Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#3385
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 leogoto, on 19th May 2011, 13:15, said:

Problema cu statisticile e ca daca le torturezi suficient de mult, marturisesc orice. In mod evident concluziile prezentate public din 2010 sunt diferite fata de cele din 2004. Oamenii chiar recunosc asta, in 2004:


Ori, analizele din 2004 comparau circa 20 de esantioane de ADN prelevate din cateva necropole din Baragan si Dobrogea, din epocile bronzului si fierului tarziu, cu o baza de date-proba de 300 indivizi moderni din Romania. Ce procent din populatia teritoriului Romaniei reprezentau cele doua esantioane la data prelevarii lor? Parerea mea e ca esantionul modern din 2004 e, de doua ori, incomplet relevant statistic: prima oara, ca probabil probele provin de la populatia urbana, semnificativ amestecata; a doua oara, ca fie si numai din punct de vedere numeric, relevanta statistica e redusa in mod geometric fata de relevanta indivizilor antici fata de populatia acelei epoci.
Asa incat, avand afirmatia potrivit careia

si observand pe de alta parte ca statisticilor si dimensiunile bazelor de date privind Italia, Grecia, Albania si Bulgaria nu sunt prezentate (posibil sa fie evocate in lucrarile din notele de subsol, nu imi dau seam in clipa asta), se ridica o intrebare: cum e posibil ca descedentii "ialomitencelor" (analiza MTDNA priveste descendenta pe linie materna) de la 1000 Î.Chr. sa poata aparea ca fiind mai numerosi in Italia decat in Romania (fiind insa categoric prezenti in ambele locuri)? Cumva, ulterior acestei date de 1000 Î.Chr., au avut loc migratii dinspre bazinul Dunarii inferioare spre peninsula italica?

@MountYermom: iarasi, nu am facut decat sa observ ca ideologia pe care o propagi si modalitatea in care faci treaba asta, si anume, cu vociferari (litere mari cat autobuzul), cu jigniri, cu gesticulari dezordonate (excesul de .gif-uri multicolorate care tie iti gadila placut retina), seamana leit cu traditii care clar nu sunt atestate in spatiul nord-dunarean decat incepand cu secolul XIV tarziu.


EDIT: am gasit si marimea grupurilor statistice din sursa primara pe care o evoca studiul din 2004 - "Tracing European Founder Lineages in the Near Eastern mtDNA Pool" de Richards & al., :

Tracing_...DNA_Pool.pdf

DECI: 1. Grupurile moderne mi se par in continuare derizoriu de mici. 2. E limpede ca maramuresenii nu prea au cum sa fie extrem de inruditi cu indivizi antici de peste Carpati. (cu alte cuvinte, in context local, numarul lor trebuie scazut din grupul-proba al studiului din 2004, situatie in care afinitatea dintre "românii" antici si moderni ar trebui triplata dupa parerea mea) 3. Cum au ajuns descendentii ialomitencelor de la 1000 Î.Chr. sa fie in ziua de azi saloniceni, sarakatsani, bulgari, albanezi, si mai ales toscani, romani, sicilieni si sarzi?

Foarte corect, si nu baga in seama behailelile obisnuite ale turmei, care ca de obicei nu poate procesa mai nimic si e impermeabila la orice contravine putinelor si fixelor lor conceptii.

E normal ca studiile din 2010 sa fie mai complete si sa prezinte lucrurile mai in intregul lor. Am mai postat odata un alt articol (evident studii ale unor straini) in care haplogrupul I (specific zonei Romaniei si Balcanilor) aparea in proportii de 46-47 % la noi. Daca vedem acum si ADN mitocondrial, concluziile sunt destul de clare, elementul uman predominant aici e acelasi de pe vremea traco-dacilor si chiar mai inainte, iar principalul (sau unul din cele 2-3) rezervor de populatie care a migrat in Europa provine de aici. Tot neamtul o spune (daca nu cumva o fi un dacoman sub acoperire, sau totul e o inventie a ziaristilor insa nimeni nu isi da seama, mai stii? :lol: )

#3386
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 lupu2, on 19th May 2011, 17:21, said:

Am mai postat odata un alt articol (evident studii ale unor straini) in care haplogrupul I (specific zonei Romaniei si Balcanilor) aparea in proportii de 46-47 % la noi.

The following figures include all subclades. The greatest density of Haplogoup I is to be found in Bosnia and Herzegovina 65% : Bosnia 54%[1], Herzegovina 71%.[1] Other higher than average densities occur in the Caucasus: Darginians of Dagestan 58% and Abkhazians 33%[7] Croatia (mainland 38%[1][8][9], Hvar 66%[8], Korcula 54%[8]), Norway 40%[9][10], Sardinia 37%[11] 42%[9], Sweden (North 26%[9], Gotland & Värmland 50%[12]), Denmark 39%[9][13], Montenegro 38%[14], Germany 38%[15] (highest frequency in Northern Germany 37.5%[6]), Serbia 36% [1](Bosnian Serbs 36%[16]), Macedonia 34%[1], Iran: in Tehran 34%, though in Isfahan only 10%,[7] Iceland 33%, and West Finland 41%, though the figure drops in East Finland to 20%[17].
Average densities occur in Albania 25% [18], Hungary 11%[6] 28%[19], Netherlands 25%, England 20%, Romania/Moldova 22%[9], though reaching 48% in Buhuși and Piatra Neamț.[20]


http://en.wikipedia....group_I_(Y-DNA)

Deci media in Romania ar fi de 22% cu o concentratie mai mare in nordul tarii. Alte popoare au acest haplogrup intr-o proportie mai mare, originea lui pare a fi balcanica (acum 30 000 de ani) insa este azi haplogrupul cel mai raspandit din Europa. Ce vrei sa ne spui cu asta? Care e ideea? In opinia mea diversitatea genetica a romanilor si a intregii regiuni, nu face decat sa confirme amestecul de populatii, inclusiv din vremea imperiului roman, nu stiu cum vedeti voi contrariul cand de fapt lucrurile sunt atat de simple.

#3387
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 Mount_Yermom, on 19th May 2011, 15:38, said:

Dincolo de o postare intru totul rezonabila nu te-ai abtinut sa arunci aceleasi alegatii care tie ti se par pe de-o parte mai subtile si pe de alta mai indreptatite decat reactiile mele la pretentia turmei [in sens zoologic] dacomaniace de a fi descendentii "tracilor" vechi de 30.000 de ani.

Daca ai fi aratat macar tot atata atentie la fondul discursului dacomaniac cat arati la forma interventiilor mele poate ai fi dovedit ca esti altceva decat o precupeatza care-si pune poalele-n cap mai degraba decat isi da jos nadragii monsieur Strauss-Kahn.
tu ai descoperit o nouă disciplină sportivă: aruncarea....alegației.Că ești și cult, mînca-l-ar tata! O alegație înseamnă invocarea nei teorii în sprijinul unei afirmații.Conf afirmației tale de aici acest lucru ar fi rău. Păi, dacă el nu s-a abținut să arunce cu.....alegațiiși nu cu oricare ci cu acelea cre i s-au părut mai subtile.
Apropo de turme în sens zoologic:pt chestia asta nu ar fi necesat un .....suspand? Așa ....ca să ai timp să citești o carte despre exprimarea politicoasă pt că se pare că datorită studiilor intense de istorie și limba romînă nu ai avut timp și de asta.
Da, ai dreptate: mai bine să se uite la fondul dacomanilor decît la forma ta că acolo are de văzut mai mult. Asta deoarece tu nu ai decît o formă fără fond. :D

#3388
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 turcoctonul, on 19th May 2011, 16:38, said:

The following figures include all subclades. The greatest density of Haplogoup I is to be found in Bosnia and Herzegovina 65% : Bosnia 54%[1], Herzegovina 71%.[1] Other higher than average densities occur in the Caucasus: Darginians of Dagestan 58% and Abkhazians 33%[7] Croatia (mainland 38%[1][8][9], Hvar 66%[8], Korcula 54%[8]), Norway 40%[9][10], Sardinia 37%[11] 42%[9], Sweden (North 26%[9], Gotland & Värmland 50%[12]), Denmark 39%[9][13], Montenegro 38%[14], Germany 38%[15] (highest frequency in Northern Germany 37.5%[6]), Serbia 36% [1](Bosnian Serbs 36%[16]), Macedonia 34%[1], Iran: in Tehran 34%, though in Isfahan only 10%,[7] Iceland 33%, and West Finland 41%, though the figure drops in East Finland to 20%[17].
Average densities occur in Albania 25% [18], Hungary 11%[6] 28%[19], Netherlands 25%, England 20%, Romania/Moldova 22%[9], though reaching 48% in Buhuși and Piatra Neamț.[20]


http://en.wikipedia....group_I_(Y-DNA)

Deci media in Romania ar fi de 22% cu o concentratie mai mare in nordul tarii. Alte popoare au acest haplogrup intr-o proportie mai mare, originea lui pare a fi balcanica (acum 30 000 de ani) insa este azi haplogrupul cel mai raspandit din Europa. Ce vrei sa ne spui cu asta? Care e ideea? In opinia mea diversitatea genetica a romanilor si a intregii regiuni, nu face decat sa confirme amestecul de populatii, inclusiv din vremea imperiului roman, nu stiu cum vedeti voi contrariul cand de fapt lucrurile sunt atat de simple.

:lol: wikipedia, puteam sa pun pariu. Urmeaza ceva de pe youtube sau siteul ghicitoarei in rune?

Uite aici
http://www.jogg.info/41/Wiik.pdf

Neamtul nostru in 2010 (acum mai putin de juma de an) confirma cam ce se spune in studiul asta (doar ca el a facut studiul pe ADN-ul mitocondrial), si vine chiar cu mai multe detalii.

#3389
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

lupu' said:

Uite aici
http://www.jogg.info/41/Wiik.pdf

Romanians I1a - 1.7 / I1b1 - 17.7 / I1b2 - 1.9 / Total - 21.3


#3390
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

Mount_Yermom said:

Behehehe

Nu era nevoie sa intaresti impresia despre turma, poti insa sa verifici tabelul 7 inainte sa sari ca berbecul  :lol:

#3391
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

 lupu2, on 19th May 2011, 17:08, said:

:lol: wikipedia, puteam sa pun pariu. Urmeaza ceva de pe youtube sau siteul ghicitoarei in rune?

Uite aici
http://www.jogg.info/41/Wiik.pdf

Neamtul nostru in 2010 (acum mai putin de juma de an) confirma cam ce se spune in studiul asta (doar ca el a facut studiul pe ADN-ul mitocondrial), si vine chiar cu mai multe detalii.

Deci pe sursele pe care ni le dai tu le iei ca bune,pe celelalte pe care ti le prezinta turcoctonul nici nu le consideri.
Ca eu singurul pun pariu ca nici nu te-ai apucat vreodata sa le citesti.
Sunteti indoctrinati cu prostiile dacomanice,vi s-a facut o spalare a creierului.

#3392
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 marcuzzzo, on 19th May 2011, 19:10, said:

Deci pe sursele pe care ni le dai tu le iei ca bune,pe celelalte pe care ti le prezinta turcoctonul nici nu le consideri.
Ca eu singurul pun pariu ca nici nu te-ai apucat vreodata sa le citesti.
Sunteti indoctrinati cu prostiile dacomanice,vi s-a facut o spalare a creierului.

Lasa-i in pace, nici nu isi dau seama ca markerele alea nu au nicio treaba cu dacii, sunt mult mai vechi si se regasesc la mai toti europenii, de exemplu haplogrupul I are o pondere mai mare in Scandinavia decat in Romania. Sunt batuti in cap, e o pierdere de vreme sa le explici.....

#3393
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 marcuzzzo, on 19th May 2011, 19:10, said:

Deci pe sursele pe care ni le dai tu le iei ca bune,pe celelalte pe care ti le prezinta turcoctonul nici nu le consideri.
Ca eu singurul pun pariu ca nici nu te-ai apucat vreodata sa le citesti.
Sunteti indoctrinati cu prostiile dacomanice,vi s-a facut o spalare a creierului.

Sursele date de el arata acelasi lucru ca wikipedia [deoarece pagina wiki este facuta pe baza acelui studiu - cu date din 2004-8]

Haplogrupul I in Romania atinge aprox 22% cf. Table 8

#3394
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 lupu2, on 19th May 2011, 17:59, said:

Nu era nevoie sa intaresti impresia despre turma, poti insa sa verifici tabelul 7 inainte sa sari ca berbecul  :lol:
eee, omul s-a pus pe aruncat.....alegații.Mai bagă și el cîte o vorbă de asta de om cult dar nu prea știe cum să o folosească.

 turcoctonul, on 19th May 2011, 18:30, said:

Lasa-i in pace, nici nu isi dau seama ca markerele alea nu au nicio treaba cu dacii, sunt mult mai vechi si se regasesc la mai toti europenii, de exemplu haplogrupul I are o pondere mai mare in Scandinavia decat in Romania. Sunt batuti in cap, e o pierdere de vreme sa le explici.....
da...da....pe cînd tu îți dai seama precis. Îți dai seama că nu au treabă cu dacii pt că dacii aveau haplogrup de chinezi , crezi tu.
Ce să explici tu? Ai explicat tu ceva pe aici afară de niște afirmații aiurite ,impertinente și pline de idei prostești?

#3395
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 turcoctonul, on 19th May 2011, 19:30, said:

Lasa-i in pace, nici nu isi dau seama ca markerele alea nu au nicio treaba cu dacii, sunt mult mai vechi si se regasesc la mai toti europenii, de exemplu haplogrupul I are o pondere mai mare in Scandinavia decat in Romania. Sunt batuti in cap, e o pierdere de vreme sa le explici.....


 Mount_Yermom, on 19th May 2011, 19:37, said:

Sursele date de el arata acelasi lucru ca wikipedia [deoarece pagina wiki este facuta pe baza acelui studiu - cu date din 2004-8]

Haplogrupul I in Romania atinge aprox 22% cf. Table 8


Am asa o senzatie ca urmeaza sa ne amuzam foarte copios de indata ce termin de asezat niste date si socoteli cap la cap.. e bine sa aveti in vedere niste lucruri elementare...  si anume ca, pentru ca teza voastra sa stea in picioare e cazul sa reziste la doua teste: 1. ca sa aratati descendenta (descendenta, nu inrudirea, MARE DIFERENTA aici) românilor din latini trebuie sa veniti cu afinitati in primul rand pe parte de Y-DNA (descendenta pe linie paterna).. si apoi 2. trebuie sa faceti in asa fel incat sa inlaturati anterioritatea fata de cucerirea romana (care reiese din studiile deja citate) a afinitatii MT-DNA (descendenta pe linie materna) dintre italienii moderni si esantioanelor antice ridicate din Romania actuala.

Asa de curiozitate, aveti cumva date asupra identitatii genetice nu a italienilor din ziua de azi, ci a LATINILOR antici? Ar fi chiar foarte frumos daca ati avea din amandoua. Sa ne amuzam nitel.

#3396
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Nu doresc sa apostrofez pe nimeni, dar din cate am citit, noi romanii am avea 1-2% "i-ul" autohton din Iugoslavia, numit generic "i2", dar si aici apar "elemente germanice suspecte".

M423 apare "ciudat", eu zic caci cateva milioane de iugoslavi colonisti, nu sunt reprezentativi, spun colonisti deoarece pierd procentul mare al "i M423" exact la granita cu Ungaria si Italia ori Albania, Grecia (... iar Panonia este un continum din Croatia pana in Ungaria  :naughty: ).  :thumbup:

Eu cred ca M423 are matca de consistenta in spatiul cuprins intre Bucovina-Kiev-Belarus-Vistula.

http://en.wikipedia....group_I_(Y-DNA)

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Haplogroup_I.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cyber-sapiens, 19 May 2011 - 21:10.


#3397
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 Mount_Yermom, on 19th May 2011, 18:37, said:

Sursele date de el arata acelasi lucru ca wikipedia [deoarece pagina wiki este facuta pe baza acelui studiu - cu date din 2004-8]

Haplogrupul I in Romania atinge aprox 22% cf. Table 8

Tabelul complet e 7, acolo apar toate subtipurile adunate, iar I-ul are 46,3% per total in Romania.

Uite si un citat mai jos

<<In map 50 all three subhaplogroups of I are put together.
It shows the Romanian maximum area (46%) and
outside it the zone of about 30% in Moldovia (31%)
and Belarus (30%).>>

Si tot de acolo

<<All of the maps for Haplogroup I and its subgroups
show that the most common subgroup of Haplogroup I
in the Balkans is Haplogroup I1b1-P37, which has a
maximum frequency of about 40% and even more in
some parts of the Western Balkans. This subhaplogroup
has a secondary maximum in Romania (maximum frequency
about 25-30%). It is particularly the Romanian
maximum that (according to the maps used) has influenced
the East European populations. There is in East
Europe a south-north gradient (from about 24-30% to
4%) extending from Romania to the Nenets territory in
the northeastern corner of Europe.>>

Cu alte cuvinte numai subgrupul I1b1-P37 singur are un maxim de 25-30% in Romania (sunt mai multe subgrupuri, unele care au suferit mutatii si sunt specifice in nordul Europei de ex. dar apar si la noi), si e si cel care se extinde din Romania si influenteaza populatiile din estul Europei.

Pe langa asta, neamtul nostru prezinta cel mai nou studiu, din 2010, bazat de data asta pe ADN-ul mitocondrial. Nu stiu cum s-au facut celelelalte studii, dar neamtul a cercetat esantioane din epoca bronzului si cea de fier si chiar mai dinainte (deci evident traco-daci), pe care le-a comparat cu esantioane prelevate de la populatia moderna, de azi. Rezultatul vorbeste de la sine, elementul genetic dominant este traco-dacic.

 Cyber-sapiens, on 19th May 2011, 20:52, said:

Nu doresc sa apostrofez pe nimeni, dar din cate am citit, noi romanii am avea 1-2% "i-ul" autohton din Iugoslavia, numit generic "i2", dar si aici apar "elemente germanice suspecte".

M423 apare "ciudat", eu zic caci cateva milioane de iugoslavi colonisti, nu sunt reprezentativi, spun colonisti deoarece pierd procentul mare al "i M423" exact la granita cu Ungaria si Italia ori Albania, Grecia (... iar Panonia este un continum din Croatia pana in Ungaria  :naughty: ).  :thumbup:

Eu cred ca M423 are matca de consistenta in spatiul cuprins intre Bucovina-Kiev-Belarus-Vistula.

http://en.wikipedia....group_I_(Y-DNA)

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Haplogroup_I.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt noi avem, ca si numar, cea mai numeroasa populatie de "I" (46,3% din 22 milioane) in Europa. O chestie interesanta, uita-te mai degraba la M 223, sa vezi unde il mai gasesti. Si chiar la M 423.

Edited by lupu2, 19 May 2011 - 21:24.


#3398
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 leogoto, on 19th May 2011, 21:35, said:

Asa de curiozitate, aveti cumva date asupra identitatii genetice nu a italienilor din ziua de azi, ci a LATINILOR antici? Ar fi chiar foarte frumos daca ati avea din amandoua. Sa ne amuzam nitel.

Tu nu ai priceput nici pana azi ca romanii aia antici erau de rase/etnii diferite? Ce tot ii dai in sus si-n jos cu ADN-ul care nu are nicio treaba cu identitatea? Latinii/romanii erau americanii antichitatii, roman era si hispanicul Traian si "greco-romanicul" Constantin si arabul Filip, si tracul Maximin etc. Tu ai vazut ce mutre au latinii Americii de azi? Romanii trecusera de faza relatiilor gentilice, a tribului, unii vad ca mai au de tras pana sa iasa din neanderthal...

Edited by turcoctonul, 19 May 2011 - 21:35.


#3399
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 leogoto, on 19th May 2011, 21:35, said:

Am asa o senzatie ca urmeaza sa ne amuzam foarte copios de indata ce termin de asezat niste date si socoteli cap la cap.. e bine sa aveti in vedere niste lucruri elementare...  si anume ca, pentru ca teza voastra sa stea in picioare e cazul sa reziste la doua teste: 1. ca sa aratati descendenta (descendenta, nu inrudirea, MARE DIFERENTA aici) românilor din latini trebuie sa veniti cu afinitati in primul rand pe parte de Y-DNA (descendenta pe linie paterna).. si apoi 2. trebuie sa faceti in asa fel incat sa inlaturati anterioritatea fata de cucerirea romana (care reiese din studiile deja citate) a afinitatii MT-DNA (descendenta pe linie materna) dintre italienii moderni si esantioanelor antice ridicate din Romania actuala.

Asa de curiozitate, aveti cumva date asupra identitatii genetice nu a italienilor din ziua de azi, ci a LATINILOR antici? Ar fi chiar foarte frumos daca ati avea din amandoua. Sa ne amuzam nitel.

"Y cromozom haplogrup" este ceea ce cauti si ceea ce se discuta aici.

S-ar putea sa fie un mic inconvenient cu privire la metoda aplicata, romanii au avut o structura genetica "imperiala" inca din timpul Republicii si au continuat mereu sa asimileze, adica tot la fiecare 2-3 secole isi schimbau structura genetica "Y cromozom haplogrup" ca pondere a diferitelor linii paterne.

Dar mai bine sa vedem o harta:[ http://1.bp.blogspot.com/_tSS7_s0AulI/TO59xkfWUHI/AAAAAAAAGXo/cOHhdJuV26g/s1600/Europe_Y-DNA_map.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.pearsall-family.org/PearsallDNASurnameProjectResults12_files/image015.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






 lupu2, on 19th May 2011, 22:22, said:

De fapt noi avem, ca si numar, cea mai numeroasa populatie de "I" (46,3% din 22 milioane) in Europa. O chestie interesanta, uita-te mai degraba la M 223, sa vezi unde il mai gasesti. Si chiar la M 423.

Vrei sa spui ca dacii erau germanici ? ... deoarece gasim M223 in nordul Germaniei, Danemarca ...?

Ai si sursa care sa indice 46% pt. "i" la rom^ni ?! ... iata ce indica:

Sweden (North 26%[9], Gotland & Värmland 50%[12]), Denmark 39%[9][13], Montenegro 38%[14], Germany 38%[15] (highest frequency in Northern Germany 37.5%[6]), Iran: in Tehran 34%, though in Isfahan only 10%,[7] Iceland 33%, and West Finland 41%, though the figure drops in East Finland to 20%[17].

Average densities occur in Albania 25% [18], Hungary 11%[6] 28%[19], Netherlands 25%, England 20%
, Romania/Moldova 22%[9], though reaching 48% in Buhuși and Piatra Neamț.[20]
http://en.wikipedia....group_I_(Y-DNA)

Edited by Cyber-sapiens, 19 May 2011 - 21:48.


#3400
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 lupu2, on 19th May 2011, 22:22, said:

O chestie interesanta, uita-te mai degraba la M 223, sa vezi unde il mai gasesti. Si chiar la M 423.

Ala ultimul e pus pe seama slavilor.

I2a2a (L69.2(=T)/S163.2) is typical of the South Slavic populations of south-eastern Europe, being highest in Bosnia-Herzegovina (>50%).[13] Haplogroup I2a2a is also commonly found in north-eastern Italians.[14] There is also a high concentration of I2a2a in north-east Romania, Moldova and western Ukraine. However, according to Ken Nordtvedt I2a2a arose 2500 years ago in Eastern Europe. In 2010 Nordtvedt argued that I2a2a is too young not to have been a result of a sudden expansion.[15] He has presumed this to be the Slavic invasion from the area north-east of the Carpathians since 500 CE.[16]

http://en.wikipedia....roup_I2_(Y-DNA)

:lol:

#3401
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 turcoctonul, on 19th May 2011, 22:45, said:

Ala ultimul e pus pe seama slavilor.

I2a2a (L69.2(=T)/S163.2) is typical of the South Slavic populations of south-eastern Europe, being highest in Bosnia-Herzegovina (>50%).[13] Haplogroup I2a2a is also commonly found in north-eastern Italians.[14] There is also a high concentration of I2a2a in north-east Romania, Moldova and western Ukraine. However, according to Ken Nordtvedt I2a2a arose 2500 years ago in Eastern Europe. In 2010 Nordtvedt argued that I2a2a is too young not to have been a result of a sudden expansion.[15] He has presumed this to be the Slavic invasion from the area north-east of the Carpathians since 500 CE.[16]

http://en.wikipedia....roup_I2_(Y-DNA)
:lol:

Deci intuitia mea a fost corecta.  :coolspeak:

#3402
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 Cyber-sapiens, on 19th May 2011, 20:52, said:

M423 apare "ciudat", eu zic caci cateva milioane de iugoslavi colonisti, nu sunt reprezentativi, spun colonisti deoarece pierd procentul mare al "i M423" exact la granita cu Ungaria si Italia ori Albania, Grecia (... iar Panonia este un continum din Croatia pana in Ungaria)  

Eu cred ca M423 are matca de consistenta in spatiul cuprins intre Bucovina-Kiev-Belarus-Vistula.
EU ZIC CĂ tu trebuie neapărat să pui mîna pe o carte care să te învețe exprimarea corectă.

 turcoctonul, on 19th May 2011, 21:30, said:

Tu nu ai priceput nici pana azi ca romanii aia antici erau de rase/etnii diferite? Ce tot ii dai in sus si-n jos cu ADN-ul care nu are nicio treaba cu identitatea? Latinii/romanii erau americanii antichitatii, roman era si hispanicul Traian si "greco-romanicul" Constantin si arabul Filip, si tracul Maximin etc. Tu ai vazut ce mutre au latinii Americii de azi? Romanii trecusera de faza relatiilor gentilice, a tribului, unii vad ca mai au de tras pana sa iasa din neanderthal...
Ba, a priceput și asta a și sceris de mai multe ori. La fel am scris și eu.Tu nu pricepi nici acum dacă scrii "Latinii/romanii erau......". Nu toți romanii au fost latini.Tu nu pricepi. Filip Arabul /( nu...arabul Filip, că nu era arab, ci de nație tracă) era cetățean roman. Toate națiile din imperiu care aveau cetățenia romană erau romani: tracii, grecii, egiptenii, sirienii etc.
Nu din aceia ne tragem noi românii. Ne tragem din geto-daci în principal.Și dacă nu-ți place "dă-ți cu fundul de pămînt" :D
Am văzut ce mutre au "latinii" din America Latină.Și aceia sînt numiți aiurea latini.Dacă ai văzut ce mutre au aceia nu îți dai seama că ei nu pot fi descentenții populației din Latium?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate