Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Relatie, vorbit prin mesaje

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament
 Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Cum aflu balanta unei adrese cu b...
 Sfaturi achitizie PC - Cabinet Av...

Sonerie modulara montata in tablo...

Poezii uitate/pierdute

Cartela roaming
 Opinii despre un PC pentru editar...

Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?

Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...

NextGen - TV cablu digital (S.D.) - Topic general.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
2152 replies to this topic

planner26

planner26

European sadea

• Grup: Senior Members
Ce se mai aude cu introducerea propriei televiziuni de la Nextgen (nextgen info)? Se stie vreo data estimativa?

izmenar

izmenar

Junior Member

• Grup: Members
am vb cu cineva de la ei, despre HD , si din cate mi-a spus cam in aprox. 2 luni ar trebuie sa ii dea drumu

tudorp

tudorp

New Member

Am semnat contract pentru DVBC (act aditional la contractul de internet) pe 26.11 . Inca nu am instalat serviciul. Am sunat in call center si mi s-a spus ca , contractul este dat la tehnic pentru instalare. Sunt curios daca or sa vina in termenul de 21 de zile stabilit prin contract. Startul nu este promitator.

tudorp

tudorp

New Member

Pentru cine ar fi interesat.
Am DVB-C proaspat instalat. Receiverul este Synaps CSD-300 . Fata de prospect lipsesc citeva canale, dar sunt altele in plus. EPG-ul lipseste, probabil ca in viitor o sa apara. Singura chestie deranjanta este ca la programele care au subtitrarea in mai multe limbi (Viasat-urile), desi setez subtitrarea pe limba romana, daca schimb postul, setarea este pierduta. Altfel pot sa imi fac lista de favorite, sa marchez anumite posturi sa nu fie afisate cind trec prin lista secvential, pot sa mut posturi (sa schimb ordinea posturilor).
Per total ma asteptam la mai rau, dar dupa 2 ore de folosit sunt relativ multumit. Daca ar fi sa compar cu UPC digital de prin primavara lui 2007 (inceputurile DVB-C la UPC), Next-gen este clar peste. Daca il compar cu UPC-ul din acest moment probabil ca din punct de vedere al calitatii pe SD si a serviciilor sunt undeva pe la 60-70%, dar raportul calitate / pret este clar in favoarea Next-Gen si in acest moment.

24kpwn

24kpwn

Member

View Posttudorp, on 9th December 2010, 13:50, said:

Pentru cine ar fi interesat.
Am DVB-C proaspat instalat. Receiverul este Synaps CSD-300 . Fata de prospect lipsesc citeva canale, dar sunt altele in plus. EPG-ul lipseste, probabil ca in viitor o sa apara. Singura chestie deranjanta este ca la programele care au subtitrarea in mai multe limbi (Viasat-urile), desi setez subtitrarea pe limba romana, daca schimb postul, setarea este pierduta. Altfel pot sa imi fac lista de favorite, sa marchez anumite posturi sa nu fie afisate cind trec prin lista secvential, pot sa mut posturi (sa schimb ordinea posturilor).
Per total ma asteptam la mai rau, dar dupa 2 ore de folosit sunt relativ multumit. Daca ar fi sa compar cu UPC digital de prin primavara lui 2007 (inceputurile DVB-C la UPC), Next-gen este clar peste. Daca il compar cu UPC-ul din acest moment probabil ca din punct de vedere al calitatii pe SD si a serviciilor sunt undeva pe la 60-70%, dar raportul calitate / pret este clar in favoarea Next-Gen si in acest moment.
Cum am mai spus, calitatea pe DVBC la NextGen este buna, feedul vine din IPTV-ul INES. Sunt si programe HD momentan in teste, in cel mai scurt timp se va da drumu si la acestea dar vor trebui inlocuite decodoarele deoarece ele stiu doar MPEG2.

tudorp

tudorp

New Member

@24kpwn Ai idee cumva cind or sa aiba EPG functional?
Am rezolvat problema cu subtitrarea. Din setari se poate pune limba romana default.

alinushus

alinushus

Member

Am dat  aseara o scanare si au aparut doua noi posturi pe digital: top shop tv si dolcesport 2

Edited by alinushus, 15 December 2010 - 08:07.

balasaionel

balasaionel

Junior Member

View Postalinushus, on 15th December 2010, 08:07, said:

Am dat  aseara o scanare si au aparut doua noi posturi pe digital: top shop tv si dolcesport 2
Cred ca sunt in teste, deoarece astazi nu se mai receptionau.
P.S. In Giurgiu.

alinushus

alinushus

Member

View Postbalasaionel, on 17th December 2010, 20:30, said:

Cred ca sunt in teste, deoarece astazi nu se mai receptionau.
P.S. In Giurgiu.
Si eu tot din Giurgiu sunt, inca apar in lista, dolce sport 2 apare lipsa av, probabil emite doar cand sunt meciuri CL, top shop, este o porcarie de teleshoping, se vede pixelat si pica destul de des, din pacate au scos Bloomberg pe care eu il urmaream

alinushus

alinushus

Member

Au reintrodus Bloomberg, acum sunt in total 95 de posturi dintre care 90 individuale

aurelo

aurelo

Junior Member

Au cumva si Hd? Cum merge televiziunea la Next-Gen. Se merita sa renunti la UPC? Sau sa mai astept!

gozmyn

gozmyn

Senior Member

Si eu am semnat astazi un contract cu Next Gen, 25 de zile le testez gratuit serviciul.Am ales abonamentul de 57 lei, televiziune digitala+ internet de 100 mb. Acum astept sa vina baietii sa ma sune ca sa testez noua viteza si noua imagine a Tv-ului. Revin cu informatii.

Ps: tot upc am si sper sa scap cat mai repede cu ei.Incep sa ma enerveze si la grila de la digital.

tudorp

tudorp

New Member

View Postgozmyn, on 19th January 2011, 21:13, said:

Si eu am semnat astazi un contract cu Next Gen, 25 de zile le testez gratuit serviciul.Am ales abonamentul de 57 lei, televiziune digitala+ internet de 100 mb. Acum astept sa vina baietii sa ma sune ca sa testez noua viteza si noua imagine a Tv-ului. Revin cu informatii.

Ps: tot upc am si sper sa scap cat mai repede cu ei.Incep sa ma enerveze si la grila de la digital.

Eu am facut pasul la jumatatea lui decembrie anul trecut cind UPC-ul a vrut sa ma forteze sa trec la noua grila de programe. Am si eu abonamentul de 57 de lei.  Calitatea imaginii este foarte buna. Posibilitatea de organizare a programelor este ok. Poti sa marchezi programe sa fie "sarite", ai 7-8 liste predefinite in care poti sa iti pui ce programe vrei, poti sa iti sortezi programele alfabetic, poti sa treci usor intre liste. Singura chestie negativa pina acum este lipsa EPG-ului. Per total sunt multumit. In momentul in care o sa fie si EPG o sa fiu foarte multumit.

pyxysh

pyxysh

Member

Receiverul este identic cu cel care se da la Romtelecom Dolce?
Ma intereseaza cel care prinde si HD.....Kaon
Am inteles ca e un receiver bun.As fi tentat sa trec si eu la ei,dar in momentul
cand vor avea si canale HD.Momentan am Dolce dar varianta SD.Varianta cu HD mi se pare
scumpa,mai ales ca receiverul nu se da in custodie
Oare se merita sa fac pasul?

aurelo

aurelo

Junior Member

Pe cand HD si la Next-Gen?

alinushus

alinushus

Member

Am dat ieri o scanare pe digital si a aparut in lista Boom Sport Three. Din pacate apare lipsa AV

seawolf

seawolf

Member

hopaa ... canal nou
boom sport three

gozmyn

gozmyn

Senior Member

Primele doua probleme de cand sunt la Next Gen.
1. internetul s-a activat abia a doua zi si merge cu viteza redusa, sa sper ca peste vreo saptamana, sa functioneze la parametrii normali, dupa cum spunea un baiat mai sus.
2. baietii care mi-au instalat Media Boxul, eu nefiind acasa am lasat-o pe mama, mi-au pus mediaboxul si mi-au luat cablul acela gros, cu simplul motiv ca il am pe cel de la upc.Cand sa scot actualul Upc, surpriza, trebuie sa ma prezint cu cablul respectiv. Daca il predau, stau fara digitalul de la next gen. Maine sun la ei sa-mi dea de urgenta un cablu sau sa se deplaseze cineva si sa verifice.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate