Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

2010 Premier League Snooker

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Ieri (adică alaltăieri) s-au disputat primele meciuri:
- Campionul în exercițiu, Shaun Murphy, l-a zdrobit pe Ding cu 5-1 (2 cernturies).
- Ronnie a scos un egal în fața lui Marco Fu, dar a reușit 2 break-uri de peste 100 frumoase.

#2
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Alaltăieri s-au jucat meciurile:

Ronnie O'Sullivan 3 - 3 Ding Junhui
Mark Williams 4 - 2 Mark Selby

Fiecare dintre cei patru jucători au reușit cîte un century.

#3
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
30.09.2010

Alte trei meciuri s-au desfășurat în Premier League 2010:

Shaun Murphy 2 - 4 Marco Fu
Mark Williams 3 - 3 Ding Junhui
Neil Robertson 2 - 4 Mark Selby

În primul meci Shaun nu s-a setat optim pentru joc, fiind depășit fără probleme de Marco. Nici chinezul nu a strălucit, dar a fost ceva mai consistent cînd a venit la masă.

În meciul doi, Ding a reușit pe ultima sută de metri (ultimul frame) să închidă meciul la egalitate de jocuri cu Mark. Judecînd după prestația chinezului, nu ar fi fost de mirare ca scorul final să fie în defavoarea sa. Nici galezul nu a fost în zi mare, ratînd nepermis cîteva lovituri simple.

Un meci frumos a fost ultimul din ziua de ieri, încheiat după miezul nopții. Selby a cîștigat primul frame cu un joc bun, Neil i-a răspuns asemănător în frame-ul următor restabilind egalitatea, a urmat 2-1 pentru Selby, pentru ca ulterior englezul să se distanțeze la 3-1. Neil a redus diferența la un joc, trimițînd scorul în 3-2. Ultimul frame a aparținul lui Mark, acesta realizînd un century care ar fi avut șansă să fie mai mare englezul nu ar fi ratat la bila galbenă, risipind cele din urmă 27 de puncte din joc.

#4
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostDaros, on 1st October 2010, 09:47, said:

Ultimul frame a aparținul lui Mark, acesta realizînd un century care ar fi avut șansă să fie mai mare englezul nu ar fi ratat la bila galbenă, risipind cele din urmă 27 de puncte din joc.
Ar fi fost un 144 care, dacă nu mă înșel, ar fi fost cel mai mare break din istoria Premier League, după introducerea regulei de 25 de secunde.

#5
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
07.10.2010

A fost o seară de snooker în care a lipsit magia snooker-ului.

Primul meci:
Mark Selby 2 – 4 Ding Junhui. Ding nu a lăsat impresia că a fost atît de bun pe cît o arată scorul în întîlnirea cu Mark. Meci tern.

Meciul al doilea:
Ronnie O'Sullivan 3 – 3 Shaun Murphy. Meci pe care l-am așteptat cu multă nerăbdare, am sperat că va fi o seară memorabilă. Din păcate, actorii au avut o prestație slabă, incomparabilă cu valoarea lor. Personal, nu cred că am mai văzut vreodată un început de meci atît de prost: în primele trei frame-uri, procentajul loviturilor de buzunar era la ambii jucători undeva sub 80%.

În opinia mea a fost o seară de snooker compromisă.



14.10.2010

Mark Selby 5–1 Marco Fu

Magia snooker-ului m-a captivat în acest prim meci al serii, îmi doream ca întîlnirea să nu se mai termine. Deși scorul este zdrobitor, Marco nu a jucat nicidecum prost în acest meci, după primele 2 frame-uri avînd procentaj egal cu Mark atît la loviturile de distanță (100%), cît și la cele de buzunar (98%, dacă am reținut corect). Diferența de scor a făcut-o în cele din urmă tocmai magia din jocul practicat de englez, care a avut lovituri incredibile, de colecție. Jocul lui Mark din această seară m-a încîntat, efectiv.

Acum se joacă primul frame din întîlnirea: Neil Robertson vs. Mark Williams, sper să avem parte de un meci de calitate.

#6
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Neil Robertson 3 - 3 Mark Williams

Cu adevărat o întîlnire deschisă și echilibrată, scorul ilustrînd perfect situația de la masa de joc. Joc bun practicat de ambii jucători, care cînd au avut ocazia și-au trecut rapid în cont frame-urile cîștigătoare.

O seară cu snooker de calitate, nu pot fi decît încîntat datorită spectacolului vizionat.

#7
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostDaros, on 15th October 2010, 01:16, said:

Cu adevărat o întîlnire deschisă și echilibrată, scorul ilustrînd perfect situația de la masa de joc.
Și putem generaliza, deoarece anul acesta avem exasperant de multe meciuri egale. :) Se pare că este un echilibru aproape perfect între cei "7 magnifici".

#8
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Fluid jocul lui Ronnie aseară! Neil mai are șanse teoretice să se califice în semifinale, dar va fi foarte greu.

#9
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Astăzi avem semifinalele, undeva după ora 21:
Ronnie O'Sullivan vs Neil Robertson;
Marco Fu vs Shaun Murphy.

#10
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
A câștigat Ronnie, al nouălea său trofeu în Premier League! În semifinală și finală a măturat pe jos cu Robertson și Murphy, după niște prestații care l-au mulțumit chiar și pe el, lucru mai rar în ultimii ani. :)

Edited by mircea21, 30 November 2010 - 00:30.


#11
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Frumos, pacat ca am pierdut...
Cand e competitia urmatoare?

#12
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postwoulfy, on 30th November 2010, 02:22, said:

Cand e competitia urmatoare?
Va începe în câteva zile (pe 4 decembrie) UK Championship și probabil va fi transmis pe Eurosport.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate