mult cardio+arzatoare de grasimi+dieta corespunzatoare, nu prin abdomene "fara numar" !
3. din tot programul tau de antrenament prezentat mai sus , adica "te duci sa faci sport" nu inteleg care este , in final, scopul tau ? pentru ce mergi la sala ? urmaresti o acumulare de masa musculara sau o definie a acesteia ? In oricare din cazuri, ce faci tu la sala este total gresit ! Mai de graba tipul tau de antrenament s-ar potrivi unui adult de 40 ani, cu masa musculara suficienta si totodata suficient de definit, care urmareste o mentinere a siluetei !

#26
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postatc, on 1st May 2012, 11:08, said:

1. exercitiile cardio se fac dupa exercitiile de forta pentru a nu pierde prin alergare glucoza din muschi atat de necesara exercitiilor de forta !
2. abdomenul se lucreaza ca oricare alta grupa musculara, preferabil 1 data pe saptamana. Nu este indicat sa faci exercitii de abdomen zilnic, nu te ajuta la nimic ! Un "six pack" se realizeaza prin mult cardio+arzatoare de grasimi+dieta corespunzatoare, nu prin abdomene "fara numar" !
3. din tot programul tau de antrenament prezentat mai sus , adica "te duci sa faci sport" nu inteleg care este , in final, scopul tau ? pentru ce mergi la sala ? urmaresti o acumulare de masa musculara sau o definie a acesteia ? In oricare din cazuri, ce faci tu la sala este total gresit ! Mai de graba tipul tau de antrenament s-ar potrivi unui adult de 40 ani, cu masa musculara suficienta si totodata suficient de definit, care urmareste o mentinere a siluetei !

Intre timp m-am documentat si fac cardio dupa exercitiile de forta, exercitii care de altfel la fac mai repede si mai intens ....nu mai pierd vremea aiurea p-acolo.


Merci!

Edited by jijinho, 04 May 2012 - 06:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate