Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

cu mașina prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

drumaru, on Sep 15 2005, 18:23, said:

Ca unul care am mers de enspe mii de ori prin Ungaria, nu pot sa nu remarc ce absurditati s-au spus in acest topic:
- pina intri pe autostrada se merge cu 50 in localitati si cu 90 in afara!

<{POST_SNAPBACK}>

Ai dreptate, cu mențiunea că sunt destul de multe porțiuni unde limita e 30 km/h.

#20
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ungurii sunt niste jigodii: pe centura Budapestei, care are regim de autostrada, se circula cu 80 km/h !!!!! :cursing: ; am facut cred 50 minute ca sa ocolesc orasul!
spre Romania, dupa ce iesi de pe autostrada sunt jdemii de locuri cu viteza restrictionata la 30km/h. Mergeam cu masina intreapta a doua!!! Politistii unguri au binocluri!! si te urmaresc de la distanta ca sa vada daca ai centurile puse, si pt cei din spate (chestie patita de o cunostinta); de chestia cu stingatorul am aflat abia cand m-anm intors in tara; bine ca nu m-au oprit ca nu-l aveam.
am ajuns la concluzia ca ungurii sunt cam la fel ca si bulgarii. cei care au fost prin bulgaria recunosc multe din chestiile practicate de unguri
am ajuns la concluzia incredibila ca politistii romani sunt mai toleranti!!!!

#21
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

...easca, on Jul 29 2005, 19:31, said:

1. In Ungaria, pana intri in autostrada, se circula cu 50 km/h. Politistii stau la panda, in special la intersectii, pt ca la ei legea precizeaza ca e musai sa opresti sa te asiguri in intersectie, atunci cand sunt doua drumuri principale.  Noi, ca sa evitam zona asta cumplita din cauza vitezei admise, treceam vama dimineata la 4 – 5, deja la ei dadeam ceasul in urma cu o ora, iar la vremea aceea nu prea sunt politisti.

<{POST_SNAPBACK}>



Cred ca politistii unguri intra mascati pe sofpedia, sa citeasca ce scriem despre ei.
Anul asta, desi am trecut vama la fel de devreme, am avut parte de doua echipaje pana la intrarea in autostrada.  :death:

#22
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Nu se poate evita tara asta de cacao sa ajungi in Italia?
La ungaria ma refer.

#23
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostAcidMan, on Nov 13 2005, 10:30, said:

Nu se poate evita tara asta de cacao sa ajungi in Italia?
La ungaria ma refer.

Spre deosebire de romania, in europa nu se accepta sa mergi cu 100km/h prin sate.

Aveti si voi rabdare, dupa 100 km de sosele ajungeti pe autostrada, si de acolo mergeti oriunde numai pe autostrada. Si o veste buna, autostrada a ajuns la Szeged cu constructia, nu mai e mult si o sa putem merge imediat dupa vama pe autostrada. As vrea sa se faca si in RO o autostrada, altele decit cele facute pt bucuresteni sa mearga la mare si la munte.  :cursing:

Dupa putina documentare:  :coolspeak:

Autostrada pina la Szeged: 2006
Autostrada Szeged - vama romaneasca: 2007

http://www.autopalya...terkep_nagy.jpg

Edited by H725, 16 November 2005 - 14:36.


#24
butch_

butch_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.06.2005
salutare,


daca ajungeti prin franta, benzina/motorina sint mai ieftine decat in germania si banuiesc ca si italia si elvetia.

daca nu sinteti chiar presati de timp, se pot ocoli autostrazile, care sint toate cu plata si nu f ieftine (de ex : paris - strasbourg : ~ 35 de euro - nu mai stiu exact ca am fost doar o data si de ceva vreme). RN-urile (nationalele) sint f bune, si pe multe portiuni sint cu 2x2 benzi si se circula la 110. in rest limita este 90 si 50 in localitati. sint radare fixe fooooarte multe, dar inca nu stiu daca trimit amenda si in romania. pentru o harta cu amplasarea 'cutiutelor' www.radarsfixes.com. daca aveti receptor GPS exista soft-uri de avertizare.

tot la capitolul radare, masinile cu haion cu luneta fumurie si blitz montat pe capacul portbagajului sint radare mobile. pot fi trase pe dreapta si fac doar fotografia si la 1,5-2 km sint motocilclistii care va asteapta sau pe autostrada ruleaza la 120-130 km/h si va iau din mers.

in locurile turistice si mai ales in paris nu e indicat sa parcati masina in locuri interzise pentru ca va fi ridicata in timp destul de scurt. amenda 35 de euro pentru parcare in loc interzis + vreo 90 de euro pentru recuperarea masinii.

detectorul de radar, daca e 'la vedere' mai bine il scoateti din uz. amenda este 1500 EUR si se poate ajunge si la tribunal :(

nu e dracul chiar atat de negru, dar am patit-o cu fiecare din situatiile de mai sus(in afara de detectorul de radar). e mai bine sa stii la ce sa te astepti :D

numai bine

Edited by butch_, 16 November 2005 - 19:53.


#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
daca masina e pe numele tatalui meu am nevoie neaparat de vreun act pentru a parasii tara?..sau e destul Ca ii trecut ca tata in pasaport si buletin?

#26
azxa

azxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.05.2006

View PostGeorge_Catean, on Jun 11 2006, 04:03, said:

daca masina e pe numele tatalui meu am nevoie neaparat de vreun act pentru a parasii tara?..sau e destul Ca ii trecut ca tata in pasaport si buletin?
iti trebuie un contract de comodat intre tatal tau si tine legalizat la notariat. arati actul la vanma si atat. succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate