Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Paravant geamuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Sunt utile la ceva?
Se simte diferenta cand mergi cu geamul deschis de la 60-70km in sus?

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Da! Depinde de masina. Ce ai?

#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Logan. Ideea e ca in oras e ok sa mergi cu geamu deschis, insa in afara fara AC vara, la viteze mari e cam nasol cu geamu deschis. Vroiam sa stiu daca paravanturile alea fac vreo diferenta, si daca merita cumparate.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Merita. Si nu numai ca sa deschizi (un pic) geamul la viteze mari ci mai ales pe ploaie cand indiferent de viteza nu poti sa mergi cu geamul deschis.

#5
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Depinde si de model, daca sunt din alea care se fixeaza sub garnituri, nu is prea bune, ca forteaza motorasul de la geamul electric.

#6
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Aveti idee se gasesc de cumparat pe la magazine gen Selgros,Careffour ?? Sau stiu cineva prin Iasi unde as putea gasi?

#7
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Iti mai spun odata, eu nu iti recomand asa ceva, dar tu faci ce vrei...

#8
Eol

Eol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 15.06.2007
eu iti recomand...dar nu alea de la selgros...uite aici ceva de calitate

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vreau si eu pentru tigaia mea (aveo 5dr 2007), insa doar pentru fata si doar cu autoadeziv, nu cu montaj in culisa geamului.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca vopseaua e originala, va fi afectata de autoadeziv? Probleme prea mari nu cred ca as avea la inchiderea geamului daca pun sub garnituri (sau antiprinderea poate sa faca probleme?). Parca... autoadeziv as lua.

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
eu am din acelea (VW Bora) si sunt minunate
le-am cumparat din targ Vitan si mi le-au si montat
nu afecteaza si nu incurca cu nimic motorasul de la geamuri daca sunt special concepute pentru masina respectiva
60-70 km/h si chiar mai mult, nu vant, nu ploaie in masina
singurul inconvenient, este ca la viteza mare (cu geamul deschis) vajaie destul de deranjant
fiecare cu parerea lui

#12
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 05.03.2009
Deci. la viteza mare (100-120km/h) este vreo diferenta intre cu si fara paravint CU GEAMUL INCHIS ??
Caci daca se aude totusi, chiar si putin, devin ""ineficiente"" cel putin ptr mine...

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Asculta. Paravanturile au fost concepute ca un accesoriu care sa "respinga" ploaia, vantul si alte chestii, dar cu GEAMUL DESHIS (sau PARTIAL DESCHIS, in functie de viteza cu care circuli). Dar, daca tu circuli cu geamul inchis, atunci mai bine nu te apuca sa dai banii pe asa ceva, ca vor fi in plus si mai ales ca devin ineficiente pentru tine, care circuli "peste 100-120".

#14
blebeanulorin

blebeanulorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2011

Vizualizare mesajEol, pe 17th September 2010, 02:21, a scris:

eu iti recomand...dar nu alea de la selgros...uite aici ceva de calitate

Salut!
Aceste paravanturi Heko pot influenta negativ functionarea geamurilor? Clemele acelea de montare " strang" cumva gamul sau nu? Am citit diferite pareri pana acum si sunt impartite, eu personal nu cred ca afecteaza cu ceva atata timp cat am vazut o multime de autoturisme cu paravanturi Heko montate. Am eu o parere gresita sau nu?

#15
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

Vizualizare mesajblebeanulorin, pe 25 august 2012 - 20:11, a scris:

Salut!
Aceste paravanturi Heko pot influenta negativ functionarea geamurilor? Clemele acelea de montare " strang" cumva gamul sau nu? Am citit diferite pareri pana acum si sunt impartite, eu personal nu cred ca afecteaza cu ceva atata timp cat am vazut o multime de autoturisme cu paravanturi Heko montate. Am eu o parere gresita sau nu?

Tot tipul asta am pus si eu - sunt Ok,  nu afecteaza cu nimic, cu geamul deschis la viteze mici isi fac treaba.
Cu geamul inchis, nu fac zgomot.
Le-am prins doar cu banda dublu adeziva, pe toata lungimea lor, fara a mai pune clemele metalice.

#16
blebeanulorin

blebeanulorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2011
Multumesc pentru precizari colegului @daalos, chiar ma gandeam si eu la varianta " nici macar o clema/ doar lipit" dar nu stiam daca o tine smecheria. Asa ca eram in dubii, Heko ( mai ieftine) sau celelalte la un pret aproape dublu.
Chiar imi doresc un set complet de paravanturi, sunt trecute la " cadouri de Craciun" .

Edited by blebeanulorin, 14 September 2012 - 16:07.


#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Pune d-alea care se lipesc, eu le am de vreo 3 ani si nu s-au dezlipit.

#18
PassatSv

PassatSv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.09.2012
cel mai bine este sa iti cumperi paravanturi ce vin bagate in locul ptr geamuri cu conditia sa nu defecteze ceva motorase ...  Decat sa le lipesti pare urat. am vazut azi ceva paravanturi la niste dacii :)) oricum is urate... probabil ca si masinile sunt cum sunt :)

Eu caut sa pun la un Passat b3 pentru ca daca tin turela ridicata si dau drumu al un geam ceva imi bate`n ureche si cand ajung acasa iau pastile :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate