Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nevasta-mea vrea si ea storcator "pro". Se apuca de fitnes.. (sa vedem cat o tine)

Ea a pus ochii pe Unul Philips de la Altex
[ http://www.altex.ro/pozeproduse/HR1840.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar daca voi spuneti... o sa ma interesez si de Bosh.

Mama are un robot rusesc cu motor de 500w si bagi in el ca in malaxor, nu zice nimic !

#20
mri333

mri333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2006
Nici eu nu mi-am luat inca........si am vazut ca fac reclama astia pe teleshoping la un alt storcator elta mega juicer ( este pe www.citymag.ro). Avantajul ar fi ca poti baga fructele intregi iar ei se lauda ca turatia motorului ar fi 12.000 rotatii / minut la braun me80 este parca doar 9000. Si este mai ieftin decat Jack        Lalene sau cum so numi................
Dar .........oare asa o fi? M-am cam saturat sa aud una in reclama si pe urma cand te duci cu obiectul acasa sa vezi ca nu face aia ...nu merge ailalta.........

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Da, am studiat si am cumparat: Bosch MES 1000 din Selgros cu 3.2 mil

Intr-adevar pare a fi bun si are 2 gauri pentru introducerea bucatilor de fructe/legume.

Am stors pana acum 2 portocale si 2 mere, iar rezultatul este multumitor.

Inca nu m-am prins ce e cu cele 2 recipiente de colectare, insa mai studiez :)

Attached Files



#22
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005
da alea rusesti sunt tzapene. au centrifuga super puternica. am si eu unul. e vechi da merge fara probleme. singura chestie e ca pulpa se acumuleaza pe peretii laterali ai centrifugii si inevitabil nu se aseaza egal si produce dezechilibrarea centrifugii. in astfel de momente se produc zgomot puternic si efectiv aparatul incepe sa vibreze si sa "danseze" pe masa de abia poti sa-l opresti.  :death:
solutia este sa cureti resturile de pulpa cand incepe sa haraie, inainte sa inceapa "dansul".  
tot ce inseamna aparat electrocasnic american e mult sub cele europene, ca fiabilitate.
au niste masini de spalat de-ti bati copiii.

#23
kostika

kostika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2006

View Postmri333, on Jan 17 2006, 16:11, said:

Ca sa fiu mai explicit.........pe mine ma tenteaza un storcator bosh ca am vazut la selgros ca au o oferta buna in jur de 3.300.000 dar..........poate ma puteti ajuta . Are cineva asa ceva?

e excelent,se merita

#24
singleart

singleart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmri333, on Feb 1 2006, 07:48, said:

Nici eu nu mi-am luat inca........si am vazut ca fac reclama astia pe teleshoping la un alt storcator elta mega juicer ( este pe www.citymag.ro). Avantajul ar fi ca poti baga fructele intregi iar ei se lauda ca turatia motorului ar fi 12.000 rotatii / minut la braun me80 este parca doar 9000. Si este mai ieftin decat Jack        Lalene sau cum so numi................
Dar .........oare asa o fi? M-am cam saturat sa aud una in reclama si pe urma cand te duci cu obiectul acasa sa vezi ca nu face aia ...nu merge ailalta.........


Am gasit eu JackLalanne pe net si merge comandat si in Romania. e 88.75 euro pentru ca nu se pun taxele vamale de 16%. Scrie si pe site. vedeti link:
http://www.erlebnisl...,43531686012594

Edited by singleart, 19 September 2006 - 13:37.


#25
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005
Eu am luat un Ufesa acum 2 ani si inca nu am probleme cu el.

#26
printesa

printesa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.11.2006
Am si eu cateva nelamuriri despre storcatorul de fructe Bosch Mes 1010.Sita e usor de curatat fiind orificiile destul de mici?  motorul reuseste sa isi faca treaba? e destul de puternic? chiar are un randament atat de bun?Vreau sa cumpar un storcator si din ce am citit se pare ca acest model conduce...Please, somebody help me!!! :worthy:

#27
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
In urma a ceea ce s-a discutat pe aici, am luat si eu cu cateva zile in urma tot bosch 1010. Se curata f usor. Si stoarce bine.
Cel mai ieftin l-am gasit la domo, cu comanda pe net, are 5% reducere. L-am luat in aceeasi zi cu comanda
.
Paharul dublu este pentru separarea spumei, spun ei. Eu n-am reusit. Se bazeaza pe principiul vaselor comunicante, si pe faptul ca spuma sta intotdeauna sus. Teoretic, spuma ar trebui sa ramana intr-un pahar, iar in celalalt sa se scurga zeama. Dar, de fiecare data, la mine, s-au egalizat. Daca stie cineva vreo metoda  de folosire mai eficienta, sa-mi spuna si mie.

#28
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.05.2005

View PostCuto, on Nov 5 2006, 17:28, said:

In urma a ceea ce s-a discutat pe aici, am luat si eu cu cateva zile in urma tot bosch 1010. Se curata f usor. Si stoarce bine.
Cel mai ieftin l-am gasit la domo, cu comanda pe net, are 5% reducere. L-am luat in aceeasi zi cu comanda
.
Paharul dublu este pentru separarea spumei, spun ei. Eu n-am reusit. Se bazeaza pe principiul vaselor comunicante, si pe faptul ca spuma sta intotdeauna sus. Teoretic, spuma ar trebui sa ramana intr-un pahar, iar in celalalt sa se scurga zeama. Dar, de fiecare data, la mine, s-au egalizat. Daca stie cineva vreo metoda  de folosire mai eficienta, sa-mi spuna si mie.


am si eu acelasi model de vreo juma de an. spuma ramane in paharul mai mare. numai daca insisti si inclini repetat va trece in celalalt recipient.
ce-am observat la o folosire intensiva, adica sa zicem un kil de suc de fructe: mere si morcov, incepe sa se simta un miros de garnitura arsa.  :confuzzled: drept pentru care simt nevoia sa fac o pauza.  :rolleyes:
desi aparatul are garantie 2 ani. merge normal doar ca se simte mirosul de ars care te face sa te opresti. de aici am dedus ca e vorba de o garnitura ceva. pentru ca dupa aia a mers fara nici o problema. si mirosul nu s-a mai simtit.
se curata destul de usor.

#29
medardus

medardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.03.2006
ce sa dai enormitatile astea de preturi pt un storcator, care foloseste ca si tehnica aceeasi taiere fina si centrifugare pentru obtinerea sucului propriu-zis , daca avea vreo presa magica pe acolo sau altceva mai acatari as mai fi zis dar asa ... storcator fructe si legume Taurus (made in spain) - 70 ron din Cora , iti faci treaba cu el  ;) si mai are si garantie vreo 3 ani , eu unu sunt multumit de cum se comporta ...cu un greapefruit, 2 mere si 2 morcovi ai facut o ditamai cana de bei 5 minute din ea  :photo:

#30
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

View Postprintesa, on Nov 3 2006, 19:28, said:

Am si eu cateva nelamuriri despre storcatorul de fructe Bosch Mes 1010.Sita e usor de curatat fiind orificiile destul de mici?  motorul reuseste sa isi faca treaba? e destul de puternic? chiar are un randament atat de bun?Vreau sa cumpar un storcator si din ce am citit se pare ca acest model conduce...Please, somebody help me!!! :worthy:
Am cumparat si eu bosch mes 1010 cu 3 luni in urma de la domo. 3 mil am dat pe el. Dar sita e greu de curatat de altfel ca toate piesele din el. Daca un kg de mere il storc intr-un minut, robotul il spal in 15 min consumaind o imensa cantitate de apa si cu jet puternic ca sa iasa pulpa din toate orificiile ajutat si de o periuta de dinti special cumparata pentru el. Alta nemultumire este ca intra firimituri de pulpa sub sita. Il folosesc zilnic fara mila punind in el mere si pere taiate doar in jumate si morcovi tari intregi si motorul isi face treaba. Insa zgomotul care il face este infernal. Nu poti face suc dupa 10 seara. Scoate mult suc din fructe si as alege tot acest model.

#31
otto_toxic

otto_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2006
Aceasi storcator Bosch MES am luat si eu de la DOMO numai ca la mine a functionat numai 1 luna de zile , l-am dus la reparat ca cica e in garantie , am stat o luna sa-l repare si cand l-am adus acasa si l-am folosit acesta sa stricat din nou acum e din nou a reparat sa-i schimbe motoru , a III-a oara cred ca ma duc cu el la OPC daca nu imi dau bani inapoi.

#32
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

View Postotto_toxic, on Nov 23 2006, 11:41, said:

Aceasi storcator Bosch MES am luat si eu de la DOMO numai ca la mine a functionat numai 1 luna de zile , l-am dus la reparat ca cica e in garantie , am stat o luna sa-l repare si cand l-am adus acasa si l-am folosit acesta sa stricat din nou acum e din nou a reparat sa-i schimbe motoru , a III-a oara cred ca ma duc cu el la OPC daca nu imi dau bani inapoi.
Taurus (made in spain) - super , eu l-am luat din selgros la 850 mii

#33
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salutare tuturor!

as vrea sa-mi iau un storcator fructe dar sunt si avantaje si dezavantaje

face multa mizerie si multa munca dupa curatarea piseslor ca site ce se acumuleaza si se curata greu
zgomotul produs de motor

am multe mere acasa si m-am saturat sa tot mananc de aceea m-am gandit la un storcator fructe dar nu stiu daca merita asta

cati ml suc aduce la cateva mere ?

#34
bogdann1o1

bogdann1o1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006

View Postaionaro, on Nov 6 2006, 16:26, said:

am si eu acelasi model de vreo juma de an. spuma ramane in paharul mai mare. numai daca insisti si inclini repetat va trece in celalalt recipient.
ce-am observat la o folosire intensiva, adica sa zicem un kil de suc de fructe: mere si morcov, incepe sa se simta un miros de garnitura arsa.  :confuzzled: drept pentru care simt nevoia sa fac o pauza.  :rolleyes:
desi aparatul are garantie 2 ani. merge normal doar ca se simte mirosul de ars care te face sa te opresti. de aici am dedus ca e vorba de o garnitura ceva. pentru ca dupa aia a mers fara nici o problema. si mirosul nu s-a mai simtit.
se curata destul de usor.

Edited by bogdann1o1, 12 February 2007 - 08:48.


#35
bogdann1o1

bogdann1o1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmedardus, on Nov 9 2006, 20:58, said:

ce sa dai enormitatile astea de preturi pt un storcator, care foloseste ca si tehnica aceeasi taiere fina si centrifugare pentru obtinerea sucului propriu-zis , daca avea vreo presa magica pe acolo sau altceva mai acatari as mai fi zis dar asa ... storcator fructe si legume Taurus (made in spain) - 70 ron din Cora , iti faci treaba cu el  ;) si mai are si garantie vreo 3 ani , eu unu sunt multumit de cum se comporta ...cu un greapefruit, 2 mere si 2 morcovi ai facut o ditamai cana de bei 5 minute din ea  :photo:

Sal!
Spune-mi modelul shi daca itzi mentzii parerea buna despre el.

#36
bogdann1o1

bogdann1o1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006

View Postvalyvis10, on Nov 23 2006, 18:35, said:

Taurus (made in spain) - super , eu l-am luat din selgros la 850 mii
sal!
Spune-mi modelul si daca inca mai crezi ca merita banii :)

Edited by bogdann1o1, 12 February 2007 - 08:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate