Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine a facut afaceri cu Mic.Ro?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Ce-ar fi sa-ti inchririezi tu un spatiu din piata libera, sa nu-mi faci mie concurenta ilegala, ce zici?

Edited by floraur, 21 November 2011 - 22:06.


#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
rectific, concurenta neloiala... scuze, acum am vazut.

#39
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
dar a platit cineva cu cardul la mic.ro ?  , daca nu - atunci sigur e inteligenta miscarea cu bani cash se pot face multe , nu insinuez nimic  :angel:

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Nu se poate face evaziune fiscala grosolana la nivelul asta...

#41
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Se aude prin tîrg că Mercadiei i s-au desumflat roțile.
Cateva magazine care trebuiau deschise nu s-au mai deschis, iar multe din cele funcționale au parte din rafturi goale.
Zilele trecute au avut lichidari de stoc...

Care-i treaba? Se reorganizează?

#42
Razor999

Razor999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.04.2009
Am impresia ca se reorganizeaza de tot -> insolventa...
Am vazut ceva informatii cum ca au facturi ne platite catre furnizori de luni bune (furnizori care nu au primit practic nici o plata )
In Galati multe din magazine au fost inchise ca dovada a situatiei precare prin care trece mic.ro .
Sincer nici nu credeam ca vor ajunge prea departe... aici la mine in cartier magazinul mic.ro avea preturi uriase comparativ cu concurenta (alte 2 magazine de acel gen ) plus ca mare majoritate au inceput sa se indrepte catre hipermarketuri .
Ideea initiala a mic.ro era era sa deschida multe puncte de desfacere a marfi si sa cumpere cantitati mari de marfa cum fac hipermarketurile dar sa le distribuie in mai multe locuri in oras decat hipermarketurile care aveau un singur punct de desfacere. Ideea in sine parea buna dar undeva sa rupt . Cred ca a fost doar un fel de spalare de bani...parerea mea .

#43
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
mic.ro se afla in pragul falimentului!

multe din magazinele lor  sunt aproape goale

#44
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003

View PostRazor999, on 24th December 2011, 01:17, said:

Am impresia ca se reorganizeaza de tot -> insolventa...
Am vazut ceva informatii cum ca au facturi ne platite catre furnizori de luni bune (furnizori care nu au primit practic nici o plata )
In Galati multe din magazine au fost inchise ca dovada a situatiei precare prin care trece mic.ro .
Sincer nici nu credeam ca vor ajunge prea departe... aici la mine in cartier magazinul mic.ro avea preturi uriase comparativ cu concurenta (alte 2 magazine de acel gen ) plus ca mare majoritate au inceput sa se indrepte catre hipermarketuri .
Ideea initiala a mic.ro era era sa deschida multe puncte de desfacere a marfi si sa cumpere cantitati mari de marfa cum fac hipermarketurile dar sa le distribuie in mai multe locuri in oras decat hipermarketurile care aveau un singur punct de desfacere. Ideea in sine parea buna dar undeva sa rupt . Cred ca a fost doar un fel de spalare de bani...parerea mea .
- pai nu cred ca au luat in calcul distributia catre acele magazine, ma refer la transportul intre magazine, plus deschiderea de noi depozite care sa aprovizioneze o zona mai mica. Tot ce inseamna logisitica.
- nu au luat in calcul ca o parte din magazinele de cartier vand pe "datorie"
- stiu sigur ca se bazau sa incaseze ceva banuti si pe "exclusivitatea" unor produse de nisa, ceea ce nu s-a intamplat, producatorii nu au mai fost in stare sa plateasca taxele cerute.
- Cei de la Mega-Image au reactionat destul de prompt, in momentul in care a aparut o noua concurenta. Produse cu marca proprie la preturi mici, magazine noi deschise.

Aia cu spalatul de bani.... sant metode mult mai putin costisitoare de ai face albi.

Imi pare rau pt cei care si-au luat franciza... dar asta e .

#45
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Era de asteptat.. uite ca s'a intamplat.

http://www.b1.ro/sti...erii-19280.html

#46
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Eheeei, greu tare sa faci bani legal, chiar si cand stai pe miliardu de euro... Sa ne mai povesteasca Patriciu ce geniu financiar e el si cum a facut bani luand pe nimic cu datorie si api cerand stergerea datoriei...

#47
DianaArsene

DianaArsene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2012
Intr-un fel e pacat ca dispare, pe zi ce trece, Mic.ro-ul meu din colt...nu am niciun alt chiosc in zona si e chiar aiurea. Mai luam o paine, un lapte cand veneam de la birou. Ideea de business a fost buna, de ce sa nu recunoastem? Ca a cladit-o pe niste mizerii, asta este alta poveste. :)

#48
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Chiar ti se pare o idee buna sa incerci sa scoti "buticarii" de pe piata oferind preturi mai mari pentru aceleasi produse? Cel mai apropiat Mic.Ro de mine a fost deschis intre alte 10 magazine. Cine crezi ca avea preturile cele mai mari?

#49
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
De unde a finanțat Patriciu cu 35 mil. euro dezvoltarea afacerii Mic.ro în ultimii doi ani.: credite, leasinguri, etc. Adica desi e putred de bani, tot n-a facut afaceri cu banii lui ci ai altora. Teapa dubla, si pentru furnizori si pentru creditori. Capitalist adevarat, el cu capitalul, restul cu paguba.

#50
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
De data asta s-a compromis definitiv.
Nu cred că mai găsește parteneri de afaceri în țara asta.
Mic.ro-ul de lângă mine nu are marfă de la începutul lui decembrie anul trecut.

Edited by paradigmatic, 19 January 2012 - 22:09.


#51
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
A facut miliardul furand de la stat si acum s-a jucat de-a afacerea cu banii privatilor... Si tu crezi ca-i pasa de imagine. :)

Daca maine da anunt "Eu Patriciu, caut parteneri de afaceri", i se umple curtea de noi fraieri. Banul atrage mereu lacomi noi. Toti au acelasi comportament ca al unor pitzipoance de mall cand vad un ciumpalac intr-o decapotabila: stiu ca n-o sa ii conduca niciodata masina dar tot desfac picioarele sperand macar la niste toale.

#52
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
daca vrei sa ii oferi bani lui patriciu si castigul tau sa fie cat un salariu de spalator de toalete atunci iti recomand MIC.ro avand sloganul "cele mai mari preturi din Romania". degeaba arata ele dragut, daca au preturi de 2-3 ori mai mari decat orice alt butic, nu zic carrefour sau auchan sau cora...

#53
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Patriciu le-o trage si celor din publicitate: Odyssey, agentia lui Dinu Patriciu, are datorii de aproape sapte milioane de euro, potrivit dosarului de insolventa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate