Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1837
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
același - nu mi - am deschis magazin ...Posted Image

mă întrebi, presupun, dacă am același storcător ?

am 2 storcătoare - unul mai de ”război” ( myria ) și unul mai de ”bun” ( oursson )

ca să nu risc să stric ( sau să uzez ) oursson - ul, când consider că este necesar fac suc cu myria ( când sunt sâmburi ..)

cam așa stă treaba

dar de myria am fost mulțumit și i- am luat unul și maică- mii ( care este și ea mulțumită de el ...)

dar dacă mai continui ... mă ia careva de urechi că fac reclamă Posted Image ( am pățit- o pe un alt forum, unde lăudam o mașină de pâine cam în aceleași condiții ...)

stimă!

Edited by quarelin, 17 January 2017 - 20:09.


#1838
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016

View Postquarelin, on 17 ianuarie 2017 - 14:02, said:

am mai făcut suc de rodii ( tot fără a scoate sâmburii ...Posted Image )

Quarelin, la ce samburi te referi, la cei din interiorul boabelor? Ioi, nu m-am gandit veci pururi ca ar trebui sa scot samburasii aia, sper ca faci misto :)).

View PostMoon_Fire, on 17 ianuarie 2017 - 16:33, said:

Gustul nu se schimba deloc pe parcursul zilei.
Ce suc ai facut, poti sa-mi spui? ca poate am facut eu o combinatie nefericita. Chiar as vrea sa reusesc si eu sa iau suc la serviciu!

View PostBebeluska, on 17 ianuarie 2017 - 19:05, said:

Nu am idei, imi sugerati si mie ceva combinatii?
Uite aici un link in care bifezi ce ai prin frigider, si iti face el combinatii (sper ca e ok ca e in engleza!):
https://juicerecipes.com/ingredients/
Tot in engleza, iti recomand sa cauti pe Google cartea lui Norman Walker: Fresh Vegetable and Fruit Juices. Descrie ce stie sa faca fiecare leguma si pentru ce sunt bune diverse combinatii de sucuri (printre altele, abordeaza si subiectul acidului oxalic din spanac, ca am vazut ca s-a referit cineva la asta in discutia de acum un an ;) )

#1839
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ai scris că ai făcut suc de portocale. Alea nu au sâmburi?

#1840
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Zumo,

normal ca era o gluma...
nu ma vad scoțĂąnd sĂąmburii :)

Swtm,

cum ziceam mai sus ... nu stau sa scot samburii...
cine sta sa scoata samburii???
dar ma refeream la faptul ca la anumite fructe sau legume mai " samburoase" , prefer sa folosesc myria
asta pt ca a costat mai putin si ... ma doare mai putin daca se strica/ uzeaza mai repede..:)

M- am exprimat putin gresit in urma...( trebuia sa specific ca uneori prefer sa folosesc myria...)
Sper ca de data asta m- am facut inteles...

Stima!

Edited by quarelin, 18 January 2017 - 07:28.


#1841
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Intrebarea mea despre samburi vine in urma unor review-uri citite (nu mai stiu daca aici pe SP sau pe vreun market online, la cat de mult am citit inainte de cumparare) in care se plangea lumea ca samburii ar bloca aparatul. Nu de alta, dar n-as vrea sa-l stric din prima cu niste struguri mai samburosi :))

#1842
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sa nu-ți închipui ca e chiar asa etanș. Dacă sunt mici ii elimina cu pulpa.

#1843
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Nu-ti face griji pentru samburi, unii colegi de forum mai curajosi au zis ca au facut chiar si lapte de migdale cu storcatorul. Eu nu m-am incumetat pana la urma, desi ma ispitea ideea.
Eu de la mere scot doar codita lemnoasa, restul intra in storcator, de la struguri scot doar crenguta, de la citrice curat doar coaja, restul intra cu totul in storcator. Si oricum, daca nu poate mesteca ceva se va opri si folosesti functia de reverse si scoti de-acolo ce-l blocheaza, no big deal!

PS: azi am luat la serviciu un suc de morcovi cu mar si ghimbir, numai ce l-am terminat. Fu bun! Numai ca trebuie sa fac rost de o sticla, n-am avut decat un borcan in care sa-l pun, si cred ca in sticla e mai ok ca se reduce suprafata de contact cu aerul. Mai sap.

#1844
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
așa este...

și eu am făcut lapte din sâmburi de migdale...
trebuie întâi să lăsați la înmuiat câteva ore sâmburii ...

de păstrat sucul - eu tot în recipiente de sticlă țin sucul  ( am cumpărat sticle cu suc de 750 ml sau de 1 l ..)

Edited by quarelin, 19 January 2017 - 17:18.


#1845
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postzumo, on 19 ianuarie 2017 - 13:39, said:

PS: azi am luat la serviciu un suc de morcovi cu mar si ghimbir, numai ce l-am terminat. Fu bun! Numai ca trebuie sa fac rost de o sticla, n-am avut decat un borcan in care sa-l pun, si cred ca in sticla e mai ok ca se reduce suprafata de contact cu aerul. Mai sap.
Au la Jumbo! Sau ma rog, poti folosi si sticlele de apa plata AQUA Carpatica, desi ma tem ca au gura prea ingusta (unless nu ti-e greu sa folosesti o palnie).

View Postquarelin, on 19 ianuarie 2017 - 17:15, said:

( am cumpărat sticle cu suc de 750 ml sau de 1 l ..)

De unde? :)

Edited by Bebeluska, 19 January 2017 - 17:42.


#1846
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005
Cele de 1L gasiti la Pepco si costa parca 5 lei nu mai stiu,sau eventual incercati sa folositi cele de jumatate de la Grolsch! Secretul este sa le umpleti pana in buza(de obicei are si putina spuma) ca sa apara cat mai putina oxidare.
LE: la o simpla cautare: http://www.ikea.com/...ducts/30213552/

Edited by Moon_Fire, 19 January 2017 - 17:58.


#1847
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Am luat suc la sticla din lidl sau kaufland ...
Daca nu ma insel in lidl era mai ieftin ...
Sucul din sticla poate fi pus intr un pet si dat unui copil amarat de pe strada ...

Edited by quarelin, 20 January 2017 - 05:03.


#1848
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007
Revin cu feedback despre storcatorul de la lidl: cam dezamagit.
S-a stricat dupa 2-3 utilizari, in timpul functionarii, desi morcovul era taiat cubulete de exemplu.
L-am returnat, n-au fost comentarii - macar partea asta e ok.
N-am renuntat insa :)
Am mai luat unul, asta e ok, merge si acum, desi nu e chiar folosit cine stie ce, cam o data pe saptamana in medie.
In schimb, capacul nu se blocheaza suficient de bine in corpul storcatorului, cand dai morcov, incepe sa se deplaseze lateral pana iese singur de la locul lui.

Am mai luat acum si un StarLight SJB-150R la jumatate de pret - calitatea constructiei pare ok, sa vedem cum se comporta in timp.

#1849
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005

View PostBlueThought, on 21 ianuarie 2017 - 22:36, said:

In schimb, capacul nu se blocheaza suficient de bine in corpul storcatorului, cand dai morcov, incepe sa se deplaseze lateral pana iese singur de la locul lui.
Da, aia e o chestie care ma enerveaza si pe mine. Cred ca e un fel de a proteja angrenajul. Eu cand vad ca e asa, il trag inapoi sa se inchida. Daca face des treaba asta mai dau sa mearga invers. Depinde mult de ce folosesti.
In cele 5 zie in care faceam de 1-2-3 ori pe zi au fost dati cand nu s-a desfacut deloc. Cred ca daca sunt prea multe chestii tari incepe sa nu ii placa.
Morcovul nu il fac cubulete, il tai fasii cat pot de subtiri dar din mana cum s-ar zice. E ca si cum l-as felia din mana dar pe lungime. Am vazut ca ii place asa mai mult. La fel si cu sfecla, mai bine mai lat si subtire decat patrat si gros. Posted Image

Edited by Moon_Fire, 21 January 2017 - 22:51.


#1850
dorusaser

dorusaser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2015
Buna ziua,

doresc sa achizitionez un storcator , marca
TEFAL Infiny Press Revolution ZC500, 2l, 300W, negru

este cineva care il detine?ce parere aveti despre el?
multumesc

#1851
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
La pretul ala ai http://www.emag.ro/s...r/pd/DQ60WMBBM/

#1852
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
oursson ul îl găsești și la 800 ron ...( http://altex.ro/stor...02-rd-240w-rosu )

dar cred că se referea la un preț mai mic ( http://altex.ro/pres...0-2l-300w-negru )

iar despre tefal ... am citit câteva review uri nu tocmai bune...( http://www.emag.ro/s...8/pd/DC85QBBBM/ )

mai documentează- te!
mai bine să măsori de 10 ori și să tai odată !

stimă!

Edited by quarelin, 22 January 2017 - 16:52.


#1853
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005

View Postdorusaser, on 22 ianuarie 2017 - 14:10, said:

Buna ziua,

doresc sa achizitionez un storcator , marca
TEFAL Infiny Press Revolution ZC500, 2l, 300W, negru

este cineva care il detine?ce parere aveti despre el?
multumesc
In cautarea mea care a durat vreo 5 luni am ajuns la urmatoarele concluzii despre aparate:
Cel mai ieftin: Myria http://altex.ro/stor...-functie-revers Multi sunt multumiti de el, cred ca au dreptate
Al doilea in lista pretului e cel de la lidl la 400 lei care il detin. E bun, dar clar cred ca este loc de mai bine. Unii de aici sunt multumiti altii nu. Consider un mare avantaj garantia standard de 3 ani si faptul ca accepta usor schimbul aparatului sau returul banilor.
Urmatorul este Oursson pe la 800 lei care vad ca este foarte bine vazut pe aici.
Imediat dupa vine Panasonic care vad la fel ca este bine vazut de cei cativa useri care-l detin.
Apoi categoria grea care trece de 1500 sunt cele 2 mari firme kuvings si hurom. Unul are garantie 5 ani celalalt 10 sau ceva de genul. Ambele vin cu imbunatatiri gen turatie scazuta sau 2 site etc.
Eu cred asa: curba raport calitate pret descreste peste 1000 lei. Dar nu am nici o dovada, e empirica parerea mea Posted Image .
Si nu in ultimul rand: nimeni nu poate lua decizia in locul tau! Sunt banii tai, decizia ta. Cel mult poti cere pareri/recomandari. Dar cum niciunul dintre noi nu le-a avut pe toate e greu sa ai o parere avizata. Si chiar daca am fi avut, gusturile diferite, asteptarile fiecaruia sunt diferite deci in concluzie este foarte foarte greu de dat o parere avizata de la niste amatori Posted Image .
LE: Nu am cautat modelele exacte enumerate mai sus dar le gasesti cu maxim 10 pagini in urma.
LE2: Nu am scris nimic de Zelmer, o firma care o apreciez pentru raportul calitate pret (detin o masina de tocat de la ei) pentru ca nu am vazut pe nimeni sa aiba asa ceva desi recunosc ca la un moment dat ma tenta si pe mine sa am. Dar parca erau peste 1200 lei...

Edited by Moon_Fire, 23 January 2017 - 10:27.


#1854
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Eu am dat sfoara-n tara ca am nevoie de sticle, si, de prin camarile rudelor, am asa: de 1 L, de 750 ml cu gura larga si de 500 ml de la bere grolsch (?) cu dop d-ala special. Pentru toate ocaziile Posted Image

Azi am facut un 500 ml de suc, l-am pus in sticla de bere si l-am luat la serviciu, daca ma intreaba careva, zic ca sarbatoresc anticipat liberul de maine Posted Image .
Dorusaser nu mai sta pe ganduri si ia-ti cat mai repede un storcator, oricum, de undeva trebuie sa incepi, iar concluziile ti le vei forma singur pe parcurs. Colegul Moon ti-a dat niste sfaturi foarte bune in mesajul anterior.

Multa inspiratie tuturor!

Edited by zumo, 23 January 2017 - 12:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate