Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#10009
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 08 decembrie 2017 - 23:55, said:

Era demult evident ca dacopatia serveste unei ideologii antiromanesti si antieuropene.

Stapanii sunt mankurti stipendiati de muscali iar dacopatii de rand, pionii, lacheii, miseii, Dumnezu cu mila! Noroc ca se mai gaseste Xanax.
Prostii obraznice, ca de obicei. Nu eşti în stare să scrii ceva precis. Acuzi în general, cu vorbe goale, fără să prezinţi fapte. Ăsta îţi este nivelul.

View Postenough1453, on 09 decembrie 2017 - 22:47, said:

motiv ca presa abunda cu dacopati,
televiziunile sunt pline cu reportaje dacopate,
politicienii sunt dacopati scelarati,
samd.
Alte vorbe goale din slaonul latinomanilor. Parcă sînteţi la un miting şi strigaţi lozinci.

#10010
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postionelmironescu, on 08 decembrie 2017 - 16:26, said:

@I2O, aşa este, judecînd după ce spun ei aici şi după stilul în care ei scriu. Ei susţin că daciştii ar fi vinovaţi pt încercarea de respingere a romanităţii românilor, care pt ei este sfîntă. Nu au aflat că în ştiinţă nu există lucruri sfinte. Marcuzzo Italianu chiar cere trimiterea in închisori a daciştilor: "Roxin și acoliții lui trebuia de mult aduși la diribău pentru subminare a conștiinței naționale românești."
Teoria descendenţei românilor din romani e total falsă. Asta înseamnă că numele poporului este eronat.Nu ar conta prea mult pt că şi alte naţiuni au nume eronate. Conştiinţa că se trag din romani însă imprimă oamenilor o mentalitate de nemernci, de şmecheri, de jigodii. Ei gîndesc că sint aşa pt că se trag din scursurile trimise de imperiu în Dacia, din migratorii care regulau pe localnice şi nu din dacii care...dacă s-au pus contra Romei au fost exterminaţi, alungaţi. De aici şi mentalitatea că...ce rost are să luptăm, uite dacii dacă au luptat...i-a luat dracu. Noi am fost mai deştepti...frate cu dracu pînă treci puntea, capu plecat sabia nu-l taie...şi uite că mai sintem.
În mare parte din teoria asta cretină vine  micimea poporului de azi.
Teoria daciştilor, pe lîngă faptuul că e adevărată, e mult mai bună:
Noi am rezistat Romei. Noi am luptat şi ne-am eliberat de jugul roman.(Regalian)
Au trecut mulţi peste noi, dar cu ei nu ne-am combinat aşa cum nici cu ţi.ganii în atîtea secole nu ne-am combinat.
Asta ar da poporului o tărie şi o mîndrie extraordinare. Nu mai ies oameni ca Ponta, Băsescu şi restul politicienilor de azi.

Afla ca si albanezii mai traznesc aberatii de genul acesta.
Am niste prieteni de acolo care se cred mai motati dacat insisi dacopati! Cica ei ar fi infiintat Roma si ar fi fost la originea tuturor famililor aristocratice ale urbei de pe Tiber!

#10011
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postmarcuzzzo, on 12 decembrie 2017 - 09:03, said:

Afla ca si albanezii mai traznesc aberatii de genul acesta.
Am niste prieteni de acolo care se cred mai motati dacat insisi dacopati! Cica ei ar fi infiintat Roma si ar fi fost la originea tuturor famililor aristocratice ale urbei de pe Tiber!
Şi unde am zis io că dacii ar fi infiintat Roma?
Pt ce am spus am argumente şi dovezi. Plăcile de plumb dacice sint dovezi. Cînd o să aduci tu sau altcineva dovadă că sînt false va fi luată de mine in considerare, adică eu nu mă fac că nu văd.
Eu nu ştiu nici ce au spus albanezii şi nici ce argumente şi dovezi au ei, deci spui tu este egal cu zero.

#10012
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Pacat doar ca continuitatea nu poate fi dovedita despre vlahii din Balcani nu vrea sa auda nimeni.

#10013
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 12 decembrie 2017 - 22:40, said:

Plăcile de plumb dacice sint dovezi. Cînd o să aduci tu sau altcineva dovadă că sînt false va fi luată de mine in considerare
dovezile ti-au fost prezentate.
tu nu le-ai luat in consideratie.
adica minti.

#10014
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostWestPoint, on 26 decembrie 2017 - 20:43, said:

Pacat doar ca continuitatea nu poate fi dovedita despre vlahii din Balcani nu vrea sa auda nimeni.
Ungure, tu ai un tupeu enorm.Să spui că nu e probată continuitattea cînd au foast aduse aşa de multe probe înseamnă nesimţire, tupeu şi răutate fără margini. Eu nu am să repet pentru surzi ca tine argumentele şi dovezile de continuitate.
Îmi pare foarte rău că pe voi, ungurii, comuniştii români v-au considerat tovarăşi. V-au permis şcoli, teatre, ziare, biblioteci publice, posturi de radio în maghiară. Nu v-au dat afară din ţară, aşa cum au făcut ungurii cu nemţii din Ungaria, aproape juma de milion de nemţi. Ar fi trebuit să vă fi mutat pe toţi în Ungaria. Chiar dacă ar fi mutat numai 5 sute de mii, acum aţi fi fost cantitate neglijabilă.
Despre vlahii din Balcani am tot scris eu aici, deci nu imi spune mie că...nu vrea să audă nimeni!

#10015
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postmarcuzzzo, on 12 decembrie 2017 - 09:03, said:

Afla ca si albanezii ................Cica ei ar fi infiintat Roma si ar fi fost la originea tuturor famililor aristocratice ale urbei de pe Tiber!

Albanezii mint. Roma a fost infiintata de catre Rromi. De aceea se cheama Roma. Pana si culoarea tenului este o dovada.

#10016
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postionelmironescu, on 27 decembrie 2017 - 11:40, said:


Ungure, tu ai un tupeu enorm.Să spui că nu e probată continuitattea cĂźnd au foast aduse așa de multe probe Ăźnseamnă nesimțire, tupeu și răutate fără margini. Eu nu am să repet pentru surzi ca tine argumentele și dovezile de continuitate.
Îmi pare foarte rău că pe voi, ungurii, comuniștii romĂąni v-au considerat tovarăși. V-au permis școli, teatre, ziare, biblioteci publice, posturi de radio Ăźn maghiară. Nu v-au dat afară din țară, așa cum au făcut ungurii cu nemții din Ungaria, aproape juma de milion de nemți. Ar fi trebuit să vă fi mutat pe toți Ăźn Ungaria. Chiar dacă ar fi mutat numai 5 sute de mii, acum ați fi fost cantitate neglijabilă.
Despre vlahii din Balcani am tot scris eu aici, deci nu imi spune mie că...nu vrea să audă nimeni!
Iara vorbesti aiureli.
Noi am avut scoli, teatre, cinema cind singura voastra distractie era hora din sat.
Voi, dupa ce ati preluat Transilvania nu ati facut altceva decit sa le folositi si voi.
Pentru ca daca nu ati fi acordat sub sematura drepturi minoritatilor nu ati fi obtinut niciodata Transilvania.

#10017
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostWestPoint, on 06 ianuarie 2018 - 14:01, said:

Iara vorbesti aiureli.
Noi am avut scoli, teatre, cinema cind singura voastra distractie era hora din sat.
Voi, dupa ce ati preluat Transilvania nu ati facut altceva decit sa le folositi si voi.
Pentru ca daca nu ati fi acordat sub sematura drepturi minoritatilor nu ati fi obtinut niciodata Transilvania.
Transilvania a dorit unirea cu Romania, asta se stie deja. Asa ca mai subtire cu preluarea. A fost vesnic parte a Valahiei mari. Posted Image

Cat despre gradul de cultura al ungurilor, inca mai puteti sa multumiti austriecilor ca v-au dat jos de pe cal si v-au  invatat ce inseamna apa si sapunul.Posted Image

Edited by Balamache, 07 January 2018 - 13:00.


#10018
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWestPoint, on 06 ianuarie 2018 - 14:01, said:

Noi am avut scoli, teatre, cinema cind singura voastra distractie era hora din sat.
Fiecare le-a avut când a fost la putere și a avut bani să le facă :)
Doar nu le-am inventat nici noi nici voi :OK:

View PostBalamache, on 07 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Cat despre gradul de cultura al ungurilor, inca mai puteti sa multumiti austriecilor...
Au fost conductorul modelor occidentale către Est, dacă ar fi fost alții acolo ar fi făcut-o ei.
Cred că dacă aveam noi legătură direct cu italienii lucrurile ar fi fost și mai eficiente....

#10019
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMorosanul, on 08 ianuarie 2018 - 12:31, said:

Cred că dacă aveam noi legătură direct cu italienii lucrurile ar fi fost și mai eficiente....
Infinitty a scris că am avut legătură și încă una foarte puternică, cu influențe sociale și lingvistice, adică el zice că limba romînă vine din Italia.

#10020
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
E parerea lui :)
Eu însă zic de vecinătate, pentru că asta ar fi însemnat o legătura directă cu occidentul care progresa și crea acele valori, iar limba ne-ar fi ajutat la comunicare.
Ungaria, și chiar țările germanice au fost o barieră lingvistică.

#10021
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBalamache, on 07 ianuarie 2018 - 13:00, said:


Transilvania a dorit unirea cu Romania, asta se stie deja. Asa ca mai subtire cu preluarea. A fost vesnic parte a Valahiei mari. Posted Image

Cat despre gradul de cultura al ungurilor, inca mai puteti sa multumiti austriecilor ca v-au dat jos de pe cal si v-au  invatat ce inseamna apa si sapunul.Posted Image
1. Nu a fost pina in 1918 niciodata Transilvania parte s Valahiei. Unire au vrut numsi cei din Bucuresti si cei care au crezut ca odata cu unirea va curge miere si vin pe riuri.
2. Din partea cui a venit ajutorul cultural nu are nici o importanta.
Balurile vieneze erau la ordinea zilei in calendarul maghiarilor nobili sau bogati in timp ce la romani bilciurile erau la ordinea zilei.
Fapt este ca au avut o cultura mult mai dezvoltata in toate domeniile; scriitori, poeti, pictori, musicieni si compozitori, opera si balet, cabaret. Pina si in muzica moderna trupele Omega si Lokomotiv GT concerta in Germania Federala, Australia, UK si SUA cu trupe ca Uriah Heep sau Black Sabbath in timp ce Phoenix, Sfinx sau Rosu si Negru concertau in Balcani sau in DDR.
3. De igiena nu mai vreau sa discut.
Ungaria a fost intodeauna pe locul 1 la consumul de articole de igiena; sapun, sampon, creme de piele etc, in tarile din centru si est.
Din Ungaria carau toate tarile estice articole cosmetice.
Deci sa nu ne angajam in discutii despre ceva in ce mai mult credem decit a fost sau este in realitate.

Pina dupa 89 nici nu ai gasit in magazine decit foarte rar produse straine si cele autohtone erau de o calitate dubioasa.

http://m.b1.ro/stiri...017-208480.html


http://m.gandul.info...l-anual-5627671

Edited by WestPoint, 19 January 2018 - 13:35.


#10022
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
No vezi tu care e problema, aroganța asta stupidă care nu face decît să întărâte, și după aia iese cu supărări.
Știu că provine din educație, dar să știi că cei mai educați au reușit să vadă că sînt goale și să le depășească.

I'm out ! Spor !  Posted Image

#10023
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Da ai dreptate insa vad ca ai trcut cu vederea cine incepe cu jignirile.
Ca austriecii au invatat pe maghiari sa foloseasca sapunul si i-au dat jos de pe cal este o jignire bazata pe rautate pe care nimeni nu poate trece simplu cu vederea.
Ca exact altfel se prezinta lucrurile cu igiena romanilor este adevarul pe care l-am si argumentat cu statistici romanesti nu din ura.
Este o mare diferenta.

#10024
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostWestPoint, on 19 ianuarie 2018 - 13:10, said:

Ungaria a fost intodeauna pe locul 1 la consumul de articole de igiena; sapun, sampon, creme de piele etc, in tarile din centru si est.
...
si ce sa intelegem din aceasta, performanta.

View PostWestPoint, on 19 ianuarie 2018 - 20:26, said:

Ca austriecii au invatat pe maghiari sa foloseasca sapunul si i-au dat jos de pe cal este o jignire bazata pe rautate
asta e usor de rezolvat, cum zic maghiarii la sapun, daca etimologia e ungureasca atunci sigur ca-i jignire.

View PostWestPoint, on 19 ianuarie 2018 - 20:26, said:

Ca exact altfel se prezinta lucrurile cu igiena romanilor este adevarul pe care l-am si argumentat cu statistici romanesti nu din ura.
statisticile romanesti includeau si productia de sapun de casa?
nu stiu, poate si maghiarii cunosc conceptul, sau tehnologia, daca nu, in nici un caz nu-i o jignire doamne feri, ar fi doar o constatare. un fapt.

#10025
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostWestPoint, on 19 ianuarie 2018 - 13:10, said:

Ungaria a fost intodeauna pe locul 1
Este cat se poate de evident ca aveti orgasm cand auziti numele patriei voastre. Si imi pare ca dezideratul vietii voastre este sa ajungeti in acest Eldorado suprem, Ungaria. Eu nu stiu de ce dreq va tine tintuiti in Rom^nia?

#10026
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostWestPoint, on 19 ianuarie 2018 - 13:10, said:

^^ "Un spălat pe mâini adecvat ţine la distanţă microbii timp de două ore", adaugă dr. Jianu."
banuiesc ca dupa spalare probabil domnu doctor pune mainile inapoi in borcanul cu formol din care le luase.
esti aievea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate