Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cand incep sa vorbeasca copiii?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Cand au inceput sa vorbeasca copii vostri? (88 member(s) have cast votes)

Marcati raspunsul corect

  1. sub un an (15 votes [17.05%])

    Percentage of vote: 17.05%

  2. intre 1 si 2 ani (37 votes [42.05%])

    Percentage of vote: 42.05%

  3. intre 2 si 3 ani (26 votes [29.55%])

    Percentage of vote: 29.55%

  4. peste 3 ani (10 votes [11.36%])

    Percentage of vote: 11.36%

Vote Guests cannot vote

#19
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

 CICI&Co, on 8th September 2010, 17:47, said:

Asigură-te că a înțeles și semnificația cuvântului pronunțat, nu doar a repetat mecanic.
Apoi, adu mereu ceva nou în activitate. Copiii se plictisesc ușor și refuză să mai participe.

multumesc pentru sfat.

despre semnificatie, daca o intrebi de mama, tata, mac-mac (o jucarie) stie sa arate care sint, apa si papa la fel - arata biberonul, da' nu le mai zice...

ieri incerca sa zica miau- iese un fel de "mauu" - se tot invirtea o pisica pe linga ea.

ma rog e prea mica sa-mi fac probleme, cred ca se concentreaza mai mult pe mers, mai ales ca acum a facut si primii pasi de una singura si e tare mindra de ea, face 3 pasi, aplauda ("bravo ! bravo!") si cade in fund...

#20
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Al meu a inceput sa vb pe la 1 an si 1 luna
A avut o perioada in care tot ce zicea era mama, tata ...

Si de pe la 1 an si 6 luni a inceput sa turuie.
Acu are 1 an si 9 luni si nu il mai pot opri... Cateodata e chiar obositor.

Cum te aude ca zici ceva, cum repeta si el precum papagalu, mai ales cuvintele care i se par interesante.
Oricum majoritatea le poceste, dar tot e bine ca incearca sa zica ceva ...

#21
olandezul_zburator

olandezul_zburator

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 294
  • Înscris: 23.05.2010

 Courage, on 8th September 2010, 15:57, said:

1)Arianna (fiica mea) face 2 ani in Noiembrie.


2)Intelege mai mult decat mi-as dori eu cateodata, insa vocabularul momentan este monosilabic si f. rar: nu, da, papa, pipi, tata, mama, apa etc.




3)Idei? Cum a fost pentru voi/copii vostri?
1)Un nume foarte interesant.
2)Stai calm.Am  si eu o verisoara care n-a vorbit pana pe la 2 ani si 9 luni si acum este ok.La scoala a fost printre primii,deci nu trebuie sa-ti faci griji.
3)Eu am inceput sa vorbesc pe la un an.

#22
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Marele poet Lucian Blaga a început să vorbească la cinci ani!

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Mai avea nitel si se apuca de scris inainte de a vorbi.

#24
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Studii recente arata ca acei copii care vorbesc mai tarziu, daca nu cumva au o problema medicala, sunt mai intelingeti decat media. Tocmai asta e explicatia, faptul ca creierul lor, fiind mai complex, are nevoie de mai mult timp pentru a se dezvolta si pentru a ajunge la stadiul vorbirii.  Mai precoce nu inseamna mai inteligent.

#25
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 CBV, on 11th September 2010, 07:17, said:

Marele poet Lucian Blaga a început să vorbească la cinci ani!
ala nu era hotarat: sa vorbeasca romaneste sau ungureste?

#26
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Courage, on 8th September 2010, 15:57, said:

Arianna (fiica mea) face 2 ani in Noiembrie.
E foarte bine dezvoltata motor, alearga fara probleme, se coordoneaza exemplar; din pacate insa pare ca nu vrea sa vorbeasca.

Intelege mai mult decat mi-as dori eu cateodata, insa vocabularul momentan este monosilabic si f. rar: nu, da, papa, pipi, tata, mama, apa etc.

Canta des pe limba ei, imi arata lucruri, mimeaza actiuni etc.

Eu sunt cam ingrijorat, pt ca nu pare sa evolueze deloc in ceea ce priveste vorbitul.

O fetita cu 5 luni mai mica din cartier, deja repeta frumos ceea ce ii spui, stie cum ma cheama pe mine si pe Arianna; incearca sa comunice verbal.
O alta fetita, la 1.5 ani deja facea fraze...

Idei? Cum a fost pentru voi/copii vostri?

dupa cum ti-am spus fetita mea e nascuta in aceiasi zi cu a ta si are exact acelasi comportament... alearga, e vesela, arata si comunica o groaza dar nu vorbeste... pur si simplu daca vrea ceva ma ia de mana si imi arata ce vrea... ma da jos de pe scaun ca sa stea ea la laptop... etc. etc. etc...
ca o observatie generala as spune ca includerea intr-un grup de prichindei de varste apropiate ajuta la vorbire... in mod clar copii cu frati putin mai mari sau cu gasca mare in strada vorbesc mai repede...

LE- a, si era sa uit, nu imi fac nici o grija... pur si simplu arata ca intelege tot (chiar prea mult cum zici tu) si comunica non verbal extrem de bine si de mult si sunt convins ca atunci cand va vrea sa spuna ceva o s-o faca direct...

Edited by akajohn, 21 September 2010 - 11:29.


#27
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Eu zic ca nimeni nu trebuie sa se ingrijoreze decat dupa 3 ani....Unul dintre finutii mei a inceput sa vorbeasca pe la 3 ani si ceva (deja eram toti destul de panicati...) . S-a dovedit ca era de fapt un tip mai introvertit, foarte inteligent si bun observator...Vorba unui mare geniu "pana acum n-am avut nimic interesant de spus"..
Decat sa patesti ca mine cu fiica-mea care la 2 ani vorbea cursiv si de atunci nu s-a mai oprit... Tin minte pe la vreo 3-4 ani am implorat-o o data sa taca macar 5 minute si a fost de acord :rolleyes: : "Bine, daca zici tu sa tac, tac...hai ca tac, cat zici sa tac? 5 minute? gata tac 5 minute,  daca zici tu, ce sa fac, tac, ca nu e mult 5 minute...o sa tac daca tie-ti place sa tac, tac, cate minute mai sunt, ca sa stiu cat mai tac"...si tot asa..
Asa ca...vorba cantecului: "Enjoy the silence"...  :thumbup:

#28
manu79

manu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.11.2010

 Astor, on 13th September 2010, 09:25, said:

Studii recente arata ca acei copii care vorbesc mai tarziu, daca nu cumva au o problema medicala, sunt mai intelingeti decat media. Tocmai asta e explicatia, faptul ca creierul lor, fiind mai complex, are nevoie de mai mult timp pentru a se dezvolta si pentru a ajunge la stadiul vorbirii.  Mai precoce nu inseamna mai inteligent.
Cu asta ma consolez si eu... :D Piticul meu are 1 an si 3 luni si nu vrea sa ne zica nimic! Eu sunt "ab ab" si tati "ap ap", dar asta numai cand ii spun eu sa zica mama, tata... In rest, doar se lauda  singur - "babooo"! :D

#29
AustralianCup

AustralianCup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2010

 sfantu.dracu, on 8th September 2010, 15:17, said:

Courage, nu sunt tipul care să ia de bune toate cele ce se spun la TV, dar acum ceva vreme (maxim o lună în urmă), parcă la Ce se întâmplă doctore?, am auzit că un copil în jurul vârstei de 2 ani trebuie să știe cam 50 de cuvinte pe care să le poate pronunța inteligibil și să poate construi și propoziții. Altfel e recomandată o vizită la medic.

Încă nu am bebe (și pân-o vorbi mai durează) dar nepotul meu, care are 1,5 ani, vorbește destul de clar.


Cica pe la un an 5-6 cuvinte sau 10.. si pe la doi ani in jur de 50 cuvinte,dar nu stiu daca e regula..

Că veni vorba de asta, nepotă'miu e bilingv. Cu mă'sa vorbește românește, iar cu tac'su și ai lui în italiană.
Iar dacă se face vreunu că nu-l aude sau înțelege... o dă pe cealaltă limbă. :)

:) nepotelul meu locuieste cu ai lui in Italia; are mai bine de 3 ani jumate; parintii fiind romani, el vb perfect romaneste dar cand se supara, osa pe italiana. probabil acum fiind la gradinita acolo, va invata si italiana.. ce-miplacea cand il auzeam: "cattivo!!" (reao, raule) :naughty:

 Courage, on 8th September 2010, 15:57, said:

Mijlocia mea face 2 ani in decembrie si pana acum se comporta fix ca a ta in descriere.
Cu cea mare am fost si noi ingrijorati (eu de fapt) ca asteptam sa vorbeasca la 1 an iar acuma (6 ani in decembrie) comunica perfect in romana si norvegiana si vad ca scoate si ceva engleza din ea  :lol:

eu ii vb in engleza fetitei mele, taica-sau in romana.. stie sa spuna cuvinte si in rom si in engl.. are un an si 4 luni aproape.. evident, cuvinte ff simple.Imi cam fac griji.. sigur va vorbi mult mai tarziu (ma refer la prop, fraze, etc)

 olandezul_zburator, on 10th September 2010, 18:14, said:

1)Un nume foarte interesant.
2)Stai calm.Am  si eu o verisoara care n-a vorbit pana pe la 2 ani si 9 luni si acum este ok.La scoala a fost printre primii,deci nu trebuie sa-ti faci griji.
3)Eu am inceput sa vorbesc pe la un an.
ce frumos suna : "printre primii"..asa-mi doresc sa fie si fetita mea.. eu am fost mereu printre primii s de multe ori prima.

 minam, on 22nd September 2010, 11:22, said:

Eu zic ca nimeni nu trebuie sa se ingrijoreze decat dupa 3 ani....Unul dintre finutii mei a inceput sa vorbeasca pe la 3 ani si ceva (deja eram toti destul de panicati...) . S-a dovedit ca era de fapt un tip mai introvertit, foarte inteligent si bun observator...Vorba unui mare geniu "pana acum n-am avut nimic interesant de spus"..
Decat sa patesti ca mine cu fiica-mea care la 2 ani vorbea cursiv si de atunci nu s-a mai oprit... Tin minte pe la vreo 3-4 ani am implorat-o o data sa taca macar 5 minute si a fost de acord :rolleyes: : "Bine, daca zici tu sa tac, tac...hai ca tac, cat zici sa tac? 5 minute? gata tac 5 minute,  daca zici tu, ce sa fac, tac, ca nu e mult 5 minute...o sa tac daca tie-ti place sa tac, tac, cate minute mai sunt, ca sa stiu cat mai tac"...si tot asa..
Asa ca...vorba cantecului: "Enjoy the silence"...  :thumbup:
  :peacefingers:

#30
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Courage, on 8th September 2010, 14:57, said:

Arianna (fiica mea) face 2 ani in Noiembrie.
E foarte bine dezvoltata motor, alearga fara probleme, se coordoneaza exemplar; din pacate insa pare ca nu vrea sa vorbeasca.

Intelege mai mult decat mi-as dori eu cateodata, insa vocabularul momentan este monosilabic si f. rar: nu, da, papa, pipi, tata, mama, apa etc.

Canta des pe limba ei, imi arata lucruri, mimeaza actiuni etc.

Eu sunt cam ingrijorat, pt ca nu pare sa evolueze deloc in ceea ce priveste vorbitul.

O fetita cu 5 luni mai mica din cartier, deja repeta frumos ceea ce ii spui, stie cum ma cheama pe mine si pe Arianna; incearca sa comunice verbal.
O alta fetita, la 1.5 ani deja facea fraze...

Idei? Cum a fost pentru voi/copii vostri?

Fetita mea stia, la 1 an si jumatate, 40 de cuvinte, notate clar, pe foaie.

La 1 an si jumatate, am fost in concediu la mama mea, unde s-a integrat intr-un grup de fetite mai mari, ea oricum prefera compania copiilor mai mari.

Imediat dupa aceasta socializare, si-a dublat vocabularul - sa zic in 2 luni de atunci, stia 70-80 de cuvinte. Una din celebrele intrebari - ce e asta? - o stia de mult.

Acum are 2 ani (facuti in decembrie) si stie atat de multe, ca nu ma mai chinui sa le notez. Propozitii si fraze, o poezioara, cateva cantecele.

Nu fi ingrijorat, pentru ca fiecare copil este aparte, cei care sunt dezvoltati mai bine pe o parte, au o dezvoltare mai lenta pe celelalte parti. Aceasta nu inseamna ca e ceva in neregula cu ei.

#31
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Din cate stii Lucian Blaga a fost mut pana la varsta de 4 ani si apoi...
Eu am fost mut pana la 2 ani jumate si dintr-o data am inceput sa cant prin somn, noaptea, pronuntand perfect cuvintele, de era sa faca mama stop cardiac.
Nepotelul meu are 2 ani si 4 luni si vorbeste foarte greu, maxim 10 cuvinte, mai mult numele noastre si alea franturi de fapt de cate o silaba, dandu-ne seama noi de fapt ce vrea sa spuna. Asadar mult spus vorbit. Poate la el va fi nevoie de logoped, inca nu stim, mai asteptam si mai vedem cu evolueaza. La 2 ani nu scotea niciun cuvant. Nici mama, papa, pipi, tata nu spunea. E imbucurator insa ca intelege perfect semn ca nu e o problema mai grava, de alta natura.
Finuta mea are 1 an si 4 luni si vorbeste mai bine decat nepotelul despre care am scris mai sus.
Fata mea a gangurit de la o luna. Acum are 4 luni si urla (gangurind) prin casa, uneori (rar) articuland cu limba silabe. Ma astept ca pe la vreo 7-8 luni deja sa inceapa cu celebrul "tatatata...". Nu o sa fie niciun bai daca nu va fi asa. De asta tatilor li se pare ca odrasla lor a spus prima data "tata" pentru ca sunt cele mai usoare silabe. :lol:

Asadar stai linistit ca nu e o regula. Doar sa fii atent sa nu fie necesar un logoped dupa ce incepe sa vorbeasca. Am inteles ca problemele cu r, s, l nu se mai rezolva sau se rezolva foarte greu mai tarziu, daca nu sunt rezolvate cat e mic in primii 2 ani de cand incepe sa vorbeasca. Nu sunt expert, asa am auzit si eu. Stii cum e...gura satului.

#32
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Eu cica am inceput sa vorbesc pe la 5-6 ani.

#33
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Stie cineva daca un copil in jurul caruia se vorbesc 4 limbi poate avea probleme de dezvoltare a limbajului?

#34
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Da, poate fi confuz, o să amestece cuvintele și topica, dar numai până la o anumită vârstă. Dup-aia o să vorbească patru limbi corect :D

#35
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 daddy, on 13th February 2011, 01:17, said:

Din cate stii Lucian Blaga a fost mut pana la varsta de 4 ani si apoi...
Eu am fost mut pana la 2 ani jumate si dintr-o data am inceput sa cant prin somn, noaptea, pronuntand perfect cuvintele, de era sa faca mama stop cardiac.
Nepotelul meu are 2 ani si 4 luni si vorbeste foarte greu, maxim 10 cuvinte, mai mult numele noastre si alea franturi de fapt de cate o silaba, dandu-ne seama noi de fapt ce vrea sa spuna. Asadar mult spus vorbit. Poate la el va fi nevoie de logoped, inca nu stim, mai asteptam si mai vedem cu evolueaza. La 2 ani nu scotea niciun cuvant. Nici mama, papa, pipi, tata nu spunea. E imbucurator insa ca intelege perfect semn ca nu e o problema mai grava, de alta natura.
Finuta mea are 1 an si 4 luni si vorbeste mai bine decat nepotelul despre care am scris mai sus.
Fata mea a gangurit de la o luna. Acum are 4 luni si urla (gangurind) prin casa, uneori (rar) articuland cu limba silabe. Ma astept ca pe la vreo 7-8 luni deja sa inceapa cu celebrul "tatatata...". Nu o sa fie niciun bai daca nu va fi asa. De asta tatilor li se pare ca odrasla lor a spus prima data "tata" pentru ca sunt cele mai usoare silabe. :lol:

Asadar stai linistit ca nu e o regula. Doar sa fii atent sa nu fie necesar un logoped dupa ce incepe sa vorbeasca. Am inteles ca problemele cu r, s, l nu se mai rezolva sau se rezolva foarte greu mai tarziu, daca nu sunt rezolvate cat e mic in primii 2 ani de cand incepe sa vorbeasca. Nu sunt expert, asa am auzit si eu. Stii cum e...gura satului.

Logopedul se recomanda dupa varsta de 4 ani.

A mea a invatat deja expresiile "Ce tare!" si "Asta e vrajeala".  :rolleyes:

#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Arianna a mers la gradinita de cca 2.5 luni si simt oarece progrese.
Socializarea ajuta. A icneput treptat sa spuna mai mutle cuvinte, canta "pe limba ei" des, dar refuza sa vorbeasca cu noi.
Cu strainii e mult mai cooperanta.

Se pare totusi ca suntem pe drumul cel bun.

Intre timp a aparut si "nr 2", iar Patrick o soarbe din ochi pe surioara lui. Filmeaza tot!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate