Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Viza Vietnam

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Razkone

Razkone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2010
Salutare,

Sunt in curs de planuire a unei vacante in SE Asiei (Thailanda, Vietnam Cambogia). Am rezervat biletele de avion si urmeaza vaccinurile si vizele.
In acest sent am sunat la Ambasada Vietnamului in Romania si am aflat ca pentru o durata ce depaseste 2 saptamani de stat in Vietnam trebuie obtinuta in prealabil o scrisoare din partea Oficiului de Imigrari din Vietnam. Aceasta este una din foile care trebuie depuse la Ambasada cand aplic pentru viza. Problema este ca Oficiul de Imigrari nu are centre in afara Vietnamului. Cum nu am prieteni sau rude care sa se ocupe de aceste formalitati, sugestia celor de la ambasada a fost sa iau legatura cu un hotel la care am rezervare sa ii rog sa contacteze oficiul de imigrari in numele meu si sa obtina acest act, dupa care sa ma prezint la Ambasada sau depun aplicatia pentru viza.

Intreaga procedura mi se pare cel putin greoaie si alambicata. Intrebarea mea ar fi daca a mai fost cineva in aceasta situatie si cum s-a rezolvat.
am gasit foarte usor pe internet cateva situri ale unor firme din Vietnam care intermediaza ei intregul proces de obtinere a vizei. Contra unui comision primesc un "pre-approval letter" cu care trebuie sa ma prezint la aeroport de unde se obtine viza la sosire. Astfel nu mai am nici o legatura cu ambasada din Romania. A folosit cineva un astfel de site?

http://www.vietnam-visa.com/
http://www.visa-vietnam.org/

Multumesc in avans pentru raspunsuri,
Razvan

Edited by Razkone, 08 September 2010 - 14:35.


#2
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Personal am luat viza pt. 15 zile, mi s-a acordat fara batai de cap intr-o saptamana.
Cu visa on arrival nu stiu ce sa zic, mie mi-au verificat vreo 3 insi viza la plecarea din Singapore, fara viza prealabila nu ma urcam in avion.
Birocratia in Vietnam mi-a parut destul de elaborata, la aterizare verificarea vizei (inclusiv prin telefon) a durat vreo 5-10 minute.
Parerea mea e s-o iei de-aici.

#3
Razkone

Razkone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2010

View Postalexxxxx, on 8th September 2010, 15:41, said:

Personal am luat viza pt. 15 zile, mi s-a acordat fara batai de cap intr-o saptamana.
Cu visa on arrival nu stiu ce sa zic, mie mi-au verificat vreo 3 insi viza la plecarea din Singapore, fara viza prealabila nu ma urcam in avion.
Birocratia in Vietnam mi-a parut destul de elaborata, la aterizare verificarea vizei (inclusiv prin telefon) a durat vreo 5-10 minute.
Parerea mea e s-o iei de-aici.

Salut Alex si mersi de raspuns,

Vreau sa o iau de la ambasada insa ei mi-au zis ca trebuie obtinut intai acea hartie de la Oficiul de Imigrari din Vietnam, lucru de care ei nu se ocupa, si nu am la cine sa apelez in Vietnam pentru a contacta Oficiul de Imigrari in numele meu. :confuzzled:

As vrea sa stiu daca a obtinut cinva viza pentru mai mult de 2 saptamani si cum a procedat pentru a o primi.

Mersi,
Razvan

#4
tumbleweed

tumbleweed

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.06.2010

View PostRazkone, on 8th September 2010, 16:00, said:

....
E un pic alambicat dar nu cine stie ce, am folosit astfel de companii de mai multe ori si a mers snur. Partea mai 'complicata' a fost sa le trimit banii: odata am folosit transfer bancar dar te costa mai mult transferul decit plata, alta data am folosit Western Union (e mai ieftin dar a durat mai mult sa scoata ei banii, nu stiu de ce) alta data am folosit un prieten de-acolo care s-a dus si a platit pt mine si i-am dat banii cind am ajuns acolo. Vad pe link tau de mai sus ca acum exista si posibilitatea de a face plata prin credit card deci poate asta ar fi cea mai simpla solutie dar eu personal nu am incercat-o.
In afara de a le trimite cumva banii, restul e floare la ureche, le trimiti un email cu datele tale (nume, tara, numar pasaport chestii din astea (nu uita sa specifici daca vrei Visa approval Code sau daca vrei Visa on Arrival pt ca suma de bani ce le-o trimiti e diferita in functie de care din cele doua service vrei), apoi le trimiti banii, apoi ei iti email un document pe care tu il print si:
1. fie te duci cu aceasta hirtie la ambasada din RO si platesti acolo ceva si iei viza (aprobarea care ti-a fost tie emailuita le-a fost si lor faxuita). Daca esti din Buc poti folosi aceasta alternativa. Se cheama Visa Approval  Service sau Visa approval Code.
2. fie te duci cu hirtia pe avion si cind ajungi in VN faci plata si iei viza direct la imigrare in aeroport (aprobarea care ti-a fost tie emailuita le-a fost si lor faxuita). Daca nu esti din Buc poti folosi aceasta alternativa ca sa nu mai faci drum in Buc. Se cheama Visa on Arrival.

De departe cea mai buna solutie insa, ca sa nu-ti mai bati capul cu toate astea, este sa iei viza de la ambasada Viet Nam din Thailand sau inca si mai bine din Cambodia, sau din Laos daca treci pe-acolo. Mergi direct la ei la ambasada/consulat in una din aceste tari sau poti sa apelezi la o agentie de turism de la colt de strada ba chiar si hotelul unde stai iti poate aranja viza si primesti vize de 1 luna ba chiar si 3 luni (3 luni in special la anumite consulate din Cambodia) spre deosebire de RO unde la ambasada nu poti primi decit 15 zile (in RO primesti mai mult doar daca apelezi la firmele alea care iti faciliteaza viza, discutate mai sus, altfel nu, n-am idee de ce). Daca iei viza din Thailand sau Cambodia sau Laos platesti pe loc si completezi hirtii pe loc (si 1-2 foto) si totul e simplu si nu iti mai bati capul sa rezolvi din RO. Asta e posibil insa doar daca mergi intii in Thailand/Cambodia/Laos si abia apoi in VN. Daca insa incepi cu VN atunci evident ca nu ai cum sa iei viza din vecini.

Stiu ca repet asta adesea si probabil publicul forumist s-a saturat s-o auda dar mai zic totusi odata: daca n-ai timp suficient nu incerca sa 'faci' 3 tari in o vacanta care vacanta e probabil cam scurta (aren't they all?), multumeste-te cu una din tari. Una pe indelete in loc de trei pe fuga. Ma rog, parerea mea.

Edited by tumbleweed, 08 September 2010 - 17:35.


#5
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Salut! Este cineva care a fost de curand in Vietnam si ma poate indruma cum as putea sa obtin cel mai rapid viza? Locuiesc in Germania, la ambasada nu am cum sa ajung ca este destul de departe, dar am vazut pe Internet ca as putea obtine VOA, aplicand pe Internet. A incercat cineva varianta asta? Pretul nu conteaza, intrucat va fi platita de compania unde lucrez. Calatoresc in interes the serviciu, dar solicit viza de Turism cu o singura intrare, maxim 15 zile. Multumesc mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate