Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
Salut! Am 15 ani si de cand ma stiu am probleme cu colturile de la degetele de la picioare. Aceste colturi cresc in carne si ma doare atat de tare in cat nici nu mai pot sa merg, nu m-a mai durut niciodata asa de rau, ma doare si cand nu fac nimic. De taiat coltul nici nu se pune problema, e imposibil, daca ating cat de usor se poate zona ma doare. Am incercat sa mi-l scot dar pur si simplu nu pot, ma doare asa tare incat imi tremura toata laba piciorului. Ce pot face? Cum sa fac sa pot sa-l scot fara sa ma doara? Va rog ajutati-ma.


Imi cer scuze daca nu am postat in aria potrivita.

Edited by Radu_159, 06 September 2010 - 20:35.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
http://www.scritube....e2211515914.php

De ce nu incerci sa faci o baie fierbinte si imediat cum iesi din cada sa tai colturile? Apa va inmuia pielea si unghiile, rezulta ca iti va fi mai usor sa le tai.

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Si mie imi creste tot asa. Tot ce poti sa faci este sa inveti cum sa tai sa te doara mai putin.

#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Dute de urgenta la spital, am avut un prieten care sa operat din cauza asta...r.i.p

#5
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
o jumatate de ora in fiecare seara stai cu picioarele intr-un lighean cu apa calda cu sare.
cumperi pantofi cu bombeul mai ... boltit. pantofii sport sunt Ok.
unghiile se taie cu un V in varf, V-ul indreptat catre picior. (mai putina presiune pe unghie).

bafta.

#6
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
Radule eu te sfatuiesc sa porti incaltaminte de calitate. Renunta la adidasi ca ei sunt un factor care iti strica unghiile si mai degraba poarta niste pantofi 100% piele si care s anu te stranga.
Nu-ti mai taia unghiile atat de adanc.
Important e sa nu ai cumva puroi acolo...sa se fi infectat. Daca curge un lichid de acolo...e cam urat....trebuie sa te opereze.

#7
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Zona este foarte afectata acolo. Probabil ca ai si puroi. Foloseste betadina cateva zile pentru ca face minuni iar zona isi revine. Lasa coltul sa creasca mai mult sa il poti taia corect, nu il mai taia asa adanc. Am avut probleme destul de nasoale si eu cu o unghie si dupa am scapat si am invatat sa le tai corect.

Operatia este ultima solutie, mai intai trebuie tratata zona si eventual dupa intervenit chirurgical daca este necesar. Oricum si operatia are un minus: anestezia doare de te c*ci pe tine.

Edited by epuru, 06 September 2010 - 21:01.


#8
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Eu sunt operat de 2 ori de unghie incarnata . La ambele picioare . Din aceasta cauza m am lasat si de sport .

Daca e deja infectat , ia oxacilina si da ti cu rivanol si apa oxigenata . Si incearca sa scoti coltu cu pricina . Daca nu..ajungi la operatie sigur .

Mie mi a si schimbat forma degetului , pt ca tot imi crestea in carne , eram predispus .

Succes..stiu ce dureri implica o unghie incarnata :)

#9
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc pentru ajutor! Nu, nu cred ca am puroi deoarece m-am dat cu spirt dupa ce am incercat sa-l scot si apoi m-am dat cu Baneocin(cica e bun). O sa il mai las cateva zile sa creasca. M-am mai dat cu betadina acum.

#10
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007

 Radu_159, on 6th September 2010, 22:12, said:

Multumesc pentru ajutor! Nu, nu cred ca am puroi deoarece m-am dat cu spirt dupa ce am incercat sa-l scot si apoi m-am dat cu Baneocin(cica e bun). O sa il mai las cateva zile sa creasca. M-am mai dat cu betadina acum.

Mai mult ca sigur ai puroi, dar inca nu a iesit la suprafata. Puroiul cam este si cauza durerii foarte puternice.

Te speli bine, pui un strop de betadina si apoi bandajeaza degetul cu un pansament, repeti de cateva ori pe zi, vreo 2-3 zile si ar trebui sa scada inflamatia.

Edited by epuru, 06 September 2010 - 21:20.


#11
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Cel mai bine e sa te duci sa te opereze, si eu la fel am avut la degetul mare de la picior, singura parte naspa la operatie e anestezia, iti baga acul ala cam mult in deget, dar dupa aia nu simti nimic, si partea faina e ca stai acasa doua saptamani :D

#12
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
S-a rezolvat problema? :P

#13
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
De cateva zile dau cu betadina si se pare ca s-a mai remediat, adica nu ma mai doare, nu mai e umflat, dar daca apas ma doare, o sa mai astept sa mai creasca putin coltul si o sa-l tai. Foarte buna idea cu betadina, a functionat!

Multumesc!

Edited by Radu_159, 10 September 2010 - 20:25.


#14
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Cu placere! Ma bucur sa aud vesti bune din partea ta!

#15
laur22o

laur22o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2010
salut , am avut si eu aceeasi problema timp de vreo 3 ani si mama la fel , am facut operatie si dupa un timp mi-a revenit . dupa atatea creme si tratamente cu antibiotice si fel de fel de leacuri am descoperit cum sa scapi de problema in o saptaman maxim.mergi la farmacie si cumperi tetraciclina unguent , costa maxim 7 lei si seara inainte sa te culci iti pui pe deget mai exact pe unghie si acoperi cu o foaie de varza dupa care pui un bandaj si tragi un ciorap peste.Si in maximum o saptamana iti trece garantat.asa am scapat si eu si mama mea la fel. bafta !!!!

#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Cum mai e cu unghile?

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Caut persoane care suferă de foarte mulţi ani de unghii incarnate pentru a încerca un nou tratament, fiind la început îl ofer fără bani înainte pe bază de ci. cu obligaţia de a posta review-uri pe net unde am publicata cartea şi de a comunica lunar rezultatul plus facilitatea ca după vindecare să evalueze/stabilească suma ce o datorează pentru tratament.

Tratamentul se va putea cumpăra în curand si in romană de pe:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c0FEgfYUd4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aazz, 31 August 2016 - 11:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate