Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alune de Padure

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Vand alune de padure in coaja cu 18 ron/kg. Pentru cantitati peste 10 kg pretul e 15 ron/kg. Pretul este valabil in Bucuresti, adica fara transport.

#2
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Vreau si eu 2 kg.Ne putem vedea maine?

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postalinutzik, on 10th September 2010, 18:45, said:

Vreau si eu 2 kg.Ne putem vedea maine?
Maine in jur de ora 10 trec pe la piata sudului! E bine? Sa-mi dai tel tau pe PM sa te sun cu 30 minute inainte!

#4
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate,Dorele.Nu ma mai pot opri din rontait,plus ca am facut bataturi de la clestele de spart.Pana diseara cred ca le termin asa ca e posibil sa mai vreau.Ai idee,daca le las la uscat ca pe nuci,pot sa le pastrez pentru iarna? :cheers:

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postalinutzik, on 12th September 2010, 18:12, said:

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate,Dorele.Nu ma mai pot opri din rontait,plus ca am facut bataturi de la clestele de spart.Pana diseara cred ca le termin asa ca e posibil sa mai vreau.Ai idee,daca le las la uscat ca pe nuci,pot sa le pastrez pentru iarna? :cheers:
Ma bucur ca iti plac! Sa NU le pastrezi in punga de plastic, altfel le poti pastra peste un an! Ca si la nuci!

#6
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postdorel232004, on 10th September 2010, 14:23, said:

Vand alune de padure in coaja cu 18 ron/kg. Pentru cantitati peste 10 kg pretul e 15 ron/kg. Pretul este valabil in Bucuresti, adica fara transport.


Te rog scrie aici daca ai de vanzare cateva marcote de alun, la ce pret si cum pot sa le preiau din bucuresti?

#7
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostGemmi, on 19th September 2010, 15:15, said:

Te rog scrie aici daca ai de vanzare cateva marcote de alun, la ce pret si cum pot sa le preiau din bucuresti?
Daca aveam de vanzare, iti scriam unde ai intrebat! Deci, eu drajonii ii tai cat de repede pot ca ii sufoca pe "parinti"! Cand am nevoie sa completez/plantez, cumpar de la pepiniera de la RmValcea!

Ca sa-i inmultesti prin drajoni, trebuie sa ai timp si rabdare, sa-i sapi in pamant sa-i tai de la radacina "mama"! Ori eu nu dispun de asa ceva! Daca unul din cei vechi se usuca, atunci las drajonul se creasca sa-i ia locul!

#8
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postdorel232004, on 19th September 2010, 16:09, said:

Daca aveam de vanzare, iti scriam unde ai intrebat! Deci, eu drajonii ii tai cat de repede pot ca ii sufoca pe "parinti"! Cand am nevoie sa completez/plantez, cumpar de la pepiniera de la RmValcea!

Ca sa-i inmultesti prin drajoni, trebuie sa ai timp si rabdare, sa-i sapi in pamant sa-i tai de la radacina "mama"! Ori eu nu dispun de asa ceva! Daca unul din cei vechi se usuca, atunci las drajonul se creasca sa-i ia locul!

OK Multumesc pentru raspuns. Asi fi vrut sa invat cu ceva drajoni, imi este peste mana sa cumpar pentru "scoala" de la Rm Valcea. Poate ma vei anunta aici cand vei taia ceva drajoni sa incerc o butasire. Am inteles ca ii arunci cand faci curat!
Ma poti ajuta asa?

#9
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cand vine vremea de cosit (anul asta s-a dus), in 3 zile rad tot! Drajonii ii tund la nivelul pamantului, ca altfel imi ia 6 luni sa scap de ei! Ca sa vii tu exact atunci sa te apuci sa scobesti in pamant sa-i scoti, putin probabil sa si poti sa vii in perioada aia, care nici nu e tocmai favorabila plantatului! In plus de asta, poti nimeri unii cu radacina firava si sa ai norocul sa nu se prinda! La RmV, anul trecut era unul 12,5 ron! Acum e perioada cand se scot la vanzare! Vorbesti cu ei, te sui in microbuz, intr-o zi esti inapoi si ai si siguranta prinderii, pe langa faptul ca mai castigi si un an la plantare! Eu decat sa fac cum zici tu, mai bine ma duc periodic acolo si cumpar cati am nevoie si am scapat de bataie de cap! Risti sa muncesti si sa nu se prinda nimic! Si locul meu unde ii am, e pe langa BV, nu ai nici legatura directa! Ce credeai ca am asa ceva in Bucuresti? Aici nu le place clima, nu se simt bine!

#10
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postdorel232004, on 20th September 2010, 21:32, said:

Cand vine vremea de cosit (anul asta s-a dus), in 3 zile rad tot! Drajonii ii tund la nivelul pamantului, ca altfel imi ia 6 luni sa scap de ei! Ca sa vii tu exact atunci sa te apuci sa scobesti in pamant sa-i scoti, putin probabil sa si poti sa vii in perioada aia, care nici nu e tocmai favorabila plantatului! In plus de asta, poti nimeri unii cu radacina firava si sa ai norocul sa nu se prinda! La RmV, anul trecut era unul 12,5 ron! Acum e perioada cand se scot la vanzare! Vorbesti cu ei, te sui in microbuz, intr-o zi esti inapoi si ai si siguranta prinderii, pe langa faptul ca mai castigi si un an la plantare! Eu decat sa fac cum zici tu, mai bine ma duc periodic acolo si cumpar cati am nevoie si am scapat de bataie de cap! Risti sa muncesti si sa nu se prinda nimic! Si locul meu unde ii am, e pe langa BV, nu ai nici legatura directa! Ce credeai ca am asa ceva in Bucuresti? Aici nu le place clima, nu se simt bine!


OK,OK,OK. Multumesc pentru raspuns!
Daca nu am sa gasesc drajoni am sa revin la tine sa cumpar ceva seminte de anul acesta sa o iau pe stratificare in frigider la 5 grd.C si semanare la primavara, desi nu sunt sigur ca dupa catva ani fructele vor fi multumitor de mari.
Succes pe mai departe!
Topicul fiind deschis poate se gaseste cineva care sa-mi ofere cativa drajoni sau chiar si butasi de corylus avellana. Si nu neaparat gratuit ci contra cost!

#11
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

View Postdorel232004, on 10th September 2010, 14:23, said:

Vand alune de padure in coaja cu 18 ron/kg. Pentru cantitati peste 10 kg pretul e 15 ron/kg. Pretul este valabil in Bucuresti, adica fara transport.
scump.la angro e 12 ron

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcalinjack, on 21st September 2010, 18:22, said:

scump.la angro e 12 ron
Pai la angro, de regula, preturile sunt de obicei la jumatate de pret! Iti vine sa cumperi acum o tona?

View PostGemmi, on 21st September 2010, 18:01, said:

Topicul fiind deschis poate se gaseste cineva care sa-mi ofere cativa drajoni sau chiar si butasi de corylus avellana. Si nu neaparat gratuit ci contra cost!
Vezi ca dduras si-a cumparat niste aluni, mai pe langa bucuresti, dar nu a vrut sa-mi spuna de unde!

#13
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postdorel232004, on 21st September 2010, 21:53, said:

Pai la angro, de regula, preturile sunt de obicei la jumatate de pret! Iti vine sa cumperi acum o tona?


Vezi ca dduras si-a cumparat niste aluni, mai pe langa bucuresti, dar nu a vrut sa-mi spuna de unde!


De ce secretul asta? Unde-i spiritul forumului de facilitare a contactelor de ajutorare reciproca? Oricum este optiunea fiecaruia sa se comporte cum vrea iar comunitatea furumistilor il va taxa ca atare.
Din partea mea multumiri pentru informatie!
Si totusi poate va fi cineva care sa raspunda pozitiv la apelul meu.

#14
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View PostGemmi, on 22nd September 2010, 16:51, said:

De ce secretul asta? Unde-i spiritul forumului de facilitare a contactelor de ajutorare reciproca? Oricum este optiunea fiecaruia sa se comporte cum vrea iar comunitatea furumistilor il va taxa ca atare.
Din partea mea multumiri pentru informatie!
Si totusi poate va fi cineva care sa raspunda pozitiv la apelul meu.

Pana se va gasi cineva care sa-mi ofere puieti de alun, va invit sa mergeti la hipermarket OBI-Palladi, raionul gradinarit. Am cumparat ieri puieti de alun la pret mic, foarte frumos ambalati cate trei plante pe un bol compactizat de radacini, la pret bun. Furnizorul Yurta, o firma serioasa, are de vanzare si multi alti puieti de pomi fructiferi si arbusti fructiferi.

#15
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View PostGemmi, on 19th October 2010, 00:05, said:

Pana se va gasi cineva care sa-mi ofere puieti de alun, va invit sa mergeti la hipermarket OBI-Palladi, raionul gradinarit. Am cumparat ieri puieti de alun la pret mic, foarte frumos ambalati cate trei plante pe un bol compactizat de radacini, la pret bun. Furnizorul Yurta, o firma serioasa, are de vanzare si multi alti puieti de pomi fructiferi si arbusti fructiferi.
Am luat si eu astazi de la Hornbach cu 7 lei.Alun comun scrie pe el.

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pai daca e salbatic, e ornamental si face alune de cel putin 4 ori mai mici decat ce ai mancat!

#17
Gemmi

Gemmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2010

View Postdorel232004, on 19th October 2010, 15:39, said:

Pai daca e salbatic, e ornamental si face alune de cel putin 4 ori mai mici decat ce ai mancat!

Gresit! Alunele din samanta pot fi ori la fel, ori mai mici ori chiar mai mari decat samanta. Totul depinde de "aranjarea genelor" in germenii de plantute noi. In nici un caz nu de patru ori mai mici. Te inteleg in exagerare pentru ca ai alune de vanzare dar nu e frumos sa duci in eroare buna intentie a unui client mai cu seama ca tu ai de vanzare alune nu puieti de aluni!

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostGemmi, on 19th October 2010, 18:31, said:

In nici un caz nu de patru ori mai mici. Te inteleg in exagerare pentru ca ai alune de vanzare dar nu e frumos sa duci in eroare buna intentie a unui client mai cu seama ca tu ai de vanzare alune nu puieti de aluni!
Daca nu intelegi ce citesti, mai reflecteaza inainte de a scrie ceva! Eu am spus ca cele salbatice sunt de cel putin 4 ori mai mici decat ce a mancat el si, ai sa razi, chiar asa e! Daca alunul cumparat e salbatic, adica nu e vreun soi, crezi ca face alune mari?
Ia priveste:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate