Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
INF-urile mi-ai distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina
 Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare
 Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

searcher-star

searcher-star

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postlupu2, on 8th September 2010, 18:17, said:

Eu nu spun nici ca goti=geti/daci 100%, dar cu certitudine dacii au avut un rol major in formarea gotilor, iar pe timpul sederii gotilor in regiunea Daciei elementul dominant a fost cel geto-dacic. Faptul ca la plecare multi daci au ramas pe loc si elementul germanic a inceput sa fie dominant e foarte posibil, mai ales ca la goti s-au atasat de-a lungul timpului si altii, germanici de prin Italia sau vestul Europei, chiar elemente romane, sarmati, erau o populatie destul de fluida in ce priveste etnicitatea
Asa mai merge.
Dar oricum inseamna c-a existat si-un element germanic, nu?
Iar ramasitele de oale si altele nu indica mare branza despre o etnie: sa zicem ca vine un cataclism peste mall-ul din Bucuresti. Il dezgroapa astia dupa 2000 ani si vad doar ramasite de produse straine. Pe principiul asta trag concluzia ca-n Bucuresti traiau o majoritate de chinezi si naiba mai stie ce. Si pe vremuri circulau obiectele si se copiau, deci artefactele nu indica nimic sigur despre etnie.

Edited by searcher-star, 08 September 2010 - 19:30.

turcoctonul

turcoctonul

Senior Member

• Grup: Banned

View Postlupu2, on 8th September 2010, 18:17, said:

Eu nu spun nici ca goti=geti/daci 100%, dar cu certitudine dacii au avut un rol major in formarea gotilor, iar pe timpul sederii gotilor in regiunea Daciei elementul dominant a fost cel geto-dacic. Faptul ca la plecare multi daci au ramas pe loc si elementul germanic a inceput sa fie dominant e foarte posibil

Care element germanic, nu spusasi ca s-au format in situ, in sudul Ucrainei si ca niciun got nu a trecut Baltica? Acum aparu elementul germanic dupa mai mai devreme il negai vehement. Gotii s*au format din daci iar limba aia germanica s-a format si ea tot in situ, la fel slavii sudici, tot in situ s-au format, nu ma mir sa apara vreunu sa spuna ca toti ne-am format in situ, am rasarit din pamant. :wacko:

lupu2

lupu2

Senior Member

Gotii s-au format in zona culturii Santana, din mai multe populatii de diverse origini, iar rolul predominant l-au avut dacii, asta e ceea ce spun eu. Dupa ce au parasit zona Daciei multi din daci au ramas pe loc, iar la goti s-au adaguat si alte populatii sau triburi, chiar si romani, germanici de prin Italia sau vestul si centrul Europei, erau chiar si sarmati si probabil si alte natii etc.
Scazand elementul majoritar dominant dacic, alte elemente au devenit mai vizibile, precum germanicii. Germanicii astia nu erau veniti din Scandinavia, si foarte probabil nici din Polonia, sau in orice caz nu in numar semnificativ sau care sa conteze sau sa se impuna. Unii erau veniti probabil din centrul Europei, altii dupa cum am spus s-au adaugat pe parcurs.

Fapt e ca o migratie masiva a unui popor numeros germanic din Scandinavia la Baltica si de acolo la Marea Neagra si la Dunare iar apoi in Italia si in Spania este o himera, o legenda, si atat.

View Postturcoctonul, on 8th September 2010, 21:09, said:

Care element germanic, nu spusasi ca s-au format in situ, in sudul Ucrainei si ca niciun got nu a trecut Baltica? Acum aparu elementul germanic dupa mai mai devreme il negai vehement. Gotii s*au format din daci iar limba aia germanica s-a format si ea tot in situ, la fel slavii sudici, tot in situ s-au format, nu ma mir sa apara vreunu sa spuna ca toti ne-am format in situ, am rasarit din pamant. :wacko:

Nu ai inteles mai nimic.

Edited by lupu2, 08 September 2010 - 20:38.

turcoctonul

turcoctonul

Senior Member

View Postlupu2, on 8th September 2010, 21:38, said:

Fapt e ca o migratie masiva a unui popor numeros germanic din Scandinavia la Baltica si de acolo la Marea Neagra si la Dunare iar apoi in Italia si in Spania este o himera, o legenda, si atat.

De aia exista acolo regiunea Gotland, impartita in Vastergotland si Ostergotland (adica vizigoti si ostrogoti), de aia autorii antici ii amintesc acolo pe goti inainte de asezarea in Ucraina. Dovezile solide sunt himere iar elucubratiile fara acoperire sunt certitudini. Hai, sanatate!

Nu ai inteles mai nimic.

Ai dreptate, nu am cum sa inteleg nonsensuri aberante care sfideaza logica.

searcher-star

searcher-star

Guru Member

Scazand elementul majoritar dominant dacic, alte elemente au devenit mai vizibile, precum germanicii. Germanicii astia nu erau veniti din Scandinavia, si foarte probabil nici din Polonia, sau in orice caz nu in numar semnificativ sau care sa conteze sau sa se impuna. Unii erau veniti probabil din centrul Europei, altii dupa cum am spus s-au adaugat pe parcurs.
Bun, dar de unde au rasarit? Ca din ce pricep, pentru unii din voi migratia dinspre plaiurile germane se exclude. Bun. S-au gandit la un moment dat niste daci mai blonzi "bai, hai sa vorbim de-amu'nainte cu der-die-das si sa punem -ric si -mund in capatul numelor sa fim noi mai smecheri"?
Sau daca se admite o mica migratie germana, mici bande care au venit candva nedeterminat, printr-o migratie anonima dintr-un loc anonim, si erau putini si ne-importanti, ne-influenti ne-nimic, cum si-au mentinut specificul? Si cum s-au adaugat la ei niste daci? Ca doar dacii s-au adaugat la ei, nu invers, altfel s-ar fi asimilat complet, nu? Oamenii astia cand au iesit dintre daci, aveau predominant vorbind specific germanic. Se vede dupa tot ce faceau si ce-au lasat in urma, mai ales c-au colonizat provincii romane unde chiar n-aveau motive sa se dea/sa devina nemti daca nu chiar erau. Deci, cum erau ei germani daca erau mici si neinsemnati intre daci? Cum de nu se asimilasera de enspe generatii?
Oare nu cumva erau totusi elita dacilor?

mihneavoda

mihneavoda

Member

• Grup: Members

View Postturcoctonul, on 8th September 2010, 21:29, said:

De aia exista acolo regiunea Gotland, impartita in Vastergotland si Ostergotland (adica vizigoti si ostrogoti), de aia autorii antici ii amintesc acolo pe goti inainte de asezarea in Ucraina. Dovezile solide sunt himere iar elucubratiile fara acoperire sunt certitudini. Hai, sanatate!
Ai dreptate, nu am cum sa inteleg nonsensuri aberante care sfideaza logica.
Da, sînt dovediți
goții în Gotland, Suedia, dar în Ucraina, Spania.....,nu sînt dovediți.Chiar nu pricepi un lucru atît de simplu?
După ce decretezi că dacii au colonizat Scandinavia ce mai vorbești de ....dacomani? Ce dovadă e că scandinavii aceia goți provin din Dacia?
Știi ce e un pleonasm? Moș bătrîn, fată tînără, nonsens aberant.
Să spui că goții din Scandinavia au venit din Dacia e...."nonsens aberant care sfidează logica". Deci dacii ăștia s-au dus în Scandinavia mai demult și apoi au revenit. Pe cuvînt nu te cred și dovezi nu ai și nu a adus nimeni.
Bateți cîmpii într-o veselie și îi numiți pe alții dacomani sau dacomaniaci.

turcoctonul

turcoctonul

Senior Member

View Postmihneavoda, on 9th September 2010, 10:40, said:

Da, sînt dovediți
goții în Gotland, Suedia, dar în Ucraina, Spania.....,nu sînt dovediți.Chiar nu pricepi un lucru atît de simplu?

Amicul tau lupu spune invers, ca gotii au aparut in Ucraina, nu in Suedia, hotarati-va! Unde nu sunt dovedeti? In Ucraina si Spania, in Ucraina sunt mentionati gotii pana pe la anii 1700 cat despre Spania acolo a fost regatul Vizigotilor, cum sa nu fie dovediti? :lol:

View Postmihneavoda, on 9th September 2010, 10:40, said:

După ce decretezi că dacii au colonizat Scandinavia ce mai vorbești de ....dacomani? Ce dovadă e că scandinavii aceia goți provin din Dacia?

Nu am spus nicaieri asa ceva, visezi....

Mount_Yermom

Mount_Yermom

my other ride is yermom

Il invit la microfon pe mihneavoievov sa dovedeasca ca in spatiul dintre Tisa, Dunare si Nistru traiau daci in secolul I d.H.

Edited by Mount_Yermom, 09 September 2010 - 14:41.

mihneavoda

mihneavoda

Member

View Postturcoctonul, on 7th September 2010, 21:42, said:

Stia pentru ca era mai invatat decat tine care nu stii. :P

Iar n-ai inteles, pentru Iordanesc getii si gotii erau acelasi lucru. Burebista, Decebal, Deceneu, toti erau goti in opinia lui. Noi stim ca gotii apar in dacia abia in sec. III, Iordanes vrea sa ne spuna ca au venit aici mult mai devreme, inaintea erei noastre si ca inainte se numeau geti iar acum goti. Pentru el getii/dacii aia tracici, nu exista, ei erau gotii germanici.

Pai daca nu iti place sa citesti ce sa iti fac, sa iti bag cu palnia in cap? Ti-am dat niste linkuri spre documente in limba gotilor, te-ai obosit sa le citesti?

Ok, am priceput, nu ti-a placut sa citesti nici in scoala si nici acum, uite iti pun o poza, poate intelegi mai bine:

[ http://www.designsofwonder.com/images/MapImages/migration.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum o sa ma intrebi probabil de unde stiau aia care au facut harta, pai din istorie (cu care nu ai nici in clin nici in maneca), romanii ne-au lasat arhive stim despre aceste invazii, despre regii gotilor, cand si unde s-au batut cu romanii, cand si unde si-au creat regate etc etc. S-a scris atat de mult pe tema asta incat esti aberant de ridicol. Daca esti asa sceptic din fire, nu te intrebi cum de toata lumea spune acelasi lucru si foloseste aceleasi harti? Toata lumea e tampita si doar tu esti un geniu? E o intrebare retorica desigur....

Pentru ca gotii erau otara mai cititi decat dacii, ce sa-i faci? Da-te cu fundul de pamant. :harhar:

Si ce-i cu asta? Nu ma intereseaza peripetiile prin care a trecut manuscrisul de-a lungul timpului.

Gotii erau germani(ci), normal ca vorbeau o limba germanica, nu ai fi vrut sa fie romana ca sa iti iasa tie pasenta? :lol:

omul e comic cu spume.Dă linkuri spre limba goților ,pune hărți, ce mai! face muncă de birou.Se mai obosește și cu emoticoane.
Pt el goții din Bărăgan din sec 4 vorbeau germana din Germania sec 17 !! E limba din Codex Argenteus. Asta logică , nenică!! te lasă paf. Cică nu-l interesează peripețiile manuscrisului. Păi, eu pt peripeții l-am pomenit? Atît pricepe omul.L-am pus ca să se vadă proveniența. Ca un om cu judecată să se întrebe cum dracu puteau să vorbească unii din Bărăgan din sec 4 germana dintr-o carte găsită în Germania în sec 17. Pe individ, asta nu îl deranjează, ba își mai dă și aere de superioritate, că e......citit. Eu însă, după el, nu aș judeca. El.....judecă.
Dacă a găsit o carete în Germania în sec 17 d-lui, om cu "mare" judecată, ca și alți "istorici", trage concluzia că goții, adică unii din Bărăgan din sec 4 dHr, erau mai citiți decît dacii și dacă nu-mi convine să mă dau.....cu fundul de pămînt.
Păi, de ce dracu nu a găsit nimeni ceva scris de citiții ăștia goți în nici un teritoriu în care "istorici" cretini spun că aceștia ar fi fost: Ucraina, Moldova, Muntenia, Spania,Italia,africa. ai dreacu citiți nicăieri nu au lăsat ceva scris și nici limba din Scandinavia nu e aia din Codex.
Bă, de aia vă păcălesc toți, că nu sînteți obișnuiți să vedeți făcăturile.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators

6 . Nu dati quote aiurea . Nu se da quote la mesajul precedent , si nu se da quote la un mesaj lung . Citati doar partea mesajului despre care aveti ceva de comentat , altfel trebuie derulat prea mult in pagina .
Va sterg posturile , m-am saturat sa editez . Chiar e greu de citit un regulament ?

mihneavoda

mihneavoda

Member

View Postturcoctonul, on 7th September 2010, 20:41, said:

Cel mai vechi text in limba gotilor provine chiar din Dacia, cel despre care vorbeam mai sus, scris cu rune germanice.
Limba gotilor este cunoscuta astazi datorita acestor scrieri pastrate, unele dintre ele aveau alaturi textul latin astfel incat s-a putut reconstitui usor.

aia e limba germană,băi, turcule.
Cum de provine din Dacia dacă manuscrisul  provine din Germania și are vreo 400 de ani?
Alea sînt rune germanice? Caută în cioclopedie runele germanice.Iată cum arată acel codex și cum sînt literele.Nu sînt rune. Este un alfabet asemănător cu cele trace și grecești.
În poze vedeți cum arată cartea, o filă din ea și separat literele folosite.

Attached Files

turcoctonul

turcoctonul

Senior Member

View Postmihneavoda, on 9th September 2010, 16:16, said:

Pt el goții din Bărăgan din sec 4 vorbeau germana din Germania sec 17 !! E limba din Codex Argenteus.

Vorbesti prostii ca de obicei. Documentul nu a fost scris in sec. 17 ci atunci a fost gasit intr-o manastire din germania, acolo nu e limba din sec. 17 ci e limba gotilor care normal ca seamna cu germana fiind inrudite. Degeaba ti-am dat sa citesti ca nu s-a pris nimic de tine. Dupa modul si tehnica in care a fost scris, e usor de datat un document, intr-un fel se scria in sec. V, in altul in sec. X si cu totul altfel in sec. 17, sunt mai multe stiluri de scriere medievala (carolingiana, unicala, capitala, gotica, etc.) asa ca nu mai vorbi aiurea ca esti pe langa subiect.

The Silver Bible, Codex argenteus - which means the "Silver Book" - is Sweden's most valuable book and one of the world's most famous manuscripts. It was written in Italy at the beginning of the 6th century.

The Silver Bible is despite its name not a complete Bible but the four gospels written in the Gothic language. The translation from Greek to Gothic was done in the fourth century by the Gothic Bishop Ulfilas, who also constructed the Gothic alphabet. The Silver Bible was probably copied in Ravenna in the period under the Ostrogoths, and possibly for their King Theoderic the Great, at the beginning of the 6th century.

..................

The text of the Silver Bible is one of the oldest and most extensive examples of the Gothic language of any document surviving today.

De pe site-ul bibliotecii din Uppsala.

Iar ai dat cu nuca in perete.

View Postmihneavoda, on 9th September 2010, 17:44, said:

aia e limba germană,băi, turcule.
Cum de provine din Dacia dacă manuscrisul  provine din Germania și are vreo 400 de ani?

Eu ma refeream acolo la inscriptia runica de pe la colanul ce face parte din Clota cu Pui, dupa ce ca esti afon nici nu esti atent.

Edited by turcoctonul, 09 September 2010 - 16:58.

turcoctonul

turcoctonul

Senior Member

View Postmihneavoda, on 9th September 2010, 18:22, said:

eu vorbesc prostii ca de obicei și tu spui lucruri geniale tot ca de obicei. Documentul(??) e Biblia, adică Noul Testament. e scris pe pergament care atunci era ca nou, deci nu putea fi vechi de secole.
Limba de pe carte e înțeleasă și azi de un german mai bine decît de un suedez.

Mai omule, esti sacaitor, nu pricepi ca exista oameni competenti care au studiat si au intors documentul pe toate fetele? Vii dumneata neica-nimeni si ii contrazici, nu sesizezi penibilul situatiei? Si greaca veche e inteleasa azi de un vorbitor de greaca moderna si eu inteleg azi ce scrie in letopisetele de acum 500 de ani iar un rus/bulgar, etc. intelege docuemntele slavone medievale ce tot te miri atat? Asta era problema?

Mai e ceva scris așa din sec 6 Italia?

Ti-am mai spus ca da, mai exista texte in limba gotilor.

Tu crezi că tot ce zboară se mănîncă și tot ce e scris în cioclopedii e corect.

Nu, o fi corect ce abereaza toti neica-nimeni cu placutele lu` peste prajit si cu "polistene nascoa pacea". Hai dom`le lasa-ne ca esti ca o placa stricata.

mihneavoda

mihneavoda

Member

View Postturcoctonul, on 9th September 2010, 17:41, said:

Mai omule, esti sacaitor, nu pricepi ca exista oameni competenti care au studiat si au intors documentul pe toate fetele? Vii dumneata neica-nimeni si ii contrazici, nu sesizezi penibilul situatiei? Si greaca veche e inteleasa azi de un vorbitor de greaca moderna si eu inteleg azi ce scrie in letopisetele de acum 500 de ani iar un rus/bulgar, etc. intelege docuemntele slavone medievale ce tot te miri atat? Asta era problema?
Ti-am mai spus ca da, mai exista texte in limba gotilor.
Nu, o fi corect ce abereaza toti neica-nimeni cu placutele lu` peste prajit si cu "polistene nascoa pacea". Hai dom`le lasa-ne ca esti ca o placa stricata.

da,mey, toți care gîndesc sînt sîcîitori pt cei care cred că alți oameni (competenți) au rezolvat problema de mult.

Nu pot pricepe cum un om "competent" poate spune că un codex scris pe pergament găsit în sec 17 în Germania a fost scris în Italia în sec 6.

Dacă eu care gîndesc sînt neica nimeni ( deși eu semnez cu numele meu) tu cine ești care semnezi cu nick? Tu care nu mai vrei să gîndești altceva pt că e gîndit deja de......competenți.

Eu care ...." aberez" cu Polisteneasne, niesc-oa paciea! Ce ciudat! e scris chestia asta pe un inel din sec 5 ien. Nu se poate domnule, că savanții au dovedit (unsde?) că asta nu se poate. Tot niște savanți au dovedit ei cpă societatea mere numai înainte și deci capitalismul nu se mai poate intoarce. Tu ai încredere in savanți și nu poți determina singur ce e adevărat și ce nu este. e adevărat pt tine ceea ce savanții au spus. Bravo!

Ce am făcut eu deranjează, că strică schema. Plăcuțele lu pește prăjit.......dacă ai ști ce prostii spui !

Cum te-o fi chemînd să te trec pe lista mea specială lîngă mari învățați?

domnul-hindus

domnul-hindus

Active Member

iata cum era treaba pe glob acum 2500ani
[ http://libertatea.ro/usr/thumbs/thumb_900_x_554_4412-256475-ivvpaper_texture_2_by_insan_stock.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

searcher-star

searcher-star

Guru Member

View Postmihneavoda, on 9th September 2010, 19:18, said:

Ce am făcut eu deranjează, că strică schema. Plăcuțele lu pește prăjit.......dacă ai ști ce prostii spui !
Uite, de placutele alea nu stiu mare lucru, dar inteleg ca-s toate gasite intr-un singur loc, nu?
Nu e ciudat ca nu s-au mai gasit nicaieri scrieri cu acelasi alfabet, oricat si oriunde s-a sapat?
De-aia eu unul tind sa ma indoiesc de reprezentativitatea lor. Nu le resping din start, dar cand intr-o cultura vad o chestie care iasa din comunul zisei culturi, e legitim sa ma indoiesc de autenticitatea ei. Ori, cum la daci nu s-au prea vazut scrieri, gasirea unei biblioteci din asta mi se pare suspecta, atata tot. La greci nu m-ar mira, dar la daci...

boxXxing_star

boxXxing_star

Active Member

Poti sa te indoiesti sau poti sa te gandesti ca poate s-a intamplat ceva de-a lungul timpului si poate de aceea nu s-au gasit si alte dovezi.

Majoritatatea elementelor care aveau legatura cu religia sau cultura dacica probabil au fost distruse de romani, probabil pentru a fi asimilati cat mai repede.

Edited by boxXxing_star, 13 September 2010 - 09:45.

searcher-star

searcher-star

Guru Member

View PostboxXxing_star, on 13th September 2010, 10:42, said:

Poti sa te indoiesti sau poti sa te gandesti ca poate s-a intamplat ceva de-a lungul timpului si poate de aceea nu s-au gasit si alte dovezi.

Majoritatatea elementelor care aveau legatura cu religia sau cultura dacica probabil au fost distruse de romani, probabil pentru a fi asimilati cat mai repede.
Pai chiar asa ciuda sa aiba pe daci de sa strice chiar tot-tot, nu stiu... mai ales ca Moldova n-au ocupat-o, nici Maramu...
In Franta s-au gasit inscriptii galice atat de multe ca s-a putut reconstitui limba si compune cantece la festivalurile celtice, si inca din texte originale. Si doar acolo au stat romanii 500 ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate