Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#10765
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 16 aprilie 2018 - 13:16, said:

Sunt de acord cu concluzia autorului
o concluzie extrasa din premise gen "singura deducţie ar fi că limba geţilor era o limbă diferită de latină. Pare stupid să trebuiască să demonstrăm asta", carevasazica, exact asa e.

Edited by leogoto, 16 April 2018 - 14:23.


#10766
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
N-ai citit sau, daca ai citit, n-ai inteles?

"Nu avem niciun fel de date despre limba dacilor/getilor, deci habar n-avem"

Ma rog, sunt unii dintre voi fluenti...

#10767
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
" Radu Borza este inginer. A făcut studii doctorale în domeniul lingvisticii computaţionale. Este co-fondator al platformei dexonline.ro. "
Cu ce e mai breaz decat, sa zicem, Napoleon Savescu ?
Aceeasi Marie, cu alta palarie ...

#10768
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Poi pentru că nu numai studiile fac... măria :)
(Deși acolo e clară legătura cu studiul lingvisticii.)

Ideea e că el exprimă starea actuală de fapt din punct de vedere științific cu plusurile și minusurie acesteia, și explică de ce dicționarele se feresc să dea originea din limba dacă.

Partea asta era importantă:

Nu trebuie să cădem în greşeala de a considera toate cuvintele de mai sus dacice (în special cel de-al doilea grup), deoarece unele au în alte dicţionare etimologice o explicaţie plauzibilă (de exemplu, crîncen poate fi explicat relativ satisfăcător din slavă).

Sigur, nici nu trebuie să credem că toate cuvintele cărora DEX-ul le oferă o etimologie nu ar putea proveni din substrat: de exemplu, lui creier i se găseşte o etimologie forţată, din latină (cerebellum), cînd de fapt are un corespondent în albaneză, krerë, „capete“ (pluralul lui krye), care nu se poate explica prin latină.



#10769
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postcristiany, on 17 aprilie 2018 - 08:18, said:

" Radu Borza este inginer. A făcut studii doctorale în domeniul lingvisticii computaţionale. Este co-fondator al platformei dexonline.ro. "
Cu ce e mai breaz decat, sa zicem, Napoleon Savescu ?
Aceeasi Marie, cu alta palarie ...
Săvescu e chiar breaz, că a făcut ceva important: a arătat foarte bine că dacii nu s-au romanizat cultural sau lingvistic. A arătat că era civilizaţia dacă mai presus de cea romană. Asta pot arăta şi eu iar orice om deştept imi dă dreptate. Civilizaţia dacică, bazată pe dependenţa ţăranilor de nobili, a fost continuată în Evul Mediu, pe cînd ce a romană , bazată pe sclavie, a fost abandonată. Romanii au pierdut lupta cu geţii. Geţii şi-au impus forma socială în Italia şi in restul imperiului roman, căci acestza este modul de producţie feudal; este modul de producţie getic din antichitate.

#10770
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 19 aprilie 2018 - 18:37, said:

Civilizaţia dacică, bazată pe dependenţa ţăranilor de nobili, a fost continuată în Evul Mediu, pe cînd ce a romană , bazată pe sclavie, a fost abandonată.
vad ca-ti place impostura din orice pozitie.

sclavia a fost desfiintata de crestinism.
Iar statul roman a fost acela care a facut din crestinism religia de stat.

de ce minti la tot pasul?

#10771
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postionelmironescu, on 19 aprilie 2018 - 18:37, said:

Săvescu e chiar breaz, că a făcut ceva important: a arătat foarte bine că dacii nu s-au romanizat cultural sau lingvistic. A arătat că era civilizaţia dacă mai presus de cea romană. Asta pot arăta şi eu iar orice om deştept imi dă dreptate. Civilizaţia dacică, bazată pe dependenţa ţăranilor de nobili, a fost continuată în Evul Mediu, pe cînd ce a romană , bazată pe sclavie, a fost abandonată. Romanii au pierdut lupta cu geţii. Geţii şi-au impus forma socială în Italia şi in restul imperiului roman, căci acestza este modul de producţie feudal; este modul de producţie getic din antichitate.
Nu prea:
gotii - ce-or fi fost ei - au incercat sa preia organizarea romana, mai mult sau mai putin
Abia FRANCII au raspandit feudalismul in Europa.

#10772
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Văd că scrii prostii in toate postările.
Sclavia a existat în creştinism şi in sec 19, în amerika!  mai locuieşti şi in amerika dar scrii enormitatea asta, că nu ar fi existat.Poftim dovada că scrii prostii: sclavia a fost desfiinţată în SUA în sec 19!
În Italia sclavia a fost desfiinţată de invazia goţilor, nu de creştinism! Goţii NU AVEAU SCLAVI.
Societatea feudală nu derivă din societatea sclavagistă romană ci a fost una de alt tip. Ea a fost tipul de societate impus de barbari. Aceasta este o societate precreştină, adică a existat şi înainte de creştinism, deci nu creştinismul a desfiinţat sclavia. dacă creştinismul ar fi desfiinţat sclavia, aceasta nu ar fi existat în amerika.

#10773
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postenough1453, on 19 aprilie 2018 - 18:54, said:

vad ca-ti place impostura din orice pozitie.

sclavia a fost desfiintata de crestinism.
Iar statul roman a fost acela care a facut din crestinism religia de stat.

de ce minti la tot pasul?
...atata c-a ramas mereu prezenta:
In Vest a disparut - intre AUTOHTONI - de pe la 1100.
Insa a continuat - sporadic au mai existat captivi arabi, negri sau chiar SLAVI, cumparati de la turci, in Vest.
In lumea bizantina au fost mereu sclavi pana in sec.19.
La rusi tatarii supusi rusilor puteau cumpara roabe rusoaice la 1700.

#10774
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postgrrrrr, on 20 aprilie 2018 - 14:56, said:

Nu prea:
gotii - ce-or fi fost ei - au incercat sa preia organizarea romana, mai mult sau mai putin
Abia FRANCII au raspandit feudalismul in Europa.
Au înceercat? De unde rezultă că ei au incercat asta?
De unde rezultă că francii au răspîndit feudalismul şi cum au influenţat francii pe ruşi ca să răspîndească acolo feudalismul?
Eu cind am scris că geţii erau in feudalism am dat detalii; geţii nu ţineau sclavi. Asta scriu şi istoricii greci antici!
Tu nu dai NIMIC! Tu trînteşti afirmaţii care mă contrazic. Pe ce mă contrazici? ...că aşa vrei tu!

View Postgrrrrr, on 20 aprilie 2018 - 14:58, said:

...atata c-a ramas mereu prezenta:
In Vest a disparut - intre AUTOHTONI - de pe la 1100.
Insa a continuat - sporadic au mai existat captivi arabi, negri sau chiar SLAVI, cumparati de la turci, in Vest.
In lumea bizantina au fost mereu sclavi pana in sec.19. Lumea bizantină a dispărut la 1453! După această dată  vorbim doar de Imperiul Otoman
Sclavia a dispărut in vest la 1.100?
Nu discutăm de excepţii; captivi arabi etc.

#10775
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postgrrrrr, on 20 aprilie 2018 - 14:56, said:

Abia FRANCII au raspandit feudalismul in Europa.
ti-ai gasit locul alaturi de nea florica.
povesteste-ne despre omielcus

#10776
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Nu știu câți sclavi mai erau nici în Imp.Bizantin după 1100.

Dar sclavia a revenit puternic sub influența asiaticilor - tătarii în Rusia, otomanii în Anatolia și războaiele ibericilor cu maurii.
Cum colonizarea Americilor a început tocmai când războaiele astea se terminau, sclavia a prins momentul.

#10777
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMorosanul, on 20 aprilie 2018 - 16:21, said:

Nu știu câți sclavi mai erau nici în Imp.Bizantin după 1100.
bizantinii nu detineau sclavi caci erau crestini.
Avem identitatea:
roman = crestin
iar una din calitatile crestinului este refuzul sclaviei.

ca in imperiu existau sclavi asta e ca si povestea asta:
MAFIA LEMNULUI: Sclavii din Argeş erau „proprietatea” ti.ganilor din Berevoieşti!

http://www.gazetadam...evoiesti-video/

asta apropo de sclavie in statul modern Romania membru UE

Or sa vina toti prostii cu exemple de sclavi in imperiul bizantin, tarile ortodoxe, anglia, sua, samd.

parca astazi nu exista sclavi.
cel mai bun exemplu este sclavia sexuala.
pe urma sclavia practicata de ti.gani si alte popoare ce traiesc printre noi.

Edited by enough1453, 20 April 2018 - 19:39.


#10778
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMorosanul, on 20 aprilie 2018 - 16:21, said:

Nu știu câți sclavi mai erau nici în Imp.Bizantin după 1100.

Dar sclavia a revenit puternic sub influența asiaticilor - tătarii în Rusia, otomanii în Anatolia și războaiele ibericilor cu maurii.
Cum colonizarea Americilor a început tocmai când războaiele astea se terminau, sclavia a prins momentul.

Nu mai erau.  Sclavia e un sistem practicat de romani. Practic grecii antici şi tracii nu aveau sclavi. Aveau iobagi. Ai învăţat la şcoală despre iloţi şi meteci.
Am citit că englezii au dus in amerika vreo 900.000 de sclavi irlandezi.

#10779
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 21 aprilie 2018 - 15:35, said:

grecii antici şi tracii nu aveau sclavi. Aveau iobagi.
:ciocan:

#10780
rambo1962

rambo1962

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 04.11.2007
La mulți ani ... Gheorghe!!

Anul pastoral începe de Sf. Gheorghe, în 23 aprilie, și ține pînă la Sf. Dumitru, în 26 octombrie. Suitul oilor la stînă presupunea mai multe obiceiuri și activități de sacralizare și purificare a locurilor, a stînei și a pășunilor, pentru un an curat și sănătos. Un obicei păstrat cu sfințenie de către păstorii Carpaților era aprinderea și întreținerea focului viu de la stînă, obicei care are adînci rădăcini în negura timpului, fiind identic la toți păstorii Carpaților. Focul trebuia aprins fără chibrit, brichetă sau amnar, cu două lemne frecate deolaltă pînă se aprindeau.

De focul viu se leagă o samă de credințe și superstiții, care trebuia să ardă neîncetat pînă la Sf. Dumitru, fiind protectorul vetrei, a turmelor și a stînii. Focul viu nu se stinge din ce dată se adună oile pe lăptării pînă la răscol. Nu aveau voie să ia sau să dea păcurarilor străini foc, iar dacă se stingea se cerea un sacrificiu, înainte vreme mergînd pînă la sacrificiul ciobanului, apoi berbecul vătafului, sau cea mai bună și grasă oaie din oile proprii, care era mîncată laolaltă cu ceilalți păcurari.

Focul viu adevărat era cel natural, conservat, ulterior ajungîndu-se la soluționarea tehnică prin aprinderea manuală. Se lua foc dintr-un brad trăznit, care se întreținea cu sfințenie pînă la răscolul oilor, la Sîmedru. În trecutul puțin mai îndepărtat focul era un element important pentru întreaga comunitate, fiind un ajutor sacru care sacraliza locul prin vreme ...

[ https://renasterea.ro/ro/wp-content/uploads/oi1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10781
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Aşa...focul, suitul oilor, muzica, jocul popular, obiceiuri păstoreşti, toate sint specific româneşti. Astea nu pot fi de la romani, că nu există prin Italia. Deci sint de la daci. Sînt dovada că dacii nu au dispărut ci doar le-a fost schimbat numele. Dacă nu au dispărut dacii înseamnă că nu a dispărut nici limba lor. De ce să fi învăţat ei latina? Şi de la cine să o fi învăţat? Militarii din legiuni vorbeau diferite limbi, dar nu vorbeau latină. Coloniştii vorbeau şi ei diferite limbi, afară de coloniştii veniţi de aproape, care vorbeau tot graiuri trace, adică vorbeau ca dacii.

#10782
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postionelmironescu, on 20 aprilie 2018 - 15:05, said:

Au înceercat? De unde rezultă că ei au incercat asta?
De unde rezultă că francii au răspîndit feudalismul şi cum au influenţat francii pe ruşi ca să răspîndească acolo feudalismul?
Eu cind am scris că geţii erau in feudalism am dat detalii; geţii nu ţineau sclavi. Asta scriu şi istoricii greci antici!
Tu nu dai NIMIC! Tu trînteşti afirmaţii care mă contrazic. Pe ce mă contrazici? ...că aşa vrei tu!

View Postenough1453, on 20 aprilie 2018 - 15:29, said:

ti-ai gasit locul alaturi de nea florica.
povesteste-ne despre omielcus
https://hbdchick.wor...te-manorialism/
Iote aci'.

View Postionelmironescu, on 20 aprilie 2018 - 15:05, said:

Sclavia a dispărut in vest la 1.100?
Nu discutăm de excepţii; captivi arabi etc.
https://en.wikipedia...medieval_Europe
Ca si fenomen masiv, da.
Sporadic, a mai ramas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate