Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cine a facut afaceri cu Mic.Ro?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
7000 de euro numai avansul garanteaza ca nu vor putea trece majoritatea buticarilor la mic.ro. Oare atunci cine e targetul lor? Investitori?

Edited by Trumo, 08 September 2010 - 11:01.


#20
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

View PostTrumo, on 8th September 2010, 12:01, said:

7000 de euro numai avansul garanteaza ca nu vor putea trece majoritatea buticarilor la mic.ro. Oare atunci cine e targetul lor? Investitori?

Nu e avans - e garantie.
Adica, daca dispari cu marfa lor, iti executa garantia.
Targetul lor declarat sunt buticarii.

#21
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007

View Postl_dan, on 8th September 2010, 12:41, said:

.
Targetul lor declarat sunt buticarii.

:lol: si 2x :lol:

o foarte mare parte din buticari abia au bani sa-si plateasca chiriile si furnizorii.
stiu cazuri in care asa zisii patroni de chioscuri vor marfa de 50-100 lei cu plata la termen de 14zile sau chiar mai mult.

#22
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
Exact. Buticarii sunt aproape in sapa de lemn. Ruleaza multi bani dar nu au nici o sansa sa se prezinte cu 7000 de euro in mana.

#23
manuell07

manuell07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2010
Salut,

Am vazut ca au lansat un sistem de reduceri si de creditare.

De cind "vinzarea pe caiet " este permisa si legala ?

Cine poate este rugat sa posteze un model de contract, sa stim ce presupiune acest tip de creditare.




CARNETELUL DE CREDIT MIC.RO

CARNETELUL DE REDUCERI MIC.ro

Attached Files



#24
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Contractul cred ca se gaseste la magazinele Mic.ro.
Eu nu inteleg un lucru. Daca sunt buticar si am un magazin la coltul strazii, de ce as lua franciza de la ei ? Ca sa am rafturi ca ale lor ?

#25
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdan_1072, on 29th October 2010, 04:25, said:

Contractul cred ca se gaseste la magazinele Mic.ro.
Eu nu inteleg un lucru. Daca sunt buticar si am un magazin la coltul strazii, de ce as lua franciza de la ei ? Ca sa am rafturi ca ale lor ?


Poate va pot aproviziona cu marfa mai ieftin, cumparata en-gros direct de la producatori.

#26
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007

View Postcitronelle, on 29th October 2010, 14:04, said:

Poate va pot aproviziona cu marfa mai ieftin, cumparata en-gros direct de la producatori.


Cu siguranta nu vor fi preturi mai mici decat la distribuitori.

In schimb aprovizionarea o vor face ei folosind platforma retelei de supermarketuri achizitionata de curand. Furnizorii vor fi pusi la grea incercare pt ca vor fi siliti sa ofere preturi mult  reduse de la lista, taxe de listari de produse in retea (in mic.ro) , termene de plata "nesfarsite" , etc.
Evident , livrarile catre reteaua Mic.ro vor fi la alt pret decat cel livrat de producatori sau importatori, diferenta ce va aduce din start un 5 - 15% companiei Mercadia.  Apoi va avea si mare parte din profitul generat de locatiile Mic.ro .  Va fi o retea de distributie pt fituicile grupului, scuze , ziarele grupului. Vor monitoriza electronic vanzarea fiecarui pachet de guma de mestecat si vor incasa bani de la Nielsen pt statisticile vanzarilor. etc.

In opinia mea , buticarii cu afaceri cat de cat stabile si profitabile nu vor intra in reteaua Mic.  Vor fi subminati de unii ce nu au capacitate financiara si care vor incerca sa deschida un mic in zonele cu vad comercial in care sunt buticurile stabile despre care scriam mai sus.

#27
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Astazi am vizitat un magazin Mic.ro. Eram singurul client la ora respectiva. Preturile mi s-au parut mai mari, comparativ cu alte magazine de cartier. Daca aceasta retea de magazine va supravietui, inseamna ca romanii au bani de dat, deci o duc foarte bine.

Edited by dan_1072, 07 November 2010 - 18:00.


#28
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdan_1072, on 7th November 2010, 17:57, said:

Astazi am vizitat un magazin Mic.ro. Eram singurul client la ora respectiva. Preturile mi s-au parut mai mari, comparativ cu alte magazine de cartier. Daca aceasta retea de magazine va supravietui, inseamna ca romanii au bani de dat, deci o duc foarte bine.


Mie mi se pare ca au copiat reteta magazinelor 7-Eleven din SUA. Se bazeaza pe vanzarile pe care le fac cand celelalte magazine mai mari sunt inchise, si pe comoditatea cumparatorilor care, daca au nevoie de o bere, o apa, sau un suc se opresc acolo in loc sa mearga pana la un magazin mai mare. Plus ca prezinta marfa mai bine decat un magazin oarecare de cartier, si nu ma refer doar la produsele persiabile gen lapte, oua, mezeluri, dar si la altele care, cel putin la magazinele de la mine din cartier, sunt cam prafuite.

#29
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
ce informatii mai aveti sau mai stie careva? Am o cunostinta care mi-a zis ca ar stii pe cineva (dar nu e probata, doar dintr-o conversatie pe ym) ca s-a bagat in acest sistem tip franciza cu 8000 euro, 7000 euro garantia + 1000 euro nu stiu ce scolarizare, dupa care a ajuns "manager" al unui magazin si castiga cam 4000 ron lunar ... se ocupa de aprovizionari si altele. Mi se pare "mult prea usor" si trebuie sa fie ceva la mijloc, cica nu conteaza incasarile, nu reprezinta "probleme lui" :)

Ce parere aveti ?

#30
the_mark_er

the_mark_er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.05.2010
As dori sa stiu daca mai sunt persoane care au inchiriat spatii lui mic.ro in 2011 si de 2-3 luni de zile nu li se mai plateste chiria.

#31
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View Postthe_mark_er, on 26th October 2011, 21:02, said:

As dori sa stiu daca mai sunt persoane care au inchiriat spatii lui mic.ro in 2011 si de 2-3 luni de zile nu li se mai plateste chiria.
Pai ce...a ramas chiriasul fara bani???? :lol:

#32
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

View PostTrumo, on 3rd September 2010, 19:30, said:

Vad ca se raspandesc ca ciupercile dupa ploaie aceste magazine Mic.Ro . Siteul este ridicol si nu ofera nici o informatie despre aceasta franciza.

A facut cineva afacari cu ei?
Cine este nene patronul la magazinele astea, nu doar la tine au răsărit, am și eu câteva, mă mir care naiba are bănet de investit în așa ceva, pe profit mă îndoiesc să meargă, dar arată bine.

#33
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

View PostAether, on 26th October 2011, 21:05, said:

Cine este nene patronul la magazinele astea, nu doar la tine au răsărit, am și eu câteva, mă mir care naiba are bănet de investit în așa ceva, pe profit mă îndoiesc să meargă, dar arată bine.
Din cate stiu eu...Patriciu :rolleyes:

#34
gazduirewebs

gazduirewebs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2010

View Postmeanman, on 3rd September 2010, 19:41, said:

Eu am citit mai demult cum ca dl. Patriciu o sa deschida acest magazin.
EU AS INTREBA ALTCEVA!!!!
CINE POATE AFARA DE MIC.RO sa deschida rulote si sa faca comert ambulant?
VA RASPUND TOT EU! NIMENI.
ARE MONOPOL.
AM UN PRIETEN CARE A FACUT SOLICITARE LA PRIMARIE SA II DEA SI LUI UN SPATIU DIN MINUNATUL DOMENIU PUBLIC SI NU I S-A ACORDAT. INSA MASNILE MIC.RO SI RULOTELE LOR SUNT LA ORICE COLT DE STRADA.
DE CE OARE??????
IA RASPUNDETI VOI?
DECI DACA NU I SE SUFLA IN BOASE LUI PATRICIU SAU ALTUIA SA DAI SPAGA SI SA MERGI PE REGULA EGALITATII, CAZI DE FRAIER.

#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Mama, cat de mare e prostia asta in tara romaneasca...
Mah, voi va imaginati ca in 2011 mai sunt cretini care merg la primarie sa ceara spatiu comercial?!!! Unii oameni sunt incredibil de prosti, e aproape de neimaginat cum se mai poate gandi inca in stil comunist dupa 20 de ani de capitalism. Noi si dupa 100 de ani tot tampiti vom fi...

Frate, toate magazinele mic.ro sunt create in spatii inchiriate sau detinute de francizati, primaria nu are nicio treaba in ecuatia asta...

#36
samdoria

samdoria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2011

View Postgazduirewebs, on 27th October 2011, 14:03, said:

EU AS INTREBA ALTCEVA!!!!
CINE POATE AFARA DE MIC.RO sa deschida rulote si sa faca comert ambulant?
VA RASPUND TOT EU! NIMENI.
ARE MONOPOL.
AM UN PRIETEN CARE A FACUT SOLICITARE LA PRIMARIE SA II DEA SI LUI UN SPATIU DIN MINUNATUL DOMENIU PUBLIC SI NU I S-A ACORDAT. INSA MASNILE MIC.RO SI RULOTELE LOR SUNT LA ORICE COLT DE STRADA.
DE CE OARE??????
IA RASPUNDETI VOI?
DECI DACA NU I SE SUFLA IN BOASE LUI PATRICIU SAU ALTUIA SA DAI SPAGA SI SA MERGI PE REGULA EGALITATII, CAZI DE FRAIER.
Salut, si eu am vrut sa concesionez spatiu in sector 5 pt comert ambulant. Am primit adresa de raspuns clara ca nu este permis, comert ambulant se permite doar pt flori/carte revista ziar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate