Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1999
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

Ca să mă fac bine înțeles ...

Eu am făcut comparație strict între cele 2 storcătoare ce le dețin ...

Clovis - când ziceam că O. are putere mai mare decât M. mă refeream la faptul că această putere se simte efectiv.
Și anume, de exemplu la stoarcerea unor morcovi :

- dacă la O. îmi permit să bag morcovii întregi deoarece îi ronțăie fără probleme, la M. trebuie să- i tai și să bag cantitate mai mică căci dacă bag aceeași cantitate de morcov ( tăiată felii în cazul M. ca să intre pe gura de alimentare ) se simte cum trage mai greu .

Bine, nu e vorba de cazul când bagi un morcov și gata...; mă refer la băgat morcovii în flux continuu ( de ex. când vrei să storci odată 1 kg de morcovi )
Și aici cred că este vorba atât de puterea motorului cât și de melc care este mai mare la O.
Ca să fac o comparație...: este o diferență ca aceea dintre două mașini cu motorizări diferite care urcă un deal .. ( să zicem același Logan dar unul cu motor de 1.4 mpi și altul cu 1.6 16V)
Amândouă vor ajunge sus ...numai că diferă când și cum ..Posted Image
O comparație cam ciudată ... dar altceva nu mi - a trecut momentan prin cap Posted Image

De aceea spuneam că pentru cine nu se grăbește un M. este super ok! ( adică să ai timp și chef să tai morcovul fâșii ...)


Dar, așa cum se vede și de mai sus recomandări sunt destule de la mai mulți colegi...

Așa că este de unde să se aleagă ...

Stimă!

#2000
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiam ca Beko, Gorenje si Panasonic sunt firme chiar atat de bune, mai ales in productia de storcatoare melcate. Cand am luat eu Star-Light in 2015 astia nici nu aveau storcatoare in oferta, a durat ceva mai mult pana au dat si ei comanda in China. Dar omul cat traieste tot invata.

Nu e constructiv sa continuam discutia asta doar pe pareri ca o firma ar fi mai buna la storcatoare deoarece in anii 90 facea sisteme audio premium. Daca ai un storcator Panasonic in casa, zi-ne cum merge, altfel esti in plus.


In alta ordine de idei, mi-a ars azi Star-Light Posted Image
In opinia mea a rezistat eroic la radacinoase aproape in fiecare zi timp de 2 ani, dar e inca in garantie si l-am trimis la Depanero asa de chestie, 10% sanse sa iasa ceva pozitiv.

Am vrut sa iau un Hurom de la chinezi deoarece iese sub 800 de lei, insa din cauza duratei incerte de livrare mi-am zis sa mai incerc inca o chinezarie de la noi - Hausgerate HRH - 3066R, un storcator cu gura larga.
Asa zic eu, ca e chinezarie, in toate imaginile din magazine apare scris pe el "Brand" insa in realitate pe produs scrie "Hausgerate meister'. Spre suprinderea mea Hausgeräte sunt o subsidiara Bosch, dar nu pot garanta ca ei au si produs storcatorul.

Am dat de el pe emag cu pret 369.99 lei, iar apoi pe siteul producatorului la 320 lei, iar dupa ce am dat comanda am sunat si am anulat-o deoarece l-am vazut in Dedeman la 299 lei si l-am cumparat direct de acolo.  Am sunat la siteul de mai sus si s-au laudat ca au si piese de schimb la ele.

Prima senzatie pe care mi-a lasat-o storcatorul a fost una de frustrare, deoarece mi-a luat incredibil de mult timp sa-l montez. Sita, lamele de cauciuc, melcul, toate trebuie sa se potriveasca intr-o anumita pozitie mai dificil de intuit la inceput, manualul nefiind de mare ajutor.
Afisajul e inutil, numara secundele de functionare.

N-am avut la indemana decat o mana de sfecla feliata, iar deocamdata randamentul pare foarte prost, majoritatea sfeclei ramanand pe ax. Cred ca trebuie gasita o combinatie, sa arunci pe final morcovi sau mere, o sa mai testez asta.

In rest misca ok, e silentios.

#2001
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Beko, Gorenje sau Panasonic sunt la orice ora firme mai bune decat Star Light. Common sense :).

Despre Panasonic poti citi mai in urma, daca chiar esti interesat, gasesti feedback-ul unui coleg de forum, care a cumparat Panasonic prin...2015.

Daca a spune ca exista si alte variante in afara de Oursson si (mai ales) Star Light inseamna sa fii in plus, asta e, imi asum acest risc. Treci peste postarile mele si gata.

#2002
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Am zis ca n-ai cum sa le lauzi daca nu le-ai vazut macar in functiune. Ce Beko ai prin casa, un aragaz? Un frigider Gorenje? Poate un aparat de ras Panasonic.
Cu ce ai contribuit la topic ca ai insirat niste producatori? De ce nu ai mentionat si Blaupunkt sau Kenwood? Pentru ca sunt vreo 80 de producatori de melcate doar pe emag.

Ma rog, ma retrag din discutia asta insipida.

#2003
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Iar eu am zis ca nu ai cum sa pui semnul egal intre un no name precum star light cu niste firme (nu le mai enumar) cand vorbim de sume relativ apropiate. Nu inteleg cu ce te deranjeaza asta.

Daca nu deschideai aceasta discutie insipida, nu aveai acum din ce sa te retragi :).

#2004
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

Propun să continuăm ca până acum, în spirit constructiv ...
Să lăsăm deoparte aceste mici șicane...
Nu- și au rostul, sincer ...
Chiar dacă nu suntem mereu de acord între noi ... haideți să facem ceva bun și să dăm un sfat ( obiectiv dacă se poate ) cuiva care cere ajutor aici
Consider că atât timp cât nu venim  cu faze de genul ” cumpără din ăla, NU cumpăra din ăla ” este bine Posted Image
Că este mai indicat să recomandăm ceva ce știm  sigur ... asta cam așa este...
Dar și o recomandare de genul ” am auzit că ăla ar fi bun ” este ok atât timp cât se specifică acest lucru ...
Eu, unul, am specificat mereu că recomand ceva ( mai ales dacă dețin acel produs ), dar nu blamez sau nu recomand altceva ( atât timp cât nu- l dețin și deci aș vorbi din povești ...)

Stimă!

#2005
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Mizu, on 22 iunie 2017 - 12:05, said:

Am dat de el pe emag cu pret 369.99 lei, iar apoi pe siteul producatorului la 320 lei, iar dupa ce am dat comanda am sunat si am anulat-o deoarece l-am vazut in Dedeman la 299 lei si l-am cumparat direct de acolo.  Am sunat la siteul de mai sus si s-au laudat ca au si piese de schimb la ele.

Prima senzatie pe care mi-a lasat-o storcatorul a fost una de frustrare, deoarece mi-a luat incredibil de mult timp sa-l montez. Sita, lamele de cauciuc, melcul, toate trebuie sa se potriveasca intr-o anumita pozitie mai dificil de intuit la inceput, manualul nefiind de mare ajutor.
Afisajul e inutil, numara secundele de functionare.

N-am avut la indemana decat o mana de sfecla feliata, iar deocamdata randamentul pare foarte prost, majoritatea sfeclei ramanand pe ax. Cred ca trebuie gasita o combinatie, sa arunci pe final morcovi sau mere, o sa mai testez asta.
Acum 3 zile  am luat si eu modelul asta din Dedeman si l-am returnat a doua zi. Aparent da, se potrivesc greu piesele, nu stiu la tine, dar la mine era descentrata rau sita, de aia intra foarte greu capacul de sus, aproape fortat si mergea fortat si greu motorul...poate tu ai avut noroc dar exemplarul meu era varza rau, inutilizabil...

 prisonbreak, on 22 iunie 2017 - 15:09, said:

Iar eu am zis ca nu ai cum sa pui semnul egal intre un no name precum star light cu niste firme (nu le mai enumar) cand vorbim de sume relativ apropiate. Nu inteleg cu ce te deranjeaza asta.

Ei nuuu,,,doar cat te uiti la ele se vede ca-s toate chinezarii, parca-s facute de aceeasi "mama", chiar si Oursson, la aspect nu impresioneaza absolut deloc (desi poate o avea motor mai bun, ca ala nu se vede, dar la plasticele din mecanisme, daca nu scria orusson pe el, nu-l deosebeam de star-light.
Chiar mai credeti in marketing si firme in ziua de azi? Toti astia enumerati mai sus-gorenje, panasonic, kenwood, beko, etc dau si ei comanda in China de le face unitatea cu motorul diferita si le pune numele lor pe ea, in rest calitatea materialelor si executia nu difera foarte mult intre ele. Ca pe toate scrie made in China.
Mai ales daca sunt si preturi apropiate, asta e si mai in favoarea faptului ca e cam aceeasi calitate.
Oricum, daca Star-Light-ul lui Mizu a tinut aproape 2 ani, e suficient, la pretul lui de 200 si ceva...

#2006
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Exagerezi grav. E ca si cum ai pune semnul egal intre allview si huawei pe motiv ca ambele-s facute in China. E irelevant unde sunt produse, important e cine produce si, mai ales, dupa ce conditii de calitate impuse.
Despre star light am fost fix de aceasta parere: merita la un buget foarte mic. De la 500 lei in sus deja sunt mult mai multe optiuni pe piata. Ca o paranteza off-topic: am vazut masini de spalat rufe Star Light pe la 1500 lei. Cine o fi nebun sa plateasca acesti bani cand poti cumpara  Bosch sau LG la banii astia?

#2007
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 prisonbreak, on 22 iunie 2017 - 19:16, said:

E ca si cum ai pune semnul egal intre allview si huawei pe motiv ca ambele-s facute in China.

Daca sunt la preturi similare, si facute in China, calitatea este similara. Insist pe "preturi similare". Ca asa, normal, si iphone e facut tot in china, dar nu are pret de...allview.
Dar fiecare e liber sa aiba propria parere. Eu din experienta asta am constatat:indiferent de marca, produsele din aceeasi categorie de pret au aceeasi calitate.
Chiar cu o marja in plus la produsul de "firma", pentru ca ala de firma include in pret si marketingul.
In ziua de azi oricum si marcile laudate incep sa dea buleala din ce in ce mai grav, valabil de la masini pana la...uscatoare de par. Obsesia ptr reducerea costurilor si cat mai mult profit a afectat chiar si marcile premium.
In general romanul e usor impresionabil de o denumire de firma de pe produs, am observat, se simte mai bine, chiar daca da mai multi bani, dar poate fi doar o chestie psihologica...pana la urma urmei un aparat din asta de bucatarie, sun 500 lei nu-l iei pentru toata viata, daca tine cei 2-3 ani de garantie si-a facut treaba suficient, iei apoi altul. Ma refer la aparate mici, nu frigidere sau masini de spalat care trebuie sa te tina un 10 ani acolo...

#2008
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006

 epetroiu, on 22 iunie 2017 - 18:55, said:

Acum 3 zile  am luat si eu modelul asta din Dedeman si l-am returnat a doua zi. Aparent da, se potrivesc greu piesele, nu stiu la tine, dar la mine era descentrata rau sita, de aia intra foarte greu capacul de sus, aproape fortat si mergea fortat si greu motorul...poate tu ai avut noroc dar exemplarul meu era varza rau, inutilizabil...
Poate ai dat de unul defect, nu stiu ce sa zic. Azi am reusit sa fac rost de morcovi si telina, ca nu aveam prin casa sa-l testez mai serios.

Deci am aruncat in el telina, morcovi, sfecla, mar, ghimbir, le-am taiat mai gros sa vad daca n-am luat degeaba cu gura larga. Nu s-a blocat deloc, desi se auzea ca scade turatia motorului. Scrie pe undeva ca are ceva protectie motorul. Avand in vedere ca din Star-Light a iesit fum si scotea niste sunete ca si cum s-ar fi rupt o roata dintata, care sunt sigur ca sunt toate din plastic la genul asta de storcatoare... Ala l-am trimis ieri in garantie.

Revenind la Hausgerate (traducere directa din germana "dispozitive de casa" Posted Image ), montajul e prost gandit. Sita intra cu click in periile rotative, iar apoi se fixeaza in 3 fante din bolul de mixare. Poate ma insel eu, dar cred ca aici intervine problema. Melcul are un brat care intra fix intr-o fanta de pe perii, ca sa se invarta impreuna. Intre sita si perii nu exista niciun ghidaj de fixare cand fac click, ceea ce inseamna ca pozitia fantei poate fi oricare. Insa melcul trebuie mai intai sa intre pe axul hexagonal de la motor, si trebuie sa o faca cu precizie altfel nu intra suficient de adanc si nu poti inchide capacul peste el. Daca nu ai nimerit la noroc pozitia periilor, n-o sa poti potrivi melcul atat cu axul cat si cu periile. Ca rezolvare presupun ca se poate invata pozitia fantei in fct de picioarele sitei, iti faci tu un ghidaj imaginar si stii de fiecare data cum sa montezi.

Apoi mai e ca trebuie pierdute cateva secunde sa nimeresti capacul pe melc. Melcul fiind inalt are putina deviatie la varf, dar poate asa e la toate astea cu gura de alimentare larga descentrata?

Mi-am facut griji pentru cantitatea de produs ramasa pe melc. Cred totusi ca e acceptabila pentru un storcator melcat, va pun si poza.

Eram pregatit sa-l returnez dar pana la urma o sa-l pastrez, dupa standardele mele e "in parametri". Resturile ies destul de uscate, dar sa fiu sigur va trebui sa fac si un suc de fructe, telina asta a fost cam seaca. Ca nivel de zgomot e impresionant, mai vedem dupa putina uzura.

Attached Files



#2009
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
A venit vara si as vrea pentru o perioada sa renunt la sucurile din comert ✌🏿 Imi puteti recomanda un storcator bunicel de fructe? Bugetul ar fi in jur de 300+ lei, dar poate creste pana pe la 500+ lei daca diferenta este notabila. Ce parere aveti? Merita sa cumpar unul mai ieftin (gen 300 lei si daca se strica de diferenta sa mai iau unul, sau sa cumpar direct un storcator cu bugetul maxim alocat). Multumesc'

#2010
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu vrei unul din ala special gen slow juicer care costa cat un rinichi, ia unul mai ieftin (dar totusi marca, nu bazar) si fa-ti treaba.

#2011
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpara unul prin presare, axial , restul sunt glume si scot ceva fara nici un rost datorita turatiei si frecarilor ce produc temperaturi destul de inalte ca sa scoata o zama colorata

Edited by ggelu, 30 June 2017 - 10:03.


#2012
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,063
  • Înscris: 24.02.2011
Cauta Oursson, poate s-a mai redus de anul trecut cand l-am luat cu vreo 680 lei, dar merita

#2013
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Mersi pentru mesaje!
Am aruncat un ochi la Oursson. Se pare ca este 800 lei acum . Imi puteti da exemple si de alte modele de storcatoare bune?
E asa mare diferenta dintre un storcator la 300 lei(ex. philips) si unul la 700? Stiu ca sunt storcatoare si muuult mai scumpe, dar ma gandesc ca in cazul in care se strica il pui frumos in tomberon si iei altul( am avut neplacerea sa duc electrocasnice din gama "premium" in garantie si sa aflu ca nu le repara)

#2014
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Unul simplu e Star-Light SJ-200. Adevarul e ca a iesit fum din el inainte sa iasa din garantie, dar tu nu cred ca o sa bagi in el atatea radacinoase cate am bagat eu zilnic. L-am trimis din lipsa de ocupatie la Depanero si spre surprinderea mea au zis ca mi-l inlocuiesc. Azi ar trebui sa ajunga Cargus cu el.

Intre timp am luat din Dedeman un Meister Hausgerate, dar o sa-l vand. Nu ca n-ar fi ok si asta, insa e mai complex si mai dificil de montat decat Star-Light. Ambele sunt pe la 300 de lei.

#2015
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Daca doresti sa-l folosesti intens Hurom sau Oursson, daca il cumperi de fun orice pana in 300 lei
Materialele la cele ieftine vs unul de firma (hurom le-a inventat) sunt incomparabile , piese de schimb la cele de firma (sita si axul melcat, garnituri) gasesti pemanent , motoarele sunt cu 5-10 ani garantie , la celelalte mai cumperi unul de piese de schimb .

#2016
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Daca esti baimarean (MM) treci pe la mine, iti arat cum functioneaza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate