Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#361
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1(?) Cuisoare... Posted Image

#362
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007

 Berbecutul, on 25 februarie 2013 - 05:30, said:

Stii cumva despre ce toxina ar fi vorba? Sau este doar o informatie preluata din folclor? In orice caz, urzica este una dintre cele mai valoroase "buruieni". Este foarte bogata in vitamine (mai ales vitamina C) si este, de departe, planta cu continutul cel mai ridicat de fier (doar in desenele animate spanacul este pe locul intai la acest capitol). Primavara, administrata in stare cruda purceilor sau porcilor taratzi (ramasi in urma cu dezvoltarea) face de-a dreptul minuni! Ca urmare, o recomand cu caldura tututror celor care au posibilitatea sa o dea in hrana porcilor. Bineinteles, in stare cruda!

Sa auzim numai de bine!
Felician

Asta stiam si eu... Bunici mei din tot-deauna aduceau urzici zilnic si nu aveau nimic porcii de la ele! Nu le fierbeau niciodata! Si porcii de la stana unchiului meu sunt liberi 24/24 si mananca urzici toata primavara!

Edited by s_atty, 26 February 2013 - 23:17.


#363
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cu cat se mai vinde acum kg de porc in viu? dar transat?

#364
dhz

dhz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.02.2013
Buna ziua!Va rog ,un ajutor... fratele meu are un porc,la ~45~50 kg. A fost racit la plamani,spune vet-ul,i-a facut tratament,i-a trecut,dar acum e...constipat,nu mananca,e apatic.Primeste tratament injectabil,nu stiu ce,["ceva alb in seringa"].Imi puteti da un remediu
Poate DOMNUL HORIA 66 vede postarea...ca tot se vorbea pe un alt topic despre produsele naturale in sanatatea animalelor....
MULTUMESC!

#365
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, raceala aia la plamani o fi fost vreo pneumonie, apatia e din cauza starii de boala, nu cred ca e constipat, ci ca nu a mancat si nu are ce sa defece ... Lichidul alb-laptos din seringa este un antibiotic. Pe langa antibiotic ar trebui si ceva vitamine, aminoacizi...

Mai are febra ? Pentru stimularea apetitului ar putea incerca sa-i ofere niste orz prajit (se prajeste intr-o tava in cuptor, fara ulei sau altceva, doar orzul ca atare, dupa care se presara cu putin zahar). Pe langa tratament, pentru afectiunile respiratorii trebuie sa-i ofere conditii bune de cazare: adapost curat, uscat, fara curenti de aer, paie multe uscate si curate.

#366
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
buna seara. am o scrofita care are pana astazi ar trebui sa aiba 39 de zile de gestatie. la 21-25 de zile am urmarit-o si nu a mai intrat in calduri. problema e ca de vreo 10 zile mananca putin.alte simptome nu are. de luni si pana  azi am observat ca vulva e un pic mai umflata ca de obicei si de culoare roz.  am observat de mai multe ori de cand am montat-o  un mucus galbui. este normal sa fie asa?
am gasit pe net ca pana la 40 de zile are loc moarte embrionara si ca se resorb. oare a ramas gestanta si au murit toti embrionii iar acum a intrat in calduri?

Edited by budalanic, 28 March 2013 - 19:42.


#367
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 budalanic, on 28 martie 2013 - 19:41, said:

de vreo 10 zile mananca putin. alte simptome nu are. de luni si pana  azi am observat ca vulva e un pic mai umflata ca de obicei si de culoare roz.  

Astea toate sunt semne de calduri. Daca o apesi cu palma pe sale, ramane intepenita, ca si cum ar astepta sa i se intample ceva ?

#368
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
azi a inceput sa manance iar ca inainte. pai de luni de cand am vazut-o in fiecare zi o apas pe sale si nu sta. am montat-o la ciclul al 4-lea de calduri si de fiecare data cand intra in calduri vulva era mai mare ca acum si mult mai bine pronuntata culoarea roz. azi iar am vazut secretia alb galbuie,ceea ce inainte sa o insamantez nu avea. si cerdeti-ma ca am urmarit-o indeaproape.

Edited by budalanic, 29 March 2013 - 12:03.


#369
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 budalanic, on 29 martie 2013 - 12:01, said:

azi iar am vazut secretia alb galbuie,ceea ce inainte sa o insamantez nu avea.
Sa nu fie o endometrita. Si tot din cauza acesteia sa nu ramana gestanta (se produce fecundatia, insa nu se produce nidatia pe un endometru bolnav).

Cu ce s-a facut monta ? Cu vier sau artificial, cu material seminal ? Este scrofita (nu a mai fatat), sau este scroafa deja fatata ?

#370
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
monta s-a facut cu vier si nu a mai fost fatata. cred ca este cam grasa are acum 150 kg la 11 luni jum'ate

#371
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cam grasuta ..., daca vrei neaparat sa ramana gestanta pune-o sa dea jos vreo 20 de kile.

E posibil ca vierul sa-i fi transmis ceva veneric.

Nu-ti e mai usor sa faci rost de material seminal si o pompita pentru monta artificiala si s-o insamantezi cand are sindromul de imobilitate ?

Dar ar trebui mai intai sa-i faci un tratament cu antibiotice cu pompita aceea, la urmatoarele calduri, minim 3 zile, cat e colul deschis.

#372
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
pai initial de asta am si montat-o tarziu nu stiu cum naiba facea ca avea sindromul de imobilitate tocmai vineri sambata si duminica. si ca sa fac rost trebuia sa ma duc la dsv sa dau comanda si in 4 ore ajungea. problema e ca vinerea lucreaza pana la 12 si seara a intrat in calduri si nu aveam de unde sa stiu ca in ziua aia o apuca,sambata e sambata si duminica-idem.  
cred ca asta am sa fac,o sa urmaresc urmatoarele calduri.
daca nu mai ramane gestanta,carnati scrie pe fruntea ei.[ http://1.1.1.3/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/naughty.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
multumesc foarte mult de indrumari

Edited by budalanic, 29 March 2013 - 19:01.


#373
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Pai tine si tu cont...dupa 3 saptamani intra iar in calduri. Oricum, daca n-o insamantezi dupa ce a intrat de 3-4 ori, poti s-o tai linistit.

#374
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Am si eu o problema, de fapt eu is mesagerul, problema e a sora-mi.
Are o scroafa care a fatat vineri seara (montata artificial) 9 purcei vii si unul mort. Sambata dimineata a mai facut un purcel mort si (din cate am inteles) mai micut.
Purceaua nici acum nu se simte bine, se poarta precum un om cu dureri de burta, se strange si geme. Are febra si bea apa multa.
Sora-mea se teme sa nu-i fi ramas vreun purcel mort in ea sau vreun rest de placenta pe care nu-l poate elimina. Nu stiu in cat timp ar trebui sa elimine tot, dar am inteles ca si de dimineata a eliminat ceva asemanator cu un rest de placenta.
Nici lapte nu pare sa aibe suficient pentru purcelusi.
A chemat azi o asistenta (ca medicul e ca inexistent la noi) care i-a facut ceva sa elimine tot si vitamine.

#375
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ar fi trebuit sa "bage ma^na" cineva din familie care are o mana mai micuta, imediat dupa fatare. Cu ocazia asta extragea si fetusul mort si introducea si niste bujiuri. Daca are febra trebuie pusa pe antibiotice, pe langa vitamine si contractoare miometrice.

#376
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Ce ar fi trebuit sa contina acele bujiuri? Antibiotic? E tarziu acum pentru aceasta procedura?
Multumesc din toata inima pentru raspuns Posted Image

PS: 1. e posibil ca simptomele sa fie generate de constipatie? Scuze daca intrebarea pare deplasata, dar bietii oameni isi fac griji si, mai ales, sunt necajiti ca nu prea au la cine sa apeleze.
  2. e posibil sa mai aibe vreun purcel mort in ea?
  3. poate ramane fara lapte pentru purcelusi dupa toata povestea asta? Deja se plangeau ca are cam putin si ca purcelusii par cam infometati.

Edited by ginaro, 31 March 2013 - 21:24.


#377
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ginaro, on 31 martie 2013 - 21:10, said:

Ce ar fi trebuit sa contina acele bujiuri? Antibiotic? E tarziu acum pentru aceasta procedura?
Sunt bujiuri cu nitrofuran (elastice), dar si pesarii (bujiuri dure, dar spumante) cu oxitetraciclina si neomicina. Eu as prefera pesariile, pentru ca spumante fiind, difuzeaza bine pe mucoasa uterina. Nu e tarziu pentru introdus, pentru ca nu s-a inchis inca colul. Atentie: sa introduca mana cat mai adanc cand baga pesariile. Sa nu le depuna in vagin, sa ajunga cu mana dincolo de colul uterin (se simte ca o ga^tuitura), in uter ! Sunt suficiente 3-4 pesarii odata. Ar trebui introduse de doua ori pe zi, la 12 ore, timp de minim 3 zile. Mana se unge cu un unguent cu antibiotice. Sa nu se sperie daca vede ca se elimina secretii spumoase - va fi de la pesarii. Revin cu atentionarea ca pesariile sa fie introduse in uter, NU lasate in vagin !


Quote

PS: 1. e posibil ca simptomele sa fie generate de constipatie?
Constipatia nu evolueaza asa. Este o infectie endometriala (a mucoasei uterine).
  

Quote

2. e posibil sa mai aibe vreun purcel mort in ea?
Este posibil. De aia am zis sa bage cine din familie mana inauntru, sa caute daca mai e ceva. Cineva cu o mana micuta. Cu unghiile taiate si cu maxima atentie si blandete, sa nu o traumatizeze. Bine era daca se facea imediat dupa fatare. Cu fiecare ora care trece, uterul se micsoreaza...
  

Quote

3. poate ramane fara lapte pentru purcelusi dupa toata povestea asta? Deja se plangeau ca are cam putin si ca purcelusii par cam infometati.
Nu e vorba sa ramana fara lapte. Scroafa nu are cisterna, precum vaca / oaia / capra. Ea secreta laptele instant, cand este stimulata de tipetele purceilor si de frecarea boticurilor pe mameloane. Conditia este ca mama sa fie sanatoasa. Dupa ce se va face bine, va avea lapte pt. purcei daca va fi bine hranita. Daca purceii sunt infometati, pot fi haniti la biberon, cu lapte de vaca din comert (3,5%). Se hranesc exact ca si copiii.

#378
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Bre doctore, matale ii pui pe bietii oameni sa bage mana cand ei sunt vai mama lor, speriati si habar neavand incotro s-o apuce? Asta e treaba de om care stie ce face.Asa relaxat le dai indicatii de parca le-ai povesti cum sa fiarba un ou Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate