Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Pestera Petralona...

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Cum nu am gasit topic dedicat Pesterii Petralona si doar ceva relatari pe topicul Halkidiki, imi permit sa deschid eu unul unde se vor posta pareri, sfaturi, cu bune si rele, drumul, peripetii, amintiri, etc... Stiti voi...  :peacefingers:

Dupa terminarea sejurului din Sarti, Peninsula Sithonia, am hotarat sa facem ceva cu banii ramasi, mai exact sa ne avantam cat mai mult in interiorul Greciei. Fata de anul trecut, nu i-am mai cheltuit pe toate prostiile,  astfel ca mai avem pe 28 august in jur de 500 euro (bine, ca si anul trecut am ramas cu ceva pe card, dar asta este ata poveste). Stiu, sunt multi bani pentru muritorul de rand din Romania, avand in vedere ca deja statusem 7 zile la greci... dar putini bani pentru cei cu fite sau pentru cei care se imprumuta la banca sa-si petreaca un concediu de vis in Elada. In fine... Si uite asa, stand la o cafea in dimineata ultimei zile, in balcon fiind.... am ales sa vizitam Pestera Petralona.  :rolleyes:

Din Sarti pana acolo sunt aproape 100 km iar daca veniti dinspre Salonic sunt numai 50 km, chiar mai putini. Drumul nu este spectaculos doar daca puneti la inima faptul ca la benzinarii nu ti se da bon fiscal sau ce-o fi ala in varianta greceasca... Pe traseu am facut un mic popas sa culegem ceva smochine care erau la "liber" cum sunt in mai toata Grecia... si cum stateam eu si ma gandeam ca in Sarti am dat 3 euro / kilogram, pot spune sincer, ca astea mi-au placut mult mai mult decat cele pe care am dat bani.  :D

Ajunsi in apropiere de pestera, ne-am "blocat" in fata unei bariere unde o tanti transpirata sub brat   -_-  ne dadea indicatii pretioase in limba materna, in sensul ca mai departe nu putem merge, aratandune-ne o parcare din apropiere. Pana nu am intrebat-o in engleza unde sa parcam, nu i-a tacut gura. Deh, ca mai toate femeile din lumea asta... In acea parcare erau nelipsitele gherete cu suveniruri chinezesti inclusiv cu ceasuri de "firma". Mi-am regasit Swatchul la numai 15 euro (al meu costand in jur de 250 euro cand a fost nou), doar ca al meu este din metal si cantareste "ceva" iar ala era facut dintr-un plastic ordinar si de culoare roz.  :o

Trec peste carcoteli si peste faptul ca vanzatoarea o tinea sus si tare ca si Swatchul ei este original si dam fuguta la autobuzul care ne astepta. Pot spune ca am avut noroc deoarece acesta pleaca cam din jumatate in jumatate de ora sau chiar mai repede daca sunt turisti. Putin nervos soferul, pentru ca ne claxona de zor... si iata-ne la drum catre pestera, impreuna cu ceva unguri, bulgari si cativa nemti. Dupa un drum de nici 5 minute ce poate fi parcurs lejer si pe jos, bine ca perpedes faci vreo 20 minute, am ajuns la pestera, de fapt intr-un fel de capat de drum, deoarece de acolo nu se mai poate inainta decat daca esti autorizat. Da, acel drum continua undeva pe munte, dar nu am avut curiozitatea sa aflu unde duce.

Attached File  bus_petralona.jpg   66.2K   90 downloads Attached File  bus_petralona2.jpg   113.91K   79 downloads Attached File  way_to_nowhere_petralona.jpg   79.23K   89 downloads

Dupa cateva trepte am ajuns la ghereta unde se vindeau bilete de intrare. Fata de ce am citit pe forumuri, pot spune ca am avut o mica dezamagire. Nu stiu cine mi-a spus ca intrarea ar costa doar 4 euro, cand era era de fapt aproape dublu, adica 7 euro. Bine, aveam bani la noi si nu ne faceam griji, doar ca imi pregatisem ca fraierul 20 euro pe care i-am intins angajatei destul de sigur pe mine, asteptand sa primesc rest. In realiate pretul / adult a costat 7 euro iar pentru copil a fost 4 euro, in total 25 euro.

No camera, no video camera, auzeam si citeam la tot pasul. Ghidul, o doamna trecuta de 45 de ani, printre datele furnizate despre pestera, arunca din cand in cand si un "no camera". Haioasa de altfel dar foarte usor de pacalit,  ;) deoarece poti opri blitzul aparatului si fotografia destul de lejer, mai ales ca pestera are multe "coturi" si daca ramai ultimul din grup te poti bucura si de o super sedinta foto. Din pacate pentru mine sau pentru voi, nu am riscat sau mai bine spus, am preferat sa stau in banca mea si sa nu am probleme.

Sa revenim la pestera...

Aceasta a fost descoperita destul de curand si se pare ca este printre cele mai bine conservate pesteri din lume. Spun asta deoarece nu prea a avut parte de vizitatori precum pestera Ursilor sau Dambovicioara, celebre vagauni din Romania unde ai parte de ghizi locali, de fapt de copiii saraci din zona pusi pe facut bani care in afara de "Atention a la tet" sau "Watch your head" sau "Fereste neamule", mare lucru nu iti pot povesti despre pestera. Deci spre deosebire de ghizii din Romania, grecoaica a tinut sa ne faca capul mare cu perioadele, confundand "hundred" cu "thousand" in vreo 4-5 randuri. Haioasa, repet.

Attached File  near_petralona.jpg   93.7K   118 downloads

In alta ordine de idei... Ce legatura au descoperitorii pesterii cu istoria Pamantului, nu am inteles, cert este ca la tot pasul puteai "admira" sculpturi recente ce se vroiau repoduceri fidele a celor care au trait acolo. M-a amuzat o statueta "moarta" care infatisa un om ajuns in pestera in cautare de apa unde cica si-a dat obstescul sfarsit. De fapt au pus de la ei o poveste interesanta deoarece nu aveau de unde sa stie cum au ajuns acel om acolo. Doar si-au imaginat, corect? Probabil acolo a avut nea' ala un atac de cord, cine stie? Sau poate a murit otravit mancand ceva fructe sau plante necomestibile.  :D  In fine, poate ca tine si de marketing si de alte alea tipic turistice, cert este ca m-am amuzat un pic.

Bila alba pentru faptul ca pestera este foarte bine iluminata (deci buna pentru facut poze undercover dar fara blitz), putand admira, de data asta pe bune, stalactitele, stalagmitele si ceva firicele de apa. Repet, aceasta este foarte bine conservata, probabil datorita faptului ca nu prea a avut parte de turisti, iar ghizii sunt destul de drastici. Bravo lor, ca de cati melteni or fi avut parte incearca si ei sa protejeze cat mai bine posibil, acest obiectiv turistic.

Mare atentie insa deoarece in cazul in care aveti cea kilograme in plus,   nu prea puteti intra in anumite spatii. Partea buna este ca acele pasaje sunt foarte scurte, de nici 30 cm. daca totusi nu incapeti pe acolo, spuneti pas si faceti cale intoarsa, luind-o pe unde ati venit, cu toate ca riscati sa va intalniti cu grupul celalalt.

In linii mari pestera merita sa fie vizitata si o spun fara nciun fel de regret. Pacat insa ca nu va pot delecta cu poze din interior. Nici macar nu au taxa aia la intrare pentru filmari sau fotografieri precum in Romania, preferand sa-si vanda rahaturile de pliante... dar la niste preturi destul de piperate. Chiar m-am uitat dupa anunturi legate de taxa de fotografiere dar nu am gasit.

Ce-ar mai fi? Ah,da... din loc in loc sunt niste vitrine de mici dimensiuni unde cica ar fi niste oase descoperite acolo si ceva roci destul de rare. Nu contest, ca ei stiu mai bine... Poze, la fel, nu am... si se pare ca tot ce a fost descoperit a fost mutat in muzeul din imediata apropiere.

Si ca tot am ajuns la muzeu, ne-am spus ca daca tot am platit 25 euro / familie / 3 adulti + 1 copil, hai sa mergem sa cascam gura si acolo, unde, in sfarsit, am putut face poze.

Attached File  bones_petralona.jpg   50.58K   71 downloads Attached File  bones_petralona2.jpg   34.3K   52 downloads Attached File  bones_petralona3.jpg   60.22K   59 downloads Attached File  museum_petralona1.jpg   37.73K   94 downloads

Trecand peste meltenismul unor turistil straini (apropos, ai nostri sunt "parfum" pe langa unii), am reusit sa vedem una alta prin muzeu, in general oase umane, oase de animale, o reproducere a pesterii la scara 1:1 (pacat ca nu era originala), am "beneficiat"de aerul inchis si cred ca plin de microbi din incinta si ne-am spus intr-un final ca probabil aceste poze fac toti banii, avand in vedere ca in Petralona am avut interzis accesul la aparate. In fine...

Attached File  museum_remake_petralona.jpg   75.2K   130 downloads Attached File  museum_remake_petralona2.jpg   71.15K   84 downloads Attached File  stratigraphy_of_the_cve_petralona.jpg   48.09K   61 downloads

Langa muzeu sunt niste sculpturi care reprezinta ceva animale. Cam chicioase, parerea mea, mai ales ca nu prea cred sa fi existat in acea zona GIRAFE, dar cine stie... Nu sunt paleontolog sa-mi dau cu parerea ci un bun roman, carcotas din nascare.

Attached File  ancient_animals_petralona.jpg   102.6K   56 downloads Attached File  girafa_petralona.jpg   106.37K   73 downloads

Per ansamblu repet, a fost ok aceasta scurta vizita de doar 2 ore, deoarece ma pot lauda ca nu am stat numai in camera si pe plaja din fata vilei si nici nu am folosit ultima zi in Sarti ca punct de plecare spre Romania. Am preferat sa vizitam puncte turistice din Grecia.

Daca am omis sau exagerat cu ceva, va cer scuze.

Attached Files



#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Bravo.... multumim... edificator (daca nu a fost asa, altii care aveti opinii / amintiri contrare celor relatate, va poftim sa va afirmati)!
Bine ca te-au lasat sa fotografiezi (si sa te fotografiezi cu) exponatu' ala micu' in portocaliu, a carui eticheta nu am reusit sa o descifrez     :roflmaofast:

Te astept(am) si cu relatari din Atena!     :peacefingers:

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostCatalin S., on 4th September 2010, 22:14, said:

Cum nu am gasit topic dedicat Pesterii Petralona si doar ceva relatari pe topicul Halkidiki, imi permit sa deschid eu unul unde se vor posta pareri, sfaturi, cu bune si rele, drumul, peripetii, amintiri, etc... Stiti voi...  :peacefingers:

Salutare !

Corectã relatarea ta ! Noi am vãzut-o în 2008 ºi se pare cã nu s-a schimbat nimic.

Nu þin minte sã fie pasaje mai dificil de trecut, dar în fine, tu ai amintiri mai proaspete   :)  .

Aº completa cã grecii se mândresc mai puþin cu frumuseþea peºterii (ºi e frumuºicã) ºi mai mult cu faptul cã au gãsit un craniu uman vechi de ... câteva sute de mii de ani, vârstã controversatã (dacã mã întrebaþi pe mine). La Petralona se susþine vârsta de 700.000 de ani (cea mai veche urmã umanã), în timp ce la muzeul arheologic din Salonic se afiºeazã vârsta de 200.000 de ani (vezi ºi poza 3). Aºa sunt grecii (cam ca ºi turcii), îºi arogã diverse superlative dar se contrazic singuri (tipic balcanic).

Sãnãtate ºi toate cele bune !

Attached Files



#4
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View PostBlueKing-69, on 4th September 2010, 22:53, said:

Bine ca te-au lasat sa fotografiezi (si sa te fotografiezi cu) exponatu' ala micu' in portocaliu, a carui eticheta nu am reusit sa o descifrez     :roflmaofast:

La muzeu, da... ai voie sa pozezi... iar pe "eticheta" scrie Stefan S. si dateaza din aprilie 2003! :D

View PostBlueKing-69, on 4th September 2010, 22:53, said:

Te astept(am) si cu relatari din Atena!     :peacefingers:

No problem, dar pana la Atena mai am ceva de povestit de la Meteore...  :P

View PostOvidiuNS, on 5th September 2010, 01:35, said:

Corectã relatarea ta ! Noi am vãzut-o în 2008 ºi se pare cã nu s-a schimbat nimic.

Nu þin minte sã fie pasaje mai dificil de trecut, dar în fine, tu ai amintiri mai proaspete   :)  .

Sunt 2 pasaje destul de stramte dar scurte si daca nu-ti "sugi" burta, cel putin in cazul meu si a inca vreo 3-4 persoane din grup, nu prea ai sanse de izbanda.

View PostOvidiuNS, on 5th September 2010, 01:35, said:

Aº completa cã grecii se mândresc mai puþin cu frumuseþea peºterii (ºi e frumuºicã) ºi mai mult cu faptul cã au gãsit un craniu uman vechi de ... câteva sute de mii de ani, vârstã controversatã (dacã mã întrebaþi pe mine). La Petralona se susþine vârsta de 700.000 de ani (cea mai veche urmã umanã), în timp ce la muzeul arheologic din Salonic se afiºeazã vârsta de 200.000 de ani (vezi ºi poza 3). Aºa sunt grecii (cam ca ºi turcii), îºi arogã diverse superlative dar se contrazic singuri (tipic balcanic).

Corect, cam asta am vrut sa spun si eu mai sus... Tanti ghid cand ne spunea de sute de ani cand de mii de ani si cred ca nu sunt singurul care am remarcat ca unele afirmatii de bateau cap in cap... ca dovada faza cu craniul spusa de tine mai sus... semn clar ca a vrut sa se laude la maxim.  :rolleyes:

Legat de frumusetea pesterii, repet... avand in vedere ca este foarte bine iluminata dar se interzice cu desavarsire fotografierea, pana sa intrati in pestera, opriti blitzul aparatului si faceti poze la greu, ca merita... mai ales ca unele aparate au si optiunea de a scoate sunetul specific declansarii. Din pacate eu m-am prins prea tarziu...

In fine, una peste alta a fost frumos si daca aveti timp, in drum spre casa, puteti da o fuga pana acolo.  :OK:

#5
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Pana la urma n-a mai fost nimeni pe la Petralona sau sunt printre putinii romani "privilegiati"? Stiu ca nu se compara cu Paralia Katerini, dar asteptam totusi ceva poze de la cititorii forumului... Chiar ma gandeam sa mai dau o fuga la anul pe acolo, dar cu blitzul inchis... Ce ziceti? :thumbup:

#6
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Mai, ai inviat, acum cand se apropie marea hibernare!
E o nostalgie prin aer, asa... pe aici......      :console:

#7
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Ce hibernare? Noi deja ne facem planuri pentru la anul, ne gandim la rezervare si alte minuni. N-avem timp de hibernare.  :thumbup:

#8
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Am fost la Petralona si in 2009 si in 2010 ( Sithonia si Thassos+Salonic). Mie unul mi-a placut, deci nu prea as fi de acord cu tonul acid al comentariului... Legat de autobuz, am avut curiozitatea sa intreb de ce nu ne lasa cu masinile pana la pestera, si mi s-a raspuns ca sunt unele mici probleme legate de administratia locala. Pestera este in administratia ministerului nu stiu care iar terenul si drumurile adiacente sunt ale administratiei locale. Sunt disensiuni intre ele.Oricum, in 2009, dupa ora 16 cu aproximatie, aveai voie sa intri cu masina pana la baza scarilor pe care urci spre intrare. In 2010, no chance...

#9
NEW_NOEL

NEW_NOEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.02.2008
no foto no video !!!!!!! va amintiti ? :).Cam asta era 70% din ce spunea ghida din pestera.In rest pestera e mica cocheta si destul de frumoasa.Merita pentru cine nu a mai fost intr-o pestera.Oricum e aproape de halkidiki.

#10
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View PostCatalin S., on 1st December 2010, 21:52, said:

Pana la urma n-a mai fost nimeni pe la Petralona sau sunt printre putinii romani "privilegiati"? Stiu ca nu se compara cu Paralia Katerini, dar asteptam totusi ceva poze de la cititorii forumului... Chiar ma gandeam sa mai dau o fuga la anul pe acolo, dar cu blitzul inchis... Ce ziceti? :thumbup:

Am fost de doua ori la Petralona, in 1999 si anul trecut. Frumos, mi-a placut. Ocaziile au fost prilejuite de vremea inchisa dar fara ploaie.
Tocmai faptul ca lasai masina jos si urcai cu autobuzul (noi ne-am intors pe jos la parcare) mi s-a parut un lucru extrem de civilizat. Nota zece la cum e tinuta situatia acolo. Mie personal chiar imi plac pesterile si asta nu a facut exceptie.

#11
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Eu am fost la Petralona in august 2007. Atunci am intrat cu masina pana in parcarea "de la buza"pesterii. Nu am vazut niciun autocar, erau multe autoturisme parcate acolo. Ca o curiozitate, zona pesterii este ingradita, intrarea in aceasta zona fiind supravegheata video (adica intrarea in curtea pesterii). Pentru doi adulti si un copil am platit 16 euro (parca 2 x 6 euro adultii si 4 euro copilul). Imediat dupa ce am luat biletul, ne-a luat iute o ghida (mai tinerica, pe la vreo 30 ani), formandu-se astfel un grup de vreo 10-12 persoane, grup pe care a putut sa-l supravegheze destul de bine. Mie mi s-a parut cam scump pentru ceea ce a oferit, ori ma asteptam eu la prea multe. Ni s-a spus ca nu se putea vizita intreaga pestera, intrucat nu fusese explorata in totalitate si restul pesterii era in curs de cercetare.

#12
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
Fiind intr-un sejur la Nea Kallikratea ( 30 km. sud de Salonik, in Halkidiki dar pe continent, nu pe brate), intr-o dimineta mai inourata, am plecat sa vizitam pestera Petralona, la 15 km de autostrada. Se poate vedea astfel si fiind in tranzit prin Halkidiki, nu e mare ocolul. Pentru a ajunge la pestera se lasa masina intr-o parcare amenajata din sat, fara plata, destul de mare, unde exista si cateva tarabe de chinezisme, souveniruri grecesti si greek art, cam scumpe. Din parcare se poate urca pana la intrarea in pestera cu un tractoras cu vagoane, cu 2 e, e cam un km. de mers, cam 20 min pe jos, asfalt si trotuar, dar e ceva panta, la intors am venit pe jos.
Programul de vizitare incepe de la ora 9, dureaza pana la 15 iarna si 18 vara, lunea e inchis, biletul este 8 e adulti si 4 e copii, fotofrafiatul e interzis. Vizita se face in grupuri de cca. 20 pers. si e asistata de un ghid care vorbeste in greaca si in engleza, pestera nu e mare,e frumoasa, vizita dureaza cam 20 min., traseul e usor, are 3 zone mai inguste unde te freci de perete dar nu e greu de trecut nici de supraponderali. La plecare se viziteaza si un muzeu, nu foarte spectaculos cu fosile animale si copia craniului omului de Petralona ( de vechime foarte mare dar controversata), aici se pot face fotografii. In concluzie, a meritat vizita, poate compensa o dimineata fara plaja, daca sunteti in zona.
O zi buna.

Attached Files


Edited by agp626, 02 June 2016 - 12:03.


#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postagp626, on 02 iunie 2016 - 12:03, said:

... pestera nu e mare,e frumoasa, vizita dureaza cam 20 min ...

Pffffff, cum poate să ne inducă în eroare acel timp de vizitare prea scurt !

Noi am vizitat peştera în august 2008, şi am avut aceeaşi senzaţie, că e o peşteră frumoasă, dar destul de mică, iar artefactul ce o face celebră e vestitul craniu.
Atunci se mergea cu un autobuz de la parcare până sus la peşteră, a pus Cătălin poze cu el în primul post.

Despre peşteră am spus câte ceva mai sus, când discutam cu Cătălin, însă, acum vreo săptămână, căutînd eu prin vraful de hărţi şi documentaţii despre diversele locuri din Grecia (că deh, mă pregătesc pentru sejurul de la Ammoudia), am dat peste cartea Annei Petrocheilou "Les grottes de Grèce", pe care am cumpărat-o de la peştera Perama în 2010, şi pe care nu mai ţineam minte unde o pusesem. Aşa că în ultima săptămână am tot frunzărit-o. Iar astăzi, văzînd postarea ta, am recitit ce spunea Anna Petrocheilou în carte (anul apariţiei este 1984) despre peştera Petralona (sau Kokkines Petres). Ei bine, peştera este extrem de frumoasă, mare şi labirintică, suprafaţa galeriilor însumînd 10400 metri pătraţi. Iar traseul turistic era în 1984 de 2 kilometri ! În cât timp s-ar putea parcurge prin peşteră 2 km, în condiţiile în care nu mergi ca pe stradă ci te plimbi şi te opreşti des ca să admiri speleotemele şi să asculţi comentariile ghidei ? Apropo, aţi avut ghid, sau ghidă ? Intuiesc că a fost femeie, dar nu bag mâna-n foc.
Este în carte schiţat planul peşterii, şi se vede foarte clar că e împodobită peste tot cu tot felul de speleoteme. În plus, este figurat cu roşu traseul turistic şi sunt şi destule poze din peşteră. Din păcate, din cauza cercetărilor "ştiinţifice" care ba se fac, ba nu se fac, traseul turistic a fost trunchiat drastic. Chiar nu mă prind deloc ce se mai vizitează azi, dacă totul durează doar 20 de minute. Probabil doar o frântură de peşteră, ceea ce este trist, mai ales că au crescut şi preţul la 8 euro/bilet.

Mi-ar făcea plăcere dacă ai putea să vii la întâlnirea "pasiorumiştilor" de joi 9 iunie (avem topic dedicat, tot la "Vacanţă în Grecia"). Aş lua cartea cu mine să ne uităm amândoi pe ea.


Sănătate şi tcb !

#14
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOvidiuNS, on 03 iunie 2016 - 01:16, said:

Apropo, aţi avut ghid, sau ghidă ? Intuiesc că a fost femeie, dar nu bag mâna-n foc.
Mi-ar făcea plăcere dacă ai putea să vii la întâlnirea "pasiorumiştilor" de joi 9 iunie
Am avut ghid, un tanar la 30 ani, a vorbit in limba greaca si engleza ( nu am inteles mare lucru si datorita accentului lui, si englezei mele,  si rezonantei din pestera).
Poate vizita a durat mai mult de 20 min, nu pot aprecia exact, poate max. 30 min, asta conteaza mai putin, dar oricum nu cred ca am mers 2 km, practic se intra in pestera pe un culoar drept si lung, apoi se circula in niste sali mari, pe un traseu circular, amenajat cu scari, dale si balustrade, sigur mai scurt de 2 km.
Cat despre intalnire, mersi  de invitatie , mi-ar face placere, dar cam greu de venit din Arad, va doresc sa va intalniti cat mai multi si sa ne scrii despre tot ce ati povestit.
O zi buna.

Edited by agp626, 03 June 2016 - 07:27.


#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postagp626, on 03 iunie 2016 - 07:24, said:

... mersi  de invitatie , mi-ar face placere, dar cam greu de venit din Arad ...

Ştiu, mea culpa !

Am văzut prea târziu "Locaţia" ta, nu mai puteam să corectez postul. Nu ştiu de ce, însă rămăsesem cu impresia că eşti în Bucureşti.
Încă o dată, mea culpa ! Rămâne pe altădată ...

În ce priveşte peştera, cum ziceam, n-avem ce face, alţii au decis să scurteze traseul turistic. Puteau să lase deschis tot traseul şi în locurile mai delicate, unde cercetătorii lucrează, să pună nişte protecţii sau indicatoare, pt. că turiştii oricum nu sunt de capul lor, au ghid.
Dar bine că măcar se vizitează ceva, chiar dacă doar o porţiune mică. Se putea întâmpla şi mai rău, adică s-o-nchidă de tot. Sper să nu citească vreun factor de decizie de-al lor pe-aici şi să preia ideea. Dar e cvasiimposibil, sunt puţini greci care ştiu limba română.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate