Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#1999
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostDBG_constructor, on 28th March 2011, 21:34, said:

Ii crezi pe italieni mai destepti ?
Asa mafiozo cum is, si-au tras o tara cu 60% din patrimoniul Unesco in ea.
Plus ca si mafie, macar au ca lumea, noi gainarim pe ici-colo, violam babe si le luam poseta, sa recuperam prada lui Decebal.

#2000
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 10:45, said:

Am o vecina , din `98 pana in prezent nu a stat mai mult de 2 luni in fiecare an in tara . Munceste in Italia . Dar si baiatul si fata ei vorbesc italiana , ea i-a invatat ca poate le prinde bine . Dar sa o auzi pe ea cum vorbeste , mai mult expresii italienesti decat romanesti foloseste . La fel , am o verisoara in Spania . Amandoua fetele ei vorbesc spaniola perfect , locuiesc acolo de cativa ani .
   Crezi ca in cele 2 cazuri limbile invatate or sa fie uitate ? Copii care cresc si fac scoala acolo o sa uite instantaneu tot ce au invatat daca o sa se intoarca in tara ?
Nu ai inteles. Nu am spus ca ex-prizonierii au uitat limba latina atunci cand s-au intors in Dacia ! Am spus doar ca ei vorbeau limba daca cu neamurile / prietenii din Dacia.

P.S. Cunosc si eu oameni care sunt plecati de multi ani prin Italia / Spania / SUA si vorbesc la fel de bine limba rom^na ca in ziua in care au plecat din RO. Nu contest ca nu exista si d'aia gen Raducioiu care " au uitat limba " dupa un week-end petrecut in afara tarii.  :coolspeak:

#2001
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 10:45, said:

Crezi ca in cele 2 cazuri limbile invatate or sa fie uitate ? Copii care cresc si fac scoala acolo o sa uite instantaneu tot ce au invatat daca o sa se intoarca in tara ?

Nu au învățat limba în prizonierat, ca să vrea s-o uite,... însă nu cumva crezi că vor preda la intoarcerea în țară limbile respective și vor avea succesul pe care susțin latiniștii că l-au avut romanii în Dacia?

Nu este o treabă ușoară să înlocuiești limba vorbită de 15-20 de milioane de români.

Chiar dacă își vor învăța cercurile de prieteni apropiați să vorbească, la nivel mediu, italiana , respectiv spaniola, tot va fi o schimbare nesemnificativă.

Deci importanța foștilor prizonieri, sau muncitori reveniți în țară este nesemnificativă în încercarea de a schimba limba unui popor, așa că latinizarea o consider exact ceea ce este de fapt : o exagerare absurdă,...singurul caz în care era credibilă, era dacă limbile dacilor și romanilor erau asemănătoare.

#2002
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcristiany, on 29th March 2011, 11:02, said:

Nu ai inteles. Nu am spus ca ex-prizonierii au uitat limba latina atunci cand s-au intors in Dacia ! Am spus doar ca ei vorbeau limba daca cu neamurile / prietenii din Dacia.


View PostNICU_LUPULALB, on 29th March 2011, 11:04, said:

Nu au învățat limba în prizonierat, ca să vrea s-o uite,... însă nu cumva crezi că vor preda la intoarcerea în țară limbile respective și vor avea succesul pe care susțin latiniștii că l-au avut romanii în Dacia?


Deci importanța foștilor prizonieri, sau muncitori reveniți în țară este nesemnificativă în încercarea de a schimba limba unui popor, așa că latinizarea o consider exact ceea ce este de fapt : o exagerare absurdă,...singurul caz în care era credibilă, era dacă limbile dacilor și romanilor erau asemănătoare.
  Ok , deci dacii intorsi in Dacia nu au uitat limba si obiceiurile romane . Dar sa adaugam la asta si stapanirea romana , colonistii adusi aici , soldatii romani . Astia nu invatau daca sa se inteleaga cu autohtonii din moment ce se credeau superiori .
   Fiecare din faptele astea au importanta nesemnificativa , cum spuneti , dar adunate incep sa aiba ceva efect . Influenta greaca cum de s-a pastrat intr-o zona atat de extinsa dar cea romana cum e posibil sa fi fost nesemnificativa ?

#2003
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View PostNICU_LUPULALB, on 29th March 2011, 09:04, said:

1.Tu crezi că a cunoaște cîțiva termeni militari și cîteva moduri de adresare către superiori, sau către camarazi, înseamnă să cunoști bine o limbă și să fi capabil să predai acea limbă de pe poziția unui profesor? Mai gîndește-te înainte de a emite astfel de "judecăți valoroase".

Pai..si cum facem? adica izvoarele vremii ne spun foarte clar ca,dincolo de soldati,au fost dusi si colonistii romani din toate colturile imperiului.
Asta inseamna o colonizare a tinutului si crearea unei structuri ceva mai temeinice in ce priveste asezarea acestora din urma.
Nu in ultimul rand,deoseori titlul de colonist era asociat celui de italic pentru ca lor li se dadea un soi de intaietate asupra pamanturilor celor mai rodnice din provincii si asupra afacerilor celor mai banoase. Deci crezi ca un colonist care trebuia sa stea acolo ani de zile impreuna cu altii asemenea lui venind din alte tinuturi,sa fi vorbit doar in limba lui mama?!? gandeste-te logic.
Avem un caz similar in URSS care dureaza mai putin de cei 165 de ani de colonizare romana,cand moldovenii,rutenii,grecii din crimea,germanii de pe volga au fost mutati in Kazakhistan sau in siberia in comunitati restranse au trebuit sa invete,de voie de nevoie,sa vorbeasca limba rusa care a devenit astfel "lingua franca" a acestora.

Quote

2.Deci instinctul matern, poate s-a atrofiat în acea perioadă și mamele dace nu erau capabile atunci, să-și învețe copiii limba lor maternă și au ales să-i învețe doar limba tatălui (soldatul roman), cam asta ar fi viziunea ta ,...NU ?
Și iar vii cu axioma că limba română este o limbă romanică?
Da , sigur știau dacii de acum 2000 de ani, că dacă nu se latinizează urgent, vei avea probleme să convingi daciștii că tu ai dreptate și au vrut să te ajute puțin. :naughty:

N-am nicio problema.
Mama si-o fi zis ca-i mai bine pentru copil sa invete,langa limba ei,si limba latina ca doar trebuia sa traiasca cot la cot cu romanii acestia veniti asupra tinutului sa-l colonizeze.
Langa asezarile militaresti romanii au construit orase,strazi,poduri,apeducte.
Deci intr-o mreaja de tip administrativ de origine latina nu crezi ca dacii trebuiau obligatoriu sa le invete limba?


Quote

3.No Marco, ho imparato la vostra lingua, solo al livello di capire e farmi capire.
Io non sono interessato ad ascoltare le vostre lode come lo siete stati un grande impero, e oggi si sono perse.
Credo che la vostra lingua ? un rumeno con difetti. :D
Senza offesa, penso che  tu volevi essere onesto ho solo cercato di essere..


Sper că nu am făcut foarte multe greșeli, oricum italiana NU este limba mea maternă,...poate în engleză, sau în franceză, mă exprimam mai corect.

Guarda ti esprimi abbastanza bene.
Fai ancora alcuni errorini con l'uso degli articoli e delle preposizioni ma è una cosa normale.
Anche perché non credo che tu abbia imparato l'italiano a scuola se non superficialmente,così come hai detto tu,di modo da avere delle conoscenze per farti comprendere.
Questa cosa comunque non ti da da pensare? vale a dire: riusciresti ad imparare così bene una lingua slava come il polacco dopo alcune lezioni relativamente brevi? O forse conosci meglio l'italiano del polacco perché quest'ultima appartiene ad un altro gruppo di lingue indoeuropee (il gruppo delle lingue slave ) mentre la prima,l'italiano,è piu' comprensibile per te dal momento che è una lingua latina come il rumeno??  :thumbup:


Asa..ca sa fim clari traduc si io:

Scrii destul de bine.
Mai faci niste mici greseli in ce priveste folosirea articolelor si prepozitiilor iar este un lucru normal.
Ca doar nu cred sa fi invatat tu limba italiana la scoala,asa cum ai spus tu, poate decat ca sa te faci de inteles de ceilalti.
Oricum acest lucru nu te da de gandit? ce vreu sa spun: ai reusi sa inveti asa de bine o limba slava precum limba poloneza doar dupa unele lectii relativ de scurte? Sau cunosti mai bine italiana deoarece ultima apartine altui grup de limbi indoeuropene (grupul limbilor slave)  in timp ce prima,italiana adica,este mai intelegibila pentru tine fiindca o limba neolatina ca si romana?

#2004
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 11:14, said:

Influenta greaca cum de s-a pastrat intr-o zona atat de extinsa dar cea romana cum e posibil sa fi fost nesemnificativa ?

Poate doar pentru faptul că grecii au adus doar cultura , iar romanii, au adus forța brută? :naughty:

Nimeni nu primește cu plăcere un cadou făcut cu forța, și îl aruncă la prima ocazie.

L.E. Marcuzzo, ai spus: "Ca doar nu cred sa fi invatat tu limba italiana la scoala, asa cum ai spus tu, poate decat ca sa te faci de inteles de ceilalti."

Nici nu am învăța-o la scoală, nu am spus niciodată așa ceva,...am învățat-o lucrînd în ultimii 10 ani, pentru mai mulți patroni italieni , proveniți din Treviso, Parma, Bolzano și din Padova,...astfel pe lîngă o italiană literară am avut ocazia să aud și expresii în dialectele pe care le vorbeau respectivii cu prietenii sau rudele lor.

Iar italiana am învățat-o ușor pentru că, așa cum ți-am spus seamănă binișor cu româna, dar nu cred că provin din latină, ci dintr-o limbă mai veche decît latina.

În cazl rusei, în primul rînd nu-mi place alfabetul lor și nu am dorit s-o învăț, dar am învătaț, (bineînțeles la școală), franceză, engleză și germană, (ultima nu-mi place, deși la școală aveam note mari, acum nu mă încîntă să o vorbesc)

Edited by NICU_LUPULALB, 29 March 2011 - 10:52.


#2005
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 08:41, said:

Sorry la aberatii nu ma obosesc sa raspund.. :rolleyes:

Singurele aberatii le-ai scris tu inainte, tot ce am scris eu e real si consemnat, iar tu nu raspunzi pentru ca nu ai dovezi contrare desigur

#2006
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postlupu2, on 29th March 2011, 10:32, said:

Singurele aberatii le-ai scris tu inainte, tot ce am scris eu e real si consemnat, iar tu nu raspunzi pentru ca nu ai dovezi contrare desigur

Si raidurile dacilor sunt consemnate in documentele vremii.

#2007
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 10:14, said:

Ok , deci dacii intorsi in Dacia nu au uitat limba si obiceiurile romane . Dar sa adaugam la asta si stapanirea romana , colonistii adusi aici , soldatii romani . Astia nu invatau daca sa se inteleaga cu autohtonii din moment ce se credeau superiori .
   Fiecare din faptele astea au importanta nesemnificativa , cum spuneti , dar adunate incep sa aiba ceva efect . Influenta greaca cum de s-a pastrat intr-o zona atat de extinsa dar cea romana cum e posibil sa fi fost nesemnificativa ?

Am mai dat exemplu asta si il mai dau odata. Vezi situatia de la Tomis, oras grecesc unde grecii si geto-dacii au convietuit mai mult de jumatate de mileniu. Insa "lingua franca" era se pare limba daca, si nu greaca, dupa cum spune Ovidiu, care a fost nevoit sa invete limba getilor pentru a se intelege cu oamenii de acolo, caci ei nu cunosteau greaca.

Teoretic ai zice ca limba si cultura greaca (iarasi teoretic cel putin la nivelul celei romane, si ea influentata de cea greaca pe ici pe colo) ar fi influentat o cultura presupus "inferioara"  mai ales in urma unei convietuiri de secole dar se pare ca nu a fost asa.

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 10:37, said:

Si raidurile dacilor sunt consemnate in documentele vremii.

Da corect, asa, si ce aberatii am scris eu?

#2008
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View PostNICU_LUPULALB, on 29th March 2011, 10:24, said:

Poate doar pentru faptul că grecii au adus doar cultura , iar romanii, au adus forța brută? :naughty:
Asta e singura ta idee, restul nu sunt decât eforturi de face ca totul să se conformeze acestei idei (care mai presupune că românii au fost niște sfinți care nu au folosit forța brută).

Ideile tale sunt fantasmagorii ideologice ceaușiste. Învățământuișl ceaușist era destul de eficient. Cei care au făcut puțină școală în comunism, au citit puțin, au rămas cu ideile acelea. De-altfel chiar și în învățământul precar de azi, acele idei persistă.


De fapt civilizația romană reprezintă primul stadiu al statalității în Europa. Barbarii (germanii și slavii) au distrus-o, dar au și preluat-o în mare mare măsură (sub forma nucleului religios- politic al creștinismului). Abia acum ne revenim din barbaria antagonismelor ruinătoare și încercăm o nouă construție europeană după modelul roman. Dacă am compara Europa cu China, am observa că ultima continuă statul antic, Europa nu a reușit.

Edited by DunareRhinRhone, 29 March 2011 - 11:03.


#2009
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 11:23, said:

N-am nicio problema.
Mama si-o fi zis ca-i mai bine pentru copil sa invete,langa limba ei,si limba latina ca doar trebuia sa traiasca cot la cot cu romanii acestia veniti asupra tinutului sa-l colonizeze.
Langa asezarile militaresti romanii au construit orase,strazi,poduri,apeducte.
Deci intr-o mreaja de tip administrativ de origine latina nu crezi ca dacii trebuiau obligatoriu sa le invete limba?
Aici ai perfecta dreptate Marcuzzzo ! Era foarte bine pentru daci sa invete si limba latina.
Limba latina era necesara pentru a se intelege cu autoritatile, dar acasa cu familia, in ce limba vorbeau ? In limba daca !
Deci parerea latinomanilor, cum ca limba dacilor a disparut pentru ca nu o mai vorbea nimeni, nu are nicio sustinere.

#2010
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View PostNICU_LUPULALB, on 29th March 2011, 10:24, said:

Poate doar pentru faptul că grecii au adus doar cultura , iar romanii, au adus forța brută? :naughty:

Nimeni nu primește cu plăcere un cadou făcut cu forța, și îl aruncă la prima ocazie.

L.E. Marcuzzo, ai spus: "Ca doar nu cred sa fi invatat tu limba italiana la scoala, asa cum ai spus tu, poate decat ca sa te faci de inteles de ceilalti."

Nici nu am învăța-o la scoală, nu am spus niciodată așa ceva,...am învățat-o lucrînd în ultimii 10 ani, pentru mai mulți patroni italieni , proveniți din Treviso, Parma, Bolzano și din Padova,...astfel pe lîngă o italiană literară am avut ocazia să aud și expresii în dialectele pe care le vorbeau respectivii cu prietenii sau rudele lor.

Iar italiana am învățat-o ușor pentru că, așa cum ți-am spus seamănă binișor cu româna, dar nu cred că provin din latină, ci dintr-o limbă mai veche decît latina.

În cazl rusei, în primul rînd nu-mi place alfabetul lor și nu am dorit s-o învăț, dar am învătaț, (bineînțeles la școală), franceză, engleză și germană, (ultima nu-mi place, deși la școală aveam note mari, acum nu mă încîntă să o vorbesc)


Dar Italiana suna mai mult a limba romana sau limba germana spre exemplu?

#2011
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postcristiany, on 29th March 2011, 10:57, said:

Aici ai perfecta dreptate Marcuzzzo ! Era foarte bine pentru daci sa invete si limba latina.
Limba latina era necesara pentru a se intelege cu autoritatile, dar acasa cu familia, in ce limba vorbeau ? In limba daca !
Deci parerea latinomanilor, cum ca limba dacilor a disparut pentru ca nu o mai vorbea nimeni, nu are nicio sustinere.
Io sunt latinomanul care am susținut cel mai ferm că daca nu a putut dispărea. Mai ferm decât dacomanii, prea preocupați ca daca de astăzi să fie neapărat româna.

#2012
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postcristiany, on 29th March 2011, 10:57, said:

Aici ai perfecta dreptate Marcuzzzo ! Era foarte bine pentru daci sa invete si limba latina.
Limba latina era necesara pentru a se intelege cu autoritatile, dar acasa cu familia, in ce limba vorbeau ? In limba daca !
Deci parerea latinomanilor, cum ca limba dacilor a disparut pentru ca nu o mai vorbea nimeni, nu are nicio sustinere.

Cum sa nu? In primul rand,trebuie ca dacii au invatat cateva elemente de latina chiar inainte de venirea romanilor intrucat aveau granita comuna cu Roma. Nu este deloc neglijabil sa spunem ca in zonele astea de hotar,existau deja bilingvii,precum astazi exista asa ceva la granita comuna cu ungaria si in multe judete din interiorul tarii.
Plus ca in urma razboiului foarte multi dintre acesti daci au fost exterminati sau s-au retras la adapostul dacilor liberi dincolo de curbura carpatilor.
Apoi erau si colonistii romani,casatoriile mixte,fostii daci erau atrasi si ei la viata in oras,si in urbe se vorbea latineste.
Ce limba ar fi trebuit sa invete?
Oare indienii din america de sud n-au invatat spaniola?

#2013
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 11:03, said:

Cum sa nu? In primul rand,trebuie ca dacii au invatat cateva elemente de latina chiar inainte de venirea romanilor intrucat aveau granita comuna cu Roma.
Nu toți dacii au fost asimilați... numai o parte.

#2014
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Nici n-am spus asta.
Dacii liberi mai sunt semnalati pana in secolul VI d.c. pe tot lantul carpatilor si chiar in balcani.
Doar ca romanizarea a continuat chiar dupa retragerea aureliana.
Oare autorii i-ar fi semnalat pe acestia in evul mediu de-ar fi vorbit o limba care semana cu latina?
In realitate vorbeau alta limba si de aia au fost trecuti in izvorele vremii.

#2015
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostNICU_LUPULALB, on 29th March 2011, 11:24, said:

Poate doar pentru faptul că grecii au adus doar cultura , iar romanii, au adus forța brută? :naughty:
Si totusi indienii vorbesc engleza , sudamericanii spaniola si portugheza , africanii franceza . Si tot forta bruta a functionat . Servitorii colonialistilor au invatat limba stapanilor , copii servitorilor au invatat-o ca sa ii slijeasca pe stapani in viitor , negustorii trebuiau sa invete limba stapanirii , liderii la fel , etc . Si a functionat , nu ?

#2016
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View PostDunareRhinRhone, on 29th March 2011, 11:49, said:

1.Ideile tale sunt fantasmagorii ideologice ceaușiste. Învățământuișl ceaușist era destul de eficient. Cei care au făcut puțină școală în comunism, au citit puțin, au rămas cu ideile acelea.
2. Abia acum ne revenim din barbaria antagonismelor ruinătoare și încercăm o nouă construție europeană după modelul roman. Dacă am compara Europa cu China, am observa că ultima continuă statul antic, Europa nu a reușit.

1.Serios? Tu unde ți-ai desăvîrșit educația,...nu în România ceaușistă?

2.Construcția și greșelile imperiului roman le-au luat deja S.U.A., așa că europenii au nevoie să creeze un sistem propriu care să evite greșelile imperiului roman.:naughty:

În rest aberezi la greu .Dacă tăceai ai fi părut "înțelept", dar ai eliminat astfel orice dubiu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate