Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Food photography

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
inflamez

inflamez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 24.06.2008
esti sigur ca nu balansul de alb e problema...si totusi..ce inseamna balansul de alb?

#20
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Eu zic ca in urma acestui reglaj, lumina din fotografie trebuie sa fie cat mai apropiata de cea reala, in cazul meu asa este.

#21
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Attached File  _8221793redus.jpg   139.76K   220 downloads Attached File  _6029241.redus.jpg   125.95K   202 downloads

#22
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Astea sunt facute de tine?

#23
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
bine-nteles. doar nu postam pozele altora. poti intra pe blogul prietenei mele http://anita-albu.blogspot.com/

#24
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostAlxdava, on 7th September 2010, 11:54, said:

bine-nteles. doar nu postam pozele altora. poti intra pe blogul prietenei mele http://anita-albu.blogspot.com/

Hehe, ai fi surprinsa cat de multi o fac.

Imi place compozitia la prima (mai putin lingura), dar eu o vedeam mai luminoasa. A doua mi se pare banala ca si fotografie, plus ca balansul de alb pare virat spre galben. Tragi doar cu lumina ambientala?

Attached Files


Edited by Tudor_DX, 07 September 2010 - 12:22.


#25
BettinaW

BettinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.08.2007
Pun si eu cateva, calitatea lasa de dorit, le-am facut cu o compacta, dar nu dau vina pe camera, cand am facut pozele astea eram mai incepatoare decat acum, scuzati watermarkul.

Edited by caramell, 09 September 2010 - 08:26.
Pozele se incarca direct pe forum. Max 300KB/imagine


#26
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
A 3-a, cu inghetata, n-as fi postat-o.

#27
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Calitatea e una din probleme, chiar neimportanta in acest caz. Lumina total nepotrivita si compozitia sunt cele mai mari probleme ale fotografiilor tale. Incearca sa citesti cate ceva despre compozitie si fa o comparatie cu ce vezi prin revistele de specialitate (gen Good Food, Saveur, etc).

#28
BettinaW

BettinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.08.2007

View Posttim2003, on 8th September 2010, 21:46, said:

A 3-a, cu inghetata, n-as fi postat-o.

Nu e inghetata, e panna cotta cu sos de caramel. :)


View Postbogdancristiann, on 8th September 2010, 21:50, said:

Calitatea e una din probleme, chiar neimportanta in acest caz. Lumina total nepotrivita si compozitia sunt cele mai mari probleme ale fotografiilor tale. Incearca sa citesti cate ceva despre compozitie si fa o comparatie cu ce vezi prin revistele de specialitate (gen Good Food, Saveur, etc).

Mersi, am inteles, o sa caut.

#29
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Betina (si alti membri), pozele se incarca direct pe forum, si nu cu link-uri catre alte site-uri.

Aceasta in primul rand pentru a respecta Regulamentul ariei foto. In plus, fie-ti-va mila de cei care incearca  sa tina cat de cat un regim alimentar! Cum sa mai rezisti cand imediat ce deschizi acest topic vezi atatea delicatese pe tot ecranul?  :lol:

#30
BettinaW

BettinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.08.2007
Sorry  :D o sa pun de acum direct pe forum.

#31
BettinaW

BettinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.08.2007
Poza facuta astazi:

Attached File  DPP_19.JPG   36.5K   227 downloads

#32
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Mult mai bine din punct de vedere al luminii. Incearca sa citesti despre regula celor doua treimi, subiectul nu trebuie centrat. As fi incercat o difragma ceva mai mare, pentru a obitine ceva mai mult din subiect focalizat. Oricum, mult mai bine decat fotografiile anterioare.

Edited by bogdancristiann, 09 September 2010 - 19:25.


#33
BettinaW

BettinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.08.2007

View Postbogdancristiann, on 9th September 2010, 20:25, said:

Mult mai bine din punct de vedere al luminii. Incearca sa citesti despre regula celor doua treimi, subiectul nu trebuie centrat. As fi incercat o difragma ceva mai mare, pentru a obitine ceva mai mult din subiect focalizat. Oricum, mult mai bine decat fotografiile anterioare.

Invat repede, mai ales daca e cine sa imi explice concret unde gresesc :thumbup:

#34
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Mie nu mi se pare ca e buna lumina . E foarte dura si aiurea ... multe umbre . Incearca sa pui hartia alba ( banuiesc ca asta ai folosit) pe o masa de sticla si o lumina dedesubt . Astfel vei ramane fara umbre .

#35
BettinaW

BettinaW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.08.2007
Ok, mersi de pont.

#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Frumos, frumos! Oare descrierea pozelor se poate? Sau nu-și are rostul pe aria asta, sã mã duc pe gastronomicus? :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate