Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Taxa de prima inmatriculare "POLUARE" creste din 2011

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
298 replies to this topic

#37
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
nesimtire+audi'99 nu e tot aia cu nesimtire+chiusapte

#38
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostEvergreen, on 7th September 2010, 23:42, said:

sper ca nu ai facut tot asa si cu motorul ca sa nu iti iasa noxele decit pe bani si sa te arunce unii la remat...
si daca iti spun ca am fost oprit de razie RAR si ca singurul lucru neinregula a fost o anvelopa tocita pe spate ( nu mai conteaza ca era pusa provizoriu ca avusesem pana) ma crezi?

si ma opresc aici cu offtopicul. nu trebuie sa ma justific fata de nimeni si mai ales sa-mi iau warnuri aiurea.


LIBER LA INMATRICULARI ! ! !

#39
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

View Postmaistoru, on 7th September 2010, 23:55, said:

si daca iti spun ca am fost oprit de razie RAR si ca singurul lucru neinregula a fost o anvelopa tocita pe spate ( nu mai conteaza ca era pusa provizoriu ca avusesem pana) ma crezi?
te cred, pt ca arata bine :)
si acu m-am edificat: de la anvelopa aia aveai scartz :lol:
(bre, nu mai lua totul in serios...)

#40
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009

View PostEvergreen, on 7th September 2010, 23:48, said:

nesimtire+audi'99 nu e tot aia cu nesimtire+chiusapte
sper ca era o intrebare si si uitat de"?"

#41
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
intrebare pentru reovel si ceilati care gandesc ca el :

ce preferi :

un roman sa mearga in continuare cu Dacia 1300
sau
de putinii bani pe care ii are la saltea sa isi ia un Audi din '99 euro3 ???

#42
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
nu am uitat si nu era o intrebare; depinde de care parte a nesimtirii te afli :D
la unii, nesimtirea creste direct proportional cu cashu'

#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
On-topic, off-chat: deci tantalaii astia chiar cred ca e utila taxa de poluare si ajuta la ceva in afara de a forta lumea sa inmatriculeze pe bulgari? :huh:

#44
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
exact asa alex. in loc sa mai aiba si ei ceva bani la buget sa mai dea de inghetata la aia mici, prefera sa umple trezoreria bulgariei.

Edited by maistoru, 07 September 2010 - 23:41.


#45
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostBwwlan, on 7th September 2010, 20:47, said:

Io nu-n?ăleg o treabă: ăla zice că taxa pentru autovehiculele noi cu Euro 5 ar fi mai mică decât în prezent. Amu', aia nu-i zero? :huh:
Mai mică cum dracu s-o facă?

e evident ca astia sint asa varza ca nici nu stiu cit e taxa in prezent...  :w00t:


View PostAlexIP, on 8th September 2010, 00:25, said:

On-topic, off-chat: deci tantalaii astia chiar cred ca e utila taxa de poluare si ajuta la ceva in afara de a forta lumea sa inmatriculeze pe bulgari? :huh:

inca de pe vremea lui tariceanu guvernantii au impresia ca cei cu salariu de 2-300 euro o sa isi cumpere masini noi...

e incredibil cum persevereaza in prostie. prin inmatricularea in bulgaria pierdem anual impozite, tva si taxe de milioane de euro.

Edited by H725, 08 September 2010 - 00:27.


#46
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Io nu va inteleg, pe cuvant....
Asteptati gandire logica de la politicienii romani?
Credeti ca a studiat cineva aplicabilitatea taxei, si urmarile ei?
NU. Ca intotdeauna s-a mers pe ideea - "Sa dea fraierul bani". Doar ca fraierul mai are si alte optiuni, vezi Bulgaria......

#47
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Oare in Moldova se pot inmatricula masini cum e filiera Bulgaria? Am ceva pretini pe acolo...

#48
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View PostBwwlan, on 7th September 2010, 21:24, said:

@sandel_u: Probabil ca nu citesti unde trebuie, atunci... <_<
Amu-i bine?
Eu vad ca aia este concluzia reporterilor habarnisti din Romania ce nu cunosc faptul ca in Romania nu exista taxa pt Euro 5. Putin mai jos este exact ce a zis. Daca iei in considerare ca la anul apare Euro 6 dar in paralel o sa ramana si Euro 5, atunci concluzia ar fi ca se va introduce taxa pt Euro5 iar pt Euro6 nu.

#49
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu mai stiu de unde sa mai suga bani talharii astia care ne conduc tara.  :death:

#50
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

View PostDecember, on 8th September 2010, 08:00, said:

Oare in Moldova se pot inmatricula masini cum e filiera Bulgaria? Am ceva pretini pe acolo...
evident! cind inmatricularea era conditionata de vechime (8ani) erau mult mai multi moldoveni in bucuresti

#51
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006

View Postsandel_u, on 8th September 2010, 08:43, said:

Eu vad ca aia este concluzia reporterilor habarnisti din Romania ce nu cunosc faptul ca in Romania nu exista taxa pt Euro 5. Putin mai jos este exact ce a zis. Daca iei in considerare ca la anul apare Euro 6 dar in paralel o sa ramana si Euro 5, atunci concluzia ar fi ca se va introduce taxa pt Euro5 iar pt Euro6 nu.

Asa e, ai dreptate, nu pot sa te contrazic in ceea ce vezi tu si ceea ce intelegi tu, fiindca tu vezi ce vrei si intelegi ce poti. In fine... n-are rost.

Legat de Euro 5 si Euro 6, astea chiar n-apar in articol si deci, mi se pare inutila discutia. Oricum, daca ideea e aceea de a curata soselele de harburi, asta cu taxa de mediu e un EPIC FAIL. Bine zicea cineva mai sus: noi le-am interzis, oamenii le inmatriculeaza pe .bg, de poluat, polueaza la noi, rovignete nu platesc, abonamente de parcare, iar nu platesc, iar daca se petrece ceva accident, ciuciu RCA deci te despagubeste cu o ****-n cur.
No, nu mai bine era sa-i lasi sa-si inmatriculeze harburile aici, sa le mai iei tu ca stat roman ceva bani si sa-i obligi sa-si puna masina la punct daca vor sa treaca RAR-ul? Da' mno, ma rog, e mai simplu sa latre toti "huo, jos poluatorii, jos harburile SH din Jermanica" :thumbdown: Fix genu' asta de gandire sta la baza situatiei in care ne gasim, fiindca e tipic omului care face planuri pentru 3 zile sau pentru 5 metri, cat vede in fata nasului.

Parca vad ca aceeasi categorie tipa si ca "foarte bine face militia rutiera, sa le ia nene carnetele alora care circula cu viteza. Ce? se grabesc? Sa plece din timp..." fara sa tina cont de faptul ca, daca ar fi sa circuli legal (50 in localitate, 100 afara), de la Oradea pana la Bucuresti ai face minimum 15-18 ore.

#52
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostEvergreen, on 8th September 2010, 09:17, said:

evident! cind inmatricularea era conditionata de vechime (8ani) erau mult mai multi moldoveni in bucuresti
Ceva idei cu actele si costurile? Cum naiba se cheama RAR-ul moldovenilor?

#53
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

View Postmaistoru, on 7th September 2010, 23:23, said:

m-ai prins. toata masina se mai tine in 3 suruburi.
Superba masina. Am avut in familie una la fel dar benzina de 2 litri.

View PostBwwlan, on 8th September 2010, 09:17, said:

daca ar fi sa circuli legal (50 in localitate, 100 afara), de la Oradea pana la Bucuresti ai face minimum 15-18 ore.
Bucuresti - Baia Mare 10 ore. Testat de mine. Dar nu asta e problema aici ci, asa cum spui, faptul ca avem o noua dovada a curului pe care-l au puliticienii nostri in loc de cap. Francezii au facut ieri greva ca vrea piticul ala homosexual al lor sa creasca varsta de pensionare; noi stam malc in banca noastra chiar si cand vin astia de la putere si ne baga mana-n buzunar. Las' ca nu le strica bulgarilor sa ia niste bani pentru nimic.

#54
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Se pare ca pana la urma vor impozita si Euro5....

"Guvernantii ar putea aplica taxa de inmatriculare in Romania si pentru vehiculele care indeplinesc normele de mediu Euro 5 incepand cu anul 2011. In prezent, aceste modele sunt scutite de taxa pe poluare auto datorita faptului ca emit un nivel extrem de scazut de emisii poluante. Tocmai de aceea, numerosi producatori de automobile si-au imbunatatit toate motoarele din gama pentru a corespunde cu aceasta norma de mediu si a-si scuti clientii de plata taxei de inmatriculare. Singurele vehicule care ar ramane protejate de plata taxei auto ar fi hibridele, vehiculele cu motoare Euro 6 si vehiculele electrice."

Daaaaaar, frumusetea acum vine:

"Se pare ca in 2010 guvernantii nu vor schimba taxa auto, dar au format un grup de lucru pentru a efectua modificari in 2011. Acestia vor prezenta un proiect de modificare al sistemului de taxare al masinilor pana la jumatatea acestui an. Guvernantii ar putea sa introduca o taxa pentru cei care detin o masina poluanta, dar nu au explicat in ce mod vor aplica aceasta taxa. Acestia vor sa obtina un echilibru intre un aport potrivit la bugetul de stat si o valoare potrivita pentru consumatorul de masini."

sursa

Adica, nu ajunge ca platesti mizeria aia de taxa, te mai impoziteaza si anual pentru poluare?

Deschid firma de inmatriculari in Bulgaria, nu stiu de ce, dar prevad ca va creste cererea. :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate