Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

4 MOTION-QUATTRO

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 gtk, on 11th September 2010, 18:41, said:

quattro si 4motion sunt doi termeni de marketing, care nu sunt neaprat "lipiti" de o tehnologie anume... insa ideea este cam urmatoarea:

4motion de pe VW golf, Passat nou, si alte vw cu exceptia Touareg si phaeton; skoda 4x4; cat si Audi "quattro" a3, tt si altele mai mici de a4 - dispun de un sistem haldex (ne-permanent sau "pseudo-permanent" cu 5% cuplu pe puntea spate vs. 95% fata)

audi a4, a6, allroad, a8 - (toate quattro), vw Phaeton, touareg (4motion), passat syncro (o versiune mai veche) - utilizeaza un sistem torsen permanent (ala de pe touareg e usor modificat)

audi q7 quattro - tot permanent, borg warner

argumenteaza de ce doar marketing ?

eu stiam ca distributia este fixa, 60 fata si 40 spate sau 50/50, ceva de genul asta daca diferentialul este torsen,la haldex pote distribui mai mult cuplu catre puntea fata si mai putin spate sau invers -in functie de nevoie,insa in conditii normale merge cu 40:60

#20
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 ionut_ionut, on 13th September 2010, 13:48, said:

argumenteaza de ce doar marketing ?
     pai am zis de ce: fiindca nici unul dintre acesti termeni nu face referire la o tehnologie anume, ci doar indica ca masina e 4x4... de care 4x4, depinde de model...
      
      

 ionut_ionut, on 13th September 2010, 13:48, said:

eu stiam ca distributia este fixa, 60 fata si 40 spate sau 50/50, ceva de genul asta daca diferentialul este torsen,la haldex pote distribui mai mult cuplu catre puntea fata si mai putin spate sau invers -in functie de nevoie,insa in conditii normale merge cu 40:60
     distributia difera in functie de sistem si generatia masinii...  
in cazul masinilor cu sistem haldex(audi a3 quattro, Audi tt quattro, VW golf 4motion, vw Passat 4motion), trage doar puntea fata, iar rotile spate sunt cuplate doar atunci cand senzorii detecteaza ca patineaza (unele modele cu haldex ar avea totusi 5% cuplu pe spate tot timpul)
     in cazul masinilor cu sistem torsen (audi a4,a6,a8 quattro, vw Phaeton 4motion, vw Touareg 4motion), tractiunea e permanenta iar cuplul e impartit 50:50 la unele modele curente sau mai vechi sau 40 fata : 60 spate la astea foarte noi(a4,a5,a8)...
     sistemul de pe q7 nu stiu sigur cum functionaza, dar e permanent si ala

Edited by gtk, 13 September 2010 - 16:38.


#21
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
passat b5.5 quattro e tot torsen.

#22
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
sist 4x4 de pe audi,vw nu functioneaza in nici un caz in genul sist 4x4 de pe Duster,tucson,etc adica 100% fata si la nevoie poate transmite pana la 50% spate;adica si in conditii normale distribuie 50:50 sau 40:60 (in functie de tipul sist 4x4)

#23
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Saint666, on 13th September 2010, 22:07, said:

passat b5.5 quattro e tot torsen.
asa e, sub denumirea syncro

 ionut_ionut, on 14th September 2010, 00:14, said:

sist 4x4 de pe audi,vw nu functioneaza in nici un caz in genul sist 4x4 de pe Duster,tucson,etc adica 100% fata si la nevoie poate transmite pana la 50% spate;adica si in conditii normale distribuie 50:50 sau 40:60 (in functie de tipul sist 4x4)
eu cred ca am explicat destul de clar, dar dintr-un motiv pe care nu-l pricep te incapatanezi si nu asculti: BA DA, unele modele si Audi si VW, dispun de sistem nepermanent (ca si la tucosn si duster), iar unele (majoritatea audi, 2 vw) dispun de cel cu 50:50 sau 40:60...

Starting from 1998, the Swedish Haldex Traction LSC unit replaced the viscous coupling. Haldex is used by Audi on the quattro versions of the Audi A3 and Audi S3, and the Audi TT. It is also used by Volkswagen in the 4motion versions of the Mk4 and Mk5 generations of Volkswagen Golf, Volkswagen Jetta, and the Golf R32, Volkswagen Sharan, 6th generation VW Passat (also based on the A-platform) and Transporter T5. On the Audis, the trademark holds, and are still referred to as quattro, whereas the Volkswagens receive the 4motion name. The ©koda Octavia 4x4 and SEAT León 4 and SEAT Alhambra 4 also used Haldex LSC, being based on Volkswagen Group models. Curiously, the Bugatti Veyron also utilizes Haldex, though with separate transmission, PTU and front and rear axles.

How: Normally front-wheel drive vehicle. A Haldex Traction LSC unit may divert up to a maximum 100% of the torque to the rear axle  as conditions warrant. Many people are confused with the torque distribution on Haldex Traction systems. Under normal operating conditions, the Haldex LSC clutch operates at 5% (divide 5% between front and rear, and 97.5% torque goes to the front, and 2.5% goes to the rear). Under adverse conditions where both front wheels lose traction, the Haldex clutch can lock at 100% clamping force. This means, that since there is no torque transferred to the front axle, all torque (minus losses) must be transferred to the rear axle.
http://en.wikipedia......drive_system)

Haldex in use

"Haldex LSC" refers to the coupling system ? its most prominent uses are in all transverse engine 4x4 models of the Volvo Cars and the Volkswagen Group marques: Audi (A3, S3 and TT), Bugatti, SEAT, ©koda, and Volkswagen (Golf), making them non-permanent 4x4s, unlike longitudinal engine models (Audi A4, A6, A8, previous-Volkswagen Passat), which use a Torsen centre differential.
http://en.wikipedia....Haldex_Traction

Edited by gtk, 14 September 2010 - 13:56.


#24
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
nu stiu care sunt ac modele,probabil cele vechi,insa la q7,vw golf V,a4 b7 mergeau pe principiul mai sus mentionat

#25
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
LOL

:)

Edited by fastcarjunkie, 16 September 2010 - 00:19.


#26
maryan22

maryan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2010
SI TOTUSI VOI PE CE SISTEM A,TI OBTA..QUATTRO 4 MOTION X DRIVE..SUBARU.4 MATIC .ETC.....?
???stiu ca la 4 motion sau la quattro e o intretinere in plus ca au brate indepentente dar elecronica sau alte componente din  la 4 motion sau quattro rezista cateva sute de mii de km daca schimbi ulei si ce e necesar la timp nu???

#27
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
cu oricare din sistemele de mai sus iesi dintr-o zapada,cu oricare poti face iesiri la iarba verde,adevarat unele ajungi mult mai departe iar unele sunt mult mai potrivite pt sosea,drumuri virajatate

de fiabilitate nu am auzit sa fie probleme,insa la partea cu intretintenerea o masina cu awd este mai scump de intretinut decat ac masina dar cu fwd sau rwd

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
In acest moment, versiunea 4x4, 4MOTION, cu care este echipat VW Golf 7 si VW Passat B8 , este identica cu versiunea Quattro, cu care este echipat modelul A4?
Pe ultimele modele de Skoda si Seat, este montat acelasi sistem de tractiune integrala care se regaseste  pe modelele VW?

Edited by max_01, 27 April 2019 - 13:18.


#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Orice sistem este pe un SUV, utilizatorul nu simte diferenta. Diferenta de aderenta este facuta de specificul si profilul anvelopelor folosite. Consumul este sensibil mai mare la masini identice cu motorizari identice dar cu tractiuni diferite. In primul rand conteaza greutatea suplimentara a diferentialului , cardanului si grupului spate . Toate sistemele 4x4 permanent fac cam acelasi lucru.

Edited by JurasikMan, 01 May 2019 - 12:07.


#30
masCOOL2009

masCOOL2009

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.06.2019
Buna ziua! Eu am a4 2013 quatro, ar fi sistemul torsen. De ce este bun: iarna trecuta pur si simplu radeam de foarte multi la prima zapada, chiar opream in dreptul lor si ii intrebamce probleme au. De ce mai este bun: nu ai subvirare si supravirare pe un sistem 4x4, m-a salvat de la moarte din fata unui tir (pe care eu nu l-am vazut) cand am incercat sa fac o depasire unei doamne ce avea puse perne in geam. De ce nu e buna masina: o limousina are garda la sol joasa, pe drumurile normale isi face treaba dar ca sa mergi pe camp iarna cu ea nu garantez ca te intorci cu barele intregi. De ce nu e buna: nu e buna pentru drumurile din Romania, masinile nemtesti sunt concepute pentru autostrazi si nu mai sunt ce au fost odata. In sfarsit consumul: in Romania trebuie sa adaugi 2-3 litri la consumul din carte (oricum acum nu se mai calculeaza consumul mediu ci consumul minim pe care il scoti in conditii ideale de mers). Am plecat din nordul tarii in faimoasa Grecie, la dus stand in coloana cu mai multe masini am scos 7.1% desi mergi mai mult la vale, la intors am venit mai tarziu si am scos 6.7% in conditiile in care am avut autostrazi pe care am rulat in medie cu 140km/ora. Daca tii neaparat si nu te dai la masina cu programul econom al masinii poti scoate 6% dar in medie consumul pe Romania este 8%. Alt prieten, tot cu automata, tot cu a4 a scos cu jumate de litru mai putin la 100km. In economia miilor de km conteaza. P.S. Audi are o tehnologie buna, pentru garda joasa de la sol consider acum ca sistemul 4x4 este un moft pe aceste masini, are o tractiune fata asa buna incat iesi din practic din aceleasi situatii si fata tractiune dubla, in afara faptului in care iti este necesar ca ai o cabana la munte.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Sa-nnebunesc, in afara de lsd, cum diferentiezi 2 tractiuni fata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate