Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Exista RADIO ONLINE in Romania ....

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ezequias

ezequias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.02.2010
Buna ziua,

Exista RADIO-uri ONLINE in Romania care fac bani? Exclus PRO FM / EUROPA FM / ETC. ... Vorbesc de radio-uri ce nu au trusturi in spate si alte minuni...

#2
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Iti pot spune ca am lucrat la un radio exclusiv Online. Nu, nu era un simplu sopcast intr-un PC al unui pusti, ci era un proiect serios: sediu, aparatura necesara (mixer, microfoane, camera izolata fonic etc.), contracte (cu diverse firme gen Sony, Asus, ATI) pentru review-uri si preview-uri ale produselor etc. Au fost implicati o gramada de oameni (fosti redactori de pe la Xtreme PC, parca era si cineva de pe la Chip daca nu ma insel s.a.)

Proiectul a durat aproximativ un an, timp in care NU s-a materializat nimic in materie de bani, desi se bagau bani in continuu in acel proiect. Ascultatori nu prea apareau decat in preajma concursurilor cand erau premii substantiale (placi video, procesoare etc.)

Intr-un final s-a decis inchiderea proiectului pentru ca nu prea avea viitor.

Acesta e strictul cazul acestui radio, profil IT. Se pare ca nici televiziunile online (vezi ArenaTV) nu au mai mult succes. Poate posturile clasice (muzica, divertisment) au mai mult succes, dar ma indoiesc.

#3
ezequias

ezequias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.02.2010
Inteleg, insa la voi e posibil sa nu fi functionat nisa pe care ati urmat-o... De altfel o nisa un pic atipica pentru un radio, fie el si online.

#4
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Nu chiar. Pentru ca radioul avea si un site destul de largut. Emisiuni erau diverse de genul talk-show-uri etc. iar toate articolele se gaseau si pe site. Sa nu mai vorbim de podcast-uri s.a.

Problema a aparut la interesul romanului fata de aceasta nisa. In afara merg bine aceste proiecte.

PS: specific, ca si in postul anterior: AM VORBIT STRICT PE CAZUL PREZENTAT DE MINE. Nu ma exprim in legatura cu alte proiecte.

#5
ezequias

ezequias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.02.2010
Da, inteleg...

Imi mai puteti da si alte exemple?

#6
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
in cel mai bun caz poti sa scoti niste bani din bannerele de pe site, asta daca ai si un trafic ok.
pe un radio online nu o sa vezi publicitate in viitorul apropiat.
Poate in momentul in care toate aparatele de radio din comert vor putea sa redea radio de pe internet. Iar atunci vorbim de globalizarea radioului, iar fara o promovare puternica audienta ta va fi irelevanta...

#7
icristi90

icristi90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.04.2006
Da. Exista. RadioLynx.ro

Mai este si GoldFMRomania (o replica ciudata si tipica pentru romania a lui GoldFM) ei cred ca fac bani din publicitatea de pe site.

Poti sa faci bani cu un radio on-line chiar daca ai un singur PC si fara studio live. Trebuie sa oferi un produs de calitate, sa ai o firma si sa platesti darile catre institutiile care se ocupa cu drepturile de autor.
Daca oferi un stream audio mishto, ascultatorii vin de la sine. Eu stiu ca am incercat. Nu am putut sa merg mai departe pentru ca eram prea mic ca sa-mi fac o firma, si acum cand am firma nu-mi mai arde sa pierd noptile setand programe de automatizare :))

Iti trebuie:

Un PC puternic si care sa nu crape pe care sa pui un program de automatizare. Precum Jazler.
Un PC mai varza dar totusi stabil pe care sa pui serverul. Precum iceCast sau Shoutcast - in functie de formatul de streaming.
Doua placi audio bune (nu realtek).
- Se poate si pe acelasi PC dar te complici foarte tare si exista riscul sa-ti crape streamul.
Un pachet de jingle-uri beton (identitate audio)
Un site atractiv si interactiv si o identitate grafica bine pusa la punct.
Conexiune la internet BETON.
Firma.
Taxe pe drepturi de autor.
Publicitate on-line.

Costuri:
PC1 - 1000Ron (ca nu-ti trebuie placa video de NFS)
PC2 - 500 Ron (ca doar trebuie sa mearga si atat) eu am experiementat cu un Pentium MMX si a tinut 300 de ascultatori la doar 15% procesor)
Program de automatizare: Jazler SimplePack 900Eur
Placi audio - 200 Ron amandoua (Creative)
Jingle-uri - intre 400-500 Euro, facute asa cum trebuie, nu doar nishte efecte aruncate.
Site - In cel mai bun caz 1000 Ron - un site mai interactiv
Conexiune la internet - fibra optica - cel putin 100 Eur/luna
Firma - 1200 actele
Drepturi de autor - 500 Eur/an
Publicitate - Campanie de 3 luni online 500 Eur/luna - manageriata diligent. (1500Eur)

Adica cost initial: 18500 Ron (4400 Eur)
Cost Lunar: 300 Ron - Contabilitate, 100 Eur Internet, 100 Ron curent si alte maruntisuri pana in 100 Eur.

Dar nu reusesti sa faci nimic daca nu intelegi care-i treaba cu muzica si divertismentul (ca pana la urma asta e). Trebuie sa stii ce e ala radio ca sa nu dai rateu. Plus ca-ti trebuie si notiuni cel putin elementare de management si marketing.

Mai bine ma apucam de asta decat sa bag 20.000 euro intr-o firma de sonorizare :)) ahahaaa :))

Si sa nu va aud ca nu se poate, ca nu poti sa scoti bani din radioul online. Daca vezi ca in 3 luni nu faci bani te orientezi catre SUA. pana la urma nu conteaza de unde esti ci de cine te asculta ;) In SUA stiu radiouri care fac zeci de mii de dolari pe luna ;)

#8
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Te cam contrazici :)
Realitatea este alta. Un radio fie el si on line trebuie sa atraga publicitate, si daca vine acest lucru, apoi putem vorbi si de profitabilitate. Si eu am avut un proiect de acest fel, insa evident am renuntat si din lipsa de timp dar si din cauza faptului ca este proiect de investitii pe care le amortizezi in timp... asta bineinteles daca te tine bugetul sa sustii financiar un proiect, si aici vorbim de costuri destul de mari si pentru echipamente si mai ales pentru reclama (si nu ma refer reclama ONLINE)
Orcum in momentul de fata, piata de publicitate cam gafaie si se cam duce preponderent pe radiourile de acoperire nationala (vorbim de fm). Asadar un radio on line profitabil este inca o investitie care nu prezinta interes pentru cei care platesc publicitate pe radiourile nationale in FM...

Edited by Silviudeep, 11 October 2010 - 19:18.


#9
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Daca va uitati pe shoutcast veti vedea ca radio-urile online nu prea trec de 1000 ascultatori decat in anumite perioade - concursuri, topuri etc, deci vorbim de o audienta minoritara fata de ascultatorii clasicului FM(zeci si sute de mii). Pe viitor cred ca tot un sistem de genul broadcast va fi pentru a vorbi de radio digital, conexiunile actuale folosesc multa banda intrucat fiecare ascultator mananca banda intregului stream, e mult mai rentabil sa emiti cu un stream de 256 kbpss catre toata lumea decat cu 32 kbps catre fiecare; evident ca si calitatea e mai buna cu cat e banda mai mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate