Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#1981
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Mersi pentru porecla! :-)
Oricum se pare ca dacii la inceput faceau raiduri pustiitoare inlauntrul imperiului spre a fura si ciordi,incat imparatii romani s-au gandit o data pentru totdeauna sa puna in siguranta granita spre dacia,cucerind-o.

Mie mi se pare normal ca barbarii sa ravneasca dupa bogatiile imperiului: oare germanii,francii sau altii se duceau in Dacia spre a cauta ceva? :-)

#1982
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDBG_constructor, on 28th March 2011, 21:10, said:

romanii fac numai prostii fura , prostitutie
Cum , urmasele dacitelor se dau la urmasii romanilor ? Asa ceva nu se poate , sunt inamici de moarte  :naughty:

#1983
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostDBG_constructor, on 28th March 2011, 20:10, said:

Faimoasa columna a lui traian in care sunt scluptate scene din cucerirea Sarmisegetuzei portretul lui Decabal apare de 9 ori pe cand cel al lui Traian o singura data.

Traian apare de vreo 20 sau 40 de ori pe columna, nu tin minte exact, oricum de mai multe ori decat Decebal ceea ce si normal.

#1984
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 28th March 2011, 21:01, said:

Iar domnul lupulalb crede intr-o societate de casta: romanului care ajungea in provincii i-era intersiz sa iasa candva la carciuma,sau femeilor din partea locului le era intersiz sa se culce cu cate un soldat tanar si zdravan.

Postarea mea sugera că era improbabil  (mai bine zis aproape imposibil), ca soldatul roman să-și învețe copiii o limbă pe care, în primul rînd nici el NU o conoștea suficient de bine, iar în al doilea rînd NU avea timp pentru viața de familie, așa cum o percepem astăzi.

În acest caz limba era primită de copii , prin intermediul mamei, care era și mai puțin capabilă decît soldatul roman să predea latina.

În plus latiniștii ignoră dorința normală a mamei de a-i învăța pe copiii ei, limba ei maternă, în cazul dat limba dacilor.  B)

Dar ție Marcuzzzo îți stă mintea doar la cele două extreme în materie de sex: laba și sexul "fără frontiere". :naughty:

L.E. DBG_constructor,... nu-i frumos să-i poreclești  pe italieni, conaționalii lui Marcuzzzo, chiar dacă și ei ne privesc, precum sarea în ochi.
Cu Marcuzzzo avem doar conflicte de idei, nu îl jignim folosind  mostre de genul: macaronar, broscar, mîncător de mîțe, mafiot,... etc, pentru și el ne tratează pe noi românii, cu un deosebit respect. :D

Edited by NICU_LUPULALB, 28 March 2011 - 20:56.
vezi cumva bulina rosie pe arie ? :)


#1985
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostDBG_constructor, on 28th March 2011, 20:10, said:

In fine  eu sunt in Italia , acum cateva zile imi zice un italian pe un ton destul de arogant ca romanii fac numai prostii fura , prostitutie si multe altele si imi zice de ce nu ne ducem noi acasa . Ce sai  ii zic si eu la om simplu si la subiect , noi am venit aici sa luam inapoi ce a luat imperiul roman din Dacia cu tot cu dobanda  :naughty:

Asta e din ciclul suntem prosti si ne mandrim cu asta.  :puke:

#1986
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

View Postturcoctonul, on 28th March 2011, 20:31, said:

Asta e din ciclul suntem prosti si ne mandrim cu asta.  :puke:
Ii crezi pe italieni mai destepti ?

#1987
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostDBG_constructor, on 28th March 2011, 20:34, said:

Ii crezi pe italieni mai destepti ?

Nu vreau sa intru in polemici de genul asta dar de regula aia prosti sunt saraci iar aia destepti sunt bogati ori in comparatie cu Romania, Italia e o tara bogata. Asa ca trage concluziile singur....

#1988
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010
Cea ce fac romanii in Italia au facut si italienii in America in anii 70.

#1989
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Gata , lasati pe ciorditori in pace , daca vedeau dacii ce au ajuns isi puneau mainile in cap .

#1990
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostDBG_constructor, on 28th March 2011, 20:10, said:

In fine  eu sunt in Italia , acum cateva zile imi zice un italian pe un ton destul de arogant ca romanii fac numai prostii fura , prostitutie si multe altele si imi zice de ce nu ne ducem noi acasa . Ce sai  ii zic si eu la om simplu si la subiect , noi am venit aici sa luam inapoi ce a luat imperiul roman din Dacia cu tot cu dobanda  :naughty:
Scuza-ma, dar asta e cel mai stupid raspuns pe care i-l puteai da. In loc sa-i spui ca majoritatea romanilor din Italia isi castiga cinstit banul, asta fiind adevarul -  tu, in mod implicit, ai fost de acord prin ceea ce ai afirmat ca toti romanii din Italia fura, ba chiar ai gasit si o justificare "istorica" pentru asta.

#1991
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmarcuzzzo, on 28th March 2011, 20:17, said:

Mersi pentru porecla! :-)
Oricum se pare ca dacii la inceput faceau raiduri pustiitoare inlauntrul imperiului spre a fura si ciordi,incat imparatii romani s-au gandit o data pentru totdeauna sa puna in siguranta granita spre dacia,cucerind-o.

Mie mi se pare normal ca barbarii sa ravneasca dupa bogatiile imperiului: oare germanii,francii sau altii se duceau in Dacia spre a cauta ceva? :-)

:rolleyes:  E una din cele mai aiurite replici de pana acum, doar turcoctonul mai batea campii in halul asta

Ti se pare ca romanii faceau razboaie din alte motive decat ciordeala si castigul? Ti se pare ca majoritatea razboaielor de la inceputul lor si pana azi au fost facute din alte motive decat un castig material?

Am urmarit din intamplare un film documentar (ceva mai bine facut decat cretinatatea aia in care credea cu sfintenie unu pe aici) cu romanii in Britania.

Britanicii aia erau considerati un fel de suboameni (erau numiti in scrieri ceva de genul britanculus, asemanator cu homunculus, adica ceva mic, neinsemnat, nesemnificativ), romanii au incheiat un tratat de vasalitate cu un rege local, iar dupa moartea lui, conform legii romane au considerat ca ei, nu urmasii regelui, mostenesc tot ce avea regele ala.

Asa ca au luat tot ce au vrut ei de pe acolo, i-au transformat in sclavi pe nobilii care au comentat, iar fiindca regele se pare si imprumutase ceva bani de la niste romani inainte sa moara i-au luat si averea iar niste sefi locali romani (nici macar guvernatorul provinciei, ci unii de pe acolo) au considerat ca ar fi "cool" sa o puna de un chef sado-masochist (foarte tare dealtfel, probabil se plictiseau departe de Roma, iar moda asta exista inca de pe atunci) cu nevasta regelui, Boudica, si fiicele lui. Desigur nu au lipsit din scene lanturile, catusele, funiile si biciurile, si desigur destui soldati romani s-au descarcat de stres explorand cam toate orificiile printeselor in toate felurile posibile.

Sigur, a urmat revolta celtilor din Britania condusa de Boudica, zdrobita pana la urma in mod umilitor pentru ei de o armata romana de (spun sursele) vreo 10 ori mai mica cred. Iarasi, desigur, bietii britanici nu amenintau Roma in nici un fel, nu jefuiau imperiul, dar tot au fost ocupati.

Romanii stiau doar de forta, si respectau doar asta. Decebal i-a calcat in picioare si Domitian a platit tribut dacilor, si imperiul a suferit pentru prima data o umilinta fara precedent cu care romanii numai fusesera obisnuiti de pe vremea razboaielor cu samnitii (de aceea istoricii romani ai vremii au trecut evenimentele sub tacere).

Iar dupa razboaie au ridicat prima columna (si cea mai mare) din lume, la Roma, dedicata razboaielor cu dacii si au sarbatorit la o scara fara precedent victoria.
Mai mult, Vegetius, in cel mai important manual militar pastrat din antichitate, si folosit pana prin epoca lui Napoleon chiar, intre popoarele demne de luat exemplu de catre armata romana din vremea sa (care era in cadere) mentioneaza (in ordine cronolgica parca) pe spartani, macedoneni, daci, traci si inca vreo doua parca, fara insa a aminti de germani sau celti

Edited by lupu2, 28 March 2011 - 22:32.


#1992
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View PostNICU_LUPULALB, on 28th March 2011, 20:27, said:

Postarea mea sugera că era improbabil  (mai bine zis aproape imposibil), ca soldatul roman să-și învețe copiii o limbă pe care, în primul rînd nici el NU o conoștea suficient de bine, iar în al doilea rînd NU avea timp pentru viața de familie, așa cum o percepem astăzi.

Cum sa nu cunoaste suficient de bine limba latina?
Pai,un soldat roman nu slujea cumva in armata romana? si cum primea comenzile de la comandanti?
Cum se adresa unui comandat un soldat roman din vremea respectiva? In limba Klingoniana?
In plus,colonistii dusi din "ex toto orbe romano" trebuia sa foloseasca o "lingua franca",o limba comuna sa se inteleaga printre ei.
Altfel se adresau cuiva fiecare in propia lui limba? un talmes-balmes ingrozitor as zice..
In plus viata de frontiera s-a schimbat considerabil atunci cand romanilor nu le-a mai pasat sa-si largeasca hotarele,si au fost costrinsi sa treaca la aparare. Insusi limesul,care o data nu era decat o frontiera provizorie facuta de niste tabare militaresti in spatele carora se aflau corturile soldatilor, a devenit,incetul cu incetul o asezare temeinica,zidurile din lemn sau din pamantul presarat trasformandu-se in pereti din caramaida,si interiorul limesului devenind un mic burc,o cetate.
Acolo soldatul roman a luat nevasta,a avut relatii ilegitime si si-a creat si o familie bastarda.


Quote

În plus latiniștii ignoră dorința normală a mamei de a-i învăța pe copiii ei, limba ei maternă, în cazul dat limba dacilor.  B)

Pe ce criterii te bazezi cand spui asa? stii cumva ce faceau mamitele dacice acum 2000 de ani?
In fond,dovada ca limba dacilor s-a pierdut este insasi limba romana moderna,care este de origine latina.
De voie de nevoie,dacii s-au asimilat destul de profund si de ireversibil cu doar un secol de la cucerirea romana.



Quote

L.E. DBG_constructor,... nu-i frumos să-i poreclești  pe italieni, conaționalii lui Marcuzzzo, chiar dacă și ei ne privesc, precum sarea în ochi.
Cu Marcuzzzo avem doar conflicte de idei, nu îl jignim folosind  mostre de genul: macaronar, broscar, mîncător de mîțe, mafiot,... etc, pentru și el ne tratează pe noi românii, cu un deosebit respect. :D

As zice ca da,vazand ca ma interesez de istoria voastra si ca v-am invatat limba..pe tine te intereseaza sa inveti limba broscarilor?


View Postlupu2, on 28th March 2011, 22:29, said:

:rolleyes:  E una din cele mai aiurite replici de pana acum, doar turcoctonul mai batea campii in halul asta

Ti se pare ca romanii faceau razboaie din alte motive decat ciordeala si castigul? Ti se pare ca majoritatea razboaielor de la inceputul lor si pana azi au fost facute din alte motive decat un castig material?

Am urmarit din intamplare un film documentar (ceva mai bine facut decat cretinatatea aia in care credea cu sfintenie unu pe aici) cu romanii in Britania.

Britanicii aia erau considerati un fel de suboameni (erau numiti in scrieri ceva de genul britanculus, asemanator cu homunculus, adica ceva mic, neinsemnat, nesemnificativ), romanii au incheiat un tratat de vasalitate cu un rege local, iar dupa moartea lui, conform legii romane au considerat ca ei, nu urmasii regelui, mostenesc tot ce avea regele ala.

Asa ca au luat tot ce au vrut ei de pe acolo, i-au transformat in sclavi pe nobilii care au comentat, iar fiindca regele se pare si imprumutase ceva bani de la niste romani inainte sa moara i-au luat si averea iar niste sefi locali romani (nici macar guvernatorul provinciei, ci unii de pe acolo) au considerat ca ar fi "cool" sa o puna de un chef sado-masochist (foarte tare dealtfel, probabil se plictiseau departe de Roma, iar moda asta exista inca de pe atunci) cu nevasta regelui, Boudica, si fiicele lui. Desigur nu au lipsit din scene lanturile, catusele, funiile si biciurile, si desigur destui soldati romani s-au descarcat de stres explorand cam toate orificiile printeselor in toate felurile posibile.

Sigur, a urmat revolta celtilor din Britania condusa de Boudica, zdrobita pana la urma in mod umilitor pentru ei de o armata romana de (spun sursele) vreo 10 ori mai mica cred. Iarasi, desigur, bietii britanici nu amenintau Roma in nici un fel, nu jefuiau imperiul, dar tot au fost ocupati.

Romanii stiau doar de forta, si respectau doar asta. Decebal i-a calcat in picioare si Domitian a platit tribut dacilor, si imperiul a suferit pentru prima data o umilinta fara precedent cu care romanii numai fusesera obisnuiti de pe vremea razboaielor cu samnitii (de aceea istoricii romani ai vremii au trecut evenimentele sub tacere).

Iar dupa razboaie au ridicat prima columna (si cea mai mare) din lume, la Roma, dedicata razboaielor cu dacii si au sarbatorit la o scara fara precedent victoria.
Mai mult, Vegetius, in cel mai important manual militar pastrat din antichitate, si folosit pana prin epoca lui Napoleon chiar, intre popoarele demne de luat exemplu de catre armata romana din vremea sa (care era in cadere) mentioneaza (in ordine cronolgica parca) pe spartani, macedoneni, daci, traci si inca vreo doua parca, fara insa a aminti de germani sau celti

Sorry la aberatii nu ma obosesc sa raspund.. :rolleyes:

#1993
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 09:14, said:

1.Cum sa nu cunoaste suficient de bine limba latina?
Pai,un soldat roman cum primea comenzile de la comandanti? Cum se adresa unui comandat un soldat roman din vremea respectiva?
2.... stii cumva ce faceau mamitele dacice acum 2000 de ani?
In fond,dovada ca limba dacilor s-a pierdut este insasi limba romana moderna, care este de origine latina. De voie de nevoie, dacii s-au asimilat destul de profund si de ireversibil cu doar un secol de la cucerirea romana.
3.As zice ca da,vazand ca ma interesez de istoria voastra si ca v-am invatat limba..pe tine te intereseaza sa inveti limba broscarilor?

1.Tu crezi că a cunoaște cîțiva termeni militari și cîteva moduri de adresare către superiori, sau către camarazi, înseamnă să cunoști bine o limbă și să fi capabil să predai acea limbă de pe poziția unui profesor? Mai gîndește-te înainte de a emite astfel de "judecăți valoroase".

2.Deci instinctul matern, poate s-a atrofiat în acea perioadă și mamele dace nu erau capabile atunci, să-și învețe copiii limba lor maternă și au ales să-i învețe doar limba tatălui (soldatul roman), cam asta ar fi viziunea ta ,...NU ?
Și iar vii cu axioma că limba română este o limbă romanică?
Da , sigur știau dacii de acum 2000 de ani, că dacă nu se latinizează urgent, vei avea probleme să convingi daciștii că tu ai dreptate și au vrut să te ajute puțin. :naughty:

3.No Marco, ho imparato la vostra lingua, solo al livello di capire e farmi capire.
Io non sono interessato ad ascoltare le vostre lode come lo siete stati un grande impero, e oggi si sono perse.
Credo che la vostra lingua ? un rumeno con difetti. :D
Senza offesa, penso che  tu volevi essere onesto ho solo cercato di essere..

Sper că nu am făcut foarte multe greșeli, oricum italiana NU este limba mea maternă,...poate în engleză, sau în franceză, mă exprimam mai corect.

L.E. Ca să nu te amuzi prea tare, cam asta am vrut să spun:

Nu Marco, am învățat limba voastră, doar la nivelul de a o înțelege și de a mă face înțeles.
Nu sînt interesat să aud  laudele voastre, cum că ați fost un imperiu măreț , iar azi sînteți niște ratați.
Consider că limba voastră , este o română cu defecte.
Fără supărare, cred că ai vrut să fiu sincer și eu așa am încercat să fiu.

Edited by NICU_LUPULALB, 29 March 2011 - 09:12.


#1994
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcuzzzo, on 28th March 2011, 20:01, said:

Intre cele doua ipoteze: adica soldatul roman care-si facea labele uitandu-se in sus ca i-era interzis sa ia pe cineva de nevasta,si alta care-l vede pe soldatul roman care trecea pe la un tinut si cand dadea de cate o femeie facea un copil,eu as prepondera spre cea de a doua.
Tu ce zici? ca pe un barbat roman il interesa schimbul scutecelor si suptul laptelui?
Pai daca pe soldatul roman nu-l interesa schimbatul scutecelor, inseamna ca respectivul isi " elibera " hormonii, dupa care isi vedea de drumul lui. De unde invata plodul limba latina, ca mama lui ( recte dacita ) nu cunostea o boaba din respectiva limba ??  :nonobad:

View Postturcoctonul, on 28th March 2011, 20:39, said:

Nu vreau sa intru in polemici de genul asta dar de regula aia prosti sunt saraci iar aia destepti sunt bogati ori in comparatie cu Romania, Italia e o tara bogata. Asa ca trage concluziile singur....
Gandire tipic " occidentala ".
Ce intelegi tu prin bogat si sarac ? Daca te gandesti doar la bani, se justifica afirmatia ta. :notangel:

#1995
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Unii uita despre prizonierii daci luati dupa razboaiele lui Traian . Ce s-a intamplat cu ei ? Unii nu au reusit sa scape din captivitate , intorcandu-se cu obiceiurile si limba romanilor ? Dar cu romanii fugari atrasi de catre Decebal ce s-a intamplat ? Nu au adus la fel si obiceiurule si limba lor ? Iar , ce s-a intampalt cu dacii luati in legiunile romane ? Unii dintre ei s-au intors acasa . E posibil deci ca nu doar romanii sa fi romanizat Dacia , ci si dacii fosti sclavi , prizonieri sau militari sa fi avut o anumita influenta .

#1996
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 09:23, said:

Unii uita despre prizonierii daci luati dupa razboaiele lui Traian . Ce s-a intamplat cu ei ? Unii nu au reusit sa scape din captivitate , intorcandu-se cu obiceiurile si limba romanilor ? Dar cu romanii fugari atrasi de catre Decebal ce s-a intamplat ? Nu au adus la fel si obiceiurule si limba lor ? Iar , ce s-a intampalt cu dacii luati in legiunile romane ? Unii dintre ei s-au intors acasa . E posibil deci ca nu doar romanii sa fi romanizat Dacia , ci si dacii fosti sclavi , prizonieri sau militari sa fi avut o anumita influenta .
Gandeste-te un pic: cei intorsi acasa ( dupa 10-15 ani sa zicem de prizonierat ), bineinteles ca vorbeau si limba latina. In ce limba crezi ca se intelegeau cu cei de acasa ? Cumva latina ?? Ma indoiesc de lucrul acesta.
In privinta obiceiurilor ai dreptate, doar ca obiceiurile aduse de ei s-au " amestecat " cu cele locale, nu le-au inlocuit.

#1997
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 10:23, said:

Unii uita despre prizonierii daci luati dupa razboaiele lui Traian ... fosti sclavi , prizonieri sau militari sa fi avut o anumita influenta .

Dar unii uită că prizonierii germani din Rusia, din WW2, la întoarcerea în Germania NU au devenit profesori de limba rusă.
Aveau prea multe de uitat despre perioada de prizonierat și nu cred că erau încîntați să facă lobby benevol pentru ruși.

#1998
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am o vecina , din `98 pana in prezent nu a stat mai mult de 2 luni in fiecare an in tara . Munceste in Italia . Dar si baiatul si fata ei vorbesc italiana , ea i-a invatat ca poate le prinde bine . Dar sa o auzi pe ea cum vorbeste , mai mult expresii italienesti decat romanesti foloseste . La fel , am o verisoara in Spania . Amandoua fetele ei vorbesc spaniola perfect , locuiesc acolo de cativa ani .
   Crezi ca in cele 2 cazuri limbile invatate or sa fie uitate ? Copii care cresc si fac scoala acolo o sa uite instantaneu tot ce au invatat daca o sa se intoarca in tara ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate