Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sudul Italiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#199
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
ALBEROBELLO  -  poze din data de - 24 Agosto 2019

Attached Files


Edited by raul_6776, 12 November 2019 - 15:10.


#200
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
In aceasta vara, in a doua parte a lunii iunie,  intentionez sa ajung cu familia mea(adulti+copii), la vara, in vacanta, la mare, in sudul Italiei.Am luat in calcul, zona Lecce.Ma intereseaza sa inchiriez un bugalou sau apartament situat langa plaja.Preferabil ar fi bungaloul care este situat in vecinatatea plajei.Nu sunt interesat de hotel sau pensiune ci de o locuinta prevazuta cu propria bucatarie.Vrem sa stam 14 nopti si sa vizitam obiectivele principale din zona.Ca de obicei, am alterna, plaja+marea, cu vizitarea unor obiective turistice din zona, inclusiv cea mai sudica localitate din aceasta zona, Santa Maria di Leuca.
Puteti sa imi recomandati  locatii de cazare situate in vecinatatea plajei, in zone linistite, ideale pentru familisti, avand umbrela si sezlonguri pe plaja?
Deplasarea de acasa pana la locatia de destinatie as putea-o face, cu autoturismul personal sau cu avionul.
Ati putea sa imi recomanzi o firma care inchiriaza masini chiar de la aeroportul din Bari?Daca as opta pentru deplasarea cu avionul, as dori sa inchiriez o masina ca sa nu fim dependenti de transportul in comun.Cat ar costa pe zi, o masina de inchiriat?
Multumesc frumos.

Edited by max_01, 25 January 2020 - 18:11.


#201
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
genul asta de cazare cred ca il gasesti cel mai avantajos pe airbnb. Eu am rezervat prin ei pentru Roma si comparand cu bookingul, iesi mai bine pentru apartament.
Si eu as fi interesata de plaja in zona. Am fost anul trecut in Bari de 2 ori, insa pt vizitat, in aprilie si noiembrie.. Am vazut ca si Monopoli are plaja, dar nu am ajuns acolo sa vad.

#202
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postleelloo, on 26 ianuarie 2020 - 10:36, said:

--- Am vazut ca si Monopoli are plaja, dar nu am ajuns acolo sa vad.
Nu recomand Monopoli ca si locatie pentru plaja. Pentru cazare da.
Are cateva locuri de plaja micute, indeosebi stancoase, una am vazut cu nisip ( Cala Porta Vecchia ), dar dezamagitoare.

Edited by raul_6776, 27 January 2020 - 10:46.


#203
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009
Văd că a topicul a fost în carantină.
Ne-am hotărât și noi să mergem la Bari (punct stabil) și să ne mișcăm prin zonă. A mai fost cineva de curând?

#204
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Eu am fost in ianuarie 2020 deci inainte sa inceapa nebunia.

#205
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009
Noi mergem în perioada 1-8 aprilie. M-am gândit că poate scăpăm de masca la exterior până atunci. În 2020, chiar pe 7 martie ne-am întors de la VienaPosted Image. Apoi ne-am învârtit scurt prin țară. Am fost bocați la mantinelă cu închiderea creșelor, grădinițelor, cu programul 2săptămâni acasă, 2 la creșă/grădiniță, etc. Nu ne puteam face un program. Nepoții au fost pe primul plan.
Acum, ne facem de capPosted Image Posted Image.
Am citit tot despre sudul Italiei și deja mi-am făcut o idee.
Cred că vom combina Alberobello cu grotele, Matera și Lecce vor avea câte o zi...și mai vedem. Zona e fantastică din punct de vedere geologic, iar cum noi suntem geologi pensionați, cred că ne va fascina. Voiam informații proaspete, după apariția covidului.

#206
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Veti inchiria masina sau veti folosi transportul in comun?

Edited by dariuscha, 15 February 2022 - 20:54.


#207
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdariuscha, on 15 februarie 2022 - 20:54, said:

Veti inchiria masina sau veti folosi transportul in comun?

Transport în comun. Soțul meu nu are carnet, iar eu vreau să mă relaxez. După o vârstă o iau cu volanul mai încet, nu prea îmi vine să mă aventurez.
În Italia transportul în comun este destul de bine pus la puct și destul de ieftin.
Iar în orașe, cât de mari au fost, am mers pe jos să simțim atmosfera. La mersul pe jos rezistăm câte 18-20 km/zi.

#208
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Ai dreptate in ceea ce priveste transportul in comun.
Noi am fost atunci cu trenul in Polignano a Mare si cu autocarul la Alberobello.

Imi aduc aminte ca am gasit destul de greu locatia exacta de unde pleaca acest autocar,chiar am pierdut prima plecare din motivul asta deci luati in calcul si asta.

#209
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Concediu placut! Pentru Italia va trebuie acum doza 3 ca sa scapati de batai de cap. In mijloace de transport masti din cele care acopera mai bine, FFP2. In aer liber deloc. (Cam astea sunt momentan conditiile din ce m-am informat)

Noi am fost in zona in 2013, am povestit atunci. Recent am fost de 1 decembrie la Roma, toate bune. Lume pe la terase, atmosfera vesela, placuta. Obiectivele turistice deschise, totul normal. Aglomeratia de turisti ceva mai mica.

Eu am avut certificatele listate pe foi, le tineam in ghiozdan intr-o folie transparenta de plastic si le aratam cui le cerea (restaurante, muzee); mi-era mai usor asa decat pe telefon dar fiecare cum crede. (Eram 4 in familie vaccinati). Atentie, sa fie certificatul scos din nou, dupa doza 3.

#210
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009
Mulțumesc mult de informații. Avem doza 3 și m-am gândit și eu să plec cu unele printate, pentru backup. Certificatele le-am descărcat de cum am făcut doza. O să ne luăm măști FFP2, pentru că acum avem din cele chirurgicale. Vedem ce se va petrece și după 1 aprilie. Mi-ar fi fost greu cu mască la exterior, pentru că port ochelari și îi am veșnic aburiți. Dacă mergi la pas întins, mai transpiri și e cam nasol.

#211
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Si noi tot transportul in comun l-am folosit. Am banuit ca si voi tot asa veti face, insa voiam sa fiu sigura. Cred ca stii ca pt fiecare ruta in parte veti merge cu alta companie. Aia spre Alberobello sunt ceva... 😀 Se pleaca de la ultima linie, tot de acolo se iau si biletele. Daca ati avea loc in program si pt Locorotondo, merita!

Vedeti cum si unde va ganditi si mesele, caci se respecta orarul de pranz sau cina.
Vacanta frumoasa! 🙂


#212
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@iogamac, daca sunteti interesati de geologie, pe langa Matera ia in considerare si Polignano a Mare (uita-te pe Google Maps despre ce e vorba). Este asa, de jumatate de zi, merge combinat cu altceva.

La Matera ne-a placut/inpresionat mult o casa-muzeu care iti arata cum traiau oamenii in acele sassi.

#213
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdariuscha, on 15 februarie 2022 - 22:27, said:


Vedeti cum si unde va ganditi si mesele, caci se respecta orarul de pranz sau cina.
Vacanta frumoasa! ��
Va trebui să ne interesăm, dar mă gândesc că vom găsi ceva de mâncare. Nu rămânem flămânzi. Acum după restricții nu știu dacă și-au mai schimbat programul.

#214
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
A, cu siguranta nu ramaneti flamanzi! Ideea era ca ff multe restaurante au deschis doar in timpul pranzului si cinei. Ar fi pacat sa ratati pranzul tot vizitand,  caci merita si aveti de unde alege.
Verifica si ce restaurante din cele recomandate mai sunt deschise, de cand cu pandemia.
https://goo.gl/maps/xkRoeSwnN2WeVCxs7 In Bari aici gasiti deschis toata. Ziua. Noi am ajuns imediat dupa pranz, deja inchideau, asa ca am mancat la ei.

Edited by dariuscha, 16 February 2022 - 08:36.


#215
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 14.03.2006
Recomand patiseria-cafenea Martinucci, o gasiti in Alberobello, pe stradute, si in Bari, la intrarea in partea veche, au niste, sa le zic, briose cu diverse (ricotta, ciocolata etc) delicioase, ideal pentru o pauza de cafea si gustare. I-am descoperit intamplator in Alberobello, i-am gasit si in bari si am luat si pentru acasa cateva dintre produsele lor.
acestea

Edited by kerkyra, 16 February 2022 - 09:24.


#216
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009
@dariushca, cred ca ne-am mai intalnit pe topicurile de traveling. Mulțumesc pentru informații. Fiind extrasezon, temerea mea este că multe din locații au program redus. Acum, vom vedea. Am văzut că la parterul clădirii unde vom fi cazați este un supermarket și mai este unul pe strada alăturată. Am văzut că lunea cafenelele sunt cam inchise. Și restaurantele.

M-am „plimbat” puțin pe google și am văzut că sunt multe deschise și lunea și au scoruri bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate