Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#487
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 Clovis, on 24 iulie 2013 - 19:42, said:

Eu fac suc de rosii si pasta de rosii cu masina de tocat carne .
Cu rosiile te descurci, dar cu merele si altele... mai greu. :)

#488
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
un mic update: In sfarsit mi-am cumparat cutite ceramice :)

Daca mai vreti si altii sa va pregatiti pt stors fructele si legumele cu astfel de cutite, au in oferta la kaufland, de luni 29 Iulie cu ~ 34 roni 2 cutite, unul mic cu lama de 8-10 cm si unul mai mare, cu lama de 15-18 cm -  sper sa mai gasiti...

#489
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Care este logica sa cumperi cutite ceramice, mai ales chinezarii triste din Kaufland?
Cum le ascuti?
Ati incercat sa faceti suc pe combinatia
-pepene galben
-pepene rosu
-morcvi
-lamaie
?
Eu asat beau la work azi, 1l :)

#490
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Nu prea are sens sa faci suc de pepene...90% sau mai mult e apa. :)

#491
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007

 apanoiu, on 02 august 2013 - 07:34, said:

Care este logica sa cumperi cutite ceramice, mai ales chinezarii triste din Kaufland?
Cum le ascuti?
Logica mea a fost urmatoarea:
- cam toate sunt chinezarii, chiar si cele cu peste 700roni bucata, probabil difera calitatea ...si adaosul platit
- indiferent de cat de scumpe sunt, la fel de repede se ciobesc sau sparg daca le lovesti sau le scapi pe jos...pe gresie
- la ~ 35 roni mi s-a parut rentabil pt 2 cutite (sau 1-2 lei mai putin - nu imi mai amintesc exact), cutite  pe care altfel le gasesti la +100 roni
- nu trebuiesc ascutite... daca le folosesti in scopul pt care au fost create: adica pe tocator din lemn/plastic, si pt chestii care nu contin oase, etc
- si cutite si ascutitori pt astfel de cutite se gasesc pe amazon, ebay ... la cutite poti citi review-uri pana te plictisesti... si afli ca multe sunt si din plastic...
- si cel mai important...
- - cu ~ 35 roni mi-am facut satisfacut, cu o investitie minima, dorinta de a pregati, cu cat mai putin metal, materia prima pt storcator si nu numai
- - cu ~ 35 roni, mai raman cu un cutit utilizabil daca sparg unul... spre deosebire de colegii/prietenii mei care au cumparat aceleasi chinezarii dar cu nume de renume pictat pe ele Posted Image
- - nu in ultimul rand, posibilitatea de retur imediat in caz ca erau plastic...


 apanoiu, on 02 august 2013 - 07:34, said:

Ati incercat sa faceti suc pe combinatia
-pepene galben
-pepene rosu
-morcvi
-lamaie
?
Eu asat beau la work azi, 1l
Da, am ramas uimit de aroma super pe care o da pepenele galben Posted Image
Aseara am testat cutitul pe urmatoarea combinatie:
- 1 gref mare roz,
- 2 gulii medii
- vreo 15cm de ghimbir (tinut in apa vreo 2 zile)
- pepene rosu ..cred ca vreo 900g... pana a devenit baubila combinatia Posted Image
total ~1300 ml de suc stors, din care am baut mai mult de jumate dimineata pe stomacul gol + am inmuiat combinatia de cereale cu el Posted Image

PS:
era sa adaug si sange in suc... in timp ce taiam greful deasupra storcatorului... taiatura de cutit ceramic e asemanatoare cu cea facuta de hartie... te tai cand nici nu te astepti si uuusturaaaa... asa ca atentie cu ceramicele asteaPosted Image

Edited by kata-lin, 02 August 2013 - 10:22.


#492
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Cutitele de ceramica ieftine se rup. Se rup manerele. Eu am patit-o cu 2. :) Mare atentie...

#493
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Pana la urma care a ramas cea mai accesibila varianta de storcator slow juicer?

#494
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Hurom, omega, champion...unul din astea. :)

#495
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

 kata-lin, on 16 iulie 2013 - 14:40, said:

Mno, a mai aparut o replica la hurom(acum la reducere la emagi - 299 RON)
Am pe cineva care stoarce cu unul de vreo luna si inca ii merge bine, deci ar putea fi chiar reusite...
Succes daca va luati, si la cat mai multe sucuri presate/stoarse!

Ce se mai aude de Heinner-ul acela slow juicer de la Emag este la fel de bun ca Hurom&co? La 3 ani garantie se merita 260 lei, dupa 3 ani poti sa iei altul.. Vad ca sunt cam multe resigilate, de ce oare?

Edited by cibibikeru, 25 August 2013 - 23:11.


#496
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
am vazut ca laudati mult Rohnson R450
este la oferta in Carrefour Rohnson R425. cum este fata de cel de mai sus?

Edited by djlove, 02 September 2013 - 15:28.


#497
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare tuturor.
Trebuie sa fac o cura cu sfecla rosie, telina, morcovi si cum sunt destul de greu de consumat date prin razatoare (nu am robot sau alte masinarii) doresc sa fac suc din ele.
Am un storcator de fructe de 500W (Philips) dar dupa ce am dat de vreo 5 ori imi arunca bucati intregi in recipientul cu pulpa (cred ca s-a tocit acea sita de inox)
Doresc sa achizitionez un aparat care sa imi permita sa fac acest suc din aceste legume destul de tari si care sa poata fi folosit un timp mai indelungat fara a schimba sita sau alte accesorii.
Ce putere credeti ca ar fi necesara si daca imi puteti recomanda vreun model ceva?

Multumesc.

#498
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Depinde de buget...daca vrei ceva bun cauta storcatoare cu presare la rece. Am eu unul si face toti banii...iese suc de calitate si cantitate foarte mare.

#499
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 unrealgeb1978, on 08 septembrie 2013 - 23:37, said:

Depinde de buget...daca vrei ceva bun cauta storcatoare cu presare la rece. Am eu unul si face toti banii...iese suc de calitate si cantitate foarte mare.

Un model ar fi de ajutor

#500
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Cauta hurom, champion, angel...

#501
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

 cibibikeru, on 25 august 2013 - 23:07, said:

Ce se mai aude de Heinner-ul acela slow juicer de la Emag este la fel de bun ca Hurom&co? La 3 ani garantie se merita, dupa 3 ani poti sa iei altul.. Vad ca sunt cam multe resigilate, de ce oare?
Nu stie nimeni nimic de modelul acesta? Heinner SJ-400S cu presare la rece http://www.emag.ro/s...s/pd/EYZQKBBBM/

Edited by cibibikeru, 11 September 2013 - 10:22.


#502
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Dupa cum am scris, un amic si l-a cumparat prin vara si era f multumit de el si dupa o luna si ceva... si dupa cum tot eu ziceam pe undeva pe aici, aparent stoarce morcovii mai bine decat huromul meu Posted Image
I-am lasat un mesaj sa imi faca un update daca in continuare e multumit - revin cum aflu.
Cei care au facut retur la emag...probabil si-au dorit razuitoare centrifugala si nu stiau exact cum trebuie sa arate un storcator adevarat, chiar si la sfert de pret fata de original...  Posted Image zic si eu pt ca ma indoiesc ca doar un singur produs a functionat perfect din cate au vandut emagi...

Edited by kata-lin, 11 September 2013 - 11:20.


#503
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

 kata-lin, on 11 septembrie 2013 - 11:18, said:

Dupa cum am scris, un amic si l-a cumparat prin vara si era f multumit de el si dupa o luna si ceva... si dupa cum tot eu ziceam pe undeva pe aici, aparent stoarce morcovii mai bine decat huromul meu Posted Image
I-am lasat un mesaj sa imi faca un update daca in continuare e multumit - revin cum aflu.
Cei care au facut retur la emag...probabil si-au dorit razuitoare centrifugala si nu stiau exact cum trebuie sa arate un storcator adevarat, chiar si la sfert de pret fata de original...  Posted Image zic si eu pt ca ma indoiesc ca doar un singur produs a functionat perfect din cate au vandut emagi...

Astept update-ul de la tine, ma bate gandul sa iau si eu unul dar nu vreau sa ma complic cu retururi, mersi!

#504
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu poti avea asteptari de la ceva ce costa sub 100$, daca nu vrei sa te complici cu retururi

 unrealgeb1978, on 24 august 2013 - 20:32, said:

Hurom, omega, champion...unul din astea. Posted Image


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate