Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

cu mașina prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Urmează să plec (mîine) în concediu cu mașina prin Europa. Mă interesează:

1. Limitele de viteză pe autostrăzi în Ungaria, Austria și Italia.
2. Taxele de autostradă în Ungaria și Italia. Cam cît costă și cum se plătesc. Ă�n Austria știu că trebuie să cumpar "vinieta", dar în celelalte 2 țări n-am nici cea mai vagă idee.
3. Care ar fi ruta ideală de la Milano la Graz? știu de viamichelin.com routeplaner șamd. Vreau sfaturi și păreri persoanel.
4. Am înțeles că motorina e mai ieftină la austrieci. E adevărat?

Mulțumesc de sfaturi!

Edited by mufă, 25 September 2005 - 00:33.


#2
gali

gali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2005
1.In Ungaria limita este de 120km/h iar in Austria cred ca 130km/h
2.In Ungaria acum un an am platit in vreo 3 locuri,sint amplasate "toll stations" pe autostrada plus vigneta in total vreo 18 Euro, in Austria vigneta parca era vreo 14 euro.
Atentie la radare in Ungaria si concediu placut!

#3
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Aici.

#4
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Eu ultima oara am fost vara trecuta, si nu stiu daca nu au aparut schimbari.
1. In Ungaria, pana intri in autostrada, se circula cu 50 km/h. Politistii stau la panda, in special la intersectii, pt ca la ei legea precizeaza ca e musai sa opresti sa te asiguri in intersectie, atunci cand sunt doua drumuri principale. Atentie, si ziua se circula cu farurile aprinse, inca un motiv sa fii vanat. Noi, ca sa evitam zona asta cumplita din cauza vitezei admise, treceam vama dimineata la 4 – 5, deja la ei dadeam ceasul in urma cu o ora, iar la vremea aceea nu prea sunt politisti. Am circulat in toata Europa cu detector de radar, in fiecare an, contrar sfaturilor primite de la prietenii din afara, si nu am avut nicio problema. De la Budapesta intri in autostrada, viteza admisa este 120 km/h. Din cate stiu eu, acum numai in Luxembourg nu mai este limitare de viteza pe autostrada. Vigneta se cumpara pentru Ungaria si Austria, le gasesti in prima statie de benzina de la intrarea in autostrada, respectiv in tara ( Austria ). In Ungaria stiu sigur ca este 1340 HUF, deci sub 10 Euro, iar in Austria 7-8 Eur; am inteles ca e mai convenabil sa iei pe perioada cea mai scurta si sa iei inca una la intoarcere, decat sa iei una singura pentru toata perioada. Dar asta ai sa vezi la prima parcare, la chioscul de unde cumperi, este lista de preturi afisata. In Italia se plateste pe fiecare autostrada, mie personal mi s-a parut un jaf, aveam impresia ca imi baga mana in buzunar. La fiecare 100 km mai aparea o bariera pt. pay. Oricum, sunt puncte unde nu este casa cu lucrator care sa iti dea restul, fiind doar niste cosuri unde arunci banii, asa ca asigurati-va in permanenta ca aveti euro si centi marunti ( noi aveam un portofel in care adunam maruntisul special pt. autostrada ).
2. De la Milano spre Graz am mers mereu prin Venetia, unde am si ramas pentru o noapte macar. Mereu veneam de la Nisa si trebuia sa oprim sa dormim. Urmatoarea oprire de noapte o facem la Viena.
3. Anul trecut motorina cea mai ieftina era, intr-adevar, in Austria.
4. Nu stiu daca aveti prins in plan Salzburgul, ar fi pacat sa il ratati. Eu, daca m-as mai naste o data, acolo as vrea sa ma nasc.
5. Iti anexez o harta cu traseul si directiile, asa cum le-am facut noi, intre Milan si Graz.

Va doresc concediu placut si sa va intoarceti sanatosi acasa.

Attached Files



#5
maxinvestus

maxinvestus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2005

...easca, on Jul 29 2005, 19:31, said:

Am circulat in toata Europa cu detector de radar, in fiecare an, contrar sfaturilor primite de la prietenii din afara, si nu am avut nicio problema.
...
Iti anexez o harta cu traseul si directiile, asa cum le-am facut noi, intre Milan si Graz.
Hi! Sunt cam nou venit pe aici, dar ti-am citit mesajul si ma intereseaza chestia cu detectoru' prin Europa, precum si instructiunile de condus intre Graz si Milan.

Eu am mers anul trecut in toamna pana in Franta (Buc., Arad, Balaton, Graz, Radstadt, Venetia, Milano, Genova, Nisa, Toulouse, Agen, Bordeaux, San Sebastian si intoarcere prin Paris, Munchen, Salzburg, Viena, Budapesta, Arad, Buc. - aprox. 9500 km, fara incidente cu autoritatile, probleme cu toba la DSN, rezolvate in Franta).
1. Ma intereseaza ce tip de detector ai avut (cel standard, de pus pe bord sau cel "ascuns" prin bara, etc), poate si marca daca se poate, cum l-ai utilizat (daca l-ai tinut la vedere tot timpul, etc) si ce evenimente ai avut cu el, daca te-a ajutat intradevar si merita cumparat unul.
2. Daca traseul facut real cu masina a corespuns cu "indicatiile" anexate in mesajul tau. Intreb asta pentru ca vreau sa-mi iau un PDA cu GPS si are inclus harta Europei, dar nu stiu la ce nivel de detaliere sunt hartile furnizate ("gratis"!?) odata cu vanzarea aparatului GPS si daca trebuie sa cumpar (de la Michelin, eventual) un kit cu tarile Europene (inclusiv la nivel de strazi in orasele principale!).
PDA+GPS+harta Europei - undeva la 400 EUR
Harta Europei (detaliu strazi) Michelin - cam 200 EUR.

#6
lauritheone

lauritheone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2005
Nu uita de veste reflectorizante. Pe dincolo sunt obligatorii...

#7
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Pastrati o hartie de 5 euro daca iesiti prin Nadlac!  O sa trebuiasca sa o  dati  la scarbele de politisti unguri care va cer de la obraz 5 - 10 euro. Un echipaj sta mai tot timpul cam  la 5 km de frontiera pe sensul catre Budapesta si va intreaba(in romaneste) daca aveti: vesta, stingator, trusa, triunghi sau ce le mai vine lor pana scoti banu...

#8
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@maxinvestus: pentru receptor GPS inclusiv cu navigatie + harti detaliate pm me - s-ar putea sa gasim o solutie interesanta.

Putin OT: posesorii de receptoare Garmin interesati de pozitionarea camerelor video pentru Anglia, Benelux si Germania, pm me.  :coolspeak:

#9
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

maxinvestus, on Aug 3 2005, 11:56, said:

Hi! Sunt cam nou venit pe aici, dar ti-am citit mesajul si ma intereseaza chestia cu detectoru' prin Europa, precum si instructiunile de condus intre Graz si Milan.

Eu am mers anul trecut in toamna pana in Franta (Buc., Arad, Balaton, Graz, Radstadt, Venetia, Milano, Genova, Nisa, Toulouse, Agen, Bordeaux, San Sebastian si intoarcere prin Paris, Munchen, Salzburg, Viena, Budapesta, Arad, Buc. - aprox. 9500 km, fara incidente cu autoritatile, probleme cu toba la DSN, rezolvate in Franta).
1. Ma intereseaza ce tip de detector ai avut (cel standard, de pus pe bord sau cel "ascuns" prin bara, etc), poate si marca daca se poate, cum l-ai utilizat (daca l-ai tinut la vedere tot timpul, etc) si ce evenimente ai avut cu el, daca te-a ajutat intradevar si merita cumparat unul.
2. Daca traseul facut real cu masina a corespuns cu "indicatiile" anexate in mesajul tau. Intreb asta pentru ca vreau sa-mi iau un PDA cu GPS si are inclus harta Europei, dar nu stiu la ce nivel de detaliere sunt hartile furnizate ("gratis"!?) odata cu vanzarea aparatului GPS si daca trebuie sa cumpar (de la Michelin, eventual) un kit cu tarile Europene (inclusiv la nivel de strazi in orasele principale!).
PDA+GPS+harta Europei - undeva la 400 EUR
Harta Europei (detaliu strazi) Michelin - cam 200 EUR.

<{POST_SNAPBACK}>




Ti-am raspuns pe PM.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

datace, on Aug 4 2005, 10:22, said:

Pastrati o hartie de 5 euro daca iesiti prin Nadlac!  O sa trebuiasca sa o  dati  la scarbele de politisti unguri care va cer de la obraz 5 - 10 euro. Un echipaj sta mai tot timpul cam  la 5 km de frontiera pe sensul catre Budapesta si va intreaba(in romaneste) daca aveti: vesta, stingator, trusa, triunghi sau ce le mai vine lor pana scoti banu...

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am iesit pe la Nadlac si nu m-a intrebat nimeni nimic de sanatate. Stop bitching!

Edited by mufa, 07 August 2005 - 01:40.


#11
dr.a.cula

dr.a.cula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2004
Eu m-am jurat ca prin Ungaria nici macar geamul nu-l mai deskid, daramite sa mai si opresc... Cu totii (incepind cu politaii si terminind cu proastele de la McDonld) nu vor decat sa te jefuiasca atunci cind vad ca esti romanake. Confirm partea cu politaii de dupa vama Nadlac. M-au taxat si pe mine de nu m-am vazut.  :cursing:
Benzina e mai ieftina in Austria, intradevar.
dr.A.Cula

#12
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Cei mai mari "jefuitori" sunt cei de la statiile de benzina!
Asa ca : Nu alimentati in Ungaria! :nonobad:

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca e cu sfaturile de rau, va zic eu ca ungurii au niste buzi aproape la fel de urate ca alea de la noi. Asa ca Nu mergeti la budă in Ungaria!  :nonobad:

:roflmao:  :roflmaofast:  :roflmao:


(dar daca e musai, e musai...  :w00t: )

#14
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
:D ok ! Faceti pipi si plinul la Nadlac!

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

datace, on Aug 19 2005, 10:37, said:

Cei mai mari "jefuitori" sunt cei de la statiile de benzina!
Asa ca : Nu alimentati in Ungaria! :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>

Pînă una alta motorină cea mai ieftină am găsit-o în Ungaria și Austria. Germania, Elveția și Italia o aveau mai scumpă. Iar în Ungaria mi-a plăcut că atunci cînd am cumpărat ceva cu euro am primit rest în euro, iar cînd am folosit forinți am primit rest în forinți. Așa că nu mai aberați. Dacă vreți jefuitori îi găsiți în Elveția unde nu există decît "vinietă" pe un an de zile: am dat aproape 30 de euro pentru că am traversat de 2 ori Elveția. Jefuitori ar putea fi numiți și italienii care te pun să plătești pe fiecare autostradă: Milano-Genova m-a costat aproape 15 euro, dus întors.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
A, nu, la Nădlac e si mai rau  :w00t:

Decat la Nădlac in ultimul Petrom mai bine undeva la unguri  :)

Apropo, referitor la faza cu preturile la motorina zisă de mufă, in Ungaria in unele zone (stiu ca in sud sigur) gasesti si Eco-Diesel, facuta din plante, la cam 70% din pret (cel putin anul trecut asa era).

#17
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Nu comentam de preturile afisate !  Vreau sa zic de faptul ca ti trag teapa din transformarea euro-forint, eu am patit-o la benzinarie  si o spun aici !  NU zic ca nu sunt mai tari ca noi... sunt mult  peste noi, dar au si ei kkt urile lor ...se dau vestici dar nu sunt inca.

#18
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
Ca unul care am mers de enspe mii de ori prin Ungaria, nu pot sa nu remarc ce absurditati s-au spus in acest topic:
- pina intri pe autostrada se merge cu 50 in localitati si cu 90 in afara!
- sa se duca masochistii la buda in Ro, mai ales la nadlac! le prefer pe cele din Ungaria de departe!
- cei care se pling ca sunt jecmaniti in benzinarii sau la vigneta la cursul euro-forint - e greseala voastra, incercati s aplatiti in euro in Romania si o sa vedeti ce curs de kk vi se ofera! ce va costa sa schimbati inainte de granita niste lei in forinti si sa-i folositi?
- pe urma, de ce sa cumperi benzina sau motorina din Ungaria? Un plin trebuie sa ajunga pentru traversarea Ungariei si in Austria sau Romania benzina ori motorina sunt mai ieftine!
- ca politistii cer tot felul de chestii - e normal, sunt trecute in lege! ca probabil o fac sa ia spaga, asta e alta problema!

Edited by drumaru, 15 September 2005 - 17:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate