Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Canada: Emigrare impreuna cu familia!

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dumisorin82

dumisorin82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2009
Salutare!

As dori sa emigrez in Canada,impreuna cu familia.

Am 28 de ani,eu in prezent subofiter la pompieri,specializat prin cursuri pe medicina de urgenta(SMURD),lucrand de 5 ani in acest domeniu,ca subofiter paramedic.Problema ar fi ca nu detin diplome care sa o demonstreze ,doar o adeverina in cadrul Ministerului de Interne care atesta asta.

Am experienta muncii peste granita deoarece atat eu cat si sotia am fost plecati 3 ani in Italia unde am muncit cu acte ,eu in constructii iar ea in asistenta sociala.Sotia in prezent este operator calculator la o firma din componenta ELECTRICA,ocupandu-se de contracte.

Ambii avem liceul de info,cu atestat de asistenti programatori,insa fara studii superioare,vorbim fluent engleza..si italiana.

Intrebarile mele sunt:

1.Ce sanse reale avem sa ajungem acolo?

2.Pe ce meserie sa ma axez?Cea de cadru militar-medical pe situatii de urgenta sau ...in constructii(tot ce inseamna amenajari interioare de la stadiul de proiect la rezultatul final)?

3.Am vreo sansa,daca ajung acolo sa-mi gasesc un servici acolo,ca pompier,paramedic sau in constructii...chiar daca nu am diplome recunoscute,ci doar o experienta solida?cat se castiga in domeniile astea 3?(as face cu bucurie orice altceva gasesc dar astea sunt lucrurile in care sunt cel mai bine instruit ..care imi ies cel mai bine).

4.Am inteles ca pt familii cu copii (doi)mai ales sub 4 ani e mai greu,se poate traii decent acolo,daca as lucra numai eu,si sotia ar avea grija de ei?..asta insemnand chirie,mancare,haine etc. la un nivel de bun simt?

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile si sfaturile dumneavoastra cu nerabdare!

#2
draculaold

draculaold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Eu sunt aici din 97', pe astia nu-i prea intereseaza diplomele din romania, am lucrat production manager si s-au bazat pe ce le-am spus in resume. Am prieteni ce lucreaza ca ingineri, manageri s-au project manageri in manufacturing si nu i-a intrebat nimeni sa vada diplome de acasa. Ce e important de retinut e ca chiar daca stii o meserie bine, trebuie sa ai un resume sanatos si sa treci de interviu. In general desi e ilegal, sa se ceara, de fapt angajatorul se uita la experienta canadiana. Tu ca nou venit nu poti sa pui in resume chestia asta. Sa lucrezi in sanatate, pentru armata, s-au ca programator astea sunt meserii bine platite. Tu pentru ca esti tinar, ai putea de ex. sa te faci politist. Poti cistiga cu ore suplimentare, pina la 100 mi /an.  Procesul de recrutare e destul de lung, dar in final merita. Faci altfel de munca pentru inceput pina ajungi politist. Ideea e sa faci aici un curs ceva, pe meseria pe care o sti deja, sa ai o hirtie de aici. Sunt multe de povestit, eu nu am incurajat pe nimeni sa vina s-au sa nu vina in canada, e o chestie personala, nu stii  niciodata ce poate merge rau s-au care e norocul omului, oricum nu moare nimeni de foame si nici in strada nu sta. Generatia de veniti aici de prin 95-2000 pe care eu ii stiu au toti o casa si o viata normala, se vede ca au facut ceva. Regretul meu este ca nu am venit mai repede. Curaj si totul o sa fie ok. Daca vii, i-ati gindul de la romania si concentreazate pe ce faci aici, gindeste-te ca aici e viitorul tau si al copiilor. Bafta

#3
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009
dumisorin82 ai reusit sa faci ceva pana la urma? ai demarat procesul de emigrare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate