Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Sfat achizitie telefon Android "budget"

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Doi colegi si-au luat HTC Wildfire si mi se pare un model interesant. Totusi sunt curios ce alte telefoane pe Android mai sunt pe piata si sa fie si convenabile ca pret. Ce se poate gasi cel mai bun pe Android pana in 1000 RON?? Eventual indicati si sursa de se poate lua. Ma intereseaza in special ceva la liber dar sunt curios sa vad si cele mai bune oferte pe abonament.

Edited by Stan_Patzitul, 12 September 2010 - 11:15.


#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
samsung galaxy S e bun pe android, dar e scump
eu tot pe wildfire as merge, singurul inconvenient fiind rezolutia ecranului

#3
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Samsung i7500 galaxy

#4
marian13

marian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 06.03.2006
https://www.orange.r...e/orange-boston
Este cred una dintre cele mai avantajoase oferte de Smart-uri si...asa cum se intampla in lumea clonelor...are suport soft suuuper..Eu acum rulez cu Android 2.19 ...si nu dureaza mult pana voi trece la versiunea oficiala. are tot ce vrei pe el..se misca excelent

#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
M-am gandit la mai multe modele, cam asta am gasit:
Samsung Galaxy I7500 - un minus mare doar 128 RAM, nu prea merge la mari upgrade-uri, are doar v 1.5
Orange Boston (Gigabyte) - pare cam "shady", nu prea am incredere in calitatea executiei plus ca are doar v 1.6
LG GW620 - nu prea am incredere in firma, ecran resistive, plus are doar v 1.5
HTC Wildfire - rezolutie cam slaba, in rest chiar ok, are v 2.1
Motorola Charm - doar de pe Ebay($250), pare foarte ok, un pic ciudatel dar interesant, are full qwerty, v 2.1,  dar are ecranul de doar 2.8 inch

Din toate astea parca as inclina catre Motorola Charm

View Postmarian13, on 12th September 2010, 15:03, said:

https://www.orange.r...e/orange-boston
Este cred una dintre cele mai avantajoase oferte de Smart-uri si...asa cum se intampla in lumea clonelor...are suport soft suuuper..Eu acum rulez cu Android 2.19 ...si nu dureaza mult pana voi trece la versiunea oficiala. are tot ce vrei pe el..se misca excelent

M-am gandit si la Boston destul de serios, nu stiam ca se poate upgrada usor. Deci o varianta ar fi Boston.

#6
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Mai e si Samsung Galaxy Spica I5700 de luat in calcul.

#7
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Intre timp m-am dus astazi la un Orange Shop si am butonat ce am gasit pe-acolo: Motorola Milestone, Orange Boston, LG GW620, Samsung Galaxy Spica, Samsung Galaxy S, SE Xperia 10, HTC Desire. Cel mai misto de departe a fost Galaxy S urmat indeaproape de HTC Desire si Milestone.
Pe mine ma interesa totusi cel mai mult (din cauza bugetului) Orange Boston. Se misca ok, uneori parca raspunde mai greoi la comenzi, oricum doar un pic.  In general lasa o impresie buna. Unica problema pe care am intalnit-o a fost la tastare: nu reuseam sa tastez corect ce vroiam sa scriu. La celelalte am tastat destul de ok. Aici am avut realmente probleme la a nimeri tasta "s", incontinuu raspundea tasta dedesubt "z". In rest mi s-a parut destul de ok. Evident ca e magnet pt amprente dar asta e.
Intre timp mi-a zis reprezentantul ca Galaxy S trebuie sa astepti 4-5 zile ca acum nu-l mai au pe stoc ca se dau repede. A zis cineva ceva de criza?

#8
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Spica cum ti s-a parut? E un telefon ok la cat costa si are update oficial la 2.1.

#9
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Am butonat putin Spica, parca era ok, culmea ca nici nu mai tin minte. Mi-au ramas mai mult in cap cele care m-au impresionat. Am vrut sa-mi iau boston dar s-a intamplat sa aman. Oricum ma mai gandesc cateva zile.

#10
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Motorola Charm e un fel de BlackBerry cu Android.
Are procesor suficient de rapid pentru rezolutia ecranului (arhitectura buna + gpu dedicat PowerVR SGX 530), 512 MB, Android 2.1, inca o baterie de capacitate mare in pachet (1420 mAh), tastatura (dupa toate review-urile) e foarte reusita, display-ul e acoperit cu sticla Gorilla Glass.
Ca hardware, exceptand camera si ecranul e peste Milestone.
Punctele slabe ar fi rezolutia mica a ecranului (320 x 240) si update-ul la Android 2.2 care inca e incert.

Review-uri:
http://www.androidpo...l-faced-killah/
http://www.androidce...ola-charm-hands
http://www.androidce...ing-those-telus
http://androidandme....st-impressions/

#11
doru_bbb

doru_bbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.04.2007
de samsung i5800 ce parere aveti?

#12
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postdoru_bbb, on 13th September 2010, 16:17, said:

de samsung i5800 ce parere aveti?
Pai in primul rand nu l-am vazut in vanzare pe nicaieri inca. Pe urma cand apar toate sunt mult mai scumpe, abia pe la iarna poate va fi mai ieftin.

Motorola Charm e chiar dragut foc dar pt mine ecranul mic e turn-off.

Intre timp am facut niste estimari si calcule. Eu am acum optiune de 5 euro, pt net ar trebui sa iau cel putin optiunea de 5 euro cu 250 mb si ajung la 10 euro. Adaug TVA si ajung la 12.4 euro. Ma intreb, oare la asemenea cheltuieli lunare nu mai bine ar fi sa iau ceva la abonament si am si subventia la telefon??? Care ar fi ratiunile contra?

#13
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Samsung I5800 Galaxy 3, 1.089 lei link .

#14
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostJust_Cavalli, on 13th September 2010, 20:09, said:

Samsung I5800 Galaxy 3, 1.089 lei link .
E cam scump pt ce stie. Are acea rezolutie non-standard 240x400. Era bine 320x480.

#15
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Sincer nu inteleg strategia Samsung in ceea ce priveste involutia display-urilor: i7500 primul Samsung android (un AMOLED superb 320X480) - i5700 (TFT - 320x480) - i5800 (TFT 240x400)

#16
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostFlorinbv, on 13th September 2010, 21:40, said:

Sincer nu inteleg strategia Samsung in ceea ce priveste involutia display-urilor: i7500 primul Samsung android (un AMOLED superb 320X480) - i5700 (TFT - 320x480) - i5800 (TFT 240x400)

Cand au intrat cu i7500 au testat practic piata, au luat de la alte modele ce s-a putut si au bagat in acesta.
Au vazut ca au licitat prea mult (memorie 8 gb etc) si au mai scazut stacheta cu spica. Dupa care si-au dat seama ca Android poate fi o mina de aur si de data asta au hotarat sa faca o bifurcatie si sa dezvolte doua segmente distincte: high end si middle-low. Asa a aparut Galaxy S pentru cei cu pretentii si geeks si acum au scos i5800 ptr cei care au auzit ca "android e la moda" si-si vor lua pe considerentul asta. Asa se explica si ecranul mai slab (TFT) si rezolutia, si folosirea unui procesor mai vechi. i5800 e mai.. pt toti.

#17
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Dupa ce am facut un calcul cu preturile telefoanelor si cat ma vor costa optiunile mi-am luat Galaxy S cu abon pantera 8 si optiunea my smartphone. In total ma duce la 17 euro lunar si telefonul la 170 euro.

#18
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Am HTC Wildfire de o saptamana si jumatate si il ador, are tot ce imi trebuie: gps, wifi,jack de 3.5mm, android 2.1, camera de 5 megapixeli cu flash, ecran chiar mare, prefer 3.2 pentru ca mereu am buzunarele ,,ocupate", acces la android market pentru o multime de apps/widgets/games super tari, pe scurt il ador.
Eu ti-l recomand, chiar daca rezolutia ecranului e destul de mica nu o sa sesizezi daca nu ai mai avut un telefon gen samsung galaxy s sa zic, si chiar si asa nu o sa te deranjeze pentru ca are un ecran destul de bun, rezistent si foarte usor de sters.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate